Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Обслужване, ремонти и подобрения на Ssangyong (Daewoo) Musso

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Обслужване, ремонти и подобрения на Ssangyong (Daewoo) Musso

    Благодаря на коко келеша за препратката към братският форум !

    Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
    Хайде да метна и аз едни 5 стинки(малко копейки си падат) какво си струва да се погледне и попипне по тези машинки - https://www.drive2.ru/l/2097108/
    Когато мога ще извадя и кача скиците за решаване на проблема, а и ще споделя как е станало.
    ...

    Понеже този проблем с предният кардан го има при Musso и Korando 2, предполагам, че същият или подобен проблем с преден кардан има и при Rexton.
    Проблема е от неползване на кардана, та предполагам при TOD го няма, а е само при тези които са парт-тайма.
    ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

    Коментар


    • От: Обслужване, ремонти и подобрения на Ssangyong (Daewoo) Musso

      Оказа се, че линка от поста на Коко вече вади нЕкви други теми, та порових, до колкото ми беше възможно без руска клавиатура, и по препратките от други теми успях да стигна баш до източника.
      За да не стане пак нЕква греда с линковете качвам картинките от руската тема.

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:ec6a3a2s-960.jpg
Прегледи:1
Размер:198.9 КБ
ID:5818846

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:fc6a3a2s-960.jpg
Прегледи:1
Размер:213.6 КБ
ID:5818847

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:d46a3a2s-960.jpg
Прегледи:1
Размер:266.5 КБ
ID:5818848

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:326a3a2s-960.jpg
Прегледи:1
Размер:198.1 КБ
ID:5818849

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:fa6a3a2s-960.jpg
Прегледи:1
Размер:241.5 КБ
ID:5818850

      А ето и скиците на втулката и гайката.

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:a2133a2s-960.jpg
Прегледи:1
Размер:225.6 КБ
ID:5818852

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:42133a2s-960.jpg
Прегледи:1
Размер:176.1 КБ
ID:5818853

      Мисля втулката да е от полиамид, но това ще го изкоментирам с разбирачите като/ако ще го правя.

      P.S. Форума, разбира се, е орязал скиците, но там са само контурите, и няма нищо съществено.
      ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

      Коментар


      • От: Обслужване, ремонти и подобрения на Ssangyong (Daewoo) Musso

        С един пост под твоя, е вече снимките ще са цели.
        Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

        Коментар


        • От: Обслужване, ремонти и подобрения на Ssangyong (Daewoo) Musso

          Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
          С един пост под твоя, е вече снимките ще са цели.
          Аз съм му хванал цаката. Правя няколко поредни редакции с интервал докато ми изкара два-три поредни несмачкани поста.

          ... а в случая имах предвид, че скиците са отрязани съвсем малко отдясно, но форумният софт така ги кълца, поне при мен на телефона.
          Качвам максималната големина която Форума приема, което е HD формат, и може би за това.
          ... всъщност, в случая не знам колко са, щото ги свалих от руският форум.
          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

          Коментар


          • Темата за промиването на мотора и Кольо ме подсетиха, че съм позанемарил тази, въпреки че има доста за писане.
            Относно маслата и коментарите за тях ще пиша малко по-натам, а в следващият/те пост/ове ще обърна внимание на скорости и съединител.
            ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

            Коментар


            • Както съм споменал в този пост

              Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
              От: Обслужване, ремонти и подобрения на Ssangyong (Daewoo) Musso

              Както съм писал и по-назад в темата, имам някакви вибрации които се усещат под предните седалки. Понеже се усещаха при определени условия, преди година и половина смених тампона на скоростите - разлика никаква. Помислих, че кардана може да е причината защото станаха постоянни и прогресиращи с увеличаването на скоростта, след което сложих друг кардан с нови карета и балансиран от мен - пак разлика никаква.
              След консултация с bocho64 стигнахме до извода, че трябва да се разпилее скоростната кутия, което отдавна ми се върти в главата защото е мазана със силикон, което показва, че е отваряна и не ми вдъхва никакво доверие за крайният резултат.

              Както и да е, това е профилактика която трябва да се направи, която пък ще е съчетана и със смяна на съединител защото точно преди пет години в един петък с/у събота спешно се наложи да се прави, и понеже на момента нямаше само феродоф диск, наковах наличният набързо, което освен, че му беше поредното коване, му беше сложено 3.5mm феродо (защото това беше най-дебелото на 225mm в този петъчен следобед) при положение, че диска трябва да е с дебелина 10mm, и така вече 45 000.

