Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Издържливост на автомобилната електроника

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Издържливост на автомобилната електроника

    Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
    И Фолксваген така, ама т'ва че "механичен", не значи че нямат комп.

    А иначе ако трябва да сме точни, електронните елементи в автомобила сдават багажа сравнително рядко, проблемите на системите с електронно управление са преди всичко електрически и механични. До някъде и от кофти измислен софтуер, но това не е повреда, въпреки че може да създава проблеми.
    И да, вярно е, че ако целта е много глезотия и за всичко да мисли комп, може ядове те да са големи от дребни причини.
    И аз нещо такова искам да кажа, ама нещо не ме разбира колегата. На ви няколко примера-
    На жената каляската, огледалото за обратно виждане потъмня, такова му се мамата. Като го изскубах, ми то не е огледало, било шибан компютър. На Хондата ми е обикновено огледало, ако не го тресна с чука, мамата му си е ОК.
    На жената каляската, сритвам я да тръгне и ми влиза в авариен режим. Педала на газта бил и той някакъв електронен. Педал! На Хондата е едно жило, и си работи идеално.
    На жената около скоростния лост, точно до стойката с чашите за кока кола, а разлееш нещо, аз си тръгнал пеша, и си се извадил кошница пари. На скоростния лост на Хондата мога кючек да фЪргам, нищо няма да и стане.
    Има и още, ама няма смисъл.

    Да ръгаш компютри къде свариш е ОК, щом има клиенти да ти ги купуват. Ама да се съглася, че като я накичиш със сензорчета е по-малко вероятно да те остави на пътя, е за това няма как да се съглася.
    По лодките е направо страшно, там се мре от такива тъпотии, ама и там им се радват на кенефи с компютър /за истински кенеф говоря, компютъра следи кога си се изс.ал, че да пусне водата, готиното е като забрави за я спре.../.
    https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

    Коментар


    • #17
      От: Издържливост на автомобилната електроника

      Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
      ... Докато според мен доста от 'електронните' решения са по-здрави, точно защото механичната им част е по-проста...
      Механичната част на електронните решения е най-слабото им място, защото е правена от специалисти по електроника, а не по механика.

      За пример мога да дам много факти - като се почне от желязната електроника на Мерседесите ( истинските, де) и кофтия тинол, с който са запоявани елементите, и елементарното решаване на невероятни проблеми с презапояване на определени модули - известни на малцина посветени, и нямащи нищо общо с появилия се проблем, и се стигне до съвършено същия проблем при Тойота, уви - от една кофти спойка колата остана без скоростна кутия, и след презапояване - отново имА скоростна кутия...

      Коментар


      • #18
        От: Издържливост на автомобилната електроника

        Напротив Ники - разбирам те, но това не означава, че съм съгласен с теб... И като че ли ти не искаш да ме разбереш..
        От доста години карам 'електронни' автомобили... Май последният механичен бе Опел Астра Ф преди двадесеттина години...
        И 'електронните' проблеми се броят на пръсти (не включвам проблемите, при които дадена система се самодиагностицира и отказва да се включи):
        - механично счупване на копчето на шофьорското стъкло - стъклото си работеше, но докато докарат новото бутонче, трябваше да налучквам в какво положение работи...
        - пробив на гумичка на бутонче на багажника и намокряне на бутона.... Отварях багажника с бутона на дистанционното. Свалих за 5 минути бутона, почистих го, залепих гумичката му със силикон да не влиза вода и проблемът изчезна.
        - отказ на някои бутони на климатроника на Кашкая (иначе си работеше в другите режими)... Рестарт оправяше нещата. Смених акумулатора - всичко си дойде на мястото.

        Огледалото потъмняло - нямал съм такива проблеми... Ако има автоматично затъмняване, е по-вероятно да спре да се затъмнява (т.е. да си остане обикновено огледало)
        Да, изключвала ми е 'газта' на джипа поради сейфти режим - дълго време натиснати едновременно газ и спирачка (наистина ги натисках макар и леко)... Реши, че по-добре да изключи изцяло газта... Газта се включи отново в момента в който изключих и включих предавка (да, записа грешка в компютъра, че е отчел едновременно продължително натискане на спирачка и газ - т.е. да проверя дали не ми задържа спирачка или да ми е дефектен педала на газта)...

        НИТО един от проблемите не е бил свързан с повреда на електрониката... Нито съм оставал на пътя заради електроника...
        Заради механика - да, оставал съм на пътя.. Чупил съм разпределителен вал (там си нямаше спасение - виках пътна помощ)... Замръзвала ми е нафта на бус, както си карам. Късал съм водно съединение и от там ми е затягал двигател (там успях да отрежа от един двор маркуч, и се прибрах - двигателя бе достатъчно тъп да не се разпищи, че прегрява, а индикацията не бе достатъчно явна )...

