Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Общи приказки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Нашите пчелини

    Първоначално публикуван от torozoff Преглед на мнение
    Една-две снимка и на моето местенце
    Браво!
    Много мераклийски изглежда всичко, ама я малко приятелски огън - да вземеш да пооправиш бараката до кошерите, че разваля идилията.
    Успешен сезон на всички и който има загуби да си ги възстанови безпроблемно!

    Коментар


    • #17
      От: Нашите пчелини

      Първоначално публикуван от m_markovski Преглед на мнение
      Браво!
      Много мераклийски изглежда всичко, ама я малко приятелски огън - да вземеш да пооправиш бараката до кошерите, че разваля идилията.
      Успешен сезон на всички и който има загуби да си ги възстанови безпроблемно!
      Вече е срутена и плочата е излята. Работя по въпроса, времето е кът...
      Планирам за следващия сезон кошерите да ги изкарам на по-широко, че тоя го изтървах с тази процедура.
      Toyota Hilux '07 120 hp Double Cab
      Mercedes w212 E350 4matic
      Ducati Monster 600
      O888795575

      Коментар


      • #18
        От: Нашите пчелини

        Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
        В събота прехвърлих миналогодишно ройче от 6р сандъче в 12р. Сложих и две празни рамки. Снощи отварях кошера да видя дали всичко е наред. Бяха напълнили рамките с нектар, прашец и яйца. Имах още един силен кошер и на него слагах две празни рамки. Другите два са слабички. Наблюдавам че слаби кошери от предната година, пролетта имат силно развитие, а силните през миналата година, закъсняват с развитието си през тази. Това са ми наблюдения от няколко години. Предполагам че бъркам със зазимяване с много мед и малко подхранване през август месец, от там и малко пчела остава да презимува.
        Нищо ново, всяка пролет има оживени коментари, че точно някои от силните миналогодишни семейства или са умрели или едвам едвам тръгват. По тоз въпрос са няколко основни теории общо взето, но да не теоритизираме и тука, ти си знаеш най-добре и правилно налучкваш нещата, според мен.
        Зазимяването с много мед сме го коментирали и в тая връзка, за пореден път - оборудвай си кошерите с по два магазина! Освен за роенето, това има значение и за зазимяването. Редица автори това го броят за недостатък при ДБ - ограничения обем при определени условия. Не е недостатък на системата, ами пропуски в техниката на пчеларстване, казвам аз.
        За подхранването също - ако искаш развитие в края на лятото и после в началото на пролетта - давай захарен сироп, не меден. И пак зависи от условията, но място за яйцеснасяне трябва да има винаги. Ако намериш и цвеклова захар - още по-добре.
        Сега разпечатвай смело ако имаш стар мед и пръскай с вода, че условията са много благоприятни. Давай и основи да градят. Изобщо досега времето е екстра - януари си беше точно както го знаем от Радичков, после февруари-март прекрасни, за нататък не знам... Близо дваесе години имам кошери в двора, но досега по това време толкова прашец да вкарат не съм виждал.

        Коментар


        • #19
          От: Нашите пчелини

          Застуди се времето и вали всеки ден. Рапицата е цъфнала, но не могат да излязат пчелите. Аз магазините не можах да сложа и лентичките да махна. Планувам тази събота или неделя да свърша това, ако е хубаво времето. Притеснява ме че може да изпаднат в роево настроение. Миналата година по време на акацията се случи така и резултата беше че всички кошери ми се роиха освен един много слабичък. Сега слабите са два и два силни. Мисля да огледам нещата и направо да ги цепя, ако имат маточници. От акацията пак нищо няма да има ми се струва.

          Коментар


          • #20
            От: Нашите пчелини

            Аз се каня в неделя да сложа ленти и ако е рекъл да сложа магазини. Лошото е ,че някой кандидат арендатор се учи на растителна защита и силните ни кошери имат смъртност по една шепа пчели на седмица отпред, докато слабите нямат нищо....
            Преди десетина години един така се учеше да става агроном и пръска с нуреле рапицата..... 45 дни карантина има препарата, честито на всички в района.
            @dimich87 ти директно си делиш силен кошер и вадиш колко 3-4 рамки с пило и пчела ли?
            Ние в нашия район вземаме от кошер по една рамка за да не отслабваме силния кошер, а от 3-4 кошера правим една отводка.
            Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
            Ford Fiesta 1.4 Tdci

            Коментар


            • #21
              От: Нашите пчелини

              Е как ленти и магазини едновременно, бе човек!? Намаляй ги лека полека тез отрови, че да си добре и ти и пчелата. Аз от години слагам ленти само есен и май това ми е химията дето вкарвам в кошера.
              От 3-4 кошера по рамка-две е сборна отводка и това е класически подход, ако се направи в точното време. Важното е да имаш готова, хубава М да им придадеш, в много краен случай /ако службата го налага/ може и запечатан маточник или пък с М на някой от кошерите. Надявам се, че не ги оставяте сами да се оправят за М?
              Разделяне на две /цепене/ също е класически подход, дядките на село са ми го казвали, хаха. И там има вариации, но все пак и според мен - само ако семейството е в роево - тогава има смисъл. Разделя се всичко по равно и с по 1-2 маточника, М не се търси. Стават две пълноценни семейства, които тряа да са готови за слънчогледа, по принцип. Или пък супер силно семейство, което не ще да рои и до главна паша има достатъчно време а пчелите скучаят. Пак е хубаво да му се придаде готова М или запечатан маточник.

