Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пагони

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Пагони

    Здравейте колеги,
    Днес , в семейното гнездо , коментирайки едно предаване по ТВто - ми зададоха въпрос,
    свързан с подредбата на ранга в армията .
    Примера беше за генерал майор.
    Опитах се да извадя схема от бай Гошо - ярък .
    Сега варианта е или да хвана моливчетата и да рисувам - какво е пагон , как се степенува и какво означава :
    -чист пагон ;
    - с една линия ;
    -с две линии и т.н.,
    Какво означават нашивките , какви са звездите , колко са големи ?
    Кой носи анцуг с кантове , какви са кантовете ?
    Какъв цвят е анцуга ?
    Или да ми хвърлите някоя готова картинка.
    Не става въпрос за нещо важно , принципно - дали все още се пазят и знаят тези неща .
    Или да звънна на новата МИС БГ - тя поне изглежда като 100% мъж - няма начин да не е в течение на нещата.
    Последно са ме викали запас ....1990 година.

  • #2
    От: Пагони

    По мое време беше - чист пагон за редовия и сержантския състав. Една нашивка (сопол) - ефрейтор, две нашивки - мл. сержант, три нашивки - сержант, две нашивки на буквата Т - старшина, на фазаните пагоните освен това бяха обрамчени със трикольорен ширит.

    Пагон с една надлъжна линия - младши офицерски състав. Една звезда - младши лейтенант, две звезди - ленчок, три звезди - старши лейтенант, четири звезди - капитан.

    Пагон с две надлъжни линии - старши офицери. Една звезда - майор, две звезди - подполковник, три звезди - полковник.

    За генералите - пагоните май бяха без надлъжни линии, а звездите - везани, вместо тенекиени. Една звезда - генерал-майор, две - генерал-лейтенант, три -генерал полковник. Джуров беше армейски генерал - май една голяма везана звезда. Наскоро съфорумник беше качил ценно инфо, че всъщност май е ходил с маршалски регалии.

    Анцузите ...бяха виненочервени, с бял надлъжен кант на ръкавите и крачолите. За младшите офицери - един, за старшите - два успоредни канта. За генералите не знам, генерал по анцуг не съм виждал.

    Сега се сетих - генералите имаха и лампази на панталоните, кармъзъ на цвят. Ако не се лъжа - с лампази ходеха и някои полковници, ако са назначени на генералска длъжност.
    Последно редактирано от windwarrior; 23-11-17, 21:29.
    Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

    Коментар


    • #3
      От: Пагони

      Пропусна старши сержант една широка нашивка!
      За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
      0878 79 20 61 Борис

      Коментар


      • #4
        От: Пагони

        Точно- Добри е армейски генерал с право да носи маршалски пагон, като най- голям шеф на армията, понеже сме нямали бройка бойци за маршалитет.

        И си изпуснал базовия пагон- чист, та чист- редник.
        Ясен: ”в Наречен си лекувам нервите от форумното модериране...”

        Коментар


        • #5
          От: Пагони

          За МВР- НАРЕДБА № 8121з-1010 ОТ 24 АВГУСТ 2015 Г.
          За МО - Строеви устав.

          Подробно описани, устава има като приложение албум със снимки и размери на абсолютно всички видове нашивки, пагони, кантове и т.н.
          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

          Коментар


          • #6
            От: Пагони

            @gabocvet - Да, прав си

            Освен това имаше значение и ширита на пагоните/вензелите/фуражката. Червен за кашимерията, син за ВВС/ПВО, ако не се лъжа черен за танкистите и зелен за граничарите. Отделно вензелите на реверите. За ВВС/ПВО - летящия х%й (перка с крила), на кашиците беше нещо с две кръстосани пушки, на танкистите - танк (колко оригинално), на свързочниците май бяха едни със светкавици...
            Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

            Коментар


            • #7
              От: Пагони

              А на панталоните?
              А тези простотии се правят от името на всички ни.
              Даника
              Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

