Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

    По чут чут правим прогрес, ето днес с колегата от УкраинПацанСтроий сделахме 10-15% от ламперията на тавана.

    Предната седмица на бързо сложихме няколко ЛЕД лампички закупени от Каварна.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2019-06-10 19.11.58.jpg
Прегледи:1
Размер:182.0 КБ
ID:5814994
    Бъдете живи и здрави!

    Коментар


    • #47
      ОК, след около три години употреба на бърлогата, нека изложа редица недостатъци и грешки в направеното от мен и от строителите, които наех да работят по гаража, накратко - ХОРА НЕ ПРАВЕТЕ КАТО МЕН:
      1. Фасадна изолация 15см графитен ИПиЕс - неправилно поставена, предпазваща предимно от уроки и силното слънце лятото и до там, хайде да не е капо може би някакви полезни градусчета Целзий термоизолация зимата и до там. Около 4-5 000 паунда похарчени на халост заради непознаване на правилните (реалните) технологии на поставяне на фасадна изолация.
      2. Фасции/лайсни или както се наричат на Български тия пластмаси, които сложихме на периферията на покрива върху гуменото покритите. Тия пласмаси се фиксират с пирони, което направихме обаче съединяване по дължина става с едни скоби пак от същия материал, скоби/връзки, които моя строител залепи с лепило за ПВЦ, резулатата е всички се строшиха заради температурните линейни разширения. ПВЦ и юПВЦ са материали с ОГРОМНО линейно разширение, факт, който аз не знаех и не отчитах.
      3. Масово в ъглите където юПВЦ прозорец се събира със стена(гипскартон и мазилка + боя) има пукнатини, отново предизвикани от линейното разширение на всички ПВЦ елементи, в студ и жега тия неща се движат като живи, на 6 метра разликата(температурно линейно разширение) е повече от 1-2см.
      4. От вън, където фасадно покритие среща рамката на юПВЦ прозорците, също имам грозни пукнатини, отново заради линейното разширение, покритието се пука, пада и се оголва до изолация, тъпо, силикон като временно и спешно лечение.
      5. Бетонна плоча - от вътре, направихме кофти опит за вътрешна изолация, не сложихме никаква мембрана или поне не читава такава и ефекта на пода вътре в гаража е нулев, по-скоро лятото е добре, леко дава хладина но зимата носи студ, зверски студ и печката работи почти нон стоп за да подържа добра температура. За капак от там влиза мега много влага и в гаража след няколко дни става 65-70% и на горе ако не се пуска печка или влагоуловител. Бетонната плоча си искаше перфектна мембрана от вътре , вдигната поне 20-30см по стените, добре залепена и върху нея конструктивен ЕксПиЕс или друго плътно термоизолационно покритие БЕЗ никакви термомостове, върху изолацията после се слага нещо(плай, ОСБ) и после се реди ламината примерно.
      6. Стените от вътре - метални релси и върху тях гипскартон с 6-7см вата, пази против уроки, малко термоизолация и малко звукоизолация. Красиво но не най-добрия вариант за термоизолация и звукоизолация. Тук вариантите са много и аз не избрах нито един добър, може и ако ми беше перфектна фасадната изолция щеше да ми се размине но не в моя случай, имам термомостове, имам пукнатини около всички прозорци и врати и влага влиза и от там, поне няма резки температурни аплитуди заради термомасата на гипса и масивните стени зад него.
      7. Имам две дупки по 160 или 130мм , едната в банята за вентилатор другата в кухнята за абсорбатор. Дупки от където ми влиза студ, влага и ми бяга топлината и за десерт всяка буря клапите тракат зверски от вятъра, става течение и шанса да се спи е минимален при силен вятър. Правилното решение е с добри клапи, добри вентилатори, може би ел-механични клапи не гравитационни псевдоподобия на клапи а особено е зле ако електричара или строителя не сложат дори и гравитационните клапи щото било трудно или им пречели
      8. Външна врата - сглупих да сложа дупка за пощенска кутия, като типичните местни външни врати, мега тъпа идея, убива и малката термоизолация и шумоизолация. Друга тема е, че сложих някаква евтина врата с и без това кофти изолация и грозен вид, но бързах и хабер си нямах от какво да искам и на каква цена.
