Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Търся информация за моделите кошове произвеждани за М 72

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Търся информация за моделите кошове произвеждани за М 72

    Здравейте колеги. Търся информация за моделите кошове произвеждани през годините за М 72. Интересувам се повече от разликите захващането на кошовия калник към коша и шасито, захващането и на кошовата гума към коша и шасито, а за окачването на самият кош към шасито не. Ако някой пък има нещо като каталог ще е още по-добре. На снимките които качвам ясно се виждат разликите и ще очаквам компетентни отговори, тъй като не ми се иска да се пишат непроверени и неверни неща. Благодаря предварително. Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Реплика_мотоцикла_BMW_R75,_оригинал_Урал_М-62.jpg
Прегледи:1
Размер:201.9 КБ
ID:6139634Натиснете снимката за да я уголемите

Име:m72wsidecar_01.jpg
Прегледи:1
Размер:75.0 КБ
ID:6139633Натиснете снимката за да я уголемите

Име:27_big.jpg
Прегледи:1
Размер:62.4 КБ
ID:6139631Натиснете снимката за да я уголемите

Име:44183-1.jpg
Прегледи:1
Размер:325.7 КБ
ID:6139632

  • #2
    От: Търся информация за моделите кошове произвеждани за М 72

    Знам за три вида. Първият е точно копие на БМВ и там всички кошове са взаимозаменяеми.
    В някаква година променят рамата на мотора, мисля в средата на 50-те и това налага промяна в конструкцията на коша. Съответно-старите кошове не стават на новите рами и обратно.
    Има една не много разпросранена серия кошове от алуминий (с новата рамка). Масата е почти наполовина, от където е променена рамката на коша- с по-тънки тръби е и като цяло всичко е с пъти по-човешки направено. Разработката е под влияние на авиоиндустрията и разпространението на леките сплави. Такива у нас имаше към 97-98 година, но към днешна дата надали ще намериш някъде. Алуминият е скъп...

    За калниците, понеже предните са поне 4 вида, невзаимозаменяеми помежду си, предполагам, че и на кошовете са същата бройка.
    Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

    Коментар


    • #3
      От: Търся информация за моделите кошове произвеждани за М 72

      Да, благодаря за бързия отговор, но въпросът ми беше и относно видимите разлики в кошовете на снимките. Първия е с различен габарит от другите, както и заерената тръбата на рамата която отива към предния край на калника. На втората снимка се вижда друг модел габарит, както и опорна тръба /бугел/, вертикално минаващ над калника. На третата снимка такъв "бугел" липсва, но е добавена една странична тръбна опора в тази част на щасито където се захваща калника, а на четвъртата снимка липсват и "бугела" и тази опорна тръба която се вижда на предната снимка. Та, ако някой примерно може да каже, кой от тези модели кошове от кога до кога се се произвеждали........освен това, разбрах, че и по самите "лодки" имало някакви различия .....

      Коментар


      • #4
        От: Търся информация за моделите кошове произвеждани за М 72

        На снимки много не вярвай, защото тоя мотор е правен из половината свят и по снимка не можеш да се ориентираш кое къде е правено. Това, дето писах, са съветските версии до 70-те. Моторът се прави до ден днешен и в Русия, и в Украйна. До към 2000 година се правеше и в Китай. От украинците навремето съм поръчвал даже части, а двама човека си докараха цели мотори в сандъци с ферибота до Иличовск.
        Урал почти го фалираха, но КМЗ-то си работеше до преди няколко години и все още произвеждаше мотори за украинската армия. Примитивна, крайно ненадеждна, но абсолютно незаменима по функции машина, споосбна да стигне с товар на места, където нищо друго не може. Разликите, които виждаш външно в кошовете, са обусловени от едно нещо-вида на окачването на коша. Това всичкото варира по години и производители, съответно има кошове със спирачка или без, със задвижване на колелото или без...изобщо е невъзможно да хванеш кое какво е, без да си 100% сигурен в коя година и в кой завод е произведено.

        Като много груб ориентир за кошовете-окачването е торсионно или пружинно.
        Това е пружинното:
        http://dnepr-moto.com.ua/uploads/pos...i-kolyaski.jpg
        Това е торсионното:
        http://oppozit.ru/txt/img4/876/sidecar_m-63.jpg
        като при торсионната версия ресорът отзад може да е централно разположен напречно или да са два полуресора от двете страни.
        Последно редактирано от santaclash; 29-11-17, 01:22.
        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

        Коментар


        • #5
          От: Търся информация за моделите кошове произвеждани за М 72

          Ще се опитам да сложа няколко линка със снимки на различните рами за кошове:

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1414324008_kolyaska-m-72.jpg
Прегледи:1
Размер:29.8 КБ
ID:5773577 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1414323901_kolyaska-k-750.jpg
Прегледи:1
Размер:30.1 КБ
ID:5773578Натиснете снимката за да я уголемите

Име:27.jpg
Прегледи:1
Размер:40.2 КБ
ID:5773581
          Разликите виждаш колко са големи между видовете. А закрепването към мотора е само два вида, като може да се преправя. Т.е. макар и искащо известни умения, всеки кош може да се направи да стане на всеки мотор от тая група. Изключение до нкаква степен са версиите със задвижване на колелото на коша и тези с ръчна спирачка...но и тях ги преправят. Приводната система на коша определя свой самостоятелен ред разлики:
          -с кадранен вал, разположен под ъгъл спрямо коша, заради което колелото на коша е видимо и с много НЕсъосно със задното колело на мотора
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:sily-dejstvuyushhie-na-kolesa-mototsikla-vo-vremya-ego-dvizheniya.jpg
Прегледи:1
Размер:19.3 КБ
ID:5773585
          -с фиксиран вал, където несъосието пак го има, но не е толкова ярко изазено;
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:ac4dd7963410.jpg
Прегледи:1
Размер:61.8 КБ
ID:5773586
          Последно редактирано от santaclash; 29-11-17, 09:51.
          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