              ... продължението в ледващият пост, че този стана като кандидатстудентска тема.
              дойде време да сменя съединителят, че много се раздрънка, а беше добре да се направи преди да дойде зимата, да стане -10°С през деня, и да навали метър сняг по софийските улици.

              Почти всичко беше събрано, като не бях взел само лагерите за скоростната кутия докато не се разпарчатоса и видим има ли нужда от нови.

              Както и предполагах, заради омазаната с червен силикон кутия, не само че е била отваряна, а всичката карантия е била сменена с такава от Ford Sierra Cosworth която е само със задно.
              Това обясни осезаемо по-дългите 1-ва и 2-ра, както и 3-та, при която разликата не се усеща толкова. 4-та си е 1, като 5-та също е почти еднаква, 0.83 към 0.80 за Косуъртовата.
              Синхронизаторите на кутията Tremec T5 от Cosworth са стоманени, което позволява масло GL-5, но за това в някой от по-следващите постове.

              Както и предполагах, ремонтьорите които са мацали с червеният силикон просто са преместили карантията от единия корпус в другия, без да знаят какво правят.
              Кутията Tremec T5 не случайно се използва за всякакви тунинги, като има фирми които предлагат камбани за по-интересните за това мотори.
              Кутията носи бая тормоз защото е с конусноролкови лагери, чиито хлабини трябва да се регулират след като всичко е събрано.
              Това, разбира се, не е било направено на моята кутия.
              Аз я карам горско-градско, което понякога е и вандалско, 40-50К, като разбира се в началото съм ѝ сменил маслото.
              Кога е правена интервенцията, с какво масло и как е карана преди това не знам, но при отварянето ѝ лагери, синхрони и валове бяха перфектни.
              Наложи се смяната и на този фланец

              Натиснете снимката за да я уголемите  Име:Screenshot_20191121-142250.png Прегледи:0 Размер:177.1 КБ ID:6546512

              Натиснете снимката за да я уголемите  Име:T1105-6E-2T.jpg Прегледи:0 Размер:19.5 КБ ID:6546672

              защото някой корифей му беше махнал тръбата, която предполагам е била счупена поради някаква причина.
              В/у тази тръба се движи лагерът на съединителя, който същият корифей е оставил да си трие постоянно в опашката на скоростната кутия, като са целта беше набита някаква пластмасова импровизация.
              Когато ми сменяха съединителят по спешност през юни 2014, никой от майсторите нищо не ми каза, а тогава нямах и възможност да се навирам под жипката, но пък и не съм предполагал, че ще пропуснат да ми кажат за това.

              Както и да е, кутията беше събрана, лагерите регулирани, като е сложен и нов семеринг в смененият фланец през който минава опашката на скоростната кутия.
              Преди това валовете лопаха, което явно е била причината за яките вибрации на 5-та, които почти изчезваха на 4-та, и поради които сложих друг кардан.
              Е, поне сложих балансиран кардан, удължен с 2см.

              Толкова за скоростите. За съединителят в следващият пост.


              .
              Последно редактирано от Джоу (x3mrjoe); 10-01-20, 19:13.
              ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

              Коментар


              • Както споменах и в предният пост, карантията на скоростната ми кутия е от Ford Sierra Cosworth, съответно и опашката е от нея.
                Феродовият диск който бях приготвил си е за Ssang Yong, което ще рече, че е за опашка 1" с 22 шлица/зъба, като опашката от Косуърта също е 1", но е с 23 шлица/зъба.
                Зъбно-шлицовият проблем беше бързо решен, но се появи този с дебелината на феродото, защото диска за Мусото е с дебелина 10mm, а най-дебелият с 23 шлица който успях да намеря беше 8.5mm.
                Разбира се, беше монтиран, но стоеше като диск на който му остава малко до смяна.
                Алтернативата беше коване, но феродо на 225mm по-дебело от 3.5mm се намира трудно, да не казвам, че по нашите ширини няма в наличност.
                Така или иначе маховикът имаше следи от работа, и се мина на вариант лека стружка за корекция на работната повърхност и намаляване на дълбочината, която беше около 20mm на импровизирано полево мерене.
                Простата сметка показа, че при разлика от 1.5mm в дебелината на диска, с толкова би трябвало да се отнеме от дълбочината на маховика.
                Намерих диск с 23 шлица и дебелина 8.5mm, но повечето бяха с дебелина 8mm и, гледайки в перспектива, на моя отговорност реших дълбочината на маховика да е 18mm.