      9. Студио с кухненски кът - лоша идея, миризми, мазни изпарения, мазни капки хвърчащи навсякъде около мясото за готвене са много лоша идея. Трябваше където ми е банята, да заделя останалите 2 метра и да обособя кухня, за кухня няма нужда от прозорез обаче нужно отделно обособено пространство инак всички дрехи и мебели в студиото стават с перманентна вмирисване като в китайски ресторант, отделно от мизерията по стени и подове около котлона/печката. Това последното е поправимо и може би ще го коригирам някога, инак си обричам бърлогата на мизерия.
      10. Покрив - там се олях с изолацията и въпреки това не отчетох два важни фактора - наклон на покрива спрямо изложението на гаража + термомостове. За последното, много зле, много термомостове, много дупки за влага, вятър и студ и жега, трябваше малко да почета, да се сложат мембрани, да се облепи и тн. за да има наистина много добър ефект от изолацията. Относно наклона и изложението - сега имам около 35м2 покрив с добра товароносимост но с ГРЕШЕН наклон спрямо изложението на гаража = невъзможност да се сложат фотоволтаични панели, много ме е яд точно за това ми решение. Направих нов, масивен покрив а не обърнах наклона в моя полза, нямаше да ми коства и 10% като увеличена цена но 35м2 това са супер много място за панели, които сега не мога да оползотворя никак, тъпо, много тъпо
      11. Баня - огромна душ кабина, супер удобна, с голям готин варненски бойлер с малоумен смесител с термостат, това е супер ху@ня, не си слагайте такова, а сложте прост красив смесител. Не това е най-големия проблем, въпреки 20те см пенобетонна изолация пода е студен и душ кабината няма изсъхване, с дни, много дни въпреки вентилатора, който обаче е над клекалото а не близо до душа кабината аради електро регулации и правила. Трябваше да сложа подгрев под тавата на душ кабината, щеше да изхарчи 1-2 Квт но да изсъхне за нула време и нямаше да и имам този лек дъх на влага сега след къпане. Имам маслен радиатор/сушилка за хавлии на 15см от душ кабината но това нещо за да има ефект трябва да работи почти нон стоп (с термостат) и това са си над 3-4Квта комфорта не е същия според мен.
      12. Прозорци - стъклените аспекти на прозорците, лятото вкарват много жега а зимата недостатъчно светлина, това в моя случай. Имам няколко стъкла насочени към слънцето и лятото става фурна, трябваше да сложа или сенници навън, има такива, ккоито хем пазят от дъжд хем пазят от слънцето в летните месеци в най-горещите часове, не английски им викат overhang не знам точния термин. Зимата обаче слънцето е ниско и съседните а и моята къща не позволяват достатъчно светлина в ранните и късните часове на деня. Понеже имам прозорци само в две от четирите стени на гаража, зимата е зле осветено и мрачно, можех да сложа или още прозорци в другите стени или да сложа покривни прозорци. Проветрението на гаража също е затруднено именно защото половината гараж няма близък отваряем прозорец и за да се смени въздуха там трябва да преохладя цялото помещение докато вкарам свежест в тази тъмната половина, кофти решение съм взел.
      13. Складово помещение или складово пространство - липсват, сега тъпча под леглата и в гардероба и в 1-2та шкафа, които имам но това не стига, не е удобно, не е практично и е недостатъчно. Докато това беше само гараж, трябваше да си копна малко за 3-4м3 килерче(пласмасов бидон) под земята или да мисля за някакви хитро позиционирани шкафове, например.
      14. Дренаж - или по-скоро липсата на такъв, тия "пед@ли" преди 30-40 години или когато са го строили дори и чакъл не са нахвърляли под основата, направо са лели бетон със здравина на бисквитена торта върху калта и сега под гаража е вечната влага и мерзлота. Ако си бях направил "френски дренаж" с помпа можеше и мазенце да сложа, а и да, сигурно щеше и влагата и студа в пода да не са ми толкова голям проблем, но Се Ла Ви, уже поздно.
      Следва продължение...
      Последно редактирано от BatGeorgeone; 17-01-21, 17:54.
      Бъдете живи и здрави!

