Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Олекотяване на маховик и колянов вал

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Олекотяване на маховик и колянов вал

    За първи път виждам пръскане на маховик в движение,явно съм поизостанал нещо.При нас(в автокроса) тези неща се случват на старта.Тези и двамата бяха късметлии,пръснаха се надолу към асвалта.

    P.S.ВиждАл съм два пръснати на лади и един на алфа.Последният се разлетя нагоре и цяло чудо беше,че нямаше пострадали хора,само двете машини от страни на алфата на трета редица имаха дребни щети.
    Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

    Коментар


    • #47
      От: Олекотяване на маховик и колянов вал

      За останалите невярващи,маховици се чупят и оттатък океана и алуминиевата камбана им е най-малкия проблем,въобще не им се налага да я режат,направо се троши на парчета.На последния клип е показано нагледно.Амбреажната ос по никакъв начин не може да предотврати гърмежите,при някои коли тя въобще не достига до маховика(тези които нямат опорен лагер в коляновия вал).
      https://www.youtube.com/watch?v=y7gKbk0jyyM
      https://www.youtube.com/watch?v=n0TxZFDLa3w
      https://www.youtube.com/watch?v=L9vpcyxvvC8
      https://www.youtube.com/watch?v=0NYZVLNOXvs

      Коментар


      • #48
        От: Олекотяване на маховик и колянов вал

        Първоначално публикуван от sobax Преглед на мнение
        Понеже аз за първи път виждам такива неща, за това се изказах така - неподготвен. Но бях подведен от коментарите по-горе, че зъбите срязвали камбаната като циркуляр и пр. Изглежда става въпрос за "чули и недочули", обаче разказват.

        Ясно! Благодаря!
        Да, да то наистина като не виждал човек и се изказва неподготвен. Защото фантазия едно друго реалност.

        Моля!
        Теч?! Какъв теч? Това под колата е просто потта на всички коне под капака!

        Коментар


        • #49
          От: Олекотяване на маховик и колянов вал

          Това са случаи където маховика се пръска на парчета и разбива,а не реже.Ако по някаква причина болтовете се скъсат или разхлабят и се освободи целия,не ми се мисли какви ще са последствията,камбаната едва ли ще успее дори да го забави

          Коментар


          • #50
            От: Олекотяване на маховик и колянов вал

            Возих се в ладата на небеизвестния дрифтър Александър Язов (Матрицата), когато маховика се скъса. Откъсна се централната част с болтовете от останалото. Това което стана е че за секунда ладата постави рекорд по обороти и после изгасна. Маховика си остана на мястото.

            Коментар


            • #51
              От: Олекотяване на маховик и колянов вал

              Първоначално публикуван от Frysco Преглед на мнение
              Возих се в ладата на небеизвестния дрифтър Александър Язов (Матрицата), когато маховика се скъса. Откъсна се централната част с болтовете от останалото. Това което стана е че за секунда ладата постави рекорд по обороти и после изгасна. Маховика си остана на мястото.
              Това се случва на стандартен чугунен маховик,къса се в кръг над периферията на болтовете и превърта в даден момент,не се пърска.На два пъти при ревизия съм изхвърлял такива маховици,и един превъртя,пак на лада.
              Истината е,че за обороти над 6000 си трябва стоманен маховик най-малкото от подобрена стомана,а най-добре карбонитриран,без значение колко кила е.
              Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

              Коментар


              • #52
                От: Олекотяване на маховик и колянов вал

                Не е ли по ефективно да се подобри аеродинамиката на коляновия вал. Ако се престържат балансите на коляновия вал примерно така:
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Mitsu-Crank141996095654a2e27c42b09.jpg
Прегледи:1
Размер:17.3 КБ
ID:5781542

                Коментар


                • #53
                  От: Олекотяване на маховик и колянов вал

                  Първоначално публикуван от unac Преглед на мнение
                  Не е ли по ефективно да се подобри аеродинамиката на коляновия вал. Ако се престържат балансите на коляновия вал примерно така:
                  [ATTACH=CONFIG]948529[/ATTACH]
                  Правил съм го преди повече от 25г., така че балансите да са по-далеч от маслото, като после беше полиран и балансиран с маховика, естествено, и бая добре се развърташе, но после двигателя приятел го качи на бегачка, и какво стана не се сещам, но е много вероятно да е строшен по някое време.
                  ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                  Коментар


