Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Глинени гювечи - гледжосване и други

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Глинени гювечи - гледжосване и други

    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
    Проверката има или няма олово би трябвало да може да се направи относително лесно с материали от аптеката.
    Как?
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

    Коментар


    • #17
      От: Глинени гювечи - гледжосване и други

      Търсите дума дето е изчезната преди да има вики.
      Глазура е термина . https://arista-bg.com/keramika-portc...p-1000310.html

      Коментар


      • #18
        От: Глинени гювечи - гледжосване и други

        От страх да не се натровите-ще получите рак...

        Живейте си живота, носете си новите дрехи, пък умирането ще се състои, колкото и да се грижите за векуването си.
        Колкото по-свободно живеете, колкото повече го давате "хепи"-толкова повече увеличавате шанса си за по-дълъг живот. Като в същото време сте повишили и радостта от живота.

        Ма както си знаете де.
        Има ли желание-има и начин!

        Коментар


        • #19
          От: Глинени гювечи - гледжосване и други

          Аз си се тровя съзнателно с редица други субстанциЙ - цигари, алкохол и т.н. Но не искам някой друг, особено тЕрикат - грънчар или вносител на китайска "троянска керамика" да го прави, пък аз и да му плащам на всичкото отгоре. Има някаква разлика, нали?
          Все едно да ти сипят цар-кировско менте вместо поръчаното питие или да купиш бутилка с такова, етикетирана като друго и... да си траеш, че и да го изпиеш кротко-кротко, а?
          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

          Коментар


          • #20
            От: Глинени гювечи - гледжосване и други

            Абе аз за друго говорех, ама нейсе.

            Но за това което си написал си прав-на никого не му е приятно да го "цакат".
            Има ли желание-има и начин!

            Коментар


            • #21
              От: Глинени гювечи - гледжосване и други

              Оловна глеч не се използва някъде от 50-те години. Ако имате по-стари съдове, най-вероятно са "оловни". На селото на баба ми имаше един съсед-потомствен грънчар. Технологията на обработка на глината за съдове е подобна на тази на варта. Смила се, насипва се в едни ями, там се кисне с вода, после се бърка. Бил съм дете тогава и не знам нищо за самата технология-кое какво е, защо се прави, колко време продължава и т.н.. Помня самата грънчарница и доста смътно-майстора.
              Емайлирани чугунени съдове ползваме вкъщи от много години. Имам доста съмнения дали е възможо керамиката по някой показател да е по-добра....
              Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

              Коментар


              • #22
                От: Глинени гювечи - гледжосване и други

                Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                Оловна глеч не се използва някъде от 50-те години.
                А дано, ама надали:

                "Правилник по безопасността на труда при производството на оловна глеч и минимум."
                Правилникът е посочен като действащ през 2013 г. в Профил по безопасност и здраве при работа в Икономическа дейност „Производство на химични продукти” (код 20 по КИД-2008, разработен по ПРОЕКТ BG 051PO001-2.3.01 ПРЕВЕНЦИЯ ЗА БЕЗОПАСНОСТ И ЗДРАВЕ ПРИ РАБОТА" .
                От 2013 г. до момента не е обнародван нормативен акт, с който този правилник да се отменя.
                Издаден от Министерство на химията и металургията, 1971

                Неповторимото очарование на берковската керамика, 28 Февруари 2016
                Глазурата (глечта) се образува от оловен окис. Майсторите я приготвяли на открито и на течение, защото отделящите се от нея пари са силно отровни.
                Отравяния с тежки метали
                У нас се добива олово от рудата „галенит”(оловен сулфид)
                Приложение-в над 300 производства-акумулатори,за облицовка на тръби,съдове,камери,апаратура,за получаване на бои,производства на глазури и емайли в грънчарската и фаянсовата промишленост,в полиграфията,производството на оловно стъкло,инсектициди и т.н.
                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                Коментар


                • #23
                  От: Глинени гювечи - гледжосване и други

                  Айде още малко чивиЙ

                  Пази се от отравяне с олово!

                  Оловото може също да замърси храната и напитките, приготвени в глинени съдове, покрити с оловна глеч, които се използват обикновено в някои части на Азия и Латинска Америка (б.м., А гаранция, че в Клета майка не се използва? . Просто никой не е правил проучване). Понякога питейната вода се съхранява в глинени делви, за да се запази студена, а някои горещи напитки се сервират в глечосани чаши. Едно изследване на децата под петгодишна възраст в град Мексико показа, че почти половината от децата на възраст над 18 месеца имат високо съдържание на олово в кръвта си. Една от споменатите причини за това е храната, приготвена в глечосани глинени съдове. Оловото придава гладък стъкловиден завършек на глинените изделия, но може да се разтвори особено в съдове, които са затоплени или в които се държат някои видове плодове и зеленчуци.
                  "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                  Коментар


                  • #24
                    От: Глинени гювечи - гледжосване и други

                    Това е за производството. За съдовете, в които се държат храни, има други наредби. Сега не ми се рови какво беше точно-нещо за допустими нива на преминаване на вещества в храните или подобно. Има методика за изпитване и още сто неща. Ако е позволено вече, явно химиците са намерили начин да стабилиират оловото така, че да не преминава в храната. Което няма да е някаква изненада, всъщност-тя науката си върви.
                    Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Глинени гювечи - гледжосване и други