      Коментар


      • #48
        Продължение:

        Натиснете снимката за да я уголемите  Име:Greshki-v1.0.jpg Прегледи:0 Размер:355.8 КБ ID:6696893
        Натиснете снимката за да я уголемите  Име:Greshki2.jpg Прегледи:0 Размер:749.4 КБ ID:6696934
        Натиснете снимката за да я уголемите  Име:LinejnoRashirenieError1.jpg Прегледи:0 Размер:208.5 КБ ID:6696940

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:LinejnoRazshirenieError2.jpg
Прегледи:423
Размер:376.6 КБ
ID:6696951
        Последно редактирано от BatGeorgeone; 18-01-21, 13:13.
        Бъдете живи и здрави!

        Коментар


        • #49
          Колкото повече "се образовам" и придобивам реален житейски опит по темата за енерго-ефективни и комфортни жилища толкова повече ми се струва, че бетона и тухлите са материали и методи отдалечаващи сградите от висока енерго-ефективност и комфорт, особено ако сградите са вече построени и се опитва подобряване на техните характеристики.

          Ако сградата проектирана да се изгради от стомано-бетон и тухли се започне както трябва и с умисъл, нещата могат да се доближат до пасивна сграда но за вече съществуващ обект, нещата просто физически няма как да се променят, в разумни финансови граници. Сгради строени преди векове се подобряват и дори могат да вземат сертифкат за пасивен обект но там инвестициите са в друго измерение.

          Още не съм решил какво да правя с гаража, разсъждавам в три посоки:
          1. Евентуално проектиране на нова двуетажна сграда на мястото на гаража, квадратура около 120-150м2 РЗП.
          2. Преправяне на най-проблемните екстериорни елементи на гаража - дренаж, термоизолация на основа + стени + покрив, като преди това се херметизира целия гараж с комбинации от течна гума, мембрани, ленти и т.н. Преправяне на покрива за коригиране на наклона за да могат да се поставят соларни панели за фотоволтаик и за нагряване на вода. След това, същото от вътре + поставяне на нови юПВЦ дограми с троен стъклопакет с много внимателно елиминиране (редуциране) на термомостовете стена - рамка на юПВЦ и постигане на максимална херметичност вътре в помещението.
          3. Нищо(почти) - просто оставям нещата както са си сега, коригирам само фрапиращите проблеми с двата отвора за тоалетна и абсорбатор, евентуално поставяне на килим над ламината като под килима ще има някаква термо и влаго изолация и обособяване на кухненски ъгъл в тъмната част на помещението за да може да се готви комфортно.

          Не знам, нещата и в локален и в глобален аспект са толкова динамични, че да се вземе добре информирано решение е доста трудно заради липсата на стабилност и предвидимост. Може би за момента ще вървя в посока 3 и после във времето ще се коригира курса.
          Бъдете живи и здрави!

          Коментар


          • alexalex69
            alexalex69 коментира
            Редактиране на коментар
            Като гледам на колко фронта си разпилял сили , не вярвам че каквото и да било ще бъдеш готов да завършиш с желаното качество . Започни да отмяташ задачите една по една , след като си определил реда им на необходимост ...

          • BatGeorgeone
            BatGeorgeone коментира
            Редактиране на коментар
            Прави си, само с две ръце надали ще мога да завърша качествено каквото и да е било по-различно от салата зеле с моркови и пържени яйца, естествено, че ще се делегира и наемат изпълнители, но първо трябва да се спре човек на добра стратегия, е аз още търся оптималната посока

        • #50
          Гласувам за посока 3 .Само не разбрах наклона на покрива какво пречи да се сложат фотоволтаици ?

          Коментар


          • BatGeorgeone
            BatGeorgeone коментира
            Редактиране на коментар
            За ФВ ми трябва голям наклон примерно Запад или Юго-Запад а моя е супер малък и е 100% Север + покрива е нисък и къщата засенчва значително през зимата, идеята е да вдигна височината, да увелича ъгъла на наклона и да сменя посоката за да подобря слънцеогряването.
            Последно редактирано от BatGeorgeone; 19-01-21, 15:34.

          • gy6ter
            gy6ter коментира
            Редактиране на коментар
            Разбрах сега .

