Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Самоделна защита на тръбички за нафта.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Самоделна защита на тръбички за нафта.

    Здравейте, идват студени дни, и се притеснявам за "голите" нафтени тръбички под купето. Ако при много минусови температури оставя колата на някакво проветриво място не бих искал тя да не запали. Хрумна ми да облека горивопроводите с изолация за тръби. Има най-различни видове и не е проблем да се намери подходящ. Някой правил ли е подобно нещо, и изобщо всякаква информация ще ми е полезна. Дори нещо от сорта "- Абе яяяя не си вкарвай таралеж в гащите, защото така и така....!"

  • #2
    От: Самоделна защита на тръбички за нафта.

    Каквото и да правиш първо замръзва във филтъра.

    Коментар


    • #3
      От: Самоделна защита на тръбички за нафта.

      Правил съм си подобно изделие - облечена в стъклена шлаухка нагревател. Бях го сметнал за около 300W ако не се лъжа... Дали имаше полза - не знам, ама на ГоуФу май ми мръзнеше точно ниската част на горивопровода...
      Оставя ли нея част на колата малко по-на слънце - всичко бе ОК...
      След като го сложих - не съм мръзнал. На пипане се усещаше лека топлинка по горивопровода. Ама то май нямаше и много студ... Пък и лятото същата година го продадох...

      Съгласен съм с Иво. На сегашния си акъл също навярно бих подходил точно с подгрев на филтъра... Джипката си има щатен такъв, и с обикновена нафта при -18-20С не съм имал проблем...
      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

      Коментар


      • #4
        От: Самоделна защита на тръбички за нафта.

        Имам нагревател на филтъра. Но мога да го облека с подложка за паркет/има едни по-плътни с фолио/ между тялото му и металната конзола, с която се закрепва. То е лесно, тръбичките са ми зор. Макар че не губя ако гонаправя.

        Коментар


        • #5
          От: Самоделна защита на тръбички за нафта.

          Първоначално публикуван от rusin Преглед на мнение
          ... Хрумна ми да облека горивопроводите с изолация за тръби.
          Ето ти малко теоретични съображения:

          Когато автомобилът е спрян и загасен, тръбичките нямат свой източник на топлина и ще добият температура много близка до околната среда след няколко минути (ако са голи) и максимум след няколко десетки минути (ако имат изолация). Грубо казано с тази изолация печелиш под половин час и после е все тая, освен че няма да можеш да ги размръзнеш с външен източник на топлина (духалка за горещ въздух или ако си по-талибан - горелка).

          Съображението за филтъра е правилно - нафтата обикновено не замръзва нацяло защото е смес от десетки различни вещества в близки пропорции. Има един интервал от да речем 15 градуса в които тя вече е мътна и мътилката са твърди замръзнали частици които ще остават във филтъра и постепенно ще го запушат, но иначе е течна и някак стига до филтъра. Подгревът на филтъра те спасява в този интервал от 15 градуса, което в повечето видове климат е примерно 90% от случаите.

          Ако искаш и по-надолу да си в безопасност, тръбичките не са ти най-големият враг. Тогава тръбичките трябва да ги обслужиш освен с изолация и с някакво нагряване и ще трябва да ги нагряваш някакви минути преди запалване. Дали ще е електрическо (съпротивителен проводник) или водно (маркуч с диаметър по-голям от тръбичката през който тече антифриз) ама за водното ще трябва да измислиш начин да го сгрееш ПРЕДИ запалване на двигателя. Но преди тръбичките ще трябва да сгрееш резервоара по един от двата начини, пак преди запалването. А също някак ще трябва да разтопиш и нафтата в ГНП. Ако там има някакво подобие на кашкавал, завъртането със стартера просто ще счупи нещо.


          Абе с една дума, не слагай изолация на тръбичките. Тя ще играе срещу тебе освен ако не си тръгнал по дългата пътека с цялостно подгряване на горивната уредба.

          Коментар


          • #6
            От: Самоделна защита на тръбички за нафта.

