Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Цялостно въздушно окачване за Nissan Patrol Y61

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Цялостно въздушно окачване за Nissan Patrol Y61

    Здравейте колеги,
    от доста време се чудех, дали да не подменя пружините на моя Мазньо с въздушни възглавници. Преди 1г. започнах проучването с едно много просто клипче


    В момента Мазньо е с трансплантиран RB25DET NEO от Skyline и върви изключително добре, но OME окачването вече си е изживяло живота, а и с този двигател това окачване не се справя добре на асвалта.
    При смяната реших, че ще направя следващата стъпка и ще го надигна още малко.

    Проблемът е, че за да се стигне до offroad-а винаги се кара доста по асвалт А едно такова вдигане, доста разваля возията на асвалт. От друга страна, жена ми, не желае да се вози на кола, която вози като каруца

    И така, изискванията ми бяха:
    1. да мога да надигам и свалям колата, за да мога едновременно да го карам в града(да вляза в закрит паркинг) и да мога да отида в гората спокойно
    2. да мога да се наслаждавам на мека возия по дупките на нашите пътища, но и да не се прецаква offroad усещането

    Знам, няма го тоя филм, за който си мечтая, но нека споделя моите открития


    Първоначално попаднах на вложените въздушни възглавници на Airbag Man Австралия. Има клипчета в youtube, как ти надигат и свалят колата. Проблемът с вложките е, че те реално втвърдяват пружините, което много хубаво, когато имаш ремарке или по-тежки товари, но определено е много неприятно за каране по асвалт. Да възможно е да ти нагине колата с до 4-5см offroad, но пък реално се намаля движението на амортисьора. В допълнение, напълно напомпани тези вложки правят проблем с артикулацията на мостовете, защото реално не дават възможност на прожината да се сгъне. Със сигурност тези вложки изглеждат страхотни за пикапи и теглене, но не и за това, което аз търся


    От там продължих търсенето и попаднах на същите вложки от Firestone... и докато разглеждах, забелязах, че firestone произвеждат нещо наречено AIR SPRINGS:


    AIR SPRINGS са основно два вида:
    * спомагателни - такива, които се използват за да помогнат на съществуващата пружина да си върши по-добре работата, когато е натоварена повечко
    * самостоятелни - използват се за цялостно заместване на оригиналните пружини

    От гледна точка на изработката, AIR SPRINGS се делят също на два вида:
    * convoluted - такива, които имат повече от една мембрана(отделение, част от една обща камера)
    * rolling - такива, които се навиват около бутало


    Разликата основно идва от това, че тези с буталото, по-често дават по-голям ход на окачването

    Основните производители на AIR SPRINGS са Firestone & AIR LIFT, Goodyear също произвеждат, но на мен ми се стори доста трудно да намеря фирма, която да ми ги предложи

    И така, до тук всичко изглежда просто, вадиш пружините, слагаш AIR SPRINGs, слагаш си стандартна система с компресор, receiver и мъркучи, помпиш и караш...
    Е да ама не

    Първо, трябва да се внимава, дали моделът air spring, който сте избрали има bump stops(не съм сигурен правилният термин на Български). Причината е, че такива по принцип имаме вътре в пружините, за да се ограничи максималното свиване, което може да има пружината. Но при тези балони, които слагаме, ако те нямат вграден bump stop, ако се спука балона, клякаме директно на моста. А изненадващо, по-голямата част от air springs нямат вграден bump stop. От друга страна дори и да не се спука балона, много често ще удряме края на амортисьорите и това ще увреди тях. Всички производители на air springs имат вариянти с вградени bumpers, но някой имат по-добри решения с уретанови bumpers с няколко различни нива на твърдост:


    Второто нещо е височината. Въпреки, че самите въздушни възглавници се надуват... това не ги прави разтегателни, като балони... в момента в който ги надуете до край и поискате ОЩЕ от тях, те или ще ви вдигнат гумата или ще се скъсат.

    Третото, изключително важно нещо е, че въздухът и гумата, която го държи, имат огромна разлика в динамиката си, спрямо металните пружини. Това означава, че използването на стандартните "китови" амортисьори с air springs е обречено на провал
    Прочетох доста из австралийските и новозенландски форуми и хората там са се напатили от комбинации с различни амортисьори.