        • #51
          Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
          ОК, след около три години употреба на бърлогата, нека изложа редица недостатъци и грешки в направеното от мен и от строителите, които наех да работят по гаража, накратко - ХОРА НЕ ПРАВЕТЕ КАТО МЕН:

          ....
          Интернет ли нямаше, та не прочете предписанията за монтаж на термоизолация и начините за оформление на връзките между различни повърхности?

          П.П. Между другото, направо ме хвърли в тъча с това, дето трябвало цялата фасада да бъде облечена в някаква херметична мембрана.
          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • BatGeorgeone
            BatGeorgeone коментира
            Редактиране на коментар
            До тук никой от писалите коментари НЕ е запознат с изискванията за ново строителство в Западна Европа, където за всяка нова сграда се изисква тест за херметичност ""Air Permeability Test", такъв тест е НЕВЪЗМОЖНО да се премине успешно с "дишащи и издишащи" строителни методи или по-скоро резултатите им, това изискване сигурно е важно, инак "тъпите" западняци няма да го поставят просто случайно. Всеки може да гугълне и да види как ВЕЧЕ всички сгради се облепват с мембрани, прозорците и вратите се облепват с ленти именно за да се постигне херметичност. Проветрение и обезвлажняване се постигат с други методи, не с рехаво поставени дограми, веещи врати и проветрения през зидове и покриви. Едно време как е било аз знам, живял съм на село много време и доста кубици дръва и кимюр съм изгорил и пренесъл до печката, сега нещата са различни и като изключим носталгията по едно време, енерго-ефективността освен удобство и комфорт понякога е изискване (ново-германците в темата да споделят как се продава/отдава там къща с нисък коефициент енерго-ефективност).

            И по темата, аз споделям публично грешките си, споделям разсъжденията си, търся съвети и идеи от хора минали по този път. Най-важното за мен е да опитам да оптимизирам ситуацията, да подобря комфорта и намаля разходите за стопляне и охлаждане на гаража, след което да може той да се отдава под наем. Последните ми постове ясно показват как съм допуснал множество грешки доверявайки се на "опитни строители", които гледат собствения си интерес (бързо, лесно и чудесно и Аре Чао). Убеден съм, че с парите, които похарчих до тук можех да постигна поне 3-4 пъти по-добри резултати като енерго-ефективност и комфорт, просто ако бях избегнал някой от грешките, фундамент и други термомостове са непоправими в завършено строителство. Целта ми е да повиша комфорта и да си намаля разходите защото в студени дни, гаража гълта от 4-5 до към 6-7 лири стерлинги на денонощие за ток.

            Ще проверя колко струва "Air Permeability Testing", ако не е колосална сума, ще го направя, очаквайки да съм над 15-20 единици ако не и повече при норма между 5 и 10 за ново строителство и под 0.6 за пасивни сгради.
            Последно редактирано от BatGeorgeone; 19-01-21, 23:55.

          • Пламен Атанасов
            Пламен Атанасов коментира
            Редактиране на коментар
            (ново-германците в темата да споделят как се продава/отдава там къща с нисък коефициент енерго-ефективност).
            Ако визираш мен да ти отговоря .
            Новогерманец не съм , типичен Българин съм , и такъв ще си остана. По скоро доколкото виждам на теб ти се иска да си ингилиз , ама няма да ти се получи . А и не трябва , така че не се засягай . Точно по въпроса ти - това ми е основен бизнес и си върви много добре . Продават се отлично такива имоти , наемат се също . Дори последните 3 - 4 години цените драстично се покачиха. Там е работата , имам поглед върху нови строежи кое и как се прави . Проблема според мен е в неразбирането . Грешно тълкуваш начина на работа с определени материали , затова и резултата е лош . Ако се спазва предвидената технология , всичко е наред . Консултирай се с някоя доказала се фирма кое как се прави , не с приятел по чашка .Приятелски съвет е , ако искаш да постигнеш качествен резултат . А това че мислиш да опаковаш даден обект херметично , даже не ми се коментира . Ще чакам следващата тема , със заглавие - Защо всичко почерня от мухъл и влага.

