От няколко месеца се занимавам да направя каталог на снимките в Google Earth за България, с данни за изместването им спрямо реалното положение. Работя постоянно с GPSMapEdit и всеки път се налага да търся изместването на снимката като започна някаква работа. Реших да го направя наведнъж за цяла България. Пускам линк към файловете, защото може да е полезно на много хора.
Полигоните съдържат информация за датата на снимката и изместването и. Изместането е в скоби, стойностите са в метри, и показват с колко трябва да се измести снимката за да е вярно положението. Първото число е изток(+)/запад(-), второто север(+)/юг(-). Двете стойности могат да се въвеждат директно в прозореца "Web Map Shift" в GPSMapEdit:
Отместването е определено според землищни и кадастрални планове, с точност около 1м. Където има въпросителна (?) след числата, отметсването не е потвърдено в повече от една позиция и е несигурно. Някои снимки попадат в "празни" зони и няма данни по които да се определи.
Снимките в Google Earth се обновяват на практика постоянно (през няколко дни), така че ще пускам актуална версия щом забележа промени. Тъй като това не е съвсем лесна задача (огеждане на око със зареденият .kmz файл в GE), ще е от полза ако някой забележи нови снимки, да ми праща координатите им, или полигони в kml/kmz формат.
Направил съм два варианта, в .kmz и в .mp (polish format):
http://bgtopodv.samsiev.eu/ftp/Google_BG/
Дата на последна актуализация: 13.09.1017
Полигоните съдържат информация за датата на снимката и изместването и. Изместането е в скоби, стойностите са в метри, и показват с колко трябва да се измести снимката за да е вярно положението. Първото число е изток(+)/запад(-), второто север(+)/юг(-). Двете стойности могат да се въвеждат директно в прозореца "Web Map Shift" в GPSMapEdit:
Отместването е определено според землищни и кадастрални планове, с точност около 1м. Където има въпросителна (?) след числата, отметсването не е потвърдено в повече от една позиция и е несигурно. Някои снимки попадат в "празни" зони и няма данни по които да се определи.
Снимките в Google Earth се обновяват на практика постоянно (през няколко дни), така че ще пускам актуална версия щом забележа промени. Тъй като това не е съвсем лесна задача (огеждане на око със зареденият .kmz файл в GE), ще е от полза ако някой забележи нови снимки, да ми праща координатите им, или полигони в kml/kmz формат.
Направил съм два варианта, в .kmz и в .mp (polish format):
http://bgtopodv.samsiev.eu/ftp/Google_BG/
Дата на последна актуализация: 13.09.1017
Коментар