Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Съхненето на Борови гори, случайно или умишлено ? Как да ги спасим ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Съхненето на Борови гори, случайно или умишлено ? Как да ги спасим ?

    От няколко години се наблюдава прогресивно възникване на зони заразени с корояд сред боровите гори.
    Явлението придоби характеристики на природно бедствие. Около 20 % от боровите гори са обхванати от корояд.

    Същевременно със същите темпове се развива потреблението на пелети в България.
    Очевидно е, че отпадъците от българската дървопреработвателна промишленост, не достигат за производство на пелети.

    Съществува хипотезата, за която чух, преди 4 години, че производителите на пелети, умишлено заразяват горите с корояд.
    Уж хвърляли, кибритени кутийки със зараза сред горите.
    Толкова беше невероятно, че направо не повярвах. Пък и как ще си гарантират, че изсъхналите дървета ще попаднат, точно при тях ?
    Абсурд ! Чака такива вандали, няма в България.

    Но сега, когато бедствието, очевидно е изпуснато и поразява за месец цели масиви, се питам.
    А дали ???
    Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

  • #2
    От: Съхненето на Борови гори, случайно или умишлено ? Как да ги спасим ?

    Като не се разрежда своевременно една борова гора - така става.
    Като на Бистришко бранище.

    И тези 20% са силно преувеличени!!
    Тези дни се върнах от дълга родопска разходка, та знам.

    Коментар


    • #3
      От: Съхненето на Борови гори, случайно или умишлено ? Как да ги спасим ?

      В Рила и Стара Планина, положението е сериозно.
      За Родопи не зная, още не съм ходил таз година.

      Въпроса е дали горските ще имат сили за толкоз много сеч, в бързи срокове ?
      Дали можем да им помогнем и при какви условия ?
      Какво бихме искали и какво трябва да искаме, за да окажем такава бърза помощ ?
      Защото акцията ще е мащабна и трябва да се извърши бързо и докрай. Да се изнесе поразеният материал от горските масиви.

      Всичко това е доста скъпо, но се налага да се вземат спешни мерки.
      Вече, не са онез времена, когато всичко си финансирахме сами.
      Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

      Коментар


      • #4
        От: Съхненето на Борови гори, случайно или умишлено ? Как да ги спасим ?

        В случай, че хвърлянето на кутийки би имало ефект е твърде вероятно да се практикува.Тогава би имало предостатъчно мат'риал за всички в бизнеса.А пък мълвата за летящите кутийки все ще да е тръгнала от някъде.
        Гледам в ляво- няма нищо, гледам в дясно пак няма нищо и си викам: Аааааа тука има нещо!

        Няма вече Диско,няма вече Pinz...

        Коментар


        • #5
          От: Съхненето на Борови гори, случайно или умишлено ? Как да ги спасим ?

          Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
          В Рила и Стара Планина, положението е сериозно.
          За Родопи не зная, още не съм ходил таз година.

          Въпроса е дали горските ще имат сили за толкоз много сеч, в бързи срокове ?
          Дали можем да им помогнем и при какви условия ?
          Какво бихме искали и какво трябва да искаме, за да окажем такава бърза помощ ?
          Защото акцията ще е мащабна и трябва да се извърши бързо и докрай. Да се изнесе поразеният материал от горските масиви.

          Всичко това е доста скъпо, но се налага да се вземат спешни мерки.
          В Родопите картинката също никак не е розова, но имайки предвид мащабите на поразените участъци никак не си представям как би могло да се случи.
          Гледам в ляво- няма нищо, гледам в дясно пак няма нищо и си викам: Аааааа тука има нещо!

          Няма вече Диско,няма вече Pinz...

          Коментар


          • #6
            От: Съхненето на Борови гори, случайно или умишлено ? Как да ги спасим ?

            Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
            Като не се разрежда своевременно една борова гора - така става.
            Като на Бистришко бранище.

