Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Казус с климатик?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Казус с климатик?

    Автомобил: Nissan Terrano 2, 2.7TDI 1998-ма година.
    Климатик: Обикновен - компресор - кондензатор - филтър - изпарител, не ми е известно да има електроника освен тая, която казва на компютъра да вдигне оборотите на двигателя при включване на климатика. Има си отделен електрически вентилатор. Има варианти на същия автомобил и без допълнителен вентилатор.

    Симптоми:

    - Първоначално, след тръгване от гараж, докато в двигателния отсек още не се е спекло, работи нормално.

    - След хубаво загряване и висене по задръствания, а след това и при каране на скорост си личи че се затормозява - доста повече мощност краде от двигателя от нормалното, съчетано с намаляване на "студеното" почти до липсата му, както и съчетано с често спиране и рестариране - примерно през 5-6 секунди се пуска за малко, яко уморява двигателя, и след 2 секунди се изключва, което е съчетано с осезаемо различен звук спремо нормалния.

    - При диагностика с машина се установи повишено налягане - 20 бара при норма 15 (по думите на климатикаджията, с уговорката че може и да бъркам мерната единица) на празен ход, и до 30 (доколкото успях да видя през прозореца) при обороти, примерно 2500.

    - На входа на кондензатора тръбичката се нагрява до над 70 градуса, на изхода му е с една идея над околната. Извод - малък поток през кондензатора.

    - Пълнен преди 3 седмици до номинала от 750гр. фреон и 50гр. масло. Установи се наличие на 650гр. фреон от миналото пълнене година преди това. Седмица след това - смяна на филтър-дехидратора (беше си оригиналния) и установени 600гр. фреон. Това при първия климатикаджия (днес ходих при друг и предните 2 точки са установени при него).

    - Филтър-дехидратора е с прозорче. Докато е изключен прозорчето е тъмно. Когато го погледнах след първия случай, когато започна да ми върти номерата, беше жълто-бяло.

    - При една от пробите докато климатика беше пуснат (след като ми направи отново номера след 10 минути каране) климатикаджията пръскаше радиатора с водоструйка - вентилатора в един момент се изключи, налягането падна, а климатика започна да работи нормално, тоест да духа нормално студено и компресора да си стои включен, въпреки пуснатия докрай вътрешен вентилатор.


    Според климатикаджията, при който ходих днес, има запушване на кондензатора. Парите за нов лесно ще ги дам (най-евтината част от системата е - компресора и изпарителя са доста по-скъпи), но ми изникнаха някои въпроси:

    - Върху филтър-дехидратора има датчик, доколкото чета е датчик за налягане. За какво отговаря тоя датчик - за пускането на вентилатора и спиране на компресора когато достатъчно е охладил, или за аварийното му спиране по налягане? МИсля че е с 3 жици, но утре ще мога да проверя.

    - Има ли друг датчик за аварийно спиране по налягане? Върху компресора има нещо, ама не знам дали е датчик и за какво е. Ето това представлява компресора:
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:terranocompressor.JPG
Прегледи:1
Размер:159.5 КБ
ID:6136706


    Накратко, може ли по гореизложените симптоми да съм сигурен че е запушен кондензатора, а не нещо след него?

    Ако не мога да съм сигурен, какво повече може да се направи за да стана сигурен? По лаишкото ми мнение запушването може да е навсякъде след компресора. Например как да съм сигурен че не е запушен изпарителя? Нормалната работа на климатика в първите 10-ина минути докато всичко в двигателния отсек загрее, или докато кондензатора се пръска с водоструйка достатъчен признак ли е за това че изпарителя е в ред?

    Това е последното нещо в тераното по което не съм ровичкал, нямам и теоретични познания по въпроса, та ще се радвам на всякакви предложения/предположения на хора по-навътре в нещата. Искам да реша проблема час по-скоро - станал съм кокона и днес по жегите никак не ми беше комфортно без климатик.

    ПП: Погледнах и сервизното. За симптоми "Високо налягане твърде високо, ниско налягане твърде ниско, горещ вход към кондензатора и гореща горна част на кондензатора, а долна част на кондензатора и филтъра значително по-студени" пише - запушени или премачкани тръби до кондензатора. Премачкани не са.

    Няма замръзваши или силно студени части от кондензатора до изпарителя, значи мисля си че там запушване няма или не би трябвало. От нормалната работа докато не е загрял двигателния отсек би трябвало изпарителя да е наред, както и тръборляците от него до кондензатора - където не е с изолация си става нормалния конденз.