                      Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                      Някой знае ли как се прави "гледжосването" - гланцът на въпросните съдове? От няколко души съм чул, че се правел с олово, като съдовете, заради които загинала Римската империя Е, те и ядяли с оловни лъжици, пиели от оловни чаши вино, съхранявано в оловни дамаджани и сервирано с оловни кани...
                      Та манията ми дълги години беше да си намеря "негледжосан" гювеч, като тия, в които правят капамите по Банско, Добринище и т.н. - тъпчат многослойна "сърма" с 5-6 вида месо, тип "лазаня със зелеви листа вместо кори", бухат съда някъде в кьошето на пещта, докато в нея се пекат други неща и чак на следващата вечер е готово... Намерих си преди 20-на години негледжосан гювеч в Чепеларе. Едвам се събира в стандартна домашна фурна и въпреки, че подозирам, че негледжосаните просто са по-евтини, се гордея с "професионалния" си съд.
                      При мен в Победа има един грънчар който прави каквото ти душа сака .
                      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                      Коментар


                      • #26
                        От: Глинен гювеч - рецепти

                        Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                        Е, то и в самото троянско има няколко "бутикови" цехчета -
                        В България има два центъра на керамиката ,не е само Троян едно Трънско село от 300 къщи е имало 300 грънчарници.Сега има само музей щото последната от тия истинските се срина преди 20г А за това колко са отровни гледжосаните,еми баба ми бог да я прости почина на 97, от седем чичовци и лели само баща ми е жив ама и той е на 86 и все в такива съдове са се хранили щото дедо си ги е произвеждал.Та не се коси толкова.Оловна глазура сега не се ползува щото е скъпа а фритата евтина Пазарната логика дири евтинкото ,нема кой да се набута със скъпото .

                        Коментар


                        • #27
                          От: Глинени гювечи - гледжосване и други

                          Ма пише, че до наследствени малфоррмациЙ водело, бре, Бочо? Не баба ти, ами ти или децата ти? Иначе никой ме се е гътнал от 1,2 10-100-1000 яденета от такива съдове. Ама риляните се изродилЕ, полуделЕ лека-полека и империята им се разпаднала.
                          И аз 5-6 пъти попитах някой знае ли с какво се гледжосва сега. Всички, освен тебе, евалла, само ръсят мъдрости в стил "От Чернобил на момите станаха по-дълги краката, а вода с уран си е 'ного полезна".
                          Би ли обяснил по-подробно за тази "фрита", дето била по-евтина от оловния окис?
                          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                          Коментар


                          • #28
                            От: Глинени гювечи - гледжосване и други

                            Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                            Ма пише, че до наследствени малфоррмациЙ водело, бре, Бочо? Не баба ти, ами ти или децата ти? Иначе никой ме се е гътнал от 1,2 10-100-1000 яденета от такива съдове. Ама риляните се изродилЕ, полуделЕ лека-полека и империята им се разпаднала.
                            И аз 5-6 пъти попитах някой знае ли с какво се гледжосва сега. Всички, освен тебе, евалла, само ръсят мъдрости в стил "От Чернобил на момите станаха по-дълги краката, а вода с уран си е 'ного полезна".
                            Би ли обяснил по-подробно за тази "фрита", дето била по-евтина от оловния окис?
                            Говорих с нашия грънчар днес и човека каза да си ядеш спокойно от глинени съдове . Оловосъдържащи гланцове няма от поне 20 години . Има подозрението че в Троян някои негови колеги които сами си правят някои цветове още използват оловни окиси ама пак не е опасно за здравето защото е отвън на съда . Та няма от това да се затриеш като римската империя
                            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                            Коментар


                            • #29
                              От: Глинен гювеч - рецепти

                              Деееба тая световна конспирация,земала та наприла на БогоВикич кристалнио сервиз от олово.И стъклата у офисо тоже,да не земе да го емне некоя радиЯция

                              ПП.Са ми светнасигурно си прекалил с олово до невменяемост
                              ПП2 - За римската индустрия не знам,но днешната арчи около 200 000 тона олово,не знам как се пише на римски

                              Коментар


                              • #30
                                От: Глинени гювечи - гледжосване и други

                                Първоначално публикуван от kosta-s Преглед на мнение
                                Деееба тая световна конспирация,земала та наприла на БогоВикич кристалнио сервиз от олово.И стъклата у офисо тоже,да не земе да го емне некоя радиЯция

                                ПП.Са ми светнасигурно си прекалил с олово до невменяемост
                                ПП2 - За римската индустрия не знам,но днешната арчи около 200 000 тона олово,не знам как се пише на римски
                                И от Чернобил на момите краката им порасна'а...
                                Като очевидно не знаеш, няма смисъл да пишеш глупостиЙ. Па и без да четеш написаното по-горе. Ибо казано е - никой не е умрял от ядене-пиене от такива, че и от чисто оловни съдове. Проблемите се проявяват при следващите поколения.
                                На тебе може да не ти пука, че децата / внуците ти ще бъдат олигофренчета, то може и да има много други причини да бъдат такива, но при мен причината би била това.

                                Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                                Говорих с нашия грънчар днес и човека каза да си ядеш спокойно от глинени съдове . Оловосъдържащи гланцове няма от поне 20 години . Има подозрението че в Троян някои негови колеги които сами си правят някои цветове още използват оловни окиси ама пак не е опасно за здравето защото е отвън на съда . Та няма от това да се затриеш като римската империя
                                Е, то на грънчар за грънци трудно може да му се верва. Нали с продажбата на такива се изхранва. Няма да каже, че са отровни, я?
                                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X