        Та след тези факти защо трябва да съм силно негативно насочен към удобствата и развитието на техниката?

        П.С. Да, Вени, посоченият от теб проблем е типичен електронен дефект... Не съм имал такъв за толкова години, но е възможен, особено ако платката не е добре залята с правилният материал за избягване на повреди от вибрацията...
        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

        Коментар


        • #19
          От: Издържливост на автомобилната електроника

          Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
          Поне аз останах с впечатлението, че според теб механиката е 'по-здравото решение' отколкото електрониката... Докато според мен доста от 'електронните' решения са по-здрави, точно защото механичната им част е по-проста...
          И точно затова дадох многократно за пример сравнението между инжекцията и карбуратора... Едното - 'електронно' решение, а другото - чисто механично...
          Да, на електронното ще ти свети 'хеликоптера' когато усети проблем, дори и проблемът като цяло да е малък... При механичното - няма да ти свети ламБа, въпреки, че може да има много по-сериозни проблеми и да те остави на пътя... Но това, че не свети лампа (защото няма система за самоконтрол) не означава, че устройството е по-здраво, нито, че е по-просто... Означава само че решението е 'по-глупаво' и не може да усети проблема овреме...
          Дефиницията "по здраво" зависи и от ситуацията. Виж по горе примерите с огледалото, педала, лоста за скоростите... И май ще трябва и да уточним едно друго нещо- ти говориш за електроника, която СЛЕДИ работата на определена система. Ако САМО я следи, ама не ми дава наклон на системата, аз съм абсолютно съгласен с теб, там е истината. Проблема е, като започне да взема решенията вместо тебе /по лодките шибанийката решава кога да пали и кога да гасне, кога да включва на скорост, и кога си "имал" пожар в машинното, че да ти изгаси къде що моторетка имаш- е от там ненавиждам компютри, нямам зор някакъв китайски компютър да взима решенията вместо мене.
          Преди няколко петилетки, едни български пилоти отидоха до Далас да вземат тапиите за Фалкон 50 /самолет бъкан с електроника/. Имах щастието да ми разрешат да кибича в "кабината" на тренажора. Ами при "пожар в мотора" гюрултията е пълна, ама електрониката не е тая дето решава дали да гаси мотора.
          Та с 2 думи, да е пълно със следящи системи, е много гот /аз от Австралия си следя влажността в някои места в нас, гледам децата, следя алармите, ама НЕ съм аз този дето заключва вратата- за да не се прецака шибанийката, и при пожар да останат вътре/. Това с механика няма как да стане, електроника си трябва.
          По новите коли е пълно с простотии дето не допринасят за дълъг живот на возилото, да, електронния инжекцион е готино нещо, двигателя си мърка идеално, ама да чакам на компютъра да ми мери ниво на масло, и да нямам пръчка за да си го меря аз... Или пък заради някакъв сензор на ABSa да я намеря сутринта клекнала като пикаеща крава?! "Аз мога и без ABS да карам, стани ма!"- не става, иска бик... И ъпдейтване на софтуера... хахаха

          Всяко нещо преминало някакви граници, някой му яде попарата. Гледам в дилъра е пълно с такива дето са им сипали... Ама то само някакво сензорче било, и $150 на час за работа...
          https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

          Коментар


          • #20
            От: Издържливост на автомобилната електроника

            Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
            ...

            П.С. Да, Вени, посоченият от теб проблем е типичен електронен дефект... Не съм имал такъв за толкова години, но е възможен, особено ако платката не е добре залята с правилният материал за избягване на повреди от вибрацията...
            Е те тука е въпроса - една кофти спойка механичен или електронен проблем е?
            При положение, че компонентите са читави, пък спойките - не.