            И тези 20% са силно преувеличени!!
            Тези дни се върнах от дълга родопска разходка, та знам.
            По скоро вземи и отвори гугъл ърт и разгледай западна България, особено Земен, Трън и Брезник.На село хептен пред очите ми-на отсрещния баир ,една такава двайсетина декара горичка изсъхна за около две години.Сега , конспиративната теория нещо не ми хваща окото.А съвсем чисто и непредубедено погледнато ,съхне от корояда само белия бор саден преди 30-40 г.на терени и височини неподходящи за него.
            Това защо корояда го яде само него,да кажат лесовъдите,ама в мойто диво село към някои от масивите с бял бор и пътеки дето се вика ,няма ,та някой да ходи да пуска корояди,ама и те съхнат.Май просто природата си връща за недалновидното залесяване.
            Румен Николов

            0888 358 572

            Коментар


            • #7
              От: Съхненето на Борови гори, случайно или умишлено ? Как да ги спасим ?

              Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
              В Рила и Стара Планина, положението е сериозно.
              За Родопи не зная, още не съм ходил таз година.

              Въпроса е дали горските ще имат сили за толкоз много сеч, в бързи срокове ?
              Дали можем да им помогнем и при какви условия ?
              Какво бихме искали и какво трябва да искаме, за да окажем такава бърза помощ ?
              Защото акцията ще е мащабна и трябва да се извърши бързо и докрай. Да се изнесе поразеният материал от горските масиви.

              Всичко това е доста скъпо, но се налага да се вземат спешни мерки.
              Вече, не са онез времена, когато всичко си финансирахме сами.
              Аз помагам с каквото мога,например се отоплявам със изсъхнал бял бор усвоявам по 20кубика на сезон.
              Румен Николов

              0888 358 572

              Коментар


              • #8
                От: Съхненето на Борови гори, случайно или умишлено ? Как да ги спасим ?

                Специално Бистришко бранище си го наблюдавах дълги години, защото обичах да ходя по тези места.
                Според мен там проблема започна след големия смерч, преди не пмня вече точно колко години.
                Стотици повалени дървета в сърцето на резервата започнаха да съхнат и гният. Решението беше, да се извлекат от местата им. Но еколози реагираха, че по този начин, щели да се изплашат и прогонят местните диви животни.
                И с годините, наред с повалените борове, започнаха да съхнат и здравите дървета. И днес всеки сам може да види резултата. А дали са останали да живеят там диви животни, не знам.

                Коментар


                • #9
                  От: Съхненето на Борови гори, случайно или умишлено ? Как да ги спасим ?

                  Западните Родопи отпреди седмица:болните и сухите дървета се режат и се продават за огрев по тарифа "корен"-тъй рече горския.Толкоз нарязани и подредени дърва не бях виждал отдавна,та всичко си зависи от местното горско.Иска ли да се изчисти гората-има законен и лесен начин.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Съхненето на Борови гори, случайно или умишлено ? Как да ги спасим ?

                    Сега се видяхме с Юпи. Той нали завършва второ висше "Гражданска защита на населението" , та сподели мнение, че корояда се развива особено интензивно при повишени нива на радиация. Потърсих в Гуглету и верно. Системно имаме повишени нива над Европа, от няколко години.
                    Както и да е, причините може да са много, въпроса е да се преборим с последствията. Ако можем.
                    Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                    Коментар


                    • #11
                      От: Съхненето на Борови гори, случайно или умишлено ? Как да ги спасим ?

                      Хич няма да се учудя ако е умишлено. Незнам дали знаете, но големите горски пожари в Гърцив се оказаха умишлени, та тук ли...

                      Коментар


                      • #12
                        От: Съхненето на Борови гори, случайно или умишлено ? Как да ги спасим ?

