Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Поливане на ядивни растения с вода от домашна пречиствателна станция

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Поливане на ядивни растения с вода от домашна пречиствателна станция

    Здравейте,

    Знам, че има няколко теми за пречиствателни станции, но пускам нова, защото ми се иска да разнищим въпроса от гледна точка на градинарството.

    Нямам кой знае какви познания по биология и химия. Това, което съм чувал е, че пречистената вода е богата на нитрати/нитрити (не знам каква е разликата и дали не са две думи за едно и също нещо, затова пиша и двете, които съм чувал). Това явно е добре за трева, храсти и т.н, но как се отразява на доматите примерно? То на растенията вероятно ще им е добре, но ще се отрази ли на качеството на плодовете на растението и ще бъде ли то по-вредно предвид нитратите? Т.е. те усвояват ли се от растението, предават ли се на плодовете му?

    Сигурно въпросите са малоумни, но наистина не знам нищо по темата от теоритична гледна точка.

    Също ще се радвам ако някой сподели какво полива с пречистената вода и какви са му наблюденията.

    Благодаря!

  • #2
    От: Поливане на ядивни растения с вода от домашна пречиствателна станция

    Нитрати и нитрити не са съвсем едно и също нещо ама зарзаватът ги усвоява като азотен тор. В тази категория е и амонякът и производните му. В растението всичките форми на азота минават през нитрат и обикновено бързо се вграждат в белтъците. Вредни количества нитрат в растенията остават когато ги прехраниш с азотни торове и бързаш да ги ядеш веднага след откъсването от корена.

    Не съм сигурен че изобщо можеш да прекалиш с азотното хранене на растенията по този начин (с отпадни води). Освен това, подозирам че бактериите за пречистване усвояват част от азотните съединения за свои нужди, та съвсем.

    Но всичко това е теоретично, не съм го правил в градината.

    Лично аз повече бих се тревожил от разните вещества с не-биологичен произход, които отиват в канализацията. Макар че домакинските препарати напоследък са доста цивилизовани.

    Коментар


    • #3
      От: Поливане на ядивни растения с вода от домашна пречиствателна станция

      Надявах се ти да си един от отговорилите Благодаря за информацията! Да, битовата химия е друг сериозен проблем.

      Съвсем отделен е въпросът в населено място без канализация, високи подпочвени води и преобладаващо попивни ями дали това, което дърпаш от кладенеца си е по-добро от това, което излиза от пречиствателната станция. Дето се вика поне знаеш в твоята си вода какво има А водата от попивни ями буквално на 30м в права линия надали почвата е успяла да пречисти кой знае какво.

      Ще се радвам на още споделен опит и мнения!

      Коментар


      • #4
        От: Поливане на ядивни растения с вода от домашна пречиствателна станция

        Може да дадеш проба за изследване в ресорна за дейността лаборатория.
        Черно, мирише и разваля характера!

        Коментар


        • #5
          От: Поливане на ядивни растения с вода от домашна пречиствателна станция

          Първоначално публикуван от drago_pishinkov Преглед на мнение
          Може да дадеш проба за изследване в ресорна за дейността лаборатория.
          Това е не особено смислено - няма никаква уговорка че съставът ще се запази при промяна на обстоятелствата.

          Ако му е мерак може да изследва зарзавата за нитрати. Макар че трябва да е много бърз - докато занесе доматките до лабораторията, те ще са усвоили нитрата. Освен ако реално не е прекалил.

          Коментар


          • #6
            От: Поливане на ядивни растения с вода от домашна пречиствателна станция

            Виноват, прав си, не съобразих.


            Дано
            полужи за ориентир. И дано е достоверно де.
            Последно редактирано от drago_pishinkov; 28-08-17, 14:27.
            Черно, мирише и разваля характера!

            Коментар


            • #7
              От: Поливане на ядивни растения с вода от домашна пречиствателна станция

              Хм. От пречиствателната станция (домашната) излизат ли Е.коли ?

