Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Общи приказки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Нашите пчелини

    Аз на 22 април направих 2 отводки. Миналата седмица пак имах доста заложени маточници и тогава ги изчистих и сложих магазините. Утре ако даде време пак ще ги погледна обстойно. Вчера ги погледнах магазините и имаха доста нектар, но времето не ми позволи да ровя в плодниците.

    Коментар


    • #32
      От: Нашите пчелини

      Вчера сложих и аз магазини на по-силните кошери. След това се усетих, че съм направил една грешка, която не знам как ще се отрази. Имах 3 изградени магазина и още 3 с основи. Не съобразих да ги омешам изградени/неизградени пити, а сложих цял магазин с неизградени...
      Надявам се да се качат да градят по-бърже
      Toyota Hilux '07 120 hp Double Cab
      Mercedes w212 E350 4matic
      Ducati Monster 600
      O888795575

      Коментар


      • #33
        От: Нашите пчелини

        Вчера сложих магазините, лошото е че не успях да ги прегледам и няколко не бяха готови но все пак им сложих магазини. Акацията я чакам да цъфне до седмица.
        "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

        Коментар


        • #34
          От: Нашите пчелини

          Първоначално публикуван от torozoff Преглед на мнение
          Вчера сложих и аз магазини на по-силните кошери. След това се усетих, че съм направил една грешка, която не знам как ще се отрази. Имах 3 изградени магазина и още 3 с основи. Не съобразих да ги омешам изградени/неизградени пити, а сложих цял магазин с неизградени...
          Надявам се да се качат да градят по-бърже
          хаха, надеждата умира последна - това е най-важния закон в пчеларството
          Значи за магазини и восъчен градеж сме коментирали многократно но все пак - погледни ги при първа възможност. Временцето е малко променливо сега и ако твойте случайно са сколасали да си направят нещо като меден венец над пилото може и да не се засилят нагоре... При тва положение си на една крачка от блокаж на М и прочие емоции

          Коментар


          • #35
            От: Нашите пчелини

            Още не съм вадил мед. Доста се провалих тази година. Единия силен кошер ми е с два магазина, като единия магазин е пълен и го сложих най-отгоре. Почети са го запечатали. Другия ми кошер, който беше силен го изтървах и се рои. Бях направил отводка от него, след това пак правеше маточници и на няколко пъти ги чистих. Вече като видях че няма прясно пило, и пчелите са понамалели ми стана ясно че М е избягала. Така взех решение да го разцепя още на две с по 2-3 маточника. Първите ми две отводки нещо се забавиха. Едната днеска видях че има вече прясно пило. Преди 10 дни ги бях отварял и като не видях пило слагах открито пило. Е не заложиха маточници. Обаче едната отводка още не е пронесла. Има М вътре, изглеждаше хубава. Не са ми закъснявали толкова много с пронасянето. Направени са на 22.4.17 с роеви маточници незапечатани. Предполагах че до 10.5.17 е трябвало да са излюпени и към 20.5.17 да почне да снася М.

            Коментар


            • #36
              От: Нашите пчелини

              При нас времето доста прецака развитието, малко преди рапицата стана много студено, по време на рапицата валя дъжд. Миналата седмица цъфна акацията а аз съм сложил само 12 магазина. Отводки не съм правил, поръчал съм си 7 от познат, и се надявам за слънчогледа да ги засиля достатъчно. Слънчогледа пък е една педя, но предвид валежите за 3-4 седмици ще стане метър и ще цъфне...
              Дано да мога да извадя поне колкото миналата година
              Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
              Ford Fiesta 1.4 Tdci

