Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проблем - телен червей

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Проблем - телен червей

    Проблема с тази гад наистина стана голям в градината.От преди няколко години се появи този червей и прави на решето картофите яде корените и на пипера.До сега що годе се понасяше,но тази година вече е върха няма картоф не чокнат.Предните години третирах почвата с Пиринекс,а тази година със Сантана ама резултата е почти нулев макар,че дозата на препарата която поставих беше доста завишена.Поставяхме и други препарати ама няма отвъждане.
    Та молбата ми е някой патил от тази гад и успял да се пребори с нея да сподели опит ще му бъда много благодарен.

  • #2
    От: Проблем - телен червей

    Няма химикали дето ги морят, а и ти явно си ги "охранвал" няколко години подред с любимата и храна, картофи... Може да сменяш реколтата, всяка година различно, с нещо което червея няма да го яде - боб и грах не ги засяга въобще, евентуално зеле. За картофите казват че ранните разновидности се засягат по-малко, отколкото есенните. Ако ти е за градината вкъщи, зеленчука дето се засяга от червеите ще трябва да го садиш в някакви саксии, и т.н. да не е директно в почвата.

    При копане/оран червеите се изкарват на повърхността и може да се надяваш да ги ядат птици, та да намалеят. Здраво прекопаване есента до 30см дълбочина ще ги изкара навън. Пиринекс ги засяга донякъде, но не ги премахва напълно. Имай предвид и че червея минава през няколко стадия на развитие които траят до 5 години. Важно е и да не им оставяш "храна" зимата, като мине сезона на зеленчука, очистваш колкото може да не остават корени и т.н.


    Друг вариянт за домашна градина е да се заровят половинки картоф или морков тук-там, на 10см дълбочина, бодваш клечка да знаеш къде са, след две седмици се вадят заедно с насъбралите се червеи около тях. Казват че гнилия зеленчук привлича гадините повече. Естествено, ако са твърде много е късно за това, но по същия начин може да пробваш дали имаш кътче в градината което не е засегнато и там да садиш картофи, а на засегнатата територия да садиш боб.


    Други "домашни" илачи са заравяне на листа от черен оман (Symphytum), или борови иглички.


    Чувал съм за правене на "капани" от мокро жито наквасено с инсектицид, слага се в торба от рехав материал (забравил съм името, един рехав кафяв плат, нишките приличат на канап, ползва се за чували), торбата се заравя и червеите се привличат от въглеродния двуокис отделян при покълването на зърното, идват, кльопат инсектицида и се тръшкат.


    Не знам дали в България има подобна опция, но по принцип има "биологична борба с вредителите", хвърлят се вид нематоди, Heterorhabditis megidis, Steinernema riobrave or Steinernema feltiae nematode които ядат ларвите на теления червей.

    Коментар


    • #3
      От: Проблем - телен червей

      Благодаря за отговора.
      Двора ни е разделен на две части от бетона пътека/едната западна посока посока-другата източна/в западната част има много по-вече гадини от колкото в другата.Редува ме ги всяка година-едната година сеем в едната част другата година в другата част.Не съм провеждал механична борба с червеите,но ще се наложи да се залагат капани.Всяка есен двора се оре на дълбочина 25-30см. и вкарвам оборски и птичи тор напояването е капково.Като се замисля може би си прав,че има значение и сорта на картофите.Картофите които засаждам са средно ранни /мисля,че Пикасо са такива/. Преди това засаждах Санте и пораженията бяха по-малки.Тази година на мястото дето бяха засадени миналата година картофите поставихме боб,чесън и лук ще следя какво ще стане догодина като засадя картофите,но мисля да сменя и сорта.За тези "биологични врагове" на теления червей само съм чувал,но не съм виждал такова нещо.Правих заслони /капани/ и за полския ковач доста изпотрепахме. Тази година по-малко се виждаха.

      Коментар


      • #4
        От: Проблем - телен червей

        нищо непомага.нема да садиш нищо 2-3г. и после пробвай.

        Коментар


        • #5
          От: Проблем - телен червей

          Така ми казаха и други мои познати и приятели,че тази напаст не се мори лесно.И този вариант сме обсъждали със съпругата да не засаждаме картофи.Или ще си купуваме картофи или ще засаждаме в друго дворно място,а у нас ще има само малко домати,пипер,краставици и боб поне да не ходим да купуваме и тях.
          Спомням си,че преди много години когато дядо/бог да го прости/ сееше бостана с дини и пъпеши и видеше,че има телен червей поставяше ДДТ и тази гад по-вече не се появяваше.

          Коментар


          • #6
            От: Проблем - телен червей

            Доколкото знам има си препарати които морят червея, но са поне втора категория, или даже първа.
            Демек-в аптеката не можеш да си го купиш, а трябва да извикаш специалист, който има право да работи с препарата.

            А допреди няколко години се продаваше свободно. Забравил съм името му, но беше едни много ситни гранули, светло кафяви.
            Имахме една хартиена кесия, ама свърши...
            Има ли желание-има и начин!

            Коментар


            • #7
              От: Проблем - телен червей

              Ако не си изхвърлил пакета виж на него да ли няма някакъв надпис с наименованието на препарата та да видим да ли не може да го намеря.И аз бях чувал за такива препарати,но където и да попитах по агро аптеките всеки вдига рамене ама щом казваш значи има такива.

              Коментар


              • #8
                От: Проблем - телен червей

                Оооо, пакета беше кесия от кафява хартия, от тези дето едно време ги имаше в магазините. А и отдавна, отдавна е изхвърлен.
                Абе питай в някоя агро аптека, ама такава в която продава някой стар агроном. Те знаят почти всичко в земеделието.
                Ако не намериш-имам такава позната, ще я питам.
                Има ли желание-има и начин!

                Коментар


                • #9
                  От: Проблем - телен червей

                  Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                  .............
                  А допреди няколко години се продаваше свободно. Забравил съм името му, но беше едни много ситни гранули, светло кафяви.
                  Имахме една хартиена кесия, ама свърши...
                  Каунтер...

                  Коментар


                  • #10
                    От: Проблем - телен червей

                    Благодаря.
                    Колегата е написал как се казва и сигурно е този ама ако искаш и ти провери защото при нас тези дето имат агро аптеки са агрономи,но преди това не са практикували занаята и сега са само продавачи на това което се предлага на пазара.Ще се поразходя по аптеките дето ги имаме и ще попитам и аз пък после ще търсим от къде да се вземе.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Проблем - телен червей

                      Първоначално публикуван от emil5koff Преглед на мнение
                      Каунтер...
                      Баш!
                      Помага и срещу попово прасе.
                      Има ли желание-има и начин!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Проблем - телен червей

                        Само че,е спрян от производство.
                        Щото се отлагал в картофите,и пречел на хората.
                        Еврогейщини...
                        Нищо не мога,и нищо не знам...

                        Коментар


                        • #13
                          От: Проблем - телен червей

                          [QUOTE=Димитър Колев;3202151]Само че,е спрян от производство.

                          Така ми казаха и на мен и за това бил заместен с Пиринекс,а сега пък заместили и него със Сантана.Ама червея вместо да мре от него се въди по-вече.Да съм проверял за Мокап-10Г ама и той май бил 1-ва или 2-ра категория.Имало и такива препарати които се прилагали за третиране на царевичните семена против таз гадина и можело да се намери по-лесно ама при картофите как може да се приложи.

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X