    И четвъртият проблем с въздушното окачване е геометрията на колата. На повечето места, хората имат много повече опит при комбинацията на метални пружини с амортисьори, а и металните пружини имат определени лимити(при какви кг, са колко сгънати).
    С въздушните пружини, можете да постигнете еднаква височина при всички тежести(за възможностите на въздушната възглавница), но и можете да свалите много ниско или да напомпите много високо, което е проблем за неща, като панхарда, стабилизиращите щанги и рамената за мостовете. Напасването им няма да е тривиална задача.

    В крайна сметка, аз за себе си реших да мина на следната комбинация за окачването:
    * AIR SPRINGS от AIR LIFT, специално пригодени за 4' lift - избрах AIR LIFT заради наистина нахваленият им support. Предвид, че ще бъда един от малкото с Nissan Patrol на въздушни възглавници в Европа, e добре да знам, че ще имам на кого да разчитам при проблем. AIR LIFT имат и по-добрите kit-ове 3'+ надигнати коли.
    * подмяна на амортисьорите със специално приготвени 30/70 компресия/отскок (compression/rebound) на KING - избрах KING, защото намерих техен дилър в US, който специализира в настройките на техните амортисьори, специално за offroad и има накакъв опит с AIR SPRINGs. Специалната настройка на амортисьорите ще дойде и с възможност за ръчен контрол на rebound-а използваки техният ръчен клапан за настройка.
    * допълнителни KING bump stops - идеята е, амортисьорите да дадът по приемливата асвалтова возия, а допълнителте bump stops да намалят проблемите при по-големи удари offroad
    * подмяна на кормилният damper с такъв на KING - просто трябва да се смени и предпочитам всичко да е на една марка
    * подмяна на панхардите с регулируеми на Superior Engineering - подсилен и се препоръчва ако за в бъдеще реша да сложа техни hybrid super flex arms
    * два компресора 444c VIAIR - без значение дали са избрали firestore или air lift, почти всички инсталации за които четох и гледах бяха с точно този модел компресори
    * ултразвукови датчици, за да следя височината на купето от гумите - това се налага, защото в повечето случаи по-голямото налягане във въздушните възглавници не се равнява на по-голяма височина и е добре да имаш реална представа за нещата
    * селеноиди на ARB и аз ще си направя електронното управление на височината - ако не използвам селеноиди, ще се наложи да движа дълги тръби към купето и да използвам пневматични ключове за надигане и сваляне на възглавниците, а аз много искам всичко да става през една централна системка с touch screen, което няма как да стане ако използвам пневматични ключове




    Цялото това нещо, ще е едно 6-8 месечно "преживяване"... Причината е, че air sping-овете ще пристигнат от US и чак след като бъдат монтирани веднъж, ще могат да се поръчат амортисьорите, които също идват от US.
    Някъде межру тези две прадки, ще трябва да се направи и упроводяването за компресорите и receiver-а.
    Когато всичко е на мястото си, ще има седмици в напасване на най-добрата геометрия за возията, която се търси.
    А най-накрая, ще трябва аз да си напиша софтуера за управление на 4-те клапана, следенето на налягането и височината

    Ще се радвам и вие да споделите мнение за въздушното окачване, а ако някой има опит с подмяна на цялото окачване, към въздушно ще е още по-яко!

    Ако имате интерес, ще поствам тук снимки и информация, как се движи тази трансформация.
    Прикачени файлове
    One Planet, One Internet!
    We Are All Connected!

    Nissan Patrol GR Y61 RB25DET NEO(Skyline)