              Коментар


              • #22
                От: Нашите пчелини

                Днес, както очаквах, отворих единия силен кошер и имаше на 4 рамки отворени маточници. Веднага го разделих на две, като майката се опитах да гледам да не я прехвърля, но така и не я видях. Сложих празни рамки да имат място. След това отворих втория силен кошер. Имах там две рамки зад преградна дъска с разпечатан мед. Пълни със запечатано пило. Почнах да ровя кошера и на една рама само имаше 4 маточника. Обаче от този кошер много агресивни и ме нажилиха доста пчели. Сложих отводка с рамката с маточниците, пак разцепен на две и допълних с по две празни рамки. Двете слаби семейства не съм ги отварял. Утре ще дебна по-хубаво време за да ги отворя и да видя как са. И лентичките трябва да им махна.

                Коментар


                • #23
                  От: Нашите пчелини

                  Вероятно им е станало тесничко... Градеж имаха ли? ВО сложи ли? Отводката /или отделеното семейство или там каквото се е получило/ ако е без летяща пчела - задължително сироп поне две седмици. И още по-добре сироп до тогава докато стане готово за магазин.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Нашите пчелини

                    Вие поне ходите при пчелите,аз се разболях и не мога да стигна до тях.Не знам какво се случва и като отида сигурно ще е трагично положението.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Нашите пчелини

                      Колко да е трагично, това променливо време им прецака ранната паша...
                      Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                      Ford Fiesta 1.4 Tdci

                      Коментар


                      • #26
                        От: Нашите пчелини

                        Миналата година от към паша беше трагично. Тази година е още по-зле. Ранната паша я изтърват категорично. Кориандър сят няма, а слънчогледа вероятно пак няма да отдели за поредна година(други култури нямаме). Отделно смъртността в окръга е от 50% нагоре, някои са със 100. Моите са около 50%, но продължава да се увеличава бройката на отпадналите. Пълните мислех да ги вадя на рапицата, за да напълня празните, но нащи лауреати я пръскат само на цвят и от 08:00ч до към 17:00ч....там забрани разни за пръскане, такова животно не познават. Ще карат до слънчогледа на сироп и прашец от селото, колкото си докарат. Отделно с този огромен подмор и тия програми, драстично ще хукнат да пипат тия дето са изкарани на подвижно или са трудно за вардене. Миналата година ужилеха само двама-трима пчелари като им пообраха рамките от кошерите.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Нашите пчелини

                          Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                          Вероятно им е станало тесничко... Градеж имаха ли? ВО сложи ли? Отводката /или отделеното семейство или там каквото се е получило/ ако е без летяща пчела - задължително сироп поне две седмици. И още по-добре сироп до тогава докато стане готово за магазин.
                          На кошера с пило зад преградна дъска им е станало тесничко, но вчера като го отварях имаше доста свободни килиики от излюпено пило. Маточниците там бяха на една рамка. Сложих сравнително хубави изградени рамки. Вторник след работа ще опитам да прегледам тези семейства и отводките. Сега отивам да видя слабичките. Надявам се да няма проблеми и само да мина с разширяване. При нас акацията обикновено цъфти началото на май. Поради хладното време се надявам да закъсне след гергьов ден. Другата седмица ще слагам магазините и се надявам на малко акация.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Нашите пчелини

                            Кошера с пило зад преградната дъска, е много добре. Основата е изградена и днес ги разширих на 10 рамки и сложих магазин. Обаче и пчелите пак са много агресивни от този кошер. Другия имаше заложени нови маточници. Чудих се много, дали да не го разцепят, но се отказах. Разширен е на 10 рамки с магазин. Надявам се да не залагат други маточници. Отводките оставих с един запечатан маточник и два отворени. В събота всички бяха отворени. Предполагам рапицата ги побърква

                            Коментар


                            • #29
                              От: Нашите пчелини

                              При нас такъв студ не е имало не знам от кога, и преди 3 седмици изглеждаха много по-добре - готови за магазин. Сега са като мърши. Надявам се като се затопли тези дни да се пооправят.
                              Бтв, знаете ли някой който прави отводки в Добричко?
                              Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                              Ford Fiesta 1.4 Tdci

                              Коментар


                              • #30
                                От: Нашите пчелини

                                Другата седмица ще слагам магазини. От акацията едва ли ще има нещо, гледайки времето навън. Ама пък кой знае.
                                ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                                0878 23 58 34- Радо

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X