          Коментар


          • #6
            От: Търся информация за моделите кошове произвеждани за М 72

            Хронологично подредени:

            1. Четвъртата снимка- кош БМВ- няма окачване, оста на колелото се захваща за рамата на коша в една точка.
            2. Втората снимка - първият кош за М72, също няма окачване, оста на колелото се завива и отвива за демонтаж на гумата.
            3. Третата снимка- най разпространения кош за М72, окачване торсионно.
            4. Първата снимка- Урал...габарита е от Урал М66, за кои други модели дали е бил ползван някой друг да отговори, за мен е много нов. Може и за КМЗ да е ползван, но тъй като тези модели не влизат в сферата на интересите ми, не мога да дам точна информация.

            Относно лодките, тази на БМВ си е БМВ. От съветските първата е с право дъно, дебела ламарина. Втората е с профилирано дъно, по-тънка ламарина. Следващите типове лодки нямат отношение към модела. Но тъй като теб сигурно те интересува как да различиш кош от М72 от БМВ, гледай чекръците за отваряне на капака на багажника, също и дали е профилирана задната част на лодката. Това при положение че табелката Krad... е изпаднала някъде.
            Gnome Rhone AX2 800 1938
            Yamaha XT600Z 1VJ 1986
            Husqvarna Te 510 1989
            Argvmentvm ad novitatem

            Коментар


            • #7
              От: Търся информация за моделите кошове произвеждани за М 72

              Зеления от снимката мисля, че е китаец. "Chang Jiang"-или поне коша е такъв. Формата при калника е специфична.
              Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

              Коментар


              • #8
                От: Търся информация за моделите кошове произвеждани за М 72

                Няма китайци на снимките.
                Gnome Rhone AX2 800 1938
                Yamaha XT600Z 1VJ 1986
                Husqvarna Te 510 1989
                Argvmentvm ad novitatem

                Коментар


                • #9
                  От: Търся информация за моделите кошове произвеждани за М 72

                  Със сигурност зеления кош от третата снимка не е "китаец", онзи ден четирима човека се озорихме да го прибера в двора, но поради лошото време все още не съм го разгледал детайлно, но пък е с два полуресьора......... тези дни ще се постарая да го наснимам.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Търся информация за моделите кошове произвеждани за М 72

                    Към стотина кила е. Само алуминиевите са по-леки. В голям филм се вкарваш с тая техника.
                    Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Търся информация за моделите кошове произвеждани за М 72

                      Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                      В голям филм се вкарваш с тая техника.
                      Защо ? Коша е комплектен, само задния стоп трябва да сменя с оригинален. Е, ще има работа но него, малко тенекиджийска, повечко бояджийска така и но пък това е в реда на нещата. Има малко ръжда, но иначе си е съвсем здрав и няма криви тенекии, само калника, а най-важното е, че е с "късото" захващане на лапите на коша, днес го измерих и рулетката показа отчно 700 мм. между стягите. Колкото до "филма", в къщи от 1974 г. има мотор с кош, а този ще е втория

                      Коментар


                      • #12
                        От: Търся информация за моделите кошове произвеждани за М 72

                        Нямам добри спомени от експеримента да имам подобен мотор. Непрекъснато имаше нещо за правене и човъркане по него. А кош така и не му намерих. Из село по гаражи и плевни имаше три и ни един не стана. Единия къс, другия беше зловещо изгнил, третия от Днепър с предавка...И един алуминиев в склад на военните, които естествено, не го продаваха.
                        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Търся информация за моделите кошове произвеждани за М 72

                          Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                          Нямам добри спомени от експеримента да имам подобен мотор. Непрекъснато имаше нещо за правене и човъркане по него.
                          Това означава, че нещо не е било направено както трябва. Да не ми е уруки, но моят мотор е чудесен и като двигател /отремонтиран/ и вече като визия, но все още не съм го събрал след новата боя. Надявам се, се скоро ще мога да почна и коша, а снимките нещо не искат да се качват, като изчистя грешките ще ги видите......

                          Коментар


                          • #14
                            От: Търся информация за моделите кошове произвеждани за М 72

                            Не е до ремонт и поддръжка. Ако е произведен в понеделник или в петък, е загубена кауза. В понеделник още на са изтрезнели, а това петъка е точно преди събота и...водката се започва с обяда. Валидно е за всичко, произведено в СССР. Бройка с бройка няма еднаква никъде и на нищо, да не говорим за партида с партида. Работил съм с руснаци-същия манталитет до ден днешен, същия масов алкохолизъм, никаква отговорност към нищо и никакъв стремеж към качество. Всичко им е на принципа "както стане". Понякога става. Но само понякога. В твоя случай явно си извадил късмет.
                            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Търся информация за моделите кошове произвеждани за М 72

                              Не вдявам защо си мерил растоянието между ябълките, освен ако не си имал досега кош. Двете шасита на кошовете, без окачване на колелото и с торсионно окачване на колелото са за първите два модела съветски рами, тези с така нареченото телескопично окачване отзад. И двете лодки са на листови ресьори към шаситата. Шаситата със шарнирно окачване на колелото са за съответния тип рами със шарнирно задно окачване. Листовите ресьори са заменени с гумени тампони. Вторият тип кошове нямат отношение към модела М72.
                              Gnome Rhone AX2 800 1938
                              Yamaha XT600Z 1VJ 1986
                              Husqvarna Te 510 1989
                              Argvmentvm ad novitatem

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X