                  • #54
                    От: Олекотяване на маховик и колянов вал

                    поне 3 маховика са ми престъргвали оригинални чугунени на аудито от 8.5 кг го свалиха на 5 само че около болтовете не се пипа а се престъргва зад леглото на феродовия
                    и се продупчва точно под венеца нямам скъсан, а бая скокове е отнесло

                    Коментар


                    • #55
                      От: Олекотяване на маховик и колянов вал

                      Проблема са му оборотите, не ударите, от удари съединителя го отнася.
                      При ладите, най ефективния начин да увеличиш мощноста е да преместиш графиката на въртящия момент нагоре в оборотите. Това се правеше с широкофазни валове, който умишлено се зацепват на закъснение спрямо ГМТ. Идеята общото взето беше, че по времената когато ладите бяха в хомологация, големи промени не можеше да се правят по двигателя. В завоя силите бяха изравнени, на правата се търсеше начин да издърпа повече. Със сравнително късите предавки, високите обороти не бяха проблем. Та оттам се гонеха 8-9 че и 10 000 оборота на двигателя. При тея условия, на маховика му действат такива сили, че ако е от по-мек материал, сигурно венеца наистина щеше да срязва кожуха от разтеглянето на материала. Да, ама той е от чугуний, та вместо да се разтегля, се пука. И като е попрестърган да е по-лек, има по-малко месо в него и се пръскаше по лесно. Понякога се къса и на ниски обороти, но се е пропукал на високи преди това. Принципно, ако има начин да се олекоти периферията, без да се пипа останалото, е възможно на теория да стане дори и по издържлив, но на практика, пак се пука от големите инерционни сили.
                      Офтопик: освен маховика, на ладовите двигатели от високите обороти страдаше... всичко. Чупеха се буталата между сегментите, чупеха се и сегментите, късаха се бутални болтове и биели, падаха легла и водачи на клапаните, в най-късметлийския вариант, просто се износваха за един сезон от пет-шест писти и някое друго планинско... някои пилоти през годините пробваха друга концепция като цяло, генерално базирано на различен стил на каране-правеха колите по стабилни в завоите, с по-добро завиване и спиране, а двигателите с повече сила в ниските, за да изтеглят колата по-бързо, при ниски скорости в завоя. В комбинация с появилите се възможности за достъп до по-качествени части, имаше случаи на двигатели издържали по цял сезон без повреда, че някои и по два последователни. Но това беше вече във финалния етап на дългогодишната служба на ладата като бегачка, когато излезнаха от хомологация и минаха в клас, където ограниченията бяха много по-малко.

                      Коментар


                      • #56
                        От: Олекотяване на маховик и колянов вал

                        Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                        Правил съм го преди повече от 25г., така че балансите да са по-далеч от маслото, като после беше полиран и балансиран с маховика, естествено, и бая добре се развърташе, но после двигателя приятел го качи на бегачка, и какво стана не се сещам, но е много вероятно да е строшен по някое време.
                        Балансите изобщо и въобще нямат досег със маслото(освен слива от лагерите),инак ще има голямо "БУМ".
                        Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                        Коментар


                        • #57
                          От: Олекотяване на маховик и колянов вал

                          Първоначално публикуван от petroffbg Преглед на мнение
                          Балансите изобщо и въобще нямат досег със маслото(освен слива от лагерите),инак ще има голямо "БУМ".
                          Е, тва бЕха нЕкви размисли от "онова" време.
                          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                          Коментар


                          • #58
                            От: Олекотяване на маховик и колянов вал

                            Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                            Е, тва бЕха нЕкви размисли от "онова" време.
                            В тоя ред на мисли,вижАл съм колянов вал за формула Естер съвсем окастрен от към баланси.Не съм го чувАл обаче във действие.
                            Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                            Коментар


                            • #59
                              От: Олекотяване на маховик и колянов вал

                              Първоначално публикуван от Frysco Преглед на мнение
                              Возих се в ладата на небеизвестния дрифтър Александър Язов (Матрицата), когато маховика се скъса. Откъсна се централната част с болтовете от останалото. Това което стана е че за секунда ладата постави рекорд по обороти и после изгасна. Маховика си остана на мястото.
                              Това е може би най-безопасния вариант,виждал съм го при съвсем заводски маховик,фланеца за болтовете беше перфектно отрязан от външната част,но нямаше съществени поражения.Мен ме притеснява случая в който маховика тръгне да напуска заедно с този фланец,примерно ако успеят да се развият или да се разхлабят и от ударите да се скъсат болтвете,такова нещо не съм виждал,не искам и да виждам.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X