Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Непал. Мустанг. Хималаи.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Непал. Мустанг. Хималаи.

    https://www.youtube.com/watch?v=9meJ...ature=youtu.be
    Невероятно филмче! Бил съм там през 1997 год. Стигнахме до Кагбени, но самият път тогава беше само до Баглунг на около 30-40 км след Покхара. От там нататък имаше само пътеки за якове, пешеходци и магарета. Немислимо беше тогава да се отиде там в Мустанг с МПС. От Покхара тогава хванахме самолет до Джомсом и нататък пеша с носачи. Целта тогава ни беше връх Даулагири, но успяхме да се поразходим из района, до като аклиматизирахме и чакахме багажът. Тогава в Джомсом се вадеше специално разрешително за Мустанг. Имаше и доста военни там, но вече май е свободно минаването.
    Сега гледам, че вече са прекарали някакви пътища по долината на река Кали Гандаки. Става за офроуд. Като разстояние не е голямо мястото. По-малко е от 100 км в едната посока, но като трудност на места си е направо висша категория офроуд. Тоя пич от филма беше с правилният мотор за там - КТМ 690. Ще става и с по-леки и по-малки офроуд мотори, но със слонове по 1000-1200 кубика в никакъв случай. Освен това трябва да се мисли и за горивото, че там бензиностанции няма и трябва да се вземе в предвид че по-голямата част от този трек минава над 3000 м нмв до към 4000 м нмв и някой може да има проблеми с аклиматизацията.
    Последно редактирано от ВладиЧ; 02-11-17, 11:57.
    Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
    Златомир Попов - Forry

  • #2
    От: Непал. Мустанг. Хималаи.

    Много много диво. И е сам, мамка му! :O Много щуро. Това си е на края на света...
    Последно редактирано от Вико; 02-11-17, 15:46.

    Коментар


    • #3
      От: Непал. Мустанг. Хималаи.

      Най ми харесват заледените завои със лееекичък наклон към пропастта!
      Honda XL600LM, 1987
      Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
      Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

      Коментар


      • #4
        От: Непал. Мустанг. Хималаи.

        Това в същност е един от най-старите търговски маршрути между Индия и Тибет по долината на река Кали Гандаки през прохода Кора ла, който пресича в посока север-юг основното било на Хималаите сравнително ниско. Само на 4660 м нмв. Това, разбира се, изобщо не го прави много лек този проход. Аз съм гледал игрален филм как керван със сол минаваше през този проход и как прекарваха стадо с якове към по-ниските равнини за да изкарат зимата тибетците... Много интересен игрален филм. Сега си давам сметка, че точно там, за този проход ставаше въпрос във филма.
        През 2016 год Китай и Непал са се разбрали и май ще го отварят официално този проход с граничен пункт и вече с пътища, а не с пътеки след като дълго време е бил затворен от китайска страна.
        И още нещо. Долината на река Кали Гандаки, около Бени, Лете и Джомсом е най-дълбоката долина в света. Там реката тече, на около 2000-2200м надморска височина, а около нея са осемхилядниците Даулагири 8167 м и Анапурна 8091 м. Или денивелацията в тази сравнително тясна долина, на места широка към 1 км е около 5 километра!!! Гранд Каньон може да се хване точно, три пъти, като денивелация в долината на Кали Гандаки. Не знам дали можете да си го представите. По-нагоре от Кагбени вече реката тече на по-голяма надморска височина, самата долината става по-широка, а пък и върховете малко по-ниски до 6000 м нмв, та не е чак толкова внушително и фрапиращо, но пак си е страшно и величествено.
        Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
        Златомир Попов - Forry

        Коментар


        • #5
          От: Непал. Мустанг. Хималаи.

          нали в Непал не можеше с лични мотори, а само под наем... променило ли се е това?
          You'll never find out - I got no key hole....

          Коментар


          • #6
            От: Непал. Мустанг. Хималаи.

            Първоначално публикуван от ВладиЧ Преглед на мнение
            Тогава в Джомсом се вадеше специално разрешително за Мустанг. Имаше и доста военни там, но вече май е свободно минаването.
            По същият начин и все още, разрешенията си се вадят за Мустанг. А и навлизането на територията е възможна само с местен лицензиран водач. И все така си има военни на границата, само, че според мен вече не са доста, но ги има.
            Павел Викторов - 0 осем 7817878 три

            Коментар


            • #7
              От: Непал. Мустанг. Хималаи.

              Значи още се плаща там за влизане. За местен водач не знам. Ние тогава в Джомсом наехме носачи още пред самото летище, а после в Марфа, от където тръгнахме нагоре към Даулагири, наехме магарета за багажа ни със собственика им, който ги водеше, но всичко си беше на пазарлък и уговорки там на място.
              А в Джомсом ни искаха някаква дневна такса за Мустанг, когато преминавахме там, защото ходехме до пощата, за да се обаждаме в България, а тя беше до Кагбени. Тогава нямаше сателитни телефони. Мисля, че един път платихме някаква сума, а после просто заобикаляхме чекпоинта без да плащаме, когато ходехме до пощата. Сега не знам как са подредили нещата.
              Няма никакви проблеми да се движиш със собствен мотор в Непал, но може и от Покхара да се вземе ендуро под наем. Наемите са ниски някъде от порядъка на 10-15 $ на ден. Всичко е на пазарлък. Хотелите в Покхара са 5-10 $ на ден за 2-3 звезди... За последен път бях в Покхара през 2005 година, така че информацията ми в момента може и да не е много точна и актуална.
              Ето тука едно филмче от по-ниската част на пътя. От Покхара до Джомсом и после Муктинат. https://www.youtube.com/watch?v=yy748OTvdng В същност до Бени след Покхара е асфалт. Там има и бензиностанция. След това започва веселбата. Като тия отидоха само до Муктинат. Това е едно от свещените места на будизма. Момчето с КТМ-а 690 от първият клип отиде много по-нагоре и по-навътре в Хималаите.
              Последно редактирано от ВладиЧ; 03-11-17, 09:43.
              Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
              Златомир Попов - Forry

              Коментар


              • #8
                Ето още едно много интересно филмче от този регион. От 8-мата до 11-тата минута всичко е снимано в село Марфа. От там тръгнахме за Даулагири през 1997 год. Като гледам след 20 години, същото си е... Само козите пътеки са ги разширили малко, та е станало някакво подобие на път.
                https://www.youtube.com/watch?v=T1LQza92-5A
                Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                Златомир Попов - Forry

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X