                Ето какво излезе от стругаря

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20191126_155404592_HDR.jpg
Прегледи:486
Размер:440.2 КБ
ID:6546650
                ​​​​​
                ​​​​​​и ето какво се получи в монтирано състояние

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20191126_161710386.jpg
Прегледи:485
Размер:363.6 КБ
ID:6546651
                ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                Коментар


                • Продължавам в нов пост защото от един момент нататък редакцията става почти невъзможна, затова и по-предният пост е завършен като с грешка.

                  Всичко е събрано и работи перфектно, като е сложена и нова вилка с маншон.
                  Нямам снимки от работният процес щото ситуацията беше динамична и тè така.

                  Предвид това което ми се завъртя в главата, в скоростната кутия беше върнато старото масло, като за маслата в скорости, раздатка и дифовете ще пиша в следващият пост, като всъщност покрай тях и темата за миенето на двигателя отвътре бях бодсетен и размърдах тази.
                  ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                  Коментар


                  • И поркуа сложи стария притискател?
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • Не съм, сложил съм показаният в по-горните постове притискател.
                      Докато чарколяците стояха около разглобената джипка в гаража на виден форумен колега, ги е понакапало, че колегата наскоро се реорганизира и тепърва има да си дооправя гаража.
                      ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                      Коментар


                      • ... относно маслата в скоростите и раздатката:

                        Когато се сдобих с "тенекията"® (по Кольо, на която аз по-уважително викам 2т желязо ), съвсем логично, трябваше да я обслужа.

                        По спецификации в скоростите и раздатката (както и в хидравликата на волана) трябва да има Dexron 2, но понеже гледам напред, прецених, че ще сложа Dexron 3, който покрива и двойката, и така 5г и половина от март 2014, а и както се разбра от предните постове, с неграмотно събрана кутия, за късмет без сериозни последствия.
                        Dexron 3 покрива и Dexron 2, но относно нуждите на автоматичните скоростни кутии.
                        Доста по-късно попаднах на статия за Тремеците, еволюцията им, и най-вече кога и какво масло производителят е препоръчвал във времето, а защо, си отговорих сам.
                        В крайна сметка, след четене и на доста спецификации за маслата, стигнах до извода, че не съм направил нещо по-добро, но както споменах и по-нагоре, без сериозни последствия, за късмет.

                        Ще се опитам да съм лаконичен, и за да не влизам в прекалени подробности, ще покажа съвсем груба схема за последващата ми мотивация:

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Screenshot_20191116-105353~2.png
Прегледи:477
Размер:285.8 КБ
ID:6546814

                        Реших в скоростите и раздатката да сложа PAO 46 което е за промишлени редуктори, като е предназначено за доста по-тежки условия, като вискозитета му доста по-малко се влияе от температурата.
                        Понася бъркане с минерални и синтетични масла, като изпива и влагата.
                        Не скапва цветните метали, което в конкретният случай не е проблем.
                        Дават му 6000 работни часа, което по средна скорост 50km/h прави около 300 000km.
                        Това разбира се е много субективно, но барем за 100 нèма да го мѝсла.

                        За тези които си мислят, че целта е икономия, спестяване или нещо подобно, ще кажа, че е по-скъпо от Дексроните, освен че го чаках повече от месец докато пристигне специално по моя заявка от Белгия, и благодарение на вносителите се сдобих с 5л защото иначе трябваше да си взема цялата 20 литрова туба.

                        Разбира се, след като го сложим в скоростите може да се окаже, че въпреки сметките не е това което съм очаквал, и ще трябва пак да сложа Дексрон.
                        ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                        Коментар


                        • ... относно маслото в дифовете:

                          Както споменах в предният пост, първа смяна на маслата от мен направих през март 2014, като тогава смених и маслата в дифовете.
                          По спецификация маслото за тях е 80W90 GL-5, като това разбира се е за нормална обща употреба.
                          Понеже първоначалната ми идея за покупката беше платформа за нещо изключително за в гората, в дифовете сложих 85W140.
                          Но малко след като взех жипката ситуацията се промени, разкарах всички други техники, и си го оставих са универсален гъзовоз.
                          Понеже отзад сложих четирисателитен диф, комбинацията с 85W140 се оказа много добра през зимата, като никога не съм имал проблем при ежедневната употреба ... до тази зима.
                          При първият по-сериозен студ мислех, че имам спукани гуми !
                          Тръгвам, натискам съединителят, и джипа спира !
                          Това се случваше през първите 100-200m, но беше ясно, че поне в задният маслото е станало на грес, което е нормално за минерално 85W140 при около 50К за 5г и половина.
                          Така или иначе смяната беше планувана, но се занимавах със скоростите, а като позахладня ...

