Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Глинен гювеч - рецепти

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Глинен гювеч - рецепти

    Първоначално публикуван от IvanIvanovi Преглед на мнение
    Koleno /както му казват в Чехия, където го ядох за пръв път/ или по нашему Джолан натюр, само сол и червен пипер.

    [ATTACH=CONFIG]936066[/ATTACH]

    слагам го сутрин, че за обяд да е готов /около 3 часа се пече/
    Браво !
    По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

    Коментар


    • #17
      От: Глинен гювеч - рецепти

      Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
      Каквото и да е ястието, аз му правя подложка от шайби кромид лук. Не слагам никаква течност! Лукът се стапя и изчезва напълно, но предпазва от залепване за дъното, а месото при бавното готвене винаги си пуска достатъчно свои сокове, които съчетани с подходящите подправки правят чудеса. Залагам вечврно време на 90-100 градуса и сутрнта се будя от разкошната миризма, въпреки работещия абсорбатор
      Цяла бира е много и следващият път ще намаля на половина . Без течност ме е страх че може да стане много сухо и твърдо . Все пак е въпрос на вкус . Аз понякога слагам и червено вино или глювайн , зависи какво има отворено .
      По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

      Коментар


      • #18
        От: Глинен гювеч - рецепти

        Първоначално публикуван от alexalex69 Преглед на мнение
        Без течност ме е страх че може да стане много сухо и твърдо . Все пак е въпрос на вкус .
        Зависи от месото, но по принцип винаги пуска предостатъчно сокове.
        Често пека "ритуални печива" - пуйка, патица или кокошка, агнешко бутче (разполовено) или плешка, заек и т.н. Ако печивото стърчи и не може да се затвори капакът, през зимата го покривам с 2-3 листа кисело зеле и го запечатвам с фолио, а през лятото - пак с шайби стар лук, колелца моркови и/или домати + фолио. При такива "печива" се налага в един момент да отливам отделилите се сокове (а при домашна патица - и мас), щото почват буквално да се варят, вместо пекат.
        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

        Коментар


        • #19
          От: Глинен гювеч - рецепти

          Ето една рецепта за вкусен "царски " гювеч със свинско.Около800-900гр св. врат без кост.Червена чушка ,лук кромид ,бамя,червени домати /може и от консерва/зелен фасул, патладжан малък, наколко картофа, около 300гр манатарки и малко керевиз.Нарязвате врата на дебели пържоли и после на по-едри късове. Осолявате леко и поръсвате с кимион и черен пипер /1:2 съотношение кимион -пипер/. Слагате го в тиганче и го запечатвате в малко мазнинка.После го слагате в каления гювеч.Зеленчуците леко , ама много леко задушавате в мазнината на пържоляците.Сипвате сместа в гювеча при месото и обърквате всичко.Нарязвате отгоре магданозче , слагате чер пипер и лъжица равна червен пипер доливате водица да покрие продуктите , слагате още малко олио,турате отгоре капака и мятате в студената фурна. Първо включвате на 190-200гр. някъде докато клокне/ заври/ и намалявате на 150-160гр. Печете около3-4 часа до готовност на месото /да се кърши при натискане/,като проверявате дали има достатъчно сос , да не е много сухо.Слагате сол на вкус още 5-10 мин и изключвате фурната.Оставяте гювеча да се изтищи в отворената фурна поне 30 мин. Слагате на трапезата и поливате гърлото с червено или бяло вино докато нагъвате гювеча. Да ви е сладко!
          "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество - винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава!"
          Ат.Буров.

          Коментар


          • #20
            От: Глинен гювеч - рецепти

            Някой ако знае рецептата за баница в гювече?
            Публикувайте отговор

            Коментар


            • #21
              От: Глинен гювеч - рецепти

              Правилно завръщане към темата.
              Ланд Ровър-Дискавъри,ТД5-1999 год.,готин е.
              "Мъжко е да обещаеш,човешко да не го изпълниш."
              "Правото на глас,не винаги означава да имаш право на избор."

              Коментар


              • #22
                От: Глинен гювеч - рецепти

                Първоначално публикуван от p-pleven Преглед на мнение
                Някой ако знае рецептата за баница в гювече?
                Банички в гювече

                6 бр. кори за баница
                200-250 гр. сирене
                2 бр. яйца
                500 мл прясно мляко
                125 гр. масло

                Върху всяка кора се натрошава сирене и се навива стегнато. Всяка една се навива на дъното на всяко гювече като охлювче. Отгоре се слага по една бучка масло и се залива с разбитото прясно мляко и яйца. Пече се до златиста коричка.