    Сега остава да се установи кое спира климатика като засече високото налягане - дали датчика върху филтъра или датчик в самия компресор, ако има такъв. При аварийното изключване на компресора и оборотите на двигателя падат. Ако това прави датчика върху изпарителя, следва че и там налягането е голямо, от което пък следва че нищо до филтъра не е запушено. Филтъра о той е нов, значи и той не е запушен. Е какво бре, мамка му?

    ППП: Датчика върху филтъра е с 2 жици и отваря и при ниско и при високо нялагане. Значи ако е запушено нещо преди него може да гаси по ниско налягане. Утря отивам да мерят наляганията пак и си гледам листа със спецификации! Все пак ако някой има нещо да каже по темата и дали мисля в правилна посока - да заповяда.
    Последно редактирано от sparkybg; 06-08-17, 00:39.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

  • #2
    От: Казус с климатик?

    Климатичния радиатор в какво визуално състояние е? Питам, защото преди 2 години при мен вдигаше 20 бара и изключваше заради преграване от разядени и смачкани ламели. След смяна на радиатор всичко е ок, оправи ми го един Павел, работи на Първа българска армия между Хаджи Димитър и Орландовци, преди него двама специалисти по климатици вдигаха рамене. Човека прави главно стартери, климатици и електро. Кара един Черок V8 с пипнато окачване, не знам дали е член на форума.

    Коментар


    • #3
      От: Казус с климатик?

      Не е от прегряване. Горната част на радиатора е гореща долната и филтъра са студени.
      Последно редактирано от sparkybg; 06-08-17, 09:41.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #4
        От: Казус с климатик?

        Спарки здрасти, съвета ми е първо да се образоваш малко за работата на климатика.

        Набързо, има образно казано два кръга, които се мерят ЕДНОВРЕМЕННО - един с ниско и един с високо налягане; от тук следва да се замислиш какво е мерил твоя хладилен техник.

        Мери се с два манометъра, един закачен на кръга с ниско налягане(дебели тръби) и кръг с високо налягане (тънки тръби).

        На всеки кръг има клапан за проверка/пълнене(само на ниското), НЕ може да ги объркаш защото са различни диаметри.

        Налягането се мери по таблица спрямо - надморска височина, влажност и околна температура и разбира се спесификация на конкретното возило.

        Има основни 5-6 вариации на налягания(показания) кое колко ти е ниско, колко е високо за да е в норма и според различните показания(комбинации) търсиш проблема еди си къде.

        На климатик масово и предимно се запушва там където е най-тясната точка а тя е точно там където високо налягане преминава през пулверизатора и се получава охлаждащия ефект, там просто е най-тясната точка в системата и 90% ако има запушване е там.

        Климатика като система има два елементарни контрол механизми, спира компресора ако е твърде високо налягането, и не пуска компресора ако е твърде ниско.

        Датчиците може да работят в синхрон може и да са независими, на някой автомобили (или след "тунинг") компресора се командва само от датчика на дехидратора.

        Ето това видео дава много добри насоки https://www.youtube.com/watch?v=wtRZ5xTaIOI този тип е доста полезен, виж мисля има още 1-2 видето за климатици пак от него.
        Бъдете живи и здрави!

        Коментар


        • #5
          От: Казус с климатик?

          Образпвах се вече. Че високото е прекалено високо е ясно. Имам спецификацията. Лимита по нея е 21.5 бара на 1500 оборота, а той ги вдига още на празен ход, а при 1500 отива на 30 и отгоре. Като премеря днес ниското всичко ще се изясни. Изпарителя категорично не е запушен, иначе климатика щеше да е слаб при всякакви условия, а той в началото след пускане е ок, както и ако радиатора/кондензатора се пръска с водоструйка.

          Та ако ниското налягане се окаже прекалено ниско нещата ще са ясни - 3 от 3 симптома ще съвпаднат със сервизното. Ако и ниското е високо обаче, щв трябва да се гледат още неща.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #6
            От: Казус с климатик?

            Здравейте , същия проблем го имам на Рено Канго , когато тръгвам духа студено като поседи по задръствания , се почва да вкл. изкл. , замислих се че навремето вентилаторите имаха две скорости а сега чувам че върти само на една , още не съм гледал как се оправляват вентилаторите, да не би и при теб да е нещо подобно!

            Коментар


            • #7
              От: Казус с климатик?

              Първоначално публикуван от danchot Преглед на мнение
              Здравейте , същия проблем го имам на Рено Канго , когато тръгвам духа студено като поседи по задръствания , се почва да вкл. изкл. , замислих се че навремето вентилаторите имаха две скорости а сега чувам че върти само на една , още не съм гледал как се оправляват вентилаторите, да не би и при теб да е нещо подобно!
              На 124-ката има бушон за всяка от степените, на първа беше изгорял, смених го и пак си имам 2 степени. Виж да не би и при рендето да е така.
              Ford Maverick II 2.3 XLT
              Ford Mondeo MK5

              Коментар


              • #8
                От: Казус с климатик?