              Коментар


              • #37
                От: Нашите пчелини

                Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
                Още не съм вадил мед. Доста се провалих тази година. Единия силен кошер ми е с два магазина, като единия магазин е пълен и го сложих най-отгоре. Почети са го запечатали. Другия ми кошер, който беше силен го изтървах и се рои. Бях направил отводка от него, след това пак правеше маточници и на няколко пъти ги чистих. Вече като видях че няма прясно пило, и пчелите са понамалели ми стана ясно че М е избягала. Така взех решение да го разцепя още на две с по 2-3 маточника. Първите ми две отводки нещо се забавиха. Едната днеска видях че има вече прясно пило. Преди 10 дни ги бях отварял и като не видях пило слагах открито пило. Е не заложиха маточници. Обаче едната отводка още не е пронесла. Има М вътре, изглеждаше хубава. Не са ми закъснявали толкова много с пронасянето. Направени са на 22.4.17 с роеви маточници незапечатани. Предполагах че до 10.5.17 е трябвало да са излюпени и към 20.5.17 да почне да снася М.
                Значии, аз пак ще си кажа, даже и да съм досаден. Паша имаш прилична и районът ти е добър за пчеларство.
                Силен ДБ преди ранна паша - ами трябват му два магазина. Най-малко. Преди паша или в паша, щом видиш почти запечатан - центрофугирай. Може на 2/3 запечатан, може на 1/2, центрофугирай. Даже в особени моменти и само с наченки на запечатване съм вадил, но това няма да го препоръчам публично.
                Роене и отводки - хиляди тонове информация има вече по тез въпроси в нетя - прочети пак Радоев че там нещата са в синтез и се концентрирай. Значи каква ти е целта - да удържиш семейството в активния сезон в кондиция за медосбор или да правиш отводка след отводка? Дето после да ги дундуркаш половин година и през зимата половината ще умрат, че догодина пак сначале... Стигнат ли момента да захранят маточници, само с чистене от твоя страна може и да не ти излезе сметката. Не че в определени условия и сами няма да си ги изчистят, ама да не лежим на таз кълка. Отводка да правиш с открит маточник, пак ще кажа, за мен е несериозно. Само оплодена М, в краен случай може и с маточник, запечатан. Тоя кошер дето ще се рои например, може да му размениш мястото с някой слаб /отводка, помощно, резервно и т.н./. Тогава от едно в роене и едно слабо плюс някои допълнителни манипулации ако трябва, ще имаш две семейства готови да оползотворят пашата. Може ти да изкараш старата М със запечетаното пило и млада пчела в отводка, вместо да я оставяш да изведе роя и да хванат гората... На старото място един маточник им стига. Може и да им постелеш един чаршаф пред един нов сандък и изтръскваш рамките една по една - запечатаното пило вътре, младите и М ще изпълзят и те вътре, летящите ще се върнат на старото място. Там им даваш основи и младото пило с един маточник и пак ги проверяваш след някой ден. Даже още по-добре е и сандъка да им смениш на старото място, варианти различни, според времето и условията. Ама това безкрайно унищожаване на маточници и разделяне на семействата в кьопави отводки, не си е работа, според мен де.

                Коментар


                • #38
                  От: Нашите пчелини

                  Може би е правилно да се направи отводка с майка. Обаче нали тези майки трябва да са произведат от някой. Сигурно производителите на майки го правят с по-малко разходи и за обикновените пчелари е по-добре да си купим готова майка.
                  Аз обаче не съм пчелар за да се изхранвам с това, даже не очаквам за момента никакви пари. Това ми е хоби, за да разпускам. Обаче тази година съм толкова изморен, че даже и не разпускам с пчелите. Имам 2-3 магазина с мед за вадене, но стои по кошерите. Преди малко прегледах набързо отводките. Тази, която миналата седмица имаше М, но без пило, сега има нанесени хаотично яйца и два открити маточника. М явно не е качествена и сега ще се опитат да си я сменят.
                  Имах кошер, който се рои и остана без М, беше разделен на две. В кошера има вече пронесени яйца, но в новия сандък няма още. Пчелите обаче носят доста прашец, което е признак за майка.
                  Слаб пчелар съм. Мед не продавам, по-скоро го подарявам на приятели и познати. Основи си купувам чрез замяна на восък.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Нашите пчелини