          • BatGeorgeone
            BatGeorgeone коментира
            Редактиране на коментар
            Пламене, споко, има време ще вземете и вие гражданство.
            То и аз имам поглед върху строежи, ама тия по-големите нормите им са други, примерно 10 единици за херметичност, при къщи е 5 а при пасивни под 0.6, дали ако си ходил на големи строежи ще видиш някой будала да налива скъпи материали, бавни и скъпи процедури извършвани от скъпи работници ако това НЕ е нужно за да си вземе сертификата и да си получи парите???
            И отново твърдя, че ти НЕ разбираш идеята на херметичността ако продължаваш да повтаряш като бай Пенчовците с теслата как ако няма аралъци ще има влага и мухъл всички бизнес сгради и пасивни къщи сигурно са черно-зелени от вътре и косят мъх на две седмици заради влагата или просто в етапа проектиране обмислят областта Вентилация и Климатизация и поставят каквото е нужно, примерно рекуператор с контрол на влагата, автоматични клапи за проветрение, принудителна вентилация с много по-голямо сечение в помещенията където има излишна влага, примерно в баня и кухня. Ти си изпълнител в твоята си област и най-вероятно си експерт там, кажи обаче колко книги прочете за архитектура и проектиране, прочетени от А до Я, в последните десет години преди да ме захапеш за неща в които аз поне съм прочел и започнал да забелязвам някой неща, които на теб все още ти убягват?

        • #52
          #51.13
          BatGeorgeone коментира
          Днес, 00:21
          До тук никой от писалите коментари НЕ е запознат с изискванията за ново строителство в Западна Европа, където за всяка нова сграда се изисква тест за херметичност ""Air Permeability Test", такъв тест е НЕВЪЗМОЖНО да се премине успешно с "дишащи и издишащи" строителни методи или по-скоро резултатите им, това изискване сигурно е важно, инак "тъпите" западняци няма да го поставят просто случайно. ...
          Ти изучи UK-ското законодателство и стана спец по строителни норми в цяла Западна Европа?

          Защо ли ми се струва, че малко нещо прекалено буквално тълкуваш въпросното понятие? Като чета, май не виждам да има изисквания да опаковаш сградата с полиетиленово фолио.

          Air tight construction is a draught-free envelope – quite simply this means that there are no unintended gaps in the envelope that allow air to leak in or out of the property. This means there are no cold draughts coming in through the property.
          Общо взето, идеята е да нямаш течения, а не да се удушиш от собствените си отработени газове, когато токът спре и вентилацията не работи.

          В този дух, не толкова умните българи, без да имат законови изисквания за "Air Permeability Test", си запушват добре аралъците между стените и покрива, щото знаят, че от там духа. Елементарно, Ватсон.

          А западняците ... Западняците в един момент ще се чудят какво да правят планините от отпадъчен стиропор, като започнат да си подменят изолациите. Защото този момент ще дойде. По-скоро по-рано, отколкото по-късно.

          Това отдолу е илюстрация какво става само след няколко години под финишните покрития ...

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:OC_20181018_093754.jpg
Прегледи:310
Размер:430.0 КБ
ID:6697682


          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • BatGeorgeone
            BatGeorgeone коментира
            Редактиране на коментар
            Това на снимката не е стириопор, просто да знаеш... и е може би поставено от мургав "майстор" по Европейски проект, демек поставено със задните си части. Няма грундиране на изолацията, за това и нищо не е залепнало за нея, няма няколко слоя лепило, за които да залепне мрежата, и след това няма нов изравнителен и структурен слой след мрежата за който да залепне фасадното покритие и да предпази изолацията. Аз съм виждал и по-зле, на съседката вместо с лепила и смеси за фасадна изолация са и намазали отвън стените с цимент-вар и пясък... сега фасадата и прилича като на стара баба лицето
            Последно редактирано от BatGeorgeone; 20-01-21, 10:14.

          • Чавдар (V93)
            Чавдар (V93) коментира
            Редактиране на коментар
            Каквото и да е, то е било мазано върху стиропора (стирИопор или стерЕопор няма). Само че за няколко години стиропорът се е "дръпнал" в следствие на сублимация и отдолу е вече кухо. Колко още ще сублимира - той си знае. В крайна сметка, в един момент това ще трябва да се разкара от там и да се прави наново. А остатъците ще отидат къде?!?
            А ти, като толкова отбираш от лепене на термоизолация, как така не си направи твоята като хората, ами сте я налепили като по БГ "саниране" ?