              Коментар


              • #8
                От: Пагони

                Околожката на фуражката на инженерни и жп войски е черна.
                За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                0878 79 20 61 Борис

                Коментар


                • #9
                  От: Пагони

                  Първоначално публикуван от windwarrior Преглед на мнение
                  По мое време беше ......
                  Това беше и моето време.
                  Има ли някаква "документация" .
                  Щото аз и да разправям - все едно че си измислям.
                  Още нямам внуци - ама когато взема та ги приклещя - не става само с приказки - трябват и картинки.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Пагони

                    Първоначално публикуван от windwarrior Преглед на мнение
                    @gabocvet Отделно вензелите на реверите на свързочниците май бяха едни със светкавици...
                    Светкавици със намотан кабел.
                    На генералите пагоните са на зиг-заг със изброените звезди и звания,"анцузите" са със два канта.На околожките на фуражките имат дъбови листа.

                    P.S.Няма как да не забележиш,че срещу теб се задава голЯм мозък.
                    Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                    Коментар


                    • #11
                      От: Пагони

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Tablica_zvanii_pogoni.jpg
Прегледи:1
Размер:349.5 КБ
ID:5773240
                      ________________________________________________
                      Subaru OUTBACK 2,5
                      Hyundai TUCSON 2.0

                      Коментар


                      • #12
                        От: Пагони

                        Първоначално публикуван от windwarrior Преглед на мнение
                        ...Сега се сетих - генералите имаха и лампази на панталоните, кармъзъ на цвят...
                        Как те не е срам! ВВС-ар...
                        Последно редактирано от ЕМО; 23-11-17, 23:19.
                        Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


                        "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
                        Джон Кенеди

                        Коментар


                        • #13
                          От: Пагони

                          Първоначално публикуван от IvanIvanovi Преглед на мнение
                          ....
                          Ахам, нещо подобно. Само дето аз като служех (95-97-ма) офицерите (май?) не си носеха вензелите за родове войски (в случая - кръстосаните оръдия) на пагоните, а на петлиците/реверите на униформата. Ма одъртявам вече, та може и да бъркам...

                          П.С. Отделно във ВС на СССР (понеже си сложил картинка на техните звания и пагони) имат някакво странно звание "прапорщик", дето хем не е офицер, хем носи звездички за разлика от сержантския състав. Така и не можах да им хвана спатиите какви точно се явяват.

                          @Rachido 4X4 - картинки за съжаление май няма в нета. Освен някой да преснима стар полеви устав и да ги качи. Ще е интересно. Успях да намеря само една мъглива картинка за вензелите:

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2274387_0_1433254457.jpg
Прегледи:1
Размер:26.1 КБ
ID:5773241


                          Първоначално публикуван от ЕМО Преглед на мнение
                          Как те не срам! ВВС-ар...
                          Смирено си посипвам глЪвЪтЪ с пепел... Мани ВВС-ар, ами син на офицер от ПВО.... аз като казах, че изветрявам вече, не се шегувах....
                          Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Пагони

                            Първоначално публикуван от windwarrior Преглед на мнение
                            Смирено си посипвам глЪвЪтЪ с пепел... Мани ВВС-ар, ами син на офицер от ПВО.... аз като казах, че изветрявам вече, не се шегувах....
                            Уточнение за който го интересува-с червени лампази бяха кашиците.ВВС-арите бяха със сини.
                            Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


                            "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
                            Джон Кенеди

                            Коментар


                            • #15
                              От: Пагони

                              Първоначално публикуван от Rachido4x4 Преглед на мнение
                              Здравейте колеги,
                              Днес , в семейното гнездо , коментирайки едно предаване по ТВто - ми зададоха въпрос,
                              свързан с подредбата на ранга в армията .
                              Примера беше за генерал майор.
                              Опитах се да извадя схема от бай Гошо - ярък .
                              .
                              ... https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92...80%D0%B8%D1%8F
                              На нас клиренс ни трябва , не скорост

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X