                          Слагам пак таблицата за по-прегледно:

                          Натиснете снимката за да я уголемите  Име:Screenshot_20191116-105353~2.png Прегледи:0 Размер:285.8 КБ ID:6546916

                          Както споменах и относно скоростите, реших да сложа възможно най-доброто според моите нужди и според някакви мои сметки.

                          За скоростите го докарах до PAO 46, което и намерих за това което ми трябваше.
                          За дифа също исках да сложа PAO, като това което прецених, че е най-близо до моите нужди е 220 по ISO.
                          2, 4 или 5л редукторно не можах да намеря никъде поради разфасовките в които се предлага, но успях да намеря PAG, или PG 220, както е познато.
                          Маслото е най-доброто измислено до момента за подобни цели, лайф-тайм е, и дори без присадки работи добре, но не може да се бърка с нищо друго !
                          За да го сложа, дифа трябва да се изчисти възможно най-добре от старото, което, предвид че се е одървило и температурата навън, може да се окаже проблем, нооо, решението е взето.

                          Ето ги и консумативите.

                          PAO 46 и PG 220

                          Натиснете снимката за да я уголемите  Име:IMG_20200109_173339268.jpg Прегледи:0 Размер:300.3 КБ ID:6546917
                          Последно редактирано от Джоу (x3mrjoe); 11-01-20, 11:27.
                          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                          Коментар


                          • Така и така съм раздвижил темата, и понеже целта ѝ е образователна, да споделя още малко емпирични резултати.

                            Когато взех Мусото, естествено, навсякъде беше посмачкано.
                            Като най-лесно, първо го вдигнах отпред, като му натегнах торсионите.
                            Има си размери спрямо които се прави натягането, но предвид, че идеята беше мунинг, повдигането се направи "на око", като на болтовете от двете страни с които се натягат торсионите се направиха по еднакъв брой обороти. Отзад сложих други пружини които го повдигнаха относително еднакво.
                            Както и преди натягането на торсионите, така и след това, имаше дърпане наляво.
                            Юни 2015 сложих други пружини които бяха по-дълги и по-меки, и които оптимизираха поведението в гората.
                            Естествено, трябваше адекватно да се барне и предницата, след което измерих разстоянието от шасито до земята от двете страни, което се случи в/у шлайфан бетон.
                            След тази операция нямаше и помен от тегленето вляво.
                            2-3г всичко беше наред, като употребата през това време беше унисекс, кеф ти градско и междуселско, кеф ти горско.
                            Към края на 2018, може би, пак се появи дърпането вляво, като през миналата то се усещаше по-отчетливо.

                            Планираните ремонти и обслужване по предницата са проверка на височината от двете страни на шасито, като може би освен изправянето ще трябва да се компенсира и слягането, като мисля да сложа и нови пружини отзад.
                            Взел съм нови маслени амортисьори за отпред, въпреки че газовата Каяба си работи добре, но ми е интересно дали ще има разлика и каква.

                            Както съм писал в предишните постове, искам да сложа подложките на горните носачи, които би трябвало леко да коригират ефекта от повдигането, както и да сменя абсолютно всичко по предницата което съм приготвил отдавна.

                            Всичко това ще се случи като се пооправи времето.
                            ​​​​​
                            Последно редактирано от Джоу (x3mrjoe); 15-01-20, 18:18.
                            ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                            Коментар


                            • Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                              Така и така съм раздвижил темата, и понеже целта ѝ е образователна, да споделя още малко емпирични резултати.

                              Когато взех Мусото, естествено, навсякъде беше посмачкано.
                              Като най-лесно, първо го вдигнах отпред, като му натегнах торсионите.
                              Има си размери спрямо които се прави натягането, но предвид, че идеята беше мунинг, повдигането се направи "на око", като на болтовете от двете страни с които се натягат торсионите се направиха по еднакъв брой обороти. Отзад сложих други пружини които го повдигнаха относително еднакво.
                              Както и преди натягането на торсионите, така и след това, имаше дърпане наляво.
                              Юни 2015 сложих други пружини които бяха по-дълги и по-меки, и които оптимизираха поведението в гората.
                              Естествено, трябваше адекватно да се барне и предницата, след което измерих разстоянието от шасито до земята от двете страни, което се случи в/у шлайфан бетон.
                              След тази операция нямаше и помен от тегленето вляво.
                              2-3г всичко беше наред, като употребата през това време беше унисекс, кеф ти градско и междуселско, кеф ти горско.
                              Към края на 2018, може би, пак се появи дърпането вляво, като през миналата то се усещаше по-отчетливо.