                В системата има още един компонент: термо регулиращия вентил.

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:shema.png
Прегледи:1
Размер:55.8 КБ
ID:5762870

                Компресора трябва да спре при две условия: постигато високо налягане 25-30 бара или температура на изпарителя под 2-3 градуса.
                Всички автомобилни ТРВ които съм виждал ( пежо, ситроен, форд ) имат защитен клапан който отваря при 30-тина бара и връща фреона към компресора без да минава през изпарителя, това ограничава максимално допустимото налягане при замръзване на влага/масло в изпарителя.

                По даденото описание:
                - влага в системата, замръзва в ТРВ - малко вероятно, щеше да спира да работи доста по-бързо
                - много масло, замръзва в ТРВ - малко вероятно, добавеното количество трява да е повече от 50 гр за да се получи такъв проблем
                - температурата на изпарителя пада много под 2-3 градуса а компресора не изключва: замръзва масло в ТРВ/изпарител - отговаря на симптомите
                - дефектирал ТРВ - на повечето коли се намира откъм двигателя, генерацията го нагрява, рядко срещан проблем.
                Jeep Grand Cherokee 2.7 CRD
                Suzuki Grand Vitara 1.6
                LZ1ZPM

                Коментар


                • #9
                  От: Казус с климатик?

                  Снимай кондензатора и ТРВ то ако може .

                  Коментар


                  • #10
                    От: Казус с климатик?

                    Доколкото разбирам от цифрите, загубил си 150 g фреон за три седмици
                    Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
                    „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
                    LZ1EMS

                    Коментар


                    • #11
                      От: Казус с климатик?

                      Вие убедени ли сте че на дъртия тЕранозавър има ТРВ? Защото аз капилярка си представям в такива моменти.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Казус с климатик?

                        Трябва ти истински хладилен техник, който разбира, не само пълначи с машина, дето пушат един фас докато машината си направи магията.. иначе другата тема ще е, защо ми се скапа компресора..
                        Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

                        Коментар


                        • #13
                          От: Казус с климатик?

                          Спарки, казваш, че има прозорче.
                          Според едно видео в тубата-това прозорче се използва за да може да се допълва системата.
                          Ако в нея фреона е малко-в прозорчето ще има мехурчета, примесени в течността. Допълвало се по 50 грама, докато мехурчетата изчезнат.
                          Я погледни какво се случва там.

                          Ето го видеото:

                          За допълването започва някъде след 37:20.
                          Има ли желание-има и начин!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Казус с климатик?

                            Ще има мехурчета и ако кондензатора не го охлади достатъчно, дори при това налягане хладилният агент ще е сатуриран с пара, и ще бълбукат мехурчета, въпреки че количеството на хладилен агент ще е достатъчно.....

                            много хубав начин да го пренатъпчеш, да гледаш прозорчето..
                            Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

                            Коментар


                            • #15
                              От: Казус с климатик?

                              Мерено днес:- Налягане преди да се пусне климатика 5бара.- Налягане след пускане на климатика 21бара, покачва се за 5-6 секунди и започва да отива към 23бара и там се закротва. Това на празен ход. Ноското налягане отива на нещо като 2.2 бара. Духа студено.- При форсиране на 1500 оборота високото налягане отива на над 30 бара, стига до 33-34 и изключва. Спира да духа студено. Ниското налягане докато компресора работи е 2.8 - 3 бара, а като изключи се покачва до над 4 почти веднага, както и почти веднага пада под 3 бара когато компресора включи. Високата част на кондензатора е гореща, ниската е леко топла. Компресора цикли през 5-6 секунди, товари се.- Всички вентилатори, клапи и прочие работят нормално. Докато духа студено тече и конденз.След 3 пълнения и вакуумирания при двама климатикаджии въздух/влага в системата не вярван да има. Препълване също не виждам как - последния път се мина надлежно цялата процедура с източване на фреон, 10 минути вакуумиране, източване на масло и зареждане със 750 грама фреон и масло според спецификацията. Кондензатора изглежда нормално, чист е, няма гнилочи и кривини. ТРВ не знам дали има - от кондензатора до филтъра е проста тръба. От там до входа на изпарителя също. От изхода до компресора също.Ето линк кум сервизното, в частта му за климатика:http://files.offroad-bulgaria.com/sp...0manual/HA.pdf Предполагам от него може да се прецени какво има или няма.
                              Последно редактирано от Чавдар (V93); 06-08-17, 17:30. Причина: Адрес
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X