            Коментар


            • #21
              От: Издържливост на автомобилната електроника

              Ако натискам спирачката и газте едновременно, искам да започне да пиши и да светка, а не да ми вкара колата в авариен режим. Аз може да имам основателна причина да натискам двата педала едновременно. Ама щяло да се прецака... На ти пример- На 300 мили от Гватемала сме, звънка сателитния, ураган ни гони, бягай! Компютъра реши, че трябва да ми ограничи оборотите до 800, щото съм прегряваш мотора. Не го прегрявах, сензора бил, ама урагана не те пита. Уживяхме, разпра де що сенници и чадърчета имахме, потроши разни мебелировки, ама нямаше никакъв шанс да си прецакаме мотора с тия ниски обороти... Ако карам някой пострадал в катастрофа, той ми повръща кръв, и колата ми влезе в авариен режим, щото не харесвала как и натискам педалите, обещавам да я дават по телевизията, със все сензорчетата и компютърчетата дето са я опазили от повреда.
              https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

              Коментар


              • #22
                От: Издържливост на автомобилната електроника

                Първоначално публикуван от NIKSD Преглед на мнение
                ....
                По новите коли е пълно с простотии дето не допринасят за дълъг живот на возилото, да, електронния инжекцион е готино нещо, двигателя си мърка идеално, ама да чакам на компютъра да ми мери ниво на масло, и да нямам пръчка за да си го меря аз... Или пък заради някакъв сензор на ABSa да я намеря сутринта клекнала като пикаеща крава?! "Аз мога и без ABS да карам, стани ма!"- не става, иска бик... И ъпдейтване на софтуера... хахаха

                Всяко нещо преминало някакви граници, някой му яде попарата. Гледам в дилъра е пълно с такива дето са им сипали... Ама то само някакво сензорче било, и $150 на час за работа...
                За самолети - да... И аз съм 'карал' истински тренажор на дрът механичен самолет (ЯК-40 ), и наистина при пожар трябва да имаш здрави нерви да слушаш звънците... Но там нещата са други...

                Но ей го маслото - имам познат, който НЕ ОТВАРЯ капака... И бе силно учуден, как S класата му угаснала на пътя (не знам дали заради електрониката, или заради трошене на двигателя)... А то маслото отлетяло и нямало грам... Ако електрониката го е спряла - това би било идеалният вариант, ама май все пак причината бе механична... Да, на него не му пукаше (дори се хвалеше, как докато една девойка/сътрудничка раздавала газ по магистралата, и му казвала че някаква лампата свети, той и разправял - 'това е Мерцедес - нищо не може да му стане' )
                За АБС - вероятно е било датчик височина, а не АБС.. Датчика на АБС ще ти спре свързаните системи - АБС, ТС, ESP, автоматично спиране, евентуално TPMS.. И нищо повече...

                А газта и спирачката - за какво можеш да държиш едновременно повече от 5-6 секунди газ и спирачка едновременно?!!!
                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                Коментар


                • #23
                  От: Издържливост на автомобилната електроника

                  Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                  Е те тука е въпроса - една кофти спойка механичен или електронен проблем е?
                  При положение, че компонентите са читави, пък спойките - не.
                  Хахаха, ти като ония ден в банката- алооо, тука трябва да са ххххх.хх пък те са хх.хх, де са мангизите бе? Аааа, той компютъра... Дай го тоя компютър тогава да го сритам, нали той е виновен.

                  Кофти спойка го слагам като компютърен проблем, дреме ми че компонентите били наред, тъпото нещо е спряло да работи, няма значение от причината.

                  Slowtraveler, защо ще държа двата педала заедно? Ми щото Пешо на задната седалка пръска кръв като гейзер, и аз съм наполовина обърнат назад и се мъча да му затегна турникета докато карам.
                  Примера с приятеля ти и маслото не е добър, няма електроника дето може да спаси малоумник. И в авариен режим да влезе, мене кво ми пречи да и вкарам вода в цилиндрите /"ко разбираш ти от коли ма, как имала вода в цилиндрите?" "Миии, колата е на дъното на басейна..."/. Компютъра е там да ми дава информация, не да ми дава наклони. Нямам нужда да бъда третиран от някаква машинка като полуидиот.
                  Последно редактирано от NIKSD; 17-09-17, 18:39.
                  https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                  Коментар


                  • #24
                    От: Издържливост на автомобилната електроника

                    Кое за където си е - за сложните неща електрониката е ок, ако пък ги опростява, още по-добре.
                    За простите, да ползваш електроника от глезотия, може, но нЕма да се сърдиш като се бангьоса.
                    Всеки ще се съгласи, че електрониката управлява по-добре ДВГ, изкарва по-добри параметри, макар понякога свързани с усложняване и на механиката (просто щото има кой да я командва, в старите е неприложима).
                    Но да ти затворя и отваря багажника, е глезотия. С механиката проблем там е ясен веднага - с ел. задвижването ще трябва по-сериозно търсене.
                    Същото и с други функции, които ограничават волята на водача - да свети, да свири, но решенията да ги оставя на живия човек вътре, щото от тях може да зависи живота му, а той е по-важен от живота на машината.
                    Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                    Коментар


                    • #25
                      От: Издържливост на автомобилната електроника

                      Надявам се не пропускате и "човешкия фактор", но при потребителите ?
                      Масовият такъв иска само да кара, и без желание спира на бензиностанциите, просто щото няма друг начин.
                      Та на тоя потребител точно това му трябва - някой да мисли вместо него.

