Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Числови означения на електродите за РЕДЗ /6010, 6011, 6013, 7018, 7024/

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Числови означения на електродите за РЕДЗ /6010, 6011, 6013, 7018, 7024/

    Здравейте,

    Защо в ютюб примерно, дори разни малоумни реднеци използват означенията на електродите - 6010, 6011, 6013, 7018, 7024, а тук дори търговците, които ги продават (не специализирани магазини, разбира се) им викат Вежен, Рожен, Норд и не знаят означенията им. Дори хора пишещи тук, които очевидно се занимават по-сериозно със заваряване използват тези явно соц търговски марки като нарицателни за типовете, а не коректните им означения. Не казвам, че не ги знаят, но не ги използват.

    Освен това на нашите електроди въобще няма напечатан такъв код. Има го само на кутиите и то със ситен шрифт някъде си. Това някаква US приумица ли е или е стандартно международно означение?

    Да, вече разбрах, че Вежен се вика на рутилов 6013, а Норд на базичен 7018. Ама защо така трудно трябва да стават нещата?

  • #2
    От: Числови означения на електродите за РЕДЗ /6010, 6011, 6013, 7018, 7024/

    Повечето търговци и повечето клиенти ползват разговорното име на електродите. Като търговец съм ги написал, но практиката ми показва, че не повече от 5% от моите клиенти се интересуват от номерацията, кой какво съдържа, каква е обмазката и т.н.

    Коментар


    • #3
      От: Числови означения на електродите за РЕДЗ /6010, 6011, 6013, 7018, 7024/

      Първоначално публикуван от ivokbg Преглед на мнение
      ..Защо ?
      По същата причина , по която се използва примерно терминът "полуоска" . Или "делко" , или "клаксон" . Не че са правилни , ама кат` се споменат и човек дето е карал кола се сеща за какво иде реч
      Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

      Коментар


      • #4
        От: Числови означения на електродите за РЕДЗ /6010, 6011, 6013, 7018, 7024/

        Това е американският стандар за означаване.А у америчко производители-на богато.Тука обаче само завода в Ихтиман(чиято съдба е отделна тема,ама хората за които питаш живеят още във времето преди да го купят ЕСАБ).Са Вежен и Норд ,мнооооого рядко Марта позват по-начетените иначе електродите са обикновени,стоманени и неръждавейка.
        Новото поколение завачици могат да се учат само от интернет щото старите майстори са по-голям мит от Дядо Коледа...(сигурно има някое друго изключение/аз не съм виждал/,ама то е колкото да потвърди правилото.
        "The two most important days in your life are the day you are born and the day you find out why."
        Mark Twain
        СтоЕнчA

        Коментар


        • #5
          От: Числови означения на електродите за РЕДЗ /6010, 6011, 6013, 7018, 7024/

          Първоначално публикуван от ivokbg Преглед на мнение
          Здравейте,

          Защо в ютюб примерно, дори разни малоумни реднеци използват означенията на електродите - 6010, 6011, 6013, 7018, 7024, а тук дори търговците, които ги продават (не специализирани магазини, разбира се) им викат Вежен, Рожен, Норд и не знаят означенията им. Дори хора пишещи тук, които очевидно се занимават по-сериозно със заваряване използват тези явно соц търговски марки като нарицателни за типовете, а не коректните им означения. Не казвам, че не ги знаят, но не ги използват.

          Освен това на нашите електроди въобще няма напечатан такъв код. Има го само на кутиите и то със ситен шрифт някъде си. Това някаква US приумица ли е или е стандартно международно означение?


          Да, вече разбрах, че Вежен се вика на рутилов 6013, а Норд на базичен 7018. Ама защо така трудно трябва да стават нещата?
          Колегата Shtaiga го е написал. Тези "кодове" са американски стандарти и пред цифричките има едно AWS (American Welding Standards). В Европа се работи с евро норми (EN) , (БДС EN) или ISO . Тези стандарти включително и американския присъстват на опаковката на електродите ,няма как обаче да ги има на всеки електрод.
          Вежен,Норд,Рожен и т.н са марки електроди на определен производител ,изготвени по съответните стандарти. Дори и американците си имат марки примерно на LIncoln Electric имат електроди марка OMNIA 46 които са направени по AWS A 5.1 E6013,
          Bohler си имат EV50 които са по AWS A 5.1 E7018 и т.н
          Единственото сигурно нещо е, че нищо не е сигурно.

