Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Радиокомуникации при офроуд

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Радиокомуникации при офроуд

    Доста често във форума са обсъждани радиокомуникациите при оффроад. Някои имат лиценз, други нямат и ползват свободните честоти. В моя случай съм използвал TYT TH 9800 plus, четирибандово радио съвместимо и с двете категории потребители. Възможно е да работи и като кросбандер. Програмирането на радиото съм направил по следната схема:
    1 -7 R 1 - 7
    8 145.45
    9 145.475
    10 R 0
    11 - 18 PMR 1 - 8
    19 CH 15 Marine
    20 CH 16 E Marine
    21 -60 CB CH 1 - 40
    61 Air Emergency
    В началото са основните репитри на долния банд (144мхз) и две директни най-често използвани честоти. След тях са свободните осем канала използвани масово от токитата PMR. За запълване на каналите съм добавил и два морски ch 15 за вътрешни комуникации и ch 16 за авариини случаи(под номер 19 и 20 в радиото). Тези двата, както и последния авариен въздушен канал (под 61 в радиото) са само за слушане и използването им изисква специален лиценз. Може да са полезни, ако сте на морето или до летище и Ви се слуша какво става там. От 20 до 60 канал на радиото са запаметени основните 40 СБ канали. На пътя често ги ползват ТИРаджиите и от тях може да се научи за затворен път или караулка.

    Репитрите на горния радиолюбителски банд не са въведени, не съм наясно кои от тях работят и са аналогови. Радиото не поддържа цифрови стандарти.
    Нямам достоверна информация на какви честоти работят планинската спасителна служба и хижите. Ако някой е наясно бих ги добавил, може да се окажат полезни някога.

    tyt 9800.zip

  • #2
    От: TLC 90 3.4V6 Mods

    Първоначално публикуван от LZ2BVB Преглед на мнение
    ...
    Нямам достоверна информация на какви честоти работят планинската спасителна служба и хижите. Ако някой е наясно бих ги добавил, може да се окажат полезни някога.
    Силно бих се учудил, ако на някоя хижа е останала радиостанция. А ПСС май ползват радиовръзка в диапазона 146 - 159 MHz, но тя си е за тяхна употреба и не е като да съм срещал някаква по-официална публична информация.
    Ние не сме неутрални!

    Коментар


    • #3
      От: Радиокомуникации при офроуд

      Преди време съм виждал в хижи стари ЛЕНове, така че предполагам че ползват нещо на 55Мхз, ако изобщо са останали работещи и обслужвани (някой да ги слуша). Според непотвърдена информация от нета ползват два канала: 55.275 и 55.475.
      За ПСС може да са някъде около 150мхз, някой познат там за конкретна информация би бил от полза.

      Към предходния си пост пропуснах да отбележа, че в архива е готов файл за настройки на тут 9800 с chirp.

      Коментар


      • #4
        От: Радиокомуникации при офроуд

        В прикачения файл съм добавил подобрена версия за програмиране на каналите на TYT 9800+ с chirp.
        Подредбата е направена по следния начин:
        1-7 репитрите на долния банд, на 10ти канал е репитер R0 Габрово (всички репитри на долния банд работят към момента)
        8 репитер МСС, на оффроад българия
        9 Планинска спасителна служба (непроверено).
        11-18 осемте свободни PMR канала
        19, 20 канали определени за аварийни ситуации във въздухоплаването и морски
        21-60 СБ канали
        61 - 70 репитри на горния банд (повечето са работещи, за някои от тях не съм успявал да ги задействам)
        Симплексните честоти публикувани на оффроад форума не са качени умишлено, там никой не слуша/предава регулярно.
        Прикачени файлове

        Коментар


        • #5
          От: Радиокомуникации при офроуд

          Здравей колега,
          Кабела за програмиране на TYT-то обикновенно USB ли е или е специализиран. Поръчал съм го заедно със станцията, тя дойде той не.
          Благовест Камбарев | LZ1BPK | o8866o4181

          Коментар


          • #6
            От: Радиокомуникации при офроуд

            Първоначално публикуван от b.kambarev Преглед на мнение
            Здравей колега,
            Кабела за програмиране на TYT-то обикновенно USB ли е или е специализиран. Поръчал съм го заедно със станцията, тя дойде той не.
            Кабела не е стандартен usb кабел, специализиран е. Има конвертор на нива или процесор, не съм го отварял.
            Прикачени файлове
            Последно редактирано от LZ2BVB; 28-02-18, 10:28.

            Коментар


            • #7
              От: Радиокомуникации при офроуд

              Оффф ще чакам да дойде
              Благовест Камбарев | LZ1BPK | o8866o4181

              Коментар


              • #8
                От: Радиокомуникации при офроуд

                USB kабела за повечето китайци е с вграден USB-RS232 конвертор, и изхода му е на 5V нива, вместо стандартните за RS232.

                Та по тоя повод и RS232 кабела има кутийка с преобразуватели на нивата.

