Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пътуване да Албания

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Пътуване да Албания

    Здравейте,
    ще пътувам служебно до Албания задължително през Македония (там съм бил и нямам нужд от инфо) и ще помоля за няколко отговора:
    1. Колата е служебна имам пълномощно нотариално на български. Бях чел че албанците искат и на английски, дали е вярно?
    2. Трябва ли някаква по специална застраховка от зелена карта?
    3. Как са с контрола: камери, радари, рушвети...?
    4. Да си купувам ли местна валута или да сменям евро на място?
    5. Още нещо от вас...?

    Благодаря,
    Поздрави
    Dacia Duster 1.5 DCI 4x4 '16
    +359 878 201 276

  • #2
    От: Пътуване да Албания

    Относно пълномощното - моето не го поискаха, но е добре да имаш английски превод.
    Полиция имаше на няколко места, но не са ме спирали.
    По курортите се плащаше с евро, но според мен ползвай банкомати и си тегли колкото ти е необходимо, защото ако ти останат от техните, не знам какво ще ги правиш.
    В миналото ще остане, каквито сме били...

    Коментар


    • #3
      От: Пътуване да Албания

      Пътищата в Албания биват 2 вида:
      1. Тесни планински с големи денивелации, широчина колкото да се разминеш едва едва, скапана настилка и без мантинели над пропастите;
      2. Нормални като нашите да речем първокласни но с убийствен трафик, където за да изпревариш колоната трябва да караш в насрещното срещу другите и те да отбият
      По т.1 ченгета няма, По т.2 се намират но няма как да те засекат в прегрешение

      Валутата е хубаво да е местна - иначе много закръглят, на места не продават.
      С карта не е невъзможно да платиш но са малко местата например само някои бензиностанции и по скъпички ресторанти.
      Всяка банка обменя пари и курсовете не са трънски като в КМБ, има и обменни бюра в по големите градове.

      Автомобилното движение в големите градове е някакъв ад.
      Мога да кажа че по зле от Тирана е само в Тбилиси
      Land Rover Discovery II, V8 4.0
      VW Golf VI variant
      Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

      Коментар


      • #4
        От: Пътуване да Албания

        Инфо от преди три години-искат превод на пълномощно на някакъв по-нормален език. Разбирай техния или английски. Но това дали ще ти го поискат е въпрос малко на късмет. Преведи го, при македонците може също да ти потрябва.
        За ЗК-то има проблем с Косово и Албания. Изрично се обади до застрахователите и ги питай дали важи за там конкретно. Страна са по споразумението, но съм чувал, че някои ЗК не ги признават.
        Камери когато аз съм ходил нямаше, но съм виждал патрулки с радари.
        Местна валута е за предпочитане, но не прекалявай- отърваването от нея после е крайно неизгодно. Рушветите ги забрави.
        Много внимавай ако минаваш през Тирана и околностите. Карат като малоумници. Не, че на другите места не карат, но там малоумщината е комбинирана с доста тежък трафик. И внимавай къде си оставяш колата. Каското на ни една българска или европейска застрахователна компания не важи в тая държава, а чужденците се разпознават лесно, защото само те се лъжат да ходят в Албания с кола, различна от Мерцедес. Мерцедесът там е национална култура и религия-99% от колите по пътищата.
        Картите за навигации са с доста грешки. Ако изобщо намериш карта, която да съдържа нещо повече от най-главните пътища.
        Друго не се сещам. Красива страна, но циганията на моменти идва малко в повече.
        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

        Коментар


        • #5
          От: Пътуване да Албания

          Пътищата вече са хубави, повечето са направени, имат мантинели, нов асвалт и пак на места са с убийствена денивелация. Перфектни за супермото. Албанските шофьори са самоубийци, но полицията доста ги респектира и последните години има положителна промяна в културата на движението. Полицията не спира чужденци за дребни нарушения не се заяжда. ГО важи, трябва да се представи и зелена карта. Вече не всички автомобили са мерцедес, такива са по-старите. Във всяко заведение има нет, но обикновено никой не разбира английски и гугъл преводач помага. На много места, като плащаш с карта те чарджат още 1 евро за транзакцията. Има чеиндж бюра, не е проблем обмяната на валута. Тирана е ужасно задръстен град, няма къде да се спре и съм чувал, че албанците ходели до Тирана минимум по трима с един автомобил, за да го охраняват.
          Много красива страна, с вкусна кухня и напитки.
          Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