                    Ами шашкаш се и почваш да правиш глупости. Изкарвай моментално всичкия мед който е готов, че липата замириса и ще ги задъниш тотално.
                    Иначе си губиш времето и сега и миналата година с разни мършави отводки вместо да си гледаш медовиците. Откажи се и от есенно/пролетното стесняване, само грижи ти създава и време яде.
                    Ако искаш да си създадеш ново семейство - преди главна паша - от някой силен хубав кошер вземаш М с питата и още две пити запечатано пило с млада пчела и още 2-3 мед/прашец и си правиш отводка. Слагаш основи и Храниш! Старият кошер ще си направи М, която никой майкопроизводител няма да ти направи и същевременно ще ти напълни магазините с мед. На 90% няма и да се роят.
                    Тая отводка дето прави самосмяна, за къде я чакаш - тръскай по другите кошери и ликвидираш. И без това тия които се били без яйцеснасяне след 2-3 седмици рухват.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Нашите пчелини

                      Меда съм го вдигнал в горния магазин, а над плодника съм сложил празен. Имат достатъчно място за мед. Тази събота или неделя ще търся помощник за да извадя меда.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Нашите пчелини

                        Дано да не оттървеш и липата. От вчера тука при нас е пълна с пчели.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Нашите пчелини

                          Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
                          Меда съм го вдигнал в горния магазин, а над плодника съм сложил празен. Имат достатъчно място за мед. Тази събота или неделя ще търся помощник за да извадя меда.
                          Колко сандъка имаш колега,че ти трябва помощник?
                          Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                          Ford Fiesta 1.4 Tdci

                          Коментар


                          • #43
                            От: Нашите пчелини

                            В момента имам 4 кошера с магазини, като трите са с по два. Да кажем че около 35 рамки имам за вадене. Не са много, но ако съм сам, ще отиде цял ден. Помощник ми трябва за разпечатване и въртене на центрофугата. Ако съм сам, вадя за една центрофуга 12р, разпечатвам и центрофужа. Вземам празните рамки и ги слагам вече в другите магазини, от които отнемам пълни и накрая отварям и връщам рамките на кошерите, които нямат.
                            Центрофугата ми беше хордиална за 8 рамки, аз я направих радиална за 12р. Определено е по-лесно така да се работи, но като необходимо време трябва пак толкова. От радиалната като че ли повече време трябва да се върти за да се изпразнят рамките, спестил съм вадене и обръщане и от 8р вадя вече 12р.

                            Коментар


                            • #44
                              От: Нашите пчелини

                              СПоред мен леко трябва да се оптимизираш,аз 4 сандъка ги вадя за около час ако са с по два магазина. Принципно с майка ми вадим заедно и на ден си вадим 20 бр. ДБ на по 2 магазина. Но аз съм направил схемата така, вадя 2 магазина респ. 24 рамки(толкова въртя наведнъж в центрофугата) , и имам поне 30 свободни рамки за замяна. Та вадя пълните почиствам пчелите, слагам празните за възможно най-кратко време и ги затварям да се успокоят и да започнат пак да работят. Нося ги на майка ми, тя ги върти в това време аз кибича щото при нея е хладно а навън е жега и аз не съм леко облечен. Има вариант и за по-бърза работа, с още едни 24 рамки(или общо 48 оборотни) и докато тя центрофугира аз да съм на следващият кошер. Та ситуацията откъм време за момента е една и съща без значение дали ще вадя сам или с майка ми. Защото си почивам докато тя върти. Разпечатването става магазин след магазин - нося 12 рамки от първият магазин вземам още 12 (защото ходя с по 2 сандъчета) от нея и отивам на извадя долният магазин, в това време тя разпечатва от първият и така...
                              Оправяме си спокойно 40-50 сандъка за уикенда, като се има предвид, че когато има паша и пчелите са ОК количестовто е от порядъка на 50-75 кг от сандък на година, като сме имали и 2 години с по 100 кг но беше преди 13-14 г...
                              Поздрави.
                              Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                              Ford Fiesta 1.4 Tdci

                              Коментар


                              • #45
                                От: Нашите пчелини

                                Аз доста се замотвам при пчелите, като смъкна магзина, преглеждам какво е в плодника. Обикновено имам някоя осеменена рамка в магазините, та ги оставям. След това с разпечатването ми е трудно на тънките рамки. Един път минавам с ножа, като минавам по летвичките, но има за разпечатване с вилица, а с вилица се разпечатва бавно. Аз обичам да ровичкам пчелите, но ваденето на мед не ми е най-важното.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X