Обява

Свий
Няма добавени обяви.

До колко кубика може да се кара без книжка АТВ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: До колко кубика може да се кара без книжка АТВ?

    Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
    ...
    А къде има норма, която да забранява МПС без съответна категория без СУПСП извън пътната мрежа?
    Познай:

    Първоначално публикуван от ЗДвП
    Чл. 1. (1) Този закон урежда правилата за движение по пътищата, отворени за обществено ползване, изискванията към пътните превозни средства за участие в движението по тези пътища, изискванията за правоспособност на водачите на пътните превозни средства, правата и задълженията на участниците в движението и на съответните служби и длъжностни лица, както и принудителните мерки, които се прилагат, и наказанията за нарушаване на разпоредбите на този закон и на издадените въз основа на него нормативни актове.
    (2) Целта на този закон е да се опазват животът и здравето на участниците в движението по пътищата, да се улеснява тяхното придвижване, да се опазват имуществото на юридическите и физическите лица, както и околната среда от замърсяването от моторните превозни средства.

    Чл. 2. (1) Отворен за обществено ползване е всеки път, условията за използване на който са еднакви за всички участници в движението. Лицата, стопанисващи пътища, които не са отворени за обществено ползване, са длъжни да ги обозначат.
    (2) Всеки има право да се движи по пътищата, отворени за обществено ползване, като спазва установените правила за движение.
    (3) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) Този закон се прилага и за пътищата, които не са отворени за обществено ползване, освен ако с други правни разпоредби или от собственика или администрацията, управляваща пътя е определено друго. Компетентността на органите за контрол по този закон не се разпростира върху пътищата, които не са отворени за обществено ползване.
    Накратко:
    Път е всичко, по което се движат ППС. ЗДвП се прилага навсякъде. Органите имат правомощия навсякъде.
    Изключенията са малко и са ясно обозначени.

    Коментар


    • #17
      От: До колко кубика може да се кара без книжка АТВ?

      Има ли легално определение на "пътища отворени за обществено ползване"?

      Като караш мотоциклети или АТВ през гората без пътища м/у дърветата и по деретата, това път ли се води?

      Знам, че ако в гората стане ПТП м/у джипка и дърварка се прилагат ЗДвП и ППЗДвП, но те си прилагат и на паркинги частна собственост.
      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

      Коментар


      • #18
        От: До колко кубика може да се кара без книжка АТВ?

        Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
        Има ли легално определение на "пътища отворени за обществено ползване"?
        Има, по-горе съм го цитирал: чл. 2(1) от ЗДвП.

        Ако не е обозначено като път с ограничения на достъпа (в общия случай табела "Вход забранен") и ако изобщо е практически осъществимо по него да се движат ППС, значи е път отворен за обществено ползване.

        Коментар


        • #19
          От: До колко кубика може да се кара без книжка АТВ?

          И АТВ-та по полски пътища санкционират (в управленията по селата ентусиасти да искаш, обиконвено ентусиазмът е силно лично мотивиран заради предни отношения я с нарушителя, я с роднините му...ма това е друга тема) ....
          Повечето пъти са били отменяни от съда или заради несъвпадане на описанието в акта с това в НП или поради малозначителност. Табелите не са фактор-трябва документ от собственика на пътя, който да въвежда временна или постоянна забрана. Табела и аз мога да си нося, забивам я край пътя и отивам да карам...не става така.
          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

          Коментар


          • #20
            От: До колко кубика може да се кара без книжка АТВ?

            Не може без книжка,това е правилният отговор.
            Едно време имаше книжки и за велосипеди/не бяха задължителни/но имаше,по-старите може и да помнят.
            .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
            Киа спортаж2000тди 98г
            Ауди А3 1.9ТДИ
            Каравана Аdria 390Q

            Коментар


            • #21
              От: До колко кубика може да се кара без книжка АТВ?

              АТВ-то е кофти избор за където и да е, защото има неразрешими проблеми с регистрацията, трябва правоспособност и се набива на очи. С някоя хилядарка чопър може да не направи впечатление на никого и ако кара екипиран, може да го прави с години без никога да бъде проверен. Докато АТВ-то като се покаже на пътя-първо е ясно, че е без регистрация-съответно без ГО и в повечето случаи го кара неправоспособен.
              Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

              Коментар


              • #22
                От: До колко кубика може да се кара без книжка АТВ?

                Бистрили сме го и друг път тоя въпрос. Път е всичко, което е отворено за обществено ползване. Това понятие следва да се разбира широко. На практика път отворен за обществено ползване е и неограден частен парцел, през който преминават обичайно автомобили.
                Даже в една от старите теми бях вадил май и съдебни решения по тоя въпрос.


                Коментар


                • #23
                  От: До колко кубика може да се кара без книжка АТВ?

                  Темата е доста дълга, но ще опитам да обобщя с две - три изречения. Преди години се говореше за вкарване на категория АТВ (инструкторите настояваха), естествено в нашата бюрокращина не се случиха нещата.. Виждал съм атв-та регистрирани като четириколесно МПС кат. L7E, според това може да се кара с B, или B1 категория. Друг е въпроса, при евентуален контрол органите дали ще ни изискват задължителните жилетка, триъгълник, пожарогасител, колан и т.н. Срещал съм и не малко машини регистрирани в КТИ като земеделска техника, там обстоятелствата и категориите са малко по - различни. Моето мнение е че АТВ (All Terain Vehicle) в пряк превод е за всякакви терени като черен път, кал, нива, сняг, пясък, вода и др. Става и за асфалта, но е по - нестабилно от останалите четириколесни. Не му е там мястото, освен ако не е пригодено за супермото. АТВ-то се кара по - черно, или с платформата до пистата.
                  Моят съвет към колегата, 16 годишен е, да си извади А1 категория, има прилични супермотота 125, които са си истински мотори и да си ходи на училище с него, напълно изряден... Пак върши работа за мацките, не че няма и други по - ефективни методи за жените, но не им е мястото тук.
                  Non scholae sed vitae discimus.