              води за напояване
              Г. Санитарно-хигиенни показатели

              Общ коли - титър сm3 <0,1
              Ешерихиа коли - титър сm3 <1,0
              Чревни патогенни микроорганизми сm3 Не се допускат

              Аз за амоняка не бих се притеснявал )) битовата химия и бактериите ...
              - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
              - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

              Коментар


              • #8
                От: Поливане на ядивни растения с вода от домашна пречиствателна станция

                30 метра до най-близката попивна яма не е никак зле, особено ако не е точно над, а в страни - всеки терен си има някакъв базов наклон. Земята и пясъкът пречистват учудващо добре.
                От гледна точка на растенията нитрати (насителин соли) и нитрити (ненаситени соли) са еднаква храна.
                Има един процес известен при акваристите: азотен цикъл.
                Амоняк + бактерии + кислород = нитрити
                Нитрити + други бактерии + кислород = нитрати
                Нитрати = тор за растенията.
                Ако въпросната пречиствателна станция работи само на биологичен принцип, то остава само битовата химия, която няма токсични съставки. Така че въпрос: Слага ли се някаква химия в пречиствателната станция, за да пречиства?
                Докато гледах рибки, жената си поливаше цветята с водата от аквариумите и твърдеше, че са тръгнали да се развиват доста по-бурно. Дали може да се предозира с нитрати не може да се отговори лесно - бая измервания и сметки трябва да се направят.

                Параметрите на кладенчовата и изворна вода са сравнително постоянни. Има смисъл да се даде проба в местния РИОКОЗ (взема се от тях стерилно шише), за да дадат становище до колко е годна за пиене, готвене или само за други битови нужди.
                Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

                Коментар


                • #9
                  От: Поливане на ядивни растения с вода от домашна пречиствателна станция

                  Даже и 5 метра земя от попивна яма пречистват достатъчно добре водата, за да е годна за пиене.
                  Какво остава за 30 метра...
                  Има ли желание-има и начин!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Поливане на ядивни растения с вода от домашна пречиствателна станция

                    30-те метра са условни и важат за момента. Просто около имота няма съседни къщи. Това не значи, че след някоя година няма да дойде някой байчо дето не му се дават пари за станция и си зарови лайната до мен, ако и да е незаконно.

                    Въпросът е най-вече този - тъй като пречистената вода трябва да се изразходва и това е голям проблем, може ли да се разчита на нея за поливане и на зеленчуковата градина, която би била сериозен консуматор лятно време. Не че е проблем да се полива от сондаж или кладенец или ми се свиди водата от чешмата. Просто отпадната вода трябва да се прави нещо.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Поливане на ядивни растения с вода от домашна пречиствателна станция

                      Нитратите се натрупват в различни количества в различните зеленчуци. Най-лесно се натрупват в салати, спанак, цвекло, целина. Средно в зеле, моркови, краставици. Домати, пипер, патладжан, фасул, лук, чесън, моркови, дини е най-малко вероятно да натрупат над считаните за опасни концентрации. Разбира се най-сигурният начин да знаеш дали има проблем, е да се изследва продукцията.

                      Нитратите (NO3-) и нитритите (NO2-) са отрицателно заредени йони (аниони) и като такива не се свързват с почвата, а се придвижват свободно в почвения разтвор. Досещайте се какво значи това.

                      Друг е въпросът, че не вярвам тези домашни отходни ями да са чак такъв източник на нитрати/нитрити.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Поливане на ядивни растения с вода от домашна пречиствателна станция

                        Първоначално публикуван от ivokbg Преглед на мнение
                        ... Просто отпадната вода трябва да се прави нещо.
                        Според мен зеленчуковата градина е напълно легитимна в ролята на попивно поле.

                        Първоначално публикуван от Христо_Шн Преглед на мнение
                        ...
                        Нитратите (NO3-) и нитритите (NO2-) са отрицателно заредени йони (аниони) и като такива не се свързват с почвата, а се придвижват свободно в почвения разтвор.
                        Откога се чудим как да накараме фосфатните йони (също отрицателно заредени) да се придвижват по-свободни из почвата ама не - не искат, гадините, веднага се свързват с каквото намерят.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Поливане на ядивни растения с вода от домашна пречиствателна станция

                          Вземам си бележка, че съм генерализирал.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Поливане на ядивни растения с вода от домашна пречиствателна станция

                            Имам пречиствателна станция повече от 7 години. Имам и резервоар с идеята да поливам, но реално водата не е толкова много, че да се разчита на нея за поливане на зеленчуци. Може би в райони където е много сухо е рентабилно, но иначе..... не. Иначе ако пречиствателната е качествена и работи добре, няма никакъв проблем и даже ги наторява по естествен начин. Това торене няма нищо общо с натрупването на нитрати в зеленчуците от изкуствените торове.
                            Има огромна разлика обаче между различните пречиствателни станции, които се предлагат на пазара. Тези по-евтините, особено българските, са само имитация и почти не вършат работа, а за поливане не може да става и дума. Имам съседи с такива и ги помпат с л...ка на 3 месеца и се оплакват от миризми в къщата от канала.

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X