  • #2
    От: Цялостно въздушно окачване за Nissan Patrol Y61

    Аз от януари до преди 2/3 седмици си правих въздушно окачване за леката кола и концепция блиска до твоята.
    Няколко съвета:
    -ако не си поръчал възглавниците виж сайта на Рубена Балкан, имат голямо разнообразие на възгланвици и може да си харесаш нещо което ще е утре при теб. Аз използвам от тях възглавници тип "гофра" (convoluted) 3х130 и цената е 32/3лв с ДДС , възглавниците са чешки и са добри
    - За бъмпстоповете си поръчай полиуретанови заготовки, продават се на различен диаметър и си ги режеш колкото дълги искаш, аз купувах Ф60 около 20см -35лв някъде
    - Не знам какви са клапаните на АРБ, аз използвам клапанен блок от Рейндж Р38, малко е обемен, но всичко е в него (клапани за възглавниците, разтоварващ клапан, ключ за за компресора), клапанния блок от Р38 го купих за 100лв + 20лв за О пръстени и по една седмица не изпуска.
    - Компресора ти е добър и един ще е достатъчен. Слагаш една по- голяма бутилка като 15/20литра и 1 компресор е достатъчен, няма да си играеш постоянно че да трябват 2 компресора, а и тези компресори са много шумни.

    Какви са тези ултразвукови датчици, аз за сега управлявам чрез 4 бутона за ел стъкла, ама си мисля за ардуино + височинни датчици от нещо. Примерно от някоя лека кола която има саморегулиращи се фарове, в алиекспрес има датчици ца по 10$.

    Коментар


    • #3
      От: Цялостно въздушно окачване за Nissan Patrol Y61

      предвид безумното ми каране, предпочитам възглавниците да са много добре проверени.

      бъмповете искам да са вградени вътре, а и аз искам възглавници на бутала, защото ме притеснява хоризонталното движение на "гофретата". гледах малко клипове на разпънати такива, определено не са в правилна стойка offroad.

      относно въздушната система, аз май много ще си играя но за нея ще направя отделна тема, като намеря правилният производител за това, което искам да постигна.

      ултра-звуковите датчици са от китайски парктроник и да, ще са свързани към arduino, което ще се контролира от android навигацията на колата.

      One Planet, One Internet!
      We Are All Connected!

      Nissan Patrol GR Y61 RB25DET NEO(Skyline)

      Коментар


      • #4
        От: Цялостно въздушно окачване за Nissan Patrol Y61

        Като идея ми бе харесало решението на Джипа... Рисийвъра и системата са пълни с чист азот при около 12-13 бара... И компресора 'бичи' и в двете посоки - при качване на нивото смуче от рисийвъра и пълни възглавниците. При смъкване - смуче от възглавниците и пълни рисийвъра.
        Така нямаш проблеми с мръсотии по компресор и клапани, конденз по възглавници и т.н...
        Относно нивомерите - механично-електронния начин според мен е по-правилното решение... Ултразвукът ще те лъже.. Пък и ще се цапа в района..
        Има доста механично-електронни 'кантари' по съвременните автомобили, така, че съм убеден, че ще можеш лесно да пригодиш нещо. На джипката със сигурност е с такива (имат си малки биалетки за по-удобен монтаж на самият датчик)
        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

        Коментар


        • #5
          От: Цялостно въздушно окачване за Nissan Patrol Y61

          Моите бъмп стопове са си вътре във възглавниците, ти си знаеш.

          Каква е идеята на парктроник датчиците, насочват се към земята и така коригират, или насочени към нещо друго за ориентир? И аз искам да го управлявам с андроид + един бутон вътре с 3/4 полужения. Пиши като стигнеш до ардуиното, че за мен там е нещо напълно непознато.

          Коментар


          • #6
            От: Цялостно въздушно окачване за Nissan Patrol Y61

            Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
            Като идея ми бе харесало решението на Джипа... Рисийвъра и системата са пълни с чист азот при около 12-13 бара... И компресора 'бичи' и в двете посоки - при качване на нивото смуче от рисийвъра и пълни възглавниците. При смъкване - смуче от възглавниците и пълни рисийвъра.
            Така нямаш проблеми с мръсотии по компресор и клапани, конденз по възглавници и т.н...
            Относно нивомерите - механично-електронния начин според мен е по-правилното решение... Ултразвукът ще те лъже.. Пък и ще се цапа в района..
            Има доста механично-електронни 'кантари' по съвременните автомобили, така, че съм убеден, че ще можеш лесно да пригодиш нещо. На джипката със сигурност е с такива (имат си малки биалетки за по-удобен монтаж на самият датчик)
            100% ще правя two-way система, най-вече защото е по-бърза при надуване.

