Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Фиат Freemont

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Фиат Freemont

    Ще започна тема за Freemont_а, че нищо конкректно няма във форума.

    Какво може да се очаква от това возило:

    -Турбината е "високо горе" и при загуба на налягане в маслената магистрала ще пострада. Това може да се получи заради конструкцията на масленият смукател в картера. Не се завива с болтове, а картера го притиска към помпата. Там се намира гумено уплатнение, което с времето се "вдървява" и води до трудно засмукване на помпата и от там липса на налягане по маслената магистрала.
    - Друго слабо място "Торк конвертор". Май изкарва по 5г.
    - Масло за скоростната кутия - точно определено (не всяко масло за автоматична кутия става).
    - "Маховик" или както се казва там.
    - Предни амортисьори.

    Всичко това е информация от "една жена на пазара" .

    Друг недостатък е размера на гумите при варианта с 19" джанти - 225/55/19 .
    Предните спирачни дискове и апарати са "малки" в по раншните модификации.

    Варианта с ръчна скоростна кутия е 4х2 - бъдете внимателни, че в България могат да ви метнат с това.
    Няма вариант с фабрични ксенонови фарове, поне за сега 08.2017г.
    Интересно решение с вероятно хладилни кутии в пода на втория ред седалки.
    Голяма удобна кутия под седалката на пасажера до шофьора.
    Музика Alpine на някой модификации.

  • #2
    От: Фиат Freemont

    За ремонтите:
    6...7 месеца по-късно и 13000км.
    Имам тропане при смена предна - задна и обратно. Вероятно тампон на мотора. Вдигнахме колата и освен разбития тампон на мотора се оказа и теч на масло от задния диференциал. От 700гр са останали 200гр. Сменя се семеринга, долива се масло и айде пак на пътя. При прегледа се оказа разбита предна дясна лагер-главина - айде и нея. Амортисьорите са почти сдали багажа. Изчезна ми едно малко капаче на предната броня долу при дясната гума. Вероятно от там в кишата навлиза вода и сняг в моторния отсег и мокри алтернатора - замина диодна плочка и се наложи спешен ремонт. Тампона още не съм го сменил.
    Колата е втора употреба. Все пак е нормално да има проблеми.

    Коментар


    • #3
      От: Фиат Freemont

      Смяна задни накладки и дискове се оказа много лесно. Отне 1 час, но жалко, че го правих по тъмно и няма снимки. Отвиват се 2 болта на супорта и 2 на планката, която държи апарата към задния мост и всичко е долу. Напръсква се с WD40 маншона, който предпазва от боклуци буталото на спирачния апарат и с ключ от флекс се навива до най-ниската точка. И двата апарата са с "дясна резба" . Дисковете се държат към главината само от петте болта на джантата и се вадят светкавично. Леко зачистване на ръждата с шкурка и по обратния ред се събира всички.

      Коментар


      • #4
        От: Фиат Freemont

        Здравей колега,
        По какво съдиш за това, че амортисьорите сдават багажа? Има ли конкретен симптом, звук и т.н.? При мен има едно проскърцване по неравности, което е по-силно след по-дълъг престой. По скоро ми прилича не нещо гумено - тампон на носач, стаб.щанга, биалетка ... Но се замислих дали не е свързано с амортисьорите, щом казваш, че са слабо място. Имам и друг въпрос - усещаш ли някаква мудност от кутията, когато връща предавки при спиране? Аз дори я хващам как е "забравила" да върне на 1-ва след кратко спиране и после при потегляне се "сеща" първо да върне предавката и след това да потегли. Тази кутия определено е странна. Не знам как се държи с бензиновия двигател, но ми се струва, че не е адаптирана оптимално към италианския дизелов мултиджет.

        Коментар


        • #5
          От: Фиат Freemont

          Ами за амортисьорите (задните) - колата беше нестабилна в завой и люлееше, а за автоматитчната кутия - това ми е първата такава кола и не съм сигурен, кое е неестествено и кое е нормално. Определено при тръгване обаче има едно "замисляне".

          Коментар


          • #6
            От: Фиат Freemont

            Бая кутии изключват на неутрална при спиране. Икономия на гориво
            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

            Коментар


            • #7
              От: Фиат Freemont

              На колко години или пробег е тоя Фриймонт?За да се правят горе долу изводи за проблеми ,сравнено с други СуВ !
              Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

              Коментар


              • #8
                От: Фиат Freemont

                Първоначално публикуван от faster Преглед на мнение
                На колко години или пробег е тоя Фриймонт?За да се правят горе долу изводи за проблеми ,сравнено с други СуВ !
                Fiat Freemont = Dodge Journey - може да е наи дарт 2009.

                The Dodge Journey is a mid-size crossover SUV manufactured and marketed by FCA US LLC's Dodge brand since model year 2009, with a mild facelift for the 2011 model year.
                With styling by Ryan Nagode,[3] the Journey was marketed globally in both left and right hand drive. In many markets it was also sold as the Fiat Freemont

                Коментар


                • #9
                  От: Фиат Freemont

                  Ами то е ясно, че километрите и годината имат значение. - Този е 2012г.