          Коментар


          • #6
            От: Числови означения на електродите за РЕДЗ /6010, 6011, 6013, 7018, 7024/
            ИВО ,ти като отидеш в аптеката Ацетилсалицилова киселина ли искаш да ти дадат ,или Аспирин?
            Вежен, Норд и т.н.са търговски марки електроди и няма нищо по естествено да им се ВИКА точно така!
            https://www.youtube.com/watch?v=cgb6BThxVU4
            https://www.youtube.com/watch?v=Dz3BH1U3TPc

            Being A Good Welder Is 3% Talent, 97% Not Being Distracted By The Internet.

            Коментар


            • #7
              От: Числови означения на електродите за РЕДЗ /6010, 6011, 6013, 7018, 7024/

              Хмм.. интересна стемичка която баш в момента и мен ме интересува горещо. Някой би ли пояснил кое означение какво означава и какви са основните предимства и разлики на маста срещани на нашия пазар електроди

              п.п. тука има достатъчно начетени и занимаващи се с материята хора и бих приел тяхното обяснение с широоко отворени обиятия

              Коментар


              • #8
                От: Числови означения на електродите за РЕДЗ /6010, 6011, 6013, 7018, 7024/

                И на мен ми стана интересно .
                Потърсих чрез чичко Гугъл нещо като таблица .
                ....на 4то място излезе този форум ....

                и намерих https://htftp.offroad-bulgaria.com/s...welding/knigi/

                ама трябва да се чете - почвам ги , доста са , започвам с това https://htftp.offroad-bulgaria.com/s...0standarti.rar

                Коментар


                • #9
                  От: Числови означения на електродите за РЕДЗ /6010, 6011, 6013, 7018, 7024/

                  Първоначално публикуван от Rachido4x4 Преглед на мнение
                  И на мен ми стана интересно .
                  Потърсих чрез чичко Гугъл нещо като таблица .
                  ....на 4то място излезе този форум ....

                  и намерих https://htftp.offroad-bulgaria.com/s...welding/knigi/

                  ама трябва да се чете - почвам ги , доста са , започвам с това https://htftp.offroad-bulgaria.com/s...0standarti.rar
                  Мерси

                  Коментар


                  • #10
                    От: Числови означения на електродите за РЕДЗ /6010, 6011, 6013, 7018, 7024/

                    Само за протокола : електроди "Рожен" нема .
                    Имаше електроди "Руен" , Е46.
                    Това още кога имаше ихтимански завод .
                    Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Числови означения на електродите за РЕДЗ /6010, 6011, 6013, 7018, 7024/

                      Електроди "Рожен" има и са доста добри,поне пробите които си правихме с тях.Е,не сме профита,но добре работещия електрод се усеща.Аз ги харесвам повече от "Есабския" Вежен например... http://electrodi.net/bg/home/1-elektrodi-rozhen.html

                      Коментар


                      • #12
                        От: Числови означения на електродите за РЕДЗ /6010, 6011, 6013, 7018, 7024/

                        Ако се учиш от *ютуб* да заваряваш от теб заварчик няма да стане. Има много неща които трябва да ги видиш на живо без които няма да правиш качествени заварки. Намери човек който подробно да ти обясни всичко, и да ти покаже как точно да го правиш

                        Коментар


                        • #13
                          От: Числови означения на електродите за РЕДЗ /6010, 6011, 6013, 7018, 7024/

                          Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                          Само за протокола : електроди "Рожен" нема .
                          Имаше електроди "Руен" , Е46.
                          Това още кога имаше ихтимански завод .
                          Рожен и Хард (HARD) са новите марки на завода за електроди в Ихтиман. Отговарят на Вежен и НОРД (NORD)понеже тези марки вече са есабска собственост.
                          Единственото сигурно нещо е, че нищо не е сигурно.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Числови означения на електродите за РЕДЗ /6010, 6011, 6013, 7018, 7024/

                            То завода в Ихтиман го бяха спрели от доста години а Есаб продаваха под неговите популярни означения електроди произведени в Румъния и къде ли още не . Ако са възстановили производството добре ама силно ме съмнява .
                            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                            Коментар


                            • #15
                              От: Числови означения на електродите за РЕДЗ /6010, 6011, 6013, 7018, 7024/

                              Поне от две години като пазарувам нещо от Редко,ми предлагат и Рожен и т.н. Редко са едни от дистрибуторите.Даже в началото имаше период в който ни раздаваха безплатно бройки за проба.Тогава ги пробвах и аз.После бяхме взели известно количество,но пък след това ни изпаднаха доста по-изгодни електроди от една Софийска фирма и точно в момента не знам как стоят нещата...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X