Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Норвежки челен опит: заплатите публични

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Норвежки челен опит: заплатите публични

    Опитът изобщо не е челен ами е на около 200 години ама аз сега разбрах.

    http://www.bbc.com/news/magazine-40669239

    Грубо казано, данъчният регистър на кралство Норвегия е публичен. Стари издания се пазят в библиотеките, новите ги има онлайн на сървър на тяхното си НАП.

    Иначе си представях колко добре би било тук да е така ама не си представях въобще да е възможно. Явно е възможно, в частност е възможно в Норвегия.

    Подновявам желанието си да стане и тук така.

  • #2
    От: Норвежки челен опит: заплатите публични

    Е какво има да не е възможно? Данни за заплатите се събират в електронен вид от има-няма 17 години, за данъчните декларации не знам от колко, но трябва да има към 10 години вече.


    ...само дето не съм особено сигурен че искам комшията да знае доходите ми предвид състоянието на държавата ни (в частност МВР и съдебна система) към момента, а и на обществото ни въобще. Предвид същите съображения съм и против публичността на годишните отчети на фирми с до 10 служителя и с под милион годишна печалба или няколко милиона годишен оборот, по простата причина че фирми от тоя калибър се хапват за закуска ако някой ги нарочи, отново предив горните съображения.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #3
      От: Норвежки челен опит: заплатите публични

      То проблеми има. И в Норвегия даже. Въпросът е дали ползите са по-големи от вредите.

      Коментар


      • #4
        От: Норвежки челен опит: заплатите публични

        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
        То проблеми има. И в Норвегия даже. Въпросът е дали ползите са по-големи от вредите.
        Там може и по-големи да са, ама се съмнявам че тук ще са. Умножи тамошните проблеми по 100 и като обем и като тежест може би ще се доближиш до нашата действителност.

        Струва ми се че ще трябва да извървим още доста път и да изядем още доста шамари докато узреем за нещо такова.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #5
          От: Норвежки челен опит: заплатите публични

          Не знам какви са за Норвегия ползите, сигурно имат, но за БГ полза не виждам нито една - тук направиха публични имотните декларации на няколко стотин /хиляди/ души и каква бе ползата? А каква ще е ползата да качат моите доходи в мрежата, освен че ще ми развалят отношенията с ГК
          ________________________________________________
          Subaru OUTBACK 2,5
          Hyundai TUCSON 2.0

          Коментар


          • #6
            От: Норвежки челен опит: заплатите публични

            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
            ще трябва да извървим още доста път и да изядем още доста шамари докато узреем за нещо такова.
            Норвегия го е приложила доста отдавна, в състояние леко различно от сегашното.

            Коментар


            • #7
              От: Норвежки челен опит: заплатите публични

              Ценна информация за "ало" и други видове измамници.
              Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

              Коментар


              • #8
                От: Норвежки челен опит: заплатите публични

                Първоначално публикуван от kbot Преглед на мнение
                Ценна информация за "ало" и други видове измамници.
                Там не изобилстват. Защо ли?

                Коментар


                • #9
                  От: Норвежки челен опит: заплатите публични

                  От гледна точка както на работодател, така и на служител, мисля че крайно нередно да се споделя финансовото възнаграждение с колеги или извън предприятието.

                  Поправка: Горното не важи за държавни служители

                  Коментар


                  • #10
                    От: Норвежки челен опит: заплатите публични

                    Не вникнах в подробности, но това за всички норвежци се отнася?

                    Коментар


                    • #11
                      От: Норвежки челен опит: заплатите публични

                      Първоначално публикуван от Денислав Димитров Преглед на мнение
                      От гледна точка както на работодател, така и на служител, мисля че крайно нередно да се споделя финансовото възнаграждение с колеги или извън предприятието.
                      Да не кажа, че в повечето фирми, информацията за възнаграждението си, която сте споделили, ще бъде последното нещо, което споделяте, като работник в нея.
                      Павел Викторов - 0 осем 7817878 три

                      Коментар


                      • #12
                        От: Норвежки челен опит: заплатите публични

                        Първоначално публикуван от Денислав Димитров Преглед на мнение
                        От гледна точка както на работодател, така и на служител, мисля че крайно нередно да се споделя финансовото възнаграждение с колеги или извън предприятието.
                        От гледна точка на служител смятам че ако работодателят ме ограничи да споделям заплатата си, ще си намеря друг.

                        Това е явен признак че е дал непазарна заплата (и на мен, и на колегите ми).

                        Коментар


                        • #13
                          От: Норвежки челен опит: заплатите публични

                          Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                          ...това за всички норвежци се отнася?
                          Да.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Норвежки челен опит: заплатите публични

                            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                            От гледна точка на служител смятам че ако работодателят ме ограничи да споделям заплатата си, ще си намеря друг.

                            Това е явен признак че е дал непазарна заплата (и на мен, и на колегите ми).


                            Всеки добър професионалист би трябвало да знае цената си, най-малко от различните предложения които получава.

                            Също така, един служител може да е много по-ценен от друг, който върши идентичен вид работа както по количество така и по качество. Хипотетичен сценарий - единия знае Английски, но само работодателя знае че ще отваря клон в Англия след 6 месеца

                            Коментар


                            • #15
                              От: Норвежки челен опит: заплатите публични

                              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                              Опитът изобщо не е челен ами е на около 200 години ама аз сега разбрах.

                              http://www.bbc.com/news/magazine-40669239

                              Грубо казано, данъчният регистър на кралство Норвегия е публичен. Стари издания се пазят в библиотеките, новите ги има онлайн на сървър на тяхното си НАП.

                              Иначе си представях колко добре би било тук да е така ама не си представях въобще да е възможно. Явно е възможно, в частност е възможно в Норвегия.

                              Подновявам желанието си да стане и тук така.
                              Колега би ли изброил, няколко прилики на нашата "Мила родина" с Кралство Норвегия в какъвто пожелаеш аспект, икономика, законодателство, народопсихология, и т.н., та оттук да тръгнем да надграждаме нашата "суджук-държава".

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X