          • BatGeorgeone
            BatGeorgeone коментира
            Редактиране на коментар
            Моята изолация НЕ е залепена по Български, има си всички нужни слоеве, всички химии, материали и всичките(почти) процедури, с две подробности(грешки) - първо, НЕ е херметизирано(стената и покрива) под изолацията и второ, изолационните панели не прилепват плътно към сградата, всеки панел трябва да е идеално свързан със стената под него, а при мен е само идеално позициониран и има предпоставка за конвекция и коминен ефект между ИПиЕса и стената. Именно конвекцията в комбинация с "аралъците" ми краде топлината и вкарва влага вътре в помещението. Сашо АйсРънъра беше обяснил каква точно е грешката и как се прави правилно изолацията, правилното поставяне добавя нищожна сума за материали обаче добавя супер много време(допълнителен труд и усилия) като изпълнение, тук изпълнителите скатават за да им излезе повече печалба. Моя грешка е, че не познавах принципа в детайли и правилните начини за инсталация, отново дявола се оказа в детайлите.

        • #53
          Бат Джорджо, това, че там са приели някакви глупости за закон не означава,ч е това задължително е правилно и от тук нататък все така ще се строят къщите.

          Това е поради изключително агресивно налагания моден писък по екологията през последните 15-20, че и повече години.
          Но когато се убедят, че това в голямата си степен е изсмукано, и не води до нищо кой знае какво по-добро-ще си минат на традиционния начин на живот. И строителство в частност.
          Има ли желание-има и начин!

          Коментар


          • BatGeorgeone
            BatGeorgeone коментира
            Редактиране на коментар
            Прав си Коле, тия всички са дебили, кога ще им увре главата да минат отново на кимюр и дърва и да почнат да слагат маджун на безиросаните си дървени дограми с едно стъкло, както едно време, ееееех, какви времена бяха тогава, какви коли правеха, какви къщи... хващащи скреж от вътре по северните стени и стъкла с хавлии между тях да обират конденза в студените дни.

          • Кольо
            Кольо коментира
            Редактиране на коментар
            Иронизираш, но след време и ти ще разбереш, че втеляването по еко строителството е дивотия.
            Не отричам постиженията на строителните инжинери, света се развива, и все повече нови материали и технологии ще излизат, но да се втелясваш до степен лудост по пасивна къща е излишно. Ще си отмре по естествен път, ама време трябва.

        • #54
          Много благодаря за супер информативните експертни мнения на Инженер-Архитект-Проектанти Чавдар и Кольо, вече ще знам към кого да се обръщам за всичко свързано със строителство и нови технологии в строителните материали и методи
          Бъдете живи и здрави!

          Коментар


          • BatGeorgeone
            BatGeorgeone коментира
            Редактиране на коментар
            След като ни попремине фазата, аз знам всичко щото съм умен и мъдър Българин и всички други са тъпаци и нищо не разбират, ще опитам да споделя малко повече аз(хобист с интерес да си увеличи знанията и опита и да си намали грешките) какво мисля да направя, защо мисля да го направя, подробности за етапите и материалите и ако има интерес може да споделя и цени.

        • #55
          Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
          Много благодаря за супер информативните експертни мнения на Инженер-Архитект-Проектанти Чавдар и Кольо, вече ще знам към кого да се обръщам за всичко свързано със строителство и нови технологии в строителните материали и методи
          Вместо да се опитваш да го играеш специалист по всичко, вземи се запознай по-подробно с английското законодателство, преди да си се набутал с още разходи за ламиниране на постройката. А за съвети по строителство, както разбирам, си имал много добър съветник, ама ми се чини, че или не си го питал или не си го слушал достатъчно.

          П.П. И, между другото, аз като виден строителен експерт, в банята, вместо тия 20 санта сюнгер пенобетон, по-скоро бих сложил полиетиленово фолио (щото нали отдолу влага ти идела), над него XPS и отгоре - една плаваща армирана замазка. При тази дебелина има мегдан за 8-10 санта ХPS + 5-6 санта за замазка.
          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • gy6ter
            gy6ter коментира
            Редактиране на коментар
            Като написа подгрев под банята -струва ми се удачно едно подово да му сложиш на гаража като подобрение ?