            От друга страна, разбрах, че за да има по-добра offroad артикулация, ще се наложи да има буферен резервоар между възглавниците на всеки мост.
            Но тъй като това ще доведе до по-лошо поведение на асвалт, ще трябва да може тази връзка да се прекъсва

            от там идва и идеята ми да си взема отделни селеноиди вместо една централна кутия.

            за ултразвукът, още не съм си поиграл достатъчно с него, но дори с 2см кал успях да премеря разстояние.

            за сега идеята ми е да ги монтирам в калниците и да меря разстояние от гумата а не от земята.

            тъй като колата вече има TPMS, исля да използвам и данни от там, за по-точно отчитане.

            аз лично искам да имам по-голям контрол и готови настройки едва ли ще записвам, но 100% ще направя проекта open source така, че всеки да може да си го сглоби. Реално до нова година ще дигна една страница с няколко такива софтуера(автоматично включване/изключване на дълги, разпознаване на пътни знаци и може би cruise control)
            Последно редактирано от hackman; 04-09-17, 11:44.
            One Planet, One Internet!
            We Are All Connected!

            Nissan Patrol GR Y61 RB25DET NEO(Skyline)

            Коментар


            • #7
              От: Цялостно въздушно окачване за Nissan Patrol Y61

              Нека добавя и още малко информация за двата типа въздушни възглавници "гофре"/convoluted и тези с бутало.

              Convolute въздушните възглваници са от едно единствено отделение, но то може да бъде едно цяло или разделено на повече части.
              Основно този тип въздушни възглавници са с един, два или три рифа.
              Идеята да се сложат тези рингове по средата е да се намали разтягането на страни при увеличение на височината на възглавницата. С това се повишава стaбилностtа, като възглавницата не се опитва да измести носеният товар в хоризонталната равнина.
              От друга страна по този начин се получават едно две или три отделни места на сгъвки, с което се постига и по-голяма височина на възглавницата.



              При бутално базираните имате основа(бутало) към която се свързва камерата на въздушната възглавница и при компресиране на възглавницата, гумата се подгъва около самото бутало.
              Основната им разлика с предните е, че при движение с по-малко количество въздух в камерата, тези с буталата "прибират" излишната гума около буталото, докато при горните, гумата стърчи в страни.
              При този дизайн имате по-голямо разгъване на гумата, защото веднъж имате височината на въздушната възглавница и в допълнение имат двойното разгъване на гумата около самото бутало.
              При този тип възглавници е препоръчително, максималното разгъване на амортисьорите да оставя някакво количество гума върху буталото, примерно 1-2см неразгъната гума.


              И за двата дизайна трябва да се има предвид, че изцяло разпъната(прекомерно надута) въздушна възглавница може да се скъса или да се разбордира. Реално те стават една колона започват да пречат на движението, като не дават възможност на амортисьорите да си свършат работата.

              И последно, за всички въздушни възглавници е валидно, че по-голямото налягане не е равно по-голяма височина на колата.
              Първо всяка въздушна възглавница има максимална стойност на налягане(като всяка гума) и тази стойност трябва да се спазва, ако не искате да повредите възглавниците.
              Второ, в зависимост от натоварването ще ви трябва различно налягане за да постигнете една и съща височина.
              Прикачени файлове
              Последно редактирано от hackman; 04-09-17, 13:04.
              One Planet, One Internet!
              We Are All Connected!

              Nissan Patrol GR Y61 RB25DET NEO(Skyline)

              Коментар


              • #8
                От: Цялостно въздушно окачване за Nissan Patrol Y61

                Ако мислиш да се завираш по сериозни места-изобщо забрави за въздух. Той си е за асфалта, или лек офроуд.

                Ама пък си се запалил, и едно изречение във форума няма да те спре, та давай. Но когато влизаш в гората не бъди сам, нали...
                Има ли желание-има и начин!

                Коментар


                • #9
                  От: Цялостно въздушно окачване за Nissan Patrol Y61

                  да, основното ми притеснение беше offroad-a. но с coilovers няма лак да получа същото нещо и тогава колата няма да се кара толкова

                  На теб лалво точ о ти е притесненоето за offroad. за мен най-опасното е някой клон да се забие отдолу и да про ие възглавницата

                  One Planet, One Internet!
                  We Are All Connected!