                        Южна Рила, доста петна с изсъхнали дървета предимно в изкуствено залесени масиви преди 40-50 години, като гледам на какви зачукани места са петната умишленото заразяване е абсурд. Причините са няколко, стари горски работници коментират че на времето при поява и на 1 заразено дърво моментално се е отсичало, а в последните 10-15 години истински санитарни сечи не са правени, е правени са ама "санитарно" се сече съвсем здрава дървесина, друга причина е разреждането което също не се прави.
                        Според умните глави не случайно и корояда напада тия изкуствено залесени площи, след затоплянето последните години се оказва че на белия бор не му било там мястото, и е факт че над 1600м.н.в пострадали дървета няма.
                        А да се помага на горското поне тука въобще не е нужно, само да им дадат зелена светлина и са способни да мобилизират малка армия от секачи.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Съхненето на Борови гори, случайно или умишлено ? Как да ги спасим ?

                          Първоначално публикуван от Румен Николов-sineto Преглед на мнение
                          ...съвсем чисто и непредубедено погледнато ,съхне от корояда само белия бор саден преди 30-40 г.на терени и височини неподходящи за него.
                          Това според скромното ми виждане е 99% от проблема.

                          Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
                          Сега се видяхме с Юпи. Той нали завършва второ висше "Гражданска защита на населението" , та сподели мнение, че корояда се развива особено интензивно при повишени нива на радиация. Потърсих в Гуглету и верно. Системно имаме повишени нива над Европа, от няколко години.
                          Това ми звучи като фейк новина, по двете точки едновременно.

                          Короядът съществува не от вчера, но по ред причини налазва главно дървета, вече налазени от други проблеми.
                          Ако под повишени нива на радиация се има предвид горите около Припят - склонен съм да се съглася. Там радиацията при аварията е била достатъчна за да утрепе боровете (и всичко друго), а сега е достатъчно ниска за да не утрепе бръмбара който ги яде. За връзка между нормален и даже повишен радиационен фон и корояд не бих вярвал без прилична статистика.
                          И откъде точно са сведенията за "повишена радиация над Европа" ? С колко е повишена? По някакво съвпадение тия дни ми пристигна един брояч и го включих. 0.2 uSv/h

                          Първоначално публикуван от Glow Преглед на мнение
                          Хич няма да се учудя ако е умишлено. Незнам дали знаете, но големите горски пожари в Гърцив се оказаха умишлени, та тук ли...
                          Тегаво е с една кутийка. То толкова бръмбари винаги има, просто нормално дърветата не им се дават.

                          Иначе много от горските пожари са умишлени, не само в Гърция.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Съхненето на Борови гори, случайно или умишлено ? Как да ги спасим ?

                            Западната граница , около 1000 м височина преди 7 години корояда напада гората масово . Режат наред , голосек ...Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC02111.JPG
Прегледи:1
Размер:268.1 КБ
ID:5763938...седем години по късно , същото място ...Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20170614_163125.jpg
Прегледи:1
Размер:1.41 МБ
ID:5763939...празно няма .
                            На нас клиренс ни трябва , не скорост

                            Коментар


                            • #15
                              От: Съхненето на Борови гори, случайно или умишлено ? Как да ги спасим ?

                              За умишлени действия и дума не може да става! Ясен е най-близо до истината! Все още в северна България е по-слабо засегната в сравнение с южна! Площите, които са засегнати се увеличават за броени месеци! Проблема е голям, единствената възможност е да се усвои (да не се похабява) колкото може повече от дървесината, която в повечето случай е некачествена и добива и реализацията и е затруднена.
                              От днес на 1300 м. н.в.

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20170817_152423.jpg
Прегледи:1
Размер:392.0 КБ
ID:5763944Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20170817_152535.jpg
Прегледи:1
Размер:233.3 КБ
ID:5763945Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20170817_152606.jpg
Прегледи:1
Размер:270.0 КБ
ID:5763946Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20170817_152612.jpg
Прегледи:1
Размер:214.1 КБ
ID:5763947Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20170817_152644.jpg
Прегледи:1
Размер:205.1 КБ
ID:5763948Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20170817_152717.jpg
Прегледи:1
Размер:287.5 КБ
ID:5763949Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20170817_152729.jpg
Прегледи:1
Размер:182.9 КБ
ID:5763950Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20170817_152749.jpg
Прегледи:1
Размер:196.1 КБ
ID:5763951
                              TERRANO2 R20; ZD30; WAGON; `04
                              www.kamino92.com

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X