                      ... иначе, и аз предпочитам сам да взимам решения за действията си.
                      ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                      Коментар


                      • #26
                        От: Издържливост на автомобилната електроника

                        Тъй като част от новата ми работа е точно производство и там има от споменатите проблеми.
                        Реално и двамата сте прави.Електрониката все повече навлиза и превзема области и често пъти според мен излишно.На практика тя трябва да е улеснение но се превръща в затруднение.
                        Виждам моите колеги конструктори.Млади умни проектират обаче НИКОЙ не мисли че това нещо може да се развали.А то се разваля.Ако тоз конструктор е бил първо майстор или го оставиш без мотор в средата на океана я да видим как ще проектира после?! И друго има.Консуматорско общество сме.Колкото повече ектри набута конструктора в даден продукт толкоз по скъпо ще се продаде.Или дадена ектра може да те отличи от конкурента.
                        Обаче... остава си този проблем че електрониката се опитва да взема решения вместо тебе.Често пъти нелогични и трагични...

                        Коментар


                        • #27
                          От: Издържливост на автомобилната електроника

                          Ше цитирам един пич (да ме извини, ама не се сещам как се казваше ) с който се запознах при Деди, който каза, че работи в Балканстар.
                          Та като говорил във връзка с конкретен проблем появяващ се при някои модели, немците му отковорили, че ако автомобила е гаранционен, това е проблем за Мерцедес, а ако не е, е проблем на собственика, който трябва да знае, че ползва марка за която трябва стандарт, и проблема не такъв за сервизните работници.

                          Това във връзка с консуматорското общество.
                          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                          Коментар


                          • #28
                            От: Издържливост на автомобилната електроника

                            Примерче: Ниско ниво на маслото в двигателя.В колата няма за досипване. (Не ми коментирайте израза , всеки сипва масло , никой не го лее.Как го доливате ). Електрониката ограничава оборотите , но моторът успява да дотъркаля до крайната точка.
                            Същото примерче , само дето оборотите не са ограничени...не знаем колко време ще издържи моторът.
                            Често имам случаи на дефектирал маслен нивомер.По автомобилите го дава грешка , но не ограничава мотора.Каращият вижда , че нещо не е наред (всички ли да караме с диагностични апарати) и си преценява.Дали да притиска , или да вика на помощ.
                            Този "спор" е същият , като от времето на тъкачните станове в Англия , всичко е било механика.Металообработващите машини ЦПУ...
                            А Жоро е късметлия.Паднал му се е екземпляр без проблеми в електрониката.Продавачите са го разконспирирали
                            Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Издържливост на автомобилната електроника

                              Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                              Ше цитирам един пич (да ме извини, ама не се сещам как се казваше ) с който се запознах при Деди, който каза, че работи в Балканстар.
                              Та като говорил във връзка с конкретен проблем появяващ се при някои модели, немците му отковорили, че ако автомобила е гаранционен, това е проблем за Мерцедес, а ако не е, е проблем на собственика, който трябва да знае, че ползва марка за която трябва стандарт, и проблема не такъв за сервизните работници.
                              Ми тогава Асен да се не притеснява (докато е на кея)Гаранционно си плащат навсякъде.
                              Ма не може педал дет му се иска неква лодка , па не знае кво , да си кара разработчиците да изсмукват от пръстите си ефект.Тия или трябва да си намерят правилни консултанти , или да направят стаж в морето , необходим им за разработките.
                              Та е прав Асен да недоволства.
                              Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Издържливост на автомобилната електроника

                                Като инженер/търговец мога да ви отговоря че този проблем има сравнително лесно решение което обаче не се прилага.
                                А то е следното.Още при конструирането може да се заложи изключване или управление на свой риск.Тогаз пак има глезотийките (някои са наистина полезни) но има и вероятноста да се изключат и карай както си знаеш...
                                Втората възможност е изключително ефективна но не се прилага защото отнема възможноста допълнително да свалиш пари от собственика.А тя е много проста.Предаваш всяко отговорно устройство с пълна схема и документация.Един файл просто.Не струва пари.Тогаз като стане белата собственика ще има възможност да погледне документацията(схемата) и лесно да се ориентира какво да прави.Ама тогаз не можеш да вземиш ххх пари за час работа..Та това е чисто комерсиално..

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X