                  Стискам зъби и продължавам напред. Колата ми допада.
                  Сега рейка - тече доста.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Фиат Freemont

                    Личните ми наблюдения....за сега само за около 1500 км. Фият Freemont_а, 06.2015, дизел 170 конски сили, автоматична кутия, 92000км. Информацията за Freemont_а по форумите е доста оскъдна.
                    Замислянето преди тръгване го има и при мен, кутията не превключва на неутрална при чакане ….поне така мисля.
                    - Задния диференциал е омаслен и при мен, явно семеринга си е детска болест.
                    - Гумения уплътнител на маслената помпа/цената е 36 лв./ е меко казано малоумно решение, втвърдява се с времето...опел с същия двигател има същия проблем, отнася се и за Алфа Ромео....това е 2.0 JTD за мен лично хубав, динамичен и здрав дуракоустойчив двигател. Подобрени са вихровите клапи и риска от дефектирането им е значително по малък.
                    Преди две-три години познат си купи фриимонт с блокирал двигател точно заради въпросната гумения....тогава харесах колата. Лошото е ,че за да се смени въпросното нещо трябва да се свали скоростната кутия при автоматика.....нямам идея кой точно инженерен гении е взел такова ирационално решение.
                    -Разхода на гориво е приемлив като начало - около 9,8-10,5 градски цикъл/замерване пълен пълен за 500 км./ и 6,5-7,2 извънградски за 1100 км/замерен пълен -пълен/ това преди да опитам да го оптимизирам.....ако някой се интересува ще пиша наблюдения след оптимизация на разхода....не обичам да давам пари за гориво.
                    - Удобна кола, държи се не много зле на пътя.
                    -При мен има едно заисляне преди да започне да спира при натискане на спирачка, мпже и да е нормално.....до сега съм карал предимно седани алфа ромео а те спират много добре.
                    - Притрисането/тропането/ при смяна предна задна го има и при мен....ще пиша после от какво е.
                    - Автоматика е приятен за каране, сменя плавно и при круиз контрол сменя сам предавките за да поддържа скоростта.
                    Последно редактирано от alex052; 07-06-19, 07:01.
                    Няма невъзможни неща,има просто недостатъчно финансиране.....
                    GSM +359 895 236 182

                    А Rhf +

                    Коментар


                    • #11
                      Първоначално публикуван от alex052 Преглед на мнение
                      От: Фиат Freemont
                      ...
                      -Разхода на гориво е приемлив като начало - около 9,8-10,5 градски цикъл/замерване пълен пълен за 500 км./ и 6,5-7,2 извънградски за 1100 км/замерен пълен -пълен/ това преди да опитам да го оптимизирам.....ако някой се интересува ще пиша наблюдения след оптимизация на разхода....не обичам да давам пари за гориво.
                      ...
                      Ще се радвам, да споделите наблюденията си за оптимизация на разхода. Моят до момента е по-голям от цитирания. Градското ми е около 12.5/100 (софийско градско, с голям процент къси преходи с често спиране/тръгване и палене/гасене), а извънградското около 7.5/100 (с голям процент магистрала, на която рядко се кара със скорост над 130 км/ч).

                      Също така, моля колегите които са предприели действия по отстраняване на теча на масло от диференциала, да споделят опита си. Ще съм благодарен, ако можете да препоръчате място в София, където се справят успешно с такъв ремонт (може и на лично съобщение, ако правилата на форума не позволяват публично цитиране на сервизи и майстори). На мен до момента на 2-3 места, където съм правил нещо по колата, ми отказват да се занимават с диференциала. Явно си трябва по-специализирано място. Засега "решавам" проблема с доливане на масло в диференциала през известно време.
                      С какъв семеринг сменяте протеклия - същия или подобрената, усилена и 2 пъти по-дебела версия, за която се твърди, че се монтира от 2015 година натам? Сменяте ли и О-пръстена на изходящия вал на диференциала? По последните 2 въпроса, използвам информацията от следните 2 страници на един руски сайт, който е от малкото, на които намирам информация за този ремонт (и други неща по Freemont):
                      https://trs-motors.ru/salnik-zadnego...fiat-freemont/
                      https://trs-motors.ru/salnik-hvostov...fiat-freemont/

                      Слабо място при мен се оказват шарнирите на предните носачи. Вече 2 пъти сменям шарнири, като слагам все едни и същи, по липса на други - TRW, което иначе минава за добра марка на нашия пазар. Предните не изкараха и 10000 км, но се оказа, че имат гресьорки и не се знае дали изобщо са били фабрично гресирани. Та, 2-рия път ги гресирах веднага след монтажа, но не знам на колко време/км да го правя отново и колко ще изкарат. Колата не се кара офроуд, с много леки изключения, ако не броим разбитите квартални улици, гърбици и бордюри.

                      Коментар


                      • #12
                        Първоначално публикуван от asenkd Преглед на мнение
                        ...

                        Също така, моля колегите които са предприели действия по отстраняване на теча на масло от диференциала, да споделят опита си. Ще съм благодарен, ако можете да препоръчате място в София, където се справят успешно с такъв ремонт (може и на лично съобщение, ако правилата на форума не позволяват публично цитиране на сервизи и майстори). На мен до момента на 2-3 места, където съм правил нещо по колата, ми отказват да се занимават с диференциала. Явно си трябва по-специализирано място. Засега "решавам" проблема с доливане на масло в диференциала през известно време.
                        С какъв семеринг сменяте протеклия - същия или подобрената, усилена и 2 пъти по-дебела версия, за която се твърди, че се монтира от 2015 година натам? Сменяте ли и О-пръстена на изходящия вал на диференциала?
                        ....
                        Вижте какъв е задният диференциал (Dana, Chrysler Corporate и т.н.). Някои освен семеринг искат и смяна на "раСпорна Фтулка" (съобразно форумната техническа терминология).
                        Има кампания (recall), сервизна акция, на производителя за проблем със задните диференциали на Dodge Journey. Проверете дали няма такава и за Freemont.
                        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X