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:R15739UrenitoN10585.jpg
Прегледи:1
Размер:256.7 КБ
ID:5771836

                "Смъртта е по-лека от перо, Дългът е тежък като планина" - Мейджи, император на Япония

                2007' Jeep Cherokee KJ 2,8 CRD

                Коментар


                • #23
                  От: Глинен гювеч - рецепти

                  Малко съм краен колеги,ама за гювеч не ви трябва рецепта,каквото сложите там,след 3 часа е сготвено,другото е въпрос на подправки,Вервайте ми.Знаете израза Тюрлю гювеч,та....дерзайте

                  Коментар


                  • #24
                    От: Глинен гювеч - рецепти

                    Имам 3 малки гювечета, които служат да оберат всичко от хладилника - останали разни колбаси, сирене, кашкавал, яйца... всичко влиза. Първо слагам малко от домашните буркани с домати, чушки, патладжани, ако няма в краен случай може и лютеница и после каквото е останало в хладилника. Най-отгоре задължително 2-3 яйца. Ако има и по една люта чушка... Върви с бира, вино...
                    Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                    Коментар


                    • #25
                      От: Глинен гювеч - рецепти

                      И какво знаетЕ,нищо не вдянах,инак за протокола имам ресторант и съм в час с рецептите...не се хваля,ама...трябва май

                      Коментар


                      • #26
                        От: Глинен гювеч - рецепти

                        За обери хладилник не съм съгласен ,щот всеки има различни неща в хладилника . И отделно различните комбинациЙ не са подходящи за всеки вкус . Ние лично ползваме гювеча за предимно местни ястия . Моите родители много обичаха и разбира се и ние като малки с брат ми горнооряховско гърне с тележки жили . Не съм много сигурен за наименованието им и точно от къде може да се намерят . Знам че бяха и са дефицитна стока в нашият град . Рецептата е картофи , много лук , малко домат ,чесън , чушка ,сол , черен пипер , жилите и само вино без никаква вода . Пече се на максимум до завиране и след това на около 40 -50 градуса 8 часа . Обикновенно при липса на жили ползваме и телешки ребра нарязани на парчета . Правим и заяк с много лук и шпекован с чесън , ябълка и черен пипер . В началото на темата се спомена за боб и джолан . При нашият боб се слага всичко и завира , след това се намалява на на едно на раховеца или на 50 - 60 градуса и на сутринта се изключва . Ядеш и плачеш от кеф ! Важно условие за всички рецепти е да не се прекалява с честата употреба че всичко омръзва много бързо . Няма как да не спомена и за сиренцето по шопски в малките гювечета . Много лесно и бързо ястие . Нашата рецепта е да запържем лук , моркови , чушки , разпределя се количеството по гювечетата , добавя се сиренето и се чуква едно яйце отгоре . Слага се във фурната колкото да заври и яйцето да се опече . Поръсва се с магданоз и се сервира . В зависимост от това колко е солено сиренето се определя количеството сол . За черният пипер не поставям въпрос че е въпрос на вкус . Предимство на готвенето в глинен гювеч е ниската температура и продължителното време на готвене . Лично аз изпитвам огромно неудоволствие от всичко бързо и припяно . Ако сте гладни и искате всичко да стане бързо ,готвенето в гювеч не е за вас . Да ви е вкусно и благодаря за вниманието и за това че харесахте темата ...........................
                        По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Глинен гювеч - рецепти

                          Първоначално публикуван от alexalex69 Преглед на мнение
                          За обери хладилник не съм съгласен ,щот всеки има различни неща в хладилника . И отделно различните комбинациЙ не са подходящи за всеки вкус .
                          За да не стават кулинарни недоразумения пояснявам - нормално е ако в хладилника имате риба, кашкавал, чушки и праз да не ги комбинирате в едно гювече. Иначе това, което съм споменал - разните колбаси, сирене, кашкавал, яйца, а сега се сещам и за гъби - могат спокойно да се комбинират. С две думи, това че някой може от наличното в хладилника да комбинира едно гювече, не означава, че друг може да направи същото, та за втория ще е най-добре да чете рецепти.
                          Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                          Коментар


                          • #28
                            От: Глинен гювеч - рецепти

                            Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
                            За да не стават кулинарни недоразумения пояснявам - нормално е ако в хладилника имате риба, кашкавал, чушки и праз да не ги комбинирате в едно гювече. Иначе това, което съм споменал - разните колбаси, сирене, кашкавал, яйца, а сега се сещам и за гъби - могат спокойно да се комбинират. С две думи, това че някой може от наличното в хладилника да комбинира едно гювече, не означава, че друг може да направи същото, та за втория ще е най-добре да чете рецепти.
                            Вярно и напълно съгласен с пояснението !
                            По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Глинен гювеч - рецепти

                              Всъщност, темата е за "студентски манджи" или вариантите им, явно.

                              В една нормална семейна кухня нещата изглеждат по един доста по-различен начин.

                              У дома храната се приготвя по един доста по-класически начин, дори фаст-фуда, ако нещо не ни е стигнало времето за деня.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Глинен гювеч - рецепти

                                Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                                Всъщност, темата е за "студентски манджи" или вариантите им, явно.

                                В една нормална семейна кухня нещата изглеждат по един доста по-различен начин.

                                У дома храната се приготвя по един доста по-класически начин, дори фаст-фуда, ако нещо не ни е стигнало времето за деня.
                                Готвенето в гювеч и студенстко готвене в никакък случай не могат и не трябва да се свързват . Пък за фаст фудс и дума не може да се говори . Продуктите за които се говори са основни и са задължителни за едно домакинство . Не се говори за нещо рядко , скъпо и трудно доставимо .
                                По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X