                  Коментар


                  • #24
                    От: До колко кубика може да се кара без книжка АТВ?

                    Първоначално публикуван от Преслав Василев - preskata Преглед на мнение
                    Темата е доста дълга, но ще опитам да обобщя с две - три изречения. Преди години се говореше за вкарване на категория АТВ (инструкторите настояваха), естествено в нашата бюрокращина не се случиха нещата.. Виждал съм атв-та регистрирани като четириколесно МПС кат. L7E, според това може да се кара с B, или B1 категория. Друг е въпроса, при евентуален контрол органите дали ще ни изискват задължителните жилетка, триъгълник, пожарогасител, колан и т.н. Срещал съм и не малко машини регистрирани в КТИ като земеделска техника, там обстоятелствата и категориите са малко по - различни. Моето мнение е че АТВ (All Terain Vehicle) в пряк превод е за всякакви терени като черен път, кал, нива, сняг, пясък, вода и др. Става и за асфалта, но е по - нестабилно от останалите четириколесни. Не му е там мястото, освен ако не е пригодено за супермото. АТВ-то се кара по - черно, или с платформата до пистата.
                    Моят съвет към колегата, 16 годишен е, да си извади А1 категория, има прилични супермотота 125, които са си истински мотори и да си ходи на училище с него, напълно изряден... Пак върши работа за мацките, не че няма и други по - ефективни методи за жените, но не им е мястото тук.
                    Най - добър отговор до тук. Братовчед ми преди 6 години беше така и не се оплакваше нито от мацките и си ходеше къде му скимне.
                    Аз например, не ги харесвам пърпалетките въпреки че имах скутер, беше модифициран да не пърди с пляскащ звук а нежно и тихо пукане, като на вартбург Но като цяло карах незаконно по-голям скутер 250 кубика на същата възраст и един чопър малък 250 кубиков китаец реплика на една стара класика ( за мен беше върха ). Е разбира се не го препоръчвам на никой,не искам и моите деца да правят такива неща, но не за друго, аз бих ги научил, но в момента пътищата не са отвратително опасни....... За това по-добре със закона за да няма проблеми... при евентуален проблем. Да не говорим, че повечето младежи са безотговорни ( докато аз като тинейджър знаех ЗДВП на изуст и спазвах правилата! Само каските не ги тачех, че не ми бяха удобни, но щях не щях и тях слагах ), а да не говорим за другите над 18 и над 30 които не са малко и пак са безотговорни ( всеки ден ги гледаме как се блъскат по крастовищата ).

                    И за да се включа по темата, за да се кара АТВ по асфалтиран път, то трябва да е регистрирано. За да се регистрира трябва да има съпътващи документи както при регистрация на мотоциклет или кола ( мисля че изискват и сертификат някакъв )

                    Чувал съм от познати, че ЛЕГАЛНо притежаващи сертификат за да се регистрират са китайските, докато големите марки май само с тук парички там парички стават и малко мушенгии. До колко това е така не знам. Аз нямам АТВ, но имах на идея да си купувам и бя хпоразпитвал наляво надясно и се отказах в последствие, не ми трябва за гората а за асфалт.
                    Ето всички категории и изискванията им за категория на правотоспособност за шофирането им - http://pavlov-ko.com/wp-content/uplo...ства-1.pdf

                    Подлежи на ГТП http://gtp.bg/полезна-информация/

                    ДОкато ровех намерих това: https://trafficnews.bg/temite-na-tra...ews/atv-97374/
                    Последно редактирано от Преслав Василев - preskata; 15-12-18, 18:34.

                    Коментар


                    • #25
                      От: До колко кубика може да се кара без книжка АТВ?

                      Въпроса е за без книжка!Какви регистрации нищите.
                      Оправданието е като гъз-всеки го носи със себеси !

                      Коментар


                      • #26
                        От: До колко кубика може да се кара без книжка АТВ?

                        Без книжка може да се кара всичко и навсякъде- това като отговор на питането!
                        Ако има условие за спазване на закони- отговорът е : велосипед, тротинетка, ролери ...
                        Преди да направиш избора си, мисли!!!!!!!!!!
                        Последно редактирано от Преслав Василев - preskata; 15-12-18, 17:27.
                        Марин Райковски

                        Коментар


                        • #27
                          От: До колко кубика може да се кара без книжка АТВ?

                          Първоначално публикуван от Vladimir3628161 Преглед на мнение
                          Искам да си купя АТВ но като нямам книжка и съм на 16 години искам да знам до колко кубика може да се кара без книжка?
                          Това наистина БЕЗ го видях чак сега, когато колегата направи забележка. Младеж, без книжка не можеш да караш никакво МПС. Можеш електрически скутер, от ония с мъничките гуми и дъъългата седалка , инак ролери, кУлУло, тротинетка, тея

                          Коментар


                          • #28
                            От: До колко кубика може да се кара без книжка АТВ?

                            Интересно, тук пише, че Renault Twizy модела с 5 к.с. можел да се кара БЕЗ книжка?! :О https://automedia.investor.bg/a/0-na...ra-bez-knijka/

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X