Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Глинени гювечи - гледжосване и други

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Глинени гювечи - гледжосване и други

    Някой знае ли как се прави "гледжосването" - гланцът на въпросните съдове? От няколко души съм чул, че се правел с олово, като съдовете, заради които загинала Римската империя Е, те и ядяли с оловни лъжици, пиели от оловни чаши вино, съхранявано в оловни дамаджани и сервирано с оловни кани...
    Та манията ми дълги години беше да си намеря "негледжосан" гювеч, като тия, в които правят капамите по Банско, Добринище и т.н. - тъпчат многослойна "сърма" с 5-6 вида месо, тип "лазаня със зелеви листа вместо кори", бухат съда някъде в кьошето на пещта, докато в нея се пекат други неща и чак на следващата вечер е готово... Намерих си преди 20-на години негледжосан гювеч в Чепеларе. Едвам се събира в стандартна домашна фурна и въпреки, че подозирам, че негледжосаните просто са по-евтини, се гордея с "професионалния" си съд.
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

  • #2
    От: Глинен гювеч - рецепти

    А чугунените тенджери не се ли явяват удачна алтернатива на глинения гювеч?

    Коментар


    • #3
      От: Глинен гювеч - рецепти

      Явяват се, но трудно се намират.
      За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

      Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

      Коментар


      • #4
        От: Глинен гювеч - рецепти

        Първоначално публикуван от kartechar Преглед на мнение
        А чугунените тенджери не се ли явяват удачна алтернатива на глинения гювеч?
        Да и дори в момента се замислям за една такава тенджера с капак върху който може да засипва с въглища . Това е модела : https://de.dreamstime.com/stockbild-...-image25524681
        По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

        Коментар


        • #5
          От: Глинен гювеч - рецепти

          Тука сме ги коментирали.
          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

          Коментар


          • #6
            От: Глинен гювеч - рецепти

            Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
            Някой знае ли как се прави "гледжосването" - гланцът на въпросните съдове? ...
            Някой знае,гугъл мълчи...Ама че те открехнем само ако си навит да накусиш селска капама от негледжосан съд и пръжени филии без фипронил

            Коментар


            • #7
              От: Глинен гювеч - рецепти

              Първоначално публикуван от kosta-s Преглед на мнение
              Някой знае,гугъл мълчи...Ама че те открехнем само ако си навит да накусиш селска капама от негледжосан съд и пръжени филии без фипронил
              Па аз си готвя в негледжосан съд. Нарочно търсих такъв.
              Питам дали са безопасни гледжосаните? Имам гледжосани "гюведжета", даже два вида (едни кръгли и едни продълговати) и чат-пат жена ми ги ползва.
              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

              Коментар


              • #8
                От: Глинен гювеч - рецепти

                Първоначално публикуван от kosta-s Преглед на мнение
                Някой знае,гугъл мълчи...
                Гугъл всъщност хич не мълчи:
                Глинените съдове – опасни или безопасни?
                Ха наздраве на феновете на глинените гювечи И като бързате за лабораторията да проверите с какво са гледжосани - умната, да се не спънете!
                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                Коментар


                • #9
                  От: Глинен гювеч - рецепти

                  Освен за красота,каква работа върши това гледжосване?
                  Може би за здравина,знам ли?
                  .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
                  Киа спортаж2000тди 98г
                  Ауди А3 1.9ТДИ
                  Каравана Аdria 390Q

                  Коментар


                  • #10
                    От: Глинен гювеч - рецепти

                    Първоначално публикуван от georgipetkov64 Преглед на мнение
                    Освен за красота,каква работа върши това гледжосване?
                    Може би за здравина,знам ли?
                    Само за украса. Реално на гледжосано дъно залепва повече печивото. Тъй като отдавна се появи "троянска керамика от Китай" ми прави впечатление, че гланцът й е по-матов и стои по друг начин.
                    А, сетих се нещо - по едно време вместо "гюведжета" ползвах гърнета от кисело мляко от Гинци и Бързия Щото уж негледжосани. Нооооо престанах, след като ми се похвали местен "снабдител", че са... внос от Китай също
                    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                    Коментар


                    • #11
                      От: Глинен гювеч - рецепти

                      Има троянска керамика и от Варна, едно малко цехче прави всякакви съдове и сувенири дори.
                      Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                      Ford Fiesta 1.4 Tdci

                      Коментар


                      • #12
                        От: Глинен гювеч - рецепти

                        Първоначално публикуван от Juiced Преглед на мнение
                        Има троянска керамика и от Варна, едно малко цехче прави всякакви съдове и сувенири дори.
                        Е, то и в самото троянско има няколко "бутикови" цехчета - правят ти безплатна туристическа обиколка, "демо" как се бърка (машинно) глината, рисува и пече (в нови турски пещи ). Черпят със сливова от керамично "бърдуче" в керамични чашки и т.н. После щеш-не щеш, от срам си купуваш по някой съд. Твърдят, че никакво олово нямало в глазурата, ама не знам дали може да им се вярва. Някога при социализЪма, това беше единствената недефицитна стока. Във всеки магазин имаше в изобилие. Сега явно се търси - кръчми, механи, чужденци за сувенири, затова има китайски внос (запълват пазарната ниша), като с мартениците.
                        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                        Коментар


                        • #13
                          От: Глинен гювеч - рецепти

                          Я, каква свързана тема изскочи отдолу:
                          Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                          Темата е стара - отпреди акцията на ГДБОП, но все пак не разпространявайте така книги, да не ви дойдат онези с качулките, докато пробвате някоя рецепта!
                          След сума ти рецепти за малки гювечета има и за големи съдове. Много ме заинтригува това:
                          Първоначално публикуван от Книгата с рецепти
                          А за тези, които бързат, напомняме, че всички ястия в глинени съдове са подходящи за микровълнова фурна и стават много вкусни.
                          Някой пробвал ли е да готви, не да подгрява готово ястие в гюведже/гювече в микровълнова фурна? Щото в офиса имам само микровълнова, нито обикновена фурна, нито котлони?
                          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                          Коментар


                          • #14
                            От: Глинени гювечи - гледжосване и други

                            Гагич, вечно ли искаш да живееш?

                            Проверката има или няма олово би трябвало да може да се направи относително лесно с материали от аптеката.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Глинени гювечи - гледжосване и други

                              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                              Гагич, вечно ли искаш да живееш?
                              Ми... Вечно... Докато омръзне на близките си така, както е омръзнал на повечето във форума!
                              "Смъртта е по-лека от перо, Дългът е тежък като планина" - Мейджи, император на Япония

                              2007' Jeep Cherokee KJ 2,8 CRD

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X