                              Планираните ремонти и обслужване по предницата са проверка на височината от двете страни на шасито, като може би освен изправянето ще трябва да се компенсира и слягането, като мисля да сложа и нови пружини отзад.
                              Взел съм нови маслени амортисьори за отпред, въпреки че газовата Каяба си работи добре, но ми е интересно дали ще има разлика и каква.

                              Както съм писал в предишните постове, искам да сложа подложките на горните носачи, които би трябвало леко да коригират ефекта от повдигането, както и да сменя абсолютно всичко по предницата което съм приготвил отдавна.

                              Всичко това ще се случи като се пооправи времето.
                              ​​​​​
                              Аз бях останал с впечатлението, че още миналата година някъде беше сложил подложки на горните носачи. Кофтито при тях е единствено момента в който се ограничава ъгъла на дясното каре, но ако не прекаляваш с натягането на торсиона след подложката може и да нямаш този проблем или да сложиш ограничителен тампон на носача. При мен имаше едно похлопване когато дясното ми колело пропадарязко , това става най-често като слизам в подземният гараж бързо и атакувам естакадата по-бързичко. КОгато го правя бавно няма никакъв помен от шум.
                              Задните ти пружини и амортесьори от какво са в момента?
                              Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                              Ford Fiesta 1.4 Tdci

                              Коментар


                              • Нямах време да ги сложа, защото исках да го съчетая с други носачи, с нови втулки.
                                На едно място има два застояли нови носача за Мусо по 200 кинта, като им предложих 200 за двата щото едва ли някой ще им даде и толкова, но този от който зависи цената не го интересува щото е на заплата, а тия по-нагоре пък въобще не се интересуват от частите, та останаха да им отлежават.
                                Имам два от англичанка, ръждясали, които мислех да поцинковам студено, но ми казаха, че има смисъл само на топло, щото студенопоцинкованите я изкарат година, я не, и пак ще тръгнат, та по-добре само подходящ грунд и/или боя.
                                Намерих употребявани, перфектни, на които може би ще сменя втулките, щото като ще правя предницата, ще сменявам всичко.
                                Даже подложките са до мен, че правих инвентаризация.

                                Натиснете снимката за да я уголемите  Име:IMG_20200117_150307030.jpg Прегледи:0 Размер:314.3 КБ ID:6549222

                                Твоята предница също е на торсион, но Теракана е Паджеро 2, а СангЙонга си е СангЙонг.
                                Задните ми амове са от TLC 100, които заспиват на Теракана с леко пипване на втулката в тампона.
                                Цецо Слависта ще ти каже как ги е направил на неговият.
                                Задните пружини на Теракана бяха с доста по-голям диаметър от моите.
                                Оригинално Мусото е със 140mm, а сега съм със 150mm външно, като и в/у този размер си ги смятам.
                                Относно тях говорих с Николай Славов, който е технолог в Крън, човека ме разбира какво говоря, казах какво ми трябва и какво очаквам, като моите сметки се припокриха с резултатите от неговата програма.
                                Двеста лева ще се върже чифта, но първо искам да сменя всичко отпред и да видя как ще застане, пък отзад после, че там не е като да натегнеш или охлабиш набързо торсиона от болта.
                                Последно редактирано от Джоу (x3mrjoe); 17-01-20, 15:10.
                                ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                                Коментар


                                • Juiced
                                  Juiced коментира
                                  Редактиране на коментар
                                  И аз отзад съм с амортесьори от тлк 100 ( по парт номер излязоха същите и за исузу трупър) и нищо не се наложи да се преправя. Аз като говорих с Цецо, каза че е разпробил втулката 1мм.
                                  На теракана а и на паджерото ,пружините са 168-170мм, толкова излязоха и пружините на Гегата точно 168 мм и като дебелина на телта беше същата , но с малко повече намотки и прогресивна. Много хубава пружина.

                                • Джоу (x3mrjoe)
                                  Джоу (x3mrjoe) коментира
                                  Редактиране на коментар
                                  Пиша коментар, а го пращам като уведомление !
                                  Не ми се пише пак.

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X