                Това помня де. Отдавна не съм ровичкал.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #9
                  От: Радиокомуникации при офроуд

                  Колега здравей,
                  кабела ми дойде но уви CD е празно няма нищо записано. Ти какъв софтуер ползваш? Откъде мога да го дръпна?
                  Благовест Камбарев | LZ1BPK | o8866o4181

                  Коментар


                  • #10
                    От: Радиокомуникации при офроуд

                    Програмата се казва Chirp.Аз я изтеглих от сайта на Baofeng,но мисля,че тя си има и собствен сайт.Свободна за ползване е и шие всички китайци с нормален заводски фърмуер.Играта е да нагласиш кабела,защото повечето производители препоръчват за безпроблемна работа кабел с чип ftdi,а ние не го предпочитаме защото е няколко пъти по-скъп от ch340 и profilic.Последния е добър вариант,аз съм с такъв.Слагаш кабела и пускаш Уиндоус да си намери сам драйвър от мрежата.При мен така се получи,въпреки ,че имах диск!Запомни добре на кой компорт ще се инсталира кабела,ако трябва го промени през дивайсмениджъра да е от първи до мисля 14-ти виждаше програмата.След като инсталираш драйвъра отвори програмата и ако трябва и посочи на кой компорт е кабела,посочи марката модела от падащите менюта на прозорчето което ще се отвори,следват предупреждения,че програмата е експериментална,но не се страхувай,давай смело напред!Ако не си сигурен отвори тубата напиши Chirp и смотри или watch,както предпочиташ.А ако предпочиташ влез в сайта на китаеца и погледни каква родна програма предлагат.Аз пробвах баофенгската,но Chirp определено дава доста повече възможности.Има готови темплейти в екселски файлчета,и ако си схватлив за пет минути ще си вкараш gmrs,frs,lpd,pmr,us marine fr и т.н.Освен това можеш да си направиш на спокойно и прегледно настроките на уреда и каналите,субтонове и т.н.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Радиокомуникации при офроуд

                      И още нещо,направи си на декстопа работна папка "radio",първия път като пуснеш chirp си запамети там всичко с което е дошло радиото.Файлът ще съдържа не само някакви канали,но и всички заводски настройки.При Баофенг също така има една особеност: трябва звукът да е увеличен на макс за да се осъществи връзката.Аз съм със 64 битова седмица,при някои осмици и десятки май има проблеми.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Радиокомуникации при офроуд

                        Здравейте колеги.
                        От скоро съм собственик на бауфенг ув6 и още съм доста зелен.Чрез програмката чирп успях да кача канали: стандартните ПМР 1-8 и ретранслаторите 0-10.Бях останал с впечатление,че от офроад българия ползват предимно пмр8 на мероприятия и разходки.Вчера бях на мероприятие офроад Кърджали,но уви нищо не чувах на упоменатите честоти.Мога ли да попитам каква е причината?Попадайки на тази тема и разглеждайки архива на колегата LZ2BVB видях че има включена честота за МСС (поправете ме ако бъркам) на ретранслатор в Софийко LZ0MSS.С какъв тон е тя 85,4 или друг?Причината за въпроса е друг сайт с посочена друга честота.

                        Коментар


                        • LZ2BVB
                          LZ2BVB коментира
                          Редактиране на коментар
                          LZ0MSS не съм го засичал работещо дори и с други настройки на честота/тон.

                      • #13
                        Всяко радио си иска антена. В този пост ще стане дума именно за тях. Сравнение на 4 бандови антени и приложимостта им за оффроуд.
                        Двата модела са японска (но произведена в китай) diamond CR8900 и чисто китайска HH-9000. Китайската очаквано е по-евтина, а екпериментите които следват са опит да се определи струва ли си по-високата цена на диамонда.
                        Първо външен вид:
                        Натиснете снимката за да я уголемите  Име:IMG_20211122_115944_.jpg Прегледи:0 Размер:167.8 КБ ID:6793712
                        Много сходни и като конструкция и като материали. Японската има ферит на бобината за долните бандове, на китайската такава не се вижда.
                        Натиснете снимката за да я уголемите  Име:IMG_20211122_120015_.jpg Прегледи:0 Размер:92.5 КБ ID:6793713
                        И двете антени имат защита от удари и се пречупват без да се чупят при ниски удари.
                        Натиснете снимката за да я уголемите  Име:IMG_20211122_120147_.jpg Прегледи:0 Размер:205.0 КБ ID:6793714
                        Японската антена има дублирано захващане на средната част на антената, при китайския е само с по един винт.
                        Точни цифри от измерванията на антена анализатора няма да пиша, защото конкретните стойности зависят от мястото на монтажа, а и нашата опитна постановка не предоставяше идеални условия за тестове, сигурно е обаче следното: японската антена има осезаемо приемущество в горните два банда, а китайската в долните два. Това ясно определя избора на антена в зависимост от по-често използваните обхвати на оператора.
                        И двете антени обаче имат един сериозен недостатък което ги прави неподходящи за гората: в горната си част имат бобини навити върху лесно чуплив материал. В резултат някой клон или нисък таван (примерно на мол сердика) и горната част от антената се чупи и по правилата на Мърфи се изгубва. Решенението е модефикация на антената както е показано на долната снимка:
                        Натиснете снимката за да я уголемите  Име:IMG_20211120_115148_.jpg Прегледи:0 Размер:239.3 КБ ID:6793715
                        На струг се прави преходник и се добавя малка пръчка отгоре за настройка. Недостатък при премахването на бобината е невъзможността да се работи на долните два банда. т.е. антената остава само за 2м и 60см.
                        Последно редактирано от LZ2BVB; 23-11-21, 19:41.

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X