                  Nissan Patrol GR Y61 RB25DET NEO(Skyline)

                  Коментар


                  • #10
                    От: Цялостно въздушно окачване за Nissan Patrol Y61

                    Тъкмо се прибираме от 4-дневен офроуд. В групата втория ден и половината от третия има рейндж П38 на въздух. Първия ден 2-пъти му изпускаше възглавница и нещо ги "наместваше". Втория ден едната се предаде тотално и продължи до най-близкия асфалт с буково трупче.
                    Собственика обясни, че било, заради стареенето на възглавниците, които си променяли с времето формата и т.н. (поне това разбрах) и като били нови нямало такива проблеми.

                    На мен лично ми се видя много не надеждна работа, при положение, че проблемите идваха по най-нормални черни пътища - без криви и екстремни места и т.н.
                    о 88 з 417 оо 4 - Стоян

                    Коментар


                    • #11
                      От: Цялостно въздушно окачване за Nissan Patrol Y61

                      Именно клони, камъни, и всякакви други остри и твърди неща са заплаха за възглавниците. Отделно пясък и дребни камъчета се загнездват между гумата и метала, и с всяко примръдване изяждат по малко гума.

                      Абе то си е измислено, и изпробвано отдавна. И се знае-въздуха осигурява добър комфорт, но за извън пътя е непригоден. За там или обикновени пружини с амортисьори, или койловъри. Демек-яко желязо, че извън пътя понякога е страшна сеч.
                      Има ли желание-има и начин!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Цялостно въздушно окачване за Nissan Patrol Y61

                        Новите машини имат допълнителна гофра върху задните възглавници (те предните на повечето са напълно скрити под гофра от доста време)..
                        С това се предотвратява навлизане на кал, пясък, камъни, вода в работната част на възглавниците... И се намалява вероятността за дефект...
                        Да, съгласен съм с Кольо, че ако ежедневно ще се вреш в такива условия, по-добре 'чистата механика'/дЖилязо
                        Но за периодични сравнително инцидентни излизания - не виждам проблем и с въздуха... Нещата често не са толкова страшни колкото изглеждат...
                        Дори на 'електронната' джипка WK2 гледам братушките си носят по един-два резервни балона, и при нужда ги сменят за 5 минути на пътя... Практически без инструмент
                        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Цялостно въздушно окачване за Nissan Patrol Y61

                          Ся си имам други неща на главата, но в бъдещите ми творчески планове има нещо бензиново и на въздух за асфалтова междуселска употреба. Обаче ако остана с един джип, обмислям отзад да го направя още по-мек и възглавници в пружините.

                          Темата ми е интересна, и се абонирам.
                          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                          Коментар


                          • #14
                            От: Цялостно въздушно окачване за Nissan Patrol Y61

                            Първоначално публикуван от stojan_defender-a Преглед на мнение
                            Тъкмо се прибираме от 4-дневен офроуд. В групата втория ден и половината от третия има рейндж П38 на въздух. Първия ден 2-пъти му изпускаше възглавница и нещо ги "наместваше". Втория ден едната се предаде тотално и продължи до най-близкия асфалт с буково трупче.
                            Собственика обясни, че било, заради стареенето на възглавниците, които си променяли с времето формата и т.н. (поне това разбрах) и като били нови нямало такива проблеми.

                            На мен лично ми се видя много не надеждна работа, при положение, че проблемите идваха по най-нормални черни пътища - без криви и екстремни места и т.н.
                            Точно де.
                            На каменния сипей разбордира едната задна възглавница, беше свидетел как я събрахме. И продължихме безпроблемно. После пак така. А на третия път вече преебахме долната чаша и нямаше какво да се направи.

                            Иначе проблема е баш това че възглавницата с времето се деформира и става подебела и къса. Като нова няма този проблем.

                            Но аз се притеснявам повече за височинните сензори. Аз бих заложил ръчен авариен режим във софтуера.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Цялостно въздушно окачване за Nissan Patrol Y61

                              Явно затова ги правят механични сензорите - достатъчно добре 'са скрити' зад окачването.. За ръчния режим - навярно единствено изпълнимото е нещо от рода 'пълни/изпускай 1сек еди-коя си възглавница' ... Все пак на равно възглавниците работят при еднакво налягане (по мостове), но различен обем..
                              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X