          "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

          Коментар


          • #6
            От: Пътуване да Албания

            Благодаря на всички за коментарите. Горе-долу добих представа.
            Dacia Duster 1.5 DCI 4x4 '16
            +359 878 201 276

            Коментар


            • #7
              От: Пътуване да Албания

              Ето и моите лични впечатления от миналата година:
              1. Пари - обменят се на място, по-добре в чейнч бюро - има в по-големите и туристически градове. Никакви проблеми, много добър курс, става за секунди.
              Ако няма чейндж, се стига до банка. Там курсът е доста по-дървен, а и за да сменя 20 евро, ми снимаха личната карта (там няма нужда от паспорт) и избълваха цял куп листове от принтера.
              В повечето от местата за спане приемат евро, а може и в леки да ви върнат. Плащането с карта е почти невъзможно - само една бензиностанция видях с постерминал. И когато в друга платих в евро, ме излъгаха доста сериозно.
              2. Пътищата - от малко нови фантастични (в южната част) до кошмарни черни, показвани като нормални с номера от републиканската им мрежа. Някои от съвсем новите са много тежки за каране. Отделно шофьорите са доста зле... Забравете за мигач (поне извън градовете). Като някой надуе клаксона зад вас, значи ще ви изпреварва. Често срещано явление по малките пътища две насрещно движещи се коли с познати да спрат да си говорят и да задръстят движението. В случая никакъв клаксон не помага - просто чакате спокойно да си свършат разговора и да продължат. През Тирана минахме през края на града без проблем, но пресичането на Шкодра е изпитание и за най-каления в софийското движение шофьор.
              3. Навигацията - доста проблемна извън най-главните пътища. Няма достатъчно указателни табели, да не говорим за градовете. Имахме проблеми дори и с актуализираната карта на Гармина. Съвет - преди тръгване си изтеглете на телефона в гугъл мапса районите, в които ще ходите - после ще може да използувате офлайн навигацията на гугъл карти, ако се наложи. Строят нови пътища и те са отразени в гугъл, но не и в гарминовите карти.
              4. Комуникацията с местните. Изненадах се какво пишат колегжите. По моето впечатление всички млади знаят поне малко английски и няма проблеми за да се разберете с тях. Доста възрастни знаят италиански (не че ние го знаем), а в Шкодра с една баба на платен паркинг се разбрах на немски.
              4. За безопасността на паркираната кола - не сме имали никакъв проблем, въпреки че цялото купе беше пълно - палатка, хладилна чанта и какво ли още не, които се виждаха през стъклата.

              Ако пишете в кои градове ще ходите, може и по-точна информация да получите - доста хора сме посещавали различни части от Албания.
              Последно редактирано от bgrali; 09-11-17, 12:17.

              Коментар


              • #8
                От: Пътуване да Албания

                Командировката ми ще е до няколко държавни институции в различни части на Тирана. Трябва да мина през Скопие за да взема малко документи и евентуално една колежка която ще идва с мен. Задръствания, дали ще реши някой да краде колата (служебната) и как ще се добра до Тирана честно казано не ме притеснява. Попринцип съм обикалял доста балканските и небалканските страни, но несъм ходил до Албания. Най-основните ми притеснения са дали да си купя местна валута оттук или да си ходя с евро и дали да си превеждам пълномощното на английски.

                Мисля че на повечето въпроси си отговорих за което Ви благодаря.

                Поздрави,
                Dacia Duster 1.5 DCI 4x4 '16
                +359 878 201 276

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X