Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пагони

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Пагони

    Първоначално публикуван от ЕМО Преглед на мнение
    Най-вероятно чиновете и пагоните са приравнени към НАТО-вските...
    "Разрояването" на войнишките звания, не е толкова във връзка с принадлежността ни към НАТО, колкото в такава с обстоятелството, че армията е професионална. Службата като воиник, може да продължи десетилетия - до пенсия.
    А систематизацията на пагоните си е същата. Ся, не били звездите петолъчни, ами четирилъчни, пък фона така, пък ширитът онака - подробности.
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

    Коментар


    • #47
      От: Пагони

      Бройката не излиза - не фона!

      Коментар


      • #48
        От: Пагони

        Бройката на кое?
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • #49
          От: Пагони

          е кое ?
          Бройката на копчетата на пагона - нали тая е темата .
          Висши офицери -по мое време (задължаваха ни да ги знаем , поне това....)
          -Генерал майор - едно копче на две линии
          -Генерал лейтенант - две копчета на две линии
          -Ген.полковник - 3 копчета ....
          Тя объркацията идва от майор и лейтенант , даже някакъв руски филм имаше за това - единия лейтенант - пък другия майор .
          Ама и двамата били генерали ....
          И русоскосата нали уж хитра - оказа се че се насади на ...ох на дядо...бе друга тема.
          Заради това се чудя за едното на ум - хем е лейтенант хем 3 ромбчета или каквото е там ( за мен е звезда, вие си чукайте каквото искате)
          То и без това армия няма .
          На кой ли му пука колко кукумявки са кацнали на рамото на някой дето не може да ги изброи.
          То и закони няма - ама от бая време никой не МОЖЕ да се оплаче.

          Коментар


          • #50
            От: Пагони

            Точна си е бройката на копчетата. Степените висши офицери са си четири - и са били, и си остават. Съответни са си и копчетата. И поредността на майор и лейтенат си е същата, та и "обърквацията" (доколкото е такава) не е мръднала.
            На младшите и старшите офицери пък - и заглавията са си досущ.
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • #51
              От: Пагони

              Първоначално публикуван от Rachido4x4 Преглед на мнение
              е кое ?
              Бройката на копчетата на пагона - нали тая е темата .
              Висши офицери -по мое време (задължаваха ни да ги знаем , поне това....)
              -Генерал майор - едно копче на две линии
              -Генерал лейтенант - две копчета на две линии
              -Ген.полковник - 3 копчета ....
              Тя объркацията идва от майор и лейтенант , даже някакъв руски филм имаше за това - единия лейтенант - пък другия майор .
              Ама и двамата били генерали ....
              И русоскосата нали уж хитра - оказа се че се насади на ...ох на дядо...бе друга тема.
              Заради това се чудя за едното на ум - хем е лейтенант хем 3 ромбчета или каквото е там ( за мен е звезда, вие си чукайте каквото искате)
              То и без това армия няма .
              На кой ли му пука колко кукумявки са кацнали на рамото на някой дето не може да ги изброи.
              То и закони няма - ама от бая време никой не МОЖЕ да се оплаче.
              Генерала е с "чист" пагон-като редник, ама с "болтове".
              Един болт с две линии е майор(ама без генерал).
              Оплете ли се

              ПП.davc,логиката беше проста(като за военни)-майора е с един болт/звезда. Когато под нея има две линии, е майор.Когато под нея е чисто е генерал-майор.Същото важи за лейтенант/генерал-лейтенант(два болта) и за полковник/генерал-полковник(три болта).Сега е по-сложно.
              Последно редактирано от ЕМО; 25-11-17, 00:54. Причина: допълване
              Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


              "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
              Джон Кенеди

              Коментар


              • #52
                От: Пагони

                И аз като Rachido съм се чудел защо поредноста на генералските мнения не съответства на таз на старшите офицери.

                Един болт - майор, съотв. генерал-майор
                Два болта - подполковник, но генерал-лейтенант
                Три болта - полковник, и логично генерал-полковник

                Та защо двуболтовия генерал е лейтенант а не подполковник?

                В НАТО (САЩ) редниците са на класове за да обозначи някакво преминато обучение, ако не се лъжа. Май втори клас присвояват при успешно завършено базово обучение, а първи клас - при успешно завършено обучение за специалност (напр. радист).
                Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                Коментар


                • #53
                  От: Пагони

                  Първоначално публикуван от windwarrior Преглед на мнение
                  ...

                  Та защо двуболтовия генерал е лейтенант а не подполковник?
                  ...
                  Едно обяснение - https://en.wikipedia.org/wiki/Lieutenant_general

                  П.П. Между другото, подполковник в западните армии е lieutenant-colonel (лейтенант полковник).
                  Ние не сме неутрални!

                  Коментар


                  • #54
                    От: Пагони

                    Първоначално публикуван от windwarrior Преглед на мнение
                    В НАТО (САЩ) редниците са на класове за да обозначи някакво преминато обучение, ако не се лъжа. Май втори клас присвояват при успешно завършено базово обучение, а първи клас - при успешно завършено обучение за специалност (напр. радист).
                    Има нещо такова-единия от класовете(според вики), значи готов за бойни действия.
                    Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


                    "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
                    Джон Кенеди

                    Коментар


                    • #55
                      От: Пагони

                      При нас редниците/матросите/старши матросите също са на класове-матрос първи,втори и трети клас,старши матрос първи и втори клас.Преди по закон можеше да се пенсионираш редник/матрос,но сега вече не може-предното Боково правителство внесе промяна в закона и пределната въздраст за редниците/ефрейторите стана от 52 на 46 г.
                      По принцип по новият строеви устав,редовият състав трябва да носи на десният си ръкав знак във формата на латинската буква V-по един знак за всяка прослужена година,за 5 прослужени години-едно по-дебело V,за 10-две и т.н.Но аз лично такива знаци до преди 2 г не съм виждал,сега вече може и да ги има незнам.

                      Коментар


                      • #56
                        От: Пагони

                        Като заговорихме за пагони,да Ви питам някой знае ли колко форми(облекла),носят матросите от плавсъстава(не бреговите)от родните ВМС ?Малък коз-в Корабният устав те са под номера-форма №1.......

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X