            Колко минусово място и каква е колата?
            Без никакви доработки, и без добавки, над 10 години вече, не съм намирал такава нафта и такъв студ, че да имам проблеми. А уж не съм голям късметлия.
            За собствено успокоение сипвай добавка в нафтата.

            Ако ще ходиш в Сибир, там и нафтата е друга, и мерките са други, но за у нас няма смисъл от нещо по-специално.
            Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

            Коментар


            • #7
              От: Самоделна защита на тръбички за нафта.

              Благодаря ви за насоките! Нямам намерение да стигам толкова далеч че да правя цялостна система за затопляне. За филтъра ако го направя може би от изолацията да стопли повече и/или за по-дълго време да остане топъл. Там влизат само два кабела и вероятно няма обратна връзка с компютъра. Не знам къде ще отида на някое студено място, просто искам да се застраховам.
              Преди време карах Нова година в село Плана до гр. София, тогава не бях с кола нито пък съм мислел че ще взема дизелова такава. Обаче "паркинга" беше на едно открито, високо и ветровито място на края на селото и ако колите не се припалваха през ноща на другата сутрин щеше да им е трудно. Температурите по спомен бяха около -20...-25градуса.
              От друга страна като чуя за замръзнала нафта и като 4 месечен дизелист нормално да се вкарам в някой филм
              За сега съм си избрал един "самолетен" дизел от известна верига и добавка за в бъдеще, май така ще е най-лесният вариянт преди да се занимавам с творчество. Дано не се стигне до него.

              Коментар


              • #8
                От: Самоделна защита на тръбички за нафта.

                Самолетен дизел, ракетен дизел - като изтеглиш късата клечка имаш честито и никаква застраховка не помага освен другарче с бензинова кола и въже с което да те затегли в паркинга на МОЛа или на друго място с по-благоприятна температура.

                На нагревателя на филтъра никаква обратна връзка с компютъра не му трябва, просто му трябва ток с който да се топли. Ако има там датчик той най-вероятно е за водата.

                Топлоизолация там също не е особено смислена, пак по горните съображения.

                Коментар


                • #9
                  От: Самоделна защита на тръбички за нафта.

                  Поинтересувай се за скандинавските или канадските подгревни китове за дизели имат опции и с подгрев на антифриза с микропомпа в която има необходимото греене на охрадителната система ,а имат и с подгрев на горивото .Другото е народно творчество по трудово обучение,хората са го измислили ,карат дизели при -50,-70градуса.
                  Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Самоделна защита на тръбички за нафта.

                    Тираджийския трик е една крушка за фар в резервоара
                    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                    Коментар


                    • #11
                      От: Самоделна защита на тръбички за нафта.

                      Русин, сложи самолетния дизел във фризера, и виж какво се случва. Иначе най-доброто е нафта+бензин+масло.Бъркаш и сипваш.Проверено !
                      Сузуки Витара ДБ 2.0 H20A

                      Коментар


                      • #12
                        От: Самоделна защита на тръбички за нафта.

                        Това с нафтата и фризера го правих първо. Ама ще разводня темата, а и имам тест само от 4 бензиностанций. Иначе "самолетния" дизел става мътен, но си е течлив и няма вода отгоре да скрежасва.
                        Номера с крушката много ми хареса, благодаря!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Самоделна защита на тръбички за нафта.

                          Тръбите под купето са оставени открити основно с цел охлаждане на горивото през лятото , по новите коли имат и радиатори даже ! Подгряването на филтъра за нашият климатичен пояс е решение .

                          Коментар


                          • #14
                            От: Самоделна защита на тръбички за нафта.

                            Решението е отдавна измислено, произведено и приложено там, където хората се къпят при -38 в реката - лично видяно.

                            Та пиши в търсачката - Номакон, и търси някой, който да ти купи и изпрати необходимите компоненти. Директно не става - пробвал съм.
                            За да не ровиш из целия сайт - гледай тук.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Самоделна защита на тръбички за нафта.

                              Друг е въпроса кога ще стане минус 38 градуса в България...
                              Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X