          • BatGeorgeone
            BatGeorgeone коментира
            Редактиране на коментар
            gy6ter , това е страхотна идея, замислям се но не и преди да оправя дишането и издишането на сградата и изолацията отвътре, дори може да е подово с течности подгрявани с ел, така ще се увели термомасата и няма да има температурни амплитуди, а ако подкарам отоплението и на 36Волта то фотоволтаиците, би било супер.

          • gy6ter
            gy6ter коментира
            Редактиране на коментар
            С фотоволтайци зимата не очаквай да се стоплиш (декември като пример 36 работни часа на фотоволтаика ) .

        • #56
          Гражданство и сега мога да взема , просто не ми трябва . Колко си почнал да разбираш , личи от това което си писал .Колко книги си прочел не знам , ама нищо явно от тях не си разбрал . Същото личи и от работата ти . Явно си мислиш че само ние сме слепци , а ти си прогледнал . Колко разбирам аз също е друга тема . Експерт по всяка дейност няма . Но това което съм правил показва дали греша в изпълнението или не . Проблеми като посочените от теб , не съм имал . Обекти на които съм вършил такива дейности дори преди 10 години нямата подобни оплаквания . Няма пукнатини и други подобни поради прекомерни знания . Начините за постигане на добри резултати са други , не е както казваш с аралъци , теслата и т.н. . Виж пак прочети нещо , ама по задълбочено . Явно приемаш нещата като заяждане , кето е поредната ти грешка . Пожелавам ти наистина да постигнеш някой ден добри резултати . Успех

          Коментар


          • BatGeorgeone
            BatGeorgeone коментира
            Редактиране на коментар
            Мерси Пламене, нищо лично, просто съм момченце и не мога да се усмихна и да си подам другата буза когато някой ми влезе под кръста, засягам се и си връщам, знаеш как е, защото и ти точно така реагира когато ти "върнах жеста"

            Здраве да е, значи сме наши хора, няма изненади, просто не трябва да се настъпваме по пръстите.

            За книжките, аз съм все още в началото на тия дебелите, ще задодбреем, малко време си трябва още.

            За работата, което аз съм изпълнил по гаража собственоръчно няма проблеми(до момента), над 70-80% от работата по гаража обаче не е мое дело, а на други хора. Мое дело е идейния проект и избора на материали, мое дело е и грешката, че се доверявам на рекламни материали и предписания от търговци без да прочета всички технически документи за инсталация, примерно какво казват от Кнауф за фасадна изолация или от Сига за мембраните или от Нойфер за дограмите.

            Успокоявам се, че поне "прогледнах" и вече ясно виждам грешките, това е над 50% от успеха, да знаеш кое да НЕ правиш, нали това е мъдростта или и в това се бъркам?
            Последно редактирано от BatGeorgeone; 20-01-21, 12:10.

        • #57
          Air Permeability Testing - Показва ти колко непредвиден въздух влиза/излиза в свързаните помещения, през строителни неплътности. Ако този показател е твърде нисък - задължителна е добре оразмерена принудителна вентилация с топлообменник.
          Това, че ти лъха студ може да е от голяма темп. разлика в различни зони на стени/таван/под. Ако можеш огледай си помещенията с термокамера в хладно време. Това ще те ориентира с какво ще се бориш.
          За баня/тоалетна - вентилатора може да не е над душкабината, а някъде отвън. С въдуховод избираш най-удачното място за засмукване в помещението.
          Като си знаеш строителството/материалите, опитай се да изчислиш приблизителните коф. на топлоизолация на големите ти повърхности и прозорците.
          Опитай се процентно за помещението да ги разпределиш. С така получените сметки опитай да сметнеш теоретично колко топлина "издухват" отделните плоскости. Резултатите ще ти фокусират вниманието.

          Коментар


          • BatGeorgeone
            BatGeorgeone коментира
            Редактиране на коментар
            Мерси, това освен всичко изисква и да мога да чертая в КАД за да сметна нещата, аз не мога, все още.

            Мога обаче да взема една "миризлива пръчица", да я запаля и да видя къде отива пушека, после мога да поправя (запуша) поне очевидните дупки и да тествам, под 200 кинта било тестване за едно помещение, аз имам само едно помещение

            Снощи изчетох новия План на Общината, разрешеното строителство и предписания, вече имам теоретична възможност да взема разрешително и поне 2-3 прецедента в квартала.

