Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Осветление при работа с фотошоп

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Осветление при работа с фотошоп

    От известно време не съм доволен от осветлението в стаята в която работя. Снощи ми направи впечатление, че даже цветовете на хартия не изглеждат особенно добре.
    Питането ми е какво изкуствено осветление ползвате при обработка на снимки? Дали има някакъв стандарт които е постижим в домашни условия?

  • #2
    От: Осветление при работа с фотошоп

    От стари предпечатари знам ,че е най добре да се работи на дневно осметление- при спуснати щори или завеси. Зависи къде отиват крайния резултат-ако е на печат меродавна е цветната проба.Дори и при калибриран монитар на различно осветление в помещението цветовете изглеждат различно. В Демакс стаята на предпечата е сумрачна.

    Коментар


    • #3
      От: Осветление при работа с фотошоп

      Значи да се работи в затъмнена стая. Ок. А когато навън е тъмно какви са вариантите?

      Коментар


      • #4
        От: Осветление при работа с фотошоп

        аз лично нощем работя на малка лампа встрани от бюрото ,но избягвам да обработвам снимки,особено ,когато е важен крайният резултат.

        Коментар


        • #5
          От: Осветление при работа с фотошоп

          Първоначално публикуван от Георги Крумов Преглед на мнение
          аз лично нощем работя на малка лампа встрани от бюрото ,но избягвам да обработвам снимки,особено ,когато е важен крайният резултат.
          Аха. А лампата каква е?

          Коментар


          • #6
            От: Осветление при работа с фотошоп

            Кажете какви монитори ползвате?
            Публикувайте отговор

            Коментар


            • #7
              От: Осветление при работа с фотошоп

              Първоначално публикуван от p-pleven Преглед на мнение
              Кажете какви монитори ползвате?
              Аз ползвам Dell хардуерна LUT калибрация

              Коментар


              • #8
                От: Осветление при работа с фотошоп

                Стените, фона, трябва да сиви 18% сиво. Не случйно и основният цвят за фон на ФШ е сив с възможност за корекция на нюанса.
                Светлината трябва да е 5600К, мека,отразена, не попадаща върху монитора, самата лампа трябва да е скрита и да не свети и в очите на артиста.
                Калибрация на монитор се извършва задължително на 2 седмици, при сериозна работа може всяка седмица. Задължително калибрирането се прави при описаната светлина в стята. Ясно е за пердета и щори,затворени са. Очите трябва да почиват на всеки 40 минути, за по 10. Мониторът се включва, загрява за около половин час и тогава се калибрира. Така се и работи на него, след загряване. Независимо, че не е CRT, a TFT.
                Лампа - има специализирани и с точна температура 5600К, постоянно светещи, не импулсни , продават се във фотомагазините. Динафос,Фотопавилион,Фотосинтезис.
                Толкова за светлината в помещението. Предполагам, че и мониторът е истински 10битов, а не някаква щуротия за 200лв.
                Пътят е целта.

                Коментар


                • #9
                  От: Осветление при работа с фотошоп

                  Първоначално публикуван от charger Преглед на мнение
                  Предполагам, че и мониторът е истински 10битов, а не някаква щуротия за 200лв.
                  10 битов е монитора, нямам забележки към него.
                  В момента съм с лед крушка на с бяла светлина(незнам колко келвина е) но нещо светлината и не ми харесва и се чудя с какво да я сменя.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Осветление при работа с фотошоп

                    Въпрос който се провокира у мен...То хубаво всичките тези условия за работа при обработка на снимки/малко ми прилича на стерилна лаборатория за научни опити, ама нейсе/, обаче...Въпросния обработен в тези условия кадър...аз като го гледам на някакви си лампа, съм забравил да пусна пердетата/значи смесват се дневна и изкуствена светлина/ и...гледам на монитор за 200лв. /примерно/...има ли смисъл това напъване с толкова изисквания? Същото е и при хартиен носител...Все навън на дневна светлина ли трябва да си разглеждам албумчето със снимките?
                    Говоря в общия случай разбира се, а не за поръчка на кадър за плакат 3х5м. с рекламна цел и получаване на заплащане за това.Примерно ако сме заснели една сватба...кой в последствие ще гледа снимките в такива условия, че да види това, което всъщност ще се вижда на монитора след обработката при тези сложни условия и изисквания?
                    И от там...има ли смисъл от чак толкова "стерилни"/говоря в общия случай/ условия при обработката?
                    Поздрави!
                    NISSAN FOREVER
                    -----------------------------------------------------------------------------
                    Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Осветление при работа с фотошоп

                      Ами ти си си отговорил на въпроса. Ако кадъра ти се плаща, или ще се печата, има смисъл да се постараеш, за да занеш, че това което виждаш когато го обработваш, ще се вижда и на хартия примерно.
                      А иначе, това, че някои ще го качи в Интернет или ще го гледа на кофти TN матрица или на мобилно устройство и няма да вижда реални цветове не е твои проблем. Важното е ти да дадеш изходен файл по БДС

                      Коментар


                      • #12
                        От: Осветление при работа с фотошоп

                        Всичко това от пост №8 важи само за суперпрофесионална работа, най-вече при предпечатната подготовка. За всичко друго си е живо престараване. Ще бъде оценено от 5-6 човека, работещи при същите условия. Любо е казал останалото и няма да го копирам.
                        Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                        Из "Златния телец"

                        Коментар


                        • #13
                          От: Осветление при работа с фотошоп

                          Пък аз се чудя как да отделя левчета поне един лаптоп с IPS матрица да си купя, за да не че чудя всеки път при обработка повече или по-малко съм наклонил екрана на настоящия...
                          NISSAN FOREVER
                          -----------------------------------------------------------------------------
                          Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Осветление при работа с фотошоп

                            Абе като направиш сметка за парите дето се наливат в апарати и обективи, лаптопа ти се струва като детска играчка...

                            Коментар


                            • #15
                              От: Осветление при работа с фотошоп

                              Ми не си купувай лаптоп, купи си настолен монитор около 19-те инча. И аз снощи на лаптопа и на настолния монитор изкарах два нюанса от цветовете на един канцеларски перфоратор, който трябваше да се предлага в инет магазин.
                              Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                              Из "Златния телец"

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X