            Може би ще платя на Проектантски фирми да огледат имота и да ми дадат оферта с възможности за развитие, без да знам какво ще ми кажат, аз знам какво аз бих желал - да започна от нула, да изрина всичко(с рециклиране и спасяване на колкото мога материали) и да построя нещо красиво, ново, модерно, енерго-ефективно а защо не и енерго-независимо(пасивна сграда с излишък от енергия).

          • stefsab
            stefsab коментира
            Редактиране на коментар
            Трябват ти няколко листа А4, справочните данни за материалите от каталога на производителя, молив, калкулатор, стол, маса, малко теория и време.
            Това няма да ти трябва, ако ще "изриваш" и всичко наново...

        • #58
          Аз пък друго ми е интересно.

          Добрич, Средна Гора, Камион кемпер, гараж и още знайни и незнайни проекти как се съвместяват и от какъв екип и с каква логистика

          Нещо друго работи ли се в промеждутъка?
          Land Rover Discovery II, V8 4.0
          VW Golf VI variant
          Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

          Коментар


          • BatGeorgeone
            BatGeorgeone коментира
            Редактиране на коментар
            Хаха, добре забелязваш

            Страдам или може съм благословен с мултиполярно разтройство, през деня съм в ИТ бранша, в останалото време съм механик, когато се налага строител и т.н.

            Екипа е скромен, до скоро беше армия от един човек с множество различни душевни състояния, сега в екипа навлизат децата понякога и жената понякога.

            В промеждутъците спим и сънуваме... по-горните неща

            Логистиката е нормална, самолети, коли, влакове, каквото дойде, сега обаче е студено и мизерно и много турбуленции, за тва логистиката е локална и виртуална.

        • #59
          BatGeorgeone коментира

          ...с последните ми постове в тази тема искам да изразя фрустрацията си от неоправданото доверие, което имах в изпълнители и търговци, факта, че изпълнителите ме качват на черешата редовно и грешките им са за моя сметка. Това идва от недостатъчно познаване(мое незнание, ако знаеш щях да възложа ТОЧНО какво и как искам) на принципите, технологиите и процедурите при изпълнение на различните етапи в строителството. ...
          Известно време живях с илюзията, че е възможно, след като си плащаш (без особени пазарлъци), да оставиш професионалистите да работят и да свършат работата като хората. Със сигурност има и такива, обаче аз като че ли по-често попадам на другите (и не, не е причината, че се опитвам да карам по тънката лайсна).

          След като изядох поредица от тояги и трябваше да отстранявам последствията от работата на баш майстори с по -найсет години стаж по специалността, стигнах до извод, че е силно желателно, преди да се започне нещо, аз да съм наясно какво и как трябва да се случи, и по възможност да контролирам дали се случва както трябва. Което е особено важно при строителни работи, които поради естеството си, след приключване трудно могат да бъдат проверени, защото остават скрити. Не винаги и не за всичко е възможно, но помага. Където не съм се сетил или не съм могъл да проконтролирам овреме, после се гърбих да оправям нещата и да придобивам строителни специалности - зидаро-мазач, плочкаджия, ВиК, ремонт на покриви ...
          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • BatGeorgeone
            BatGeorgeone коментира
            Редактиране на коментар
            Ясно, ти разбираш перфектно защо тогава почнах да чета, да се обучавам от видеота в нета, да пускам такива теми и да ритам кошерите, просто за съжаление е почти невъзможно в нашите условия да се довериш на масовия строител и на масовите строителни фирми. Убеден съм, че има професионалисти, убеден съм, че не всички строители са такива но за съжаление в този бранш има много некоректни и неуки хора. Според мен решението е в една добра(достатъчна информираност + малко опит), много добра подготовка (да си напишеш домашното с няколко независими оферти, детайлни планове и т.н.) и постоянен контрол. Според мен.

        • #60
          Инвеститорският надзор е отпреди шумерите. Днес дори у нас се практикува, не че е съвсем лесно да се осигури.
          А тези простотии се правят от името на всички ни.
          Даника
          Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

          Коментар

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X