Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпроси за Грузия

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въпроси за Грузия

    След по-малко от месец заминаваме за Грузия. За това имам въпроси към тези, които вече са ходили.
    Коя валута е по-изгодна за обмяна? Евро или долари? Къде е по-добре да се обменя - в банки или чейндж бюра (ако има такива)? Интересува ме основно Кутаиси. И ако някой си спомня какъв е маржа (дали няма да излезне по-евтино да се тегли от банкомат с карта)?
    Ориентировъчна цена на бензин 95 и дали може в големите бензиностанции да се плаща с карта (Visa Electron)?
    Дали в по-малките градове има банкомати, ако ми потрябват спешно местни пари?
    Цените на цигарите спрямо българските - по-евтини или по-скъпи от тука?
    Ако някой случайно е минавал по пътя от Батуми до Ахалцихе, моля да каже дали става за нормално каране (знам, че част от него е черен, но не знам на какво разстояние и в какво състояние е). Ще сме със Субару Форестър, така че ще сме доста проходими. Но ако трябва да се влачим цял ден, не си заслужава да минаваме по него.

  • #2
    От: Въпроси за Грузия

    Тази тема мигар не я видя?
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

    Коментар


    • #3
      От: Въпроси за Грузия

      Първоначално публикуван от bgrali Преглед на мнение
      След по-малко от месец заминаваме за Грузия. За това имам въпроси към тези, които вече са ходили.
      Коя валута е по-изгодна за обмяна? Евро или долари? Къде е по-добре да се обменя - в банки или чейндж бюра (ако има такива)? Интересува ме основно Кутаиси. И ако някой си спомня какъв е маржа (дали няма да излезне по-евтино да се тегли от банкомат с карта)?
      Ориентировъчна цена на бензин 95 и дали може в големите бензиностанции да се плаща с карта (Visa Electron)?
      Дали в по-малките градове има банкомати, ако ми потрябват спешно местни пари?
      Цените на цигарите спрямо българските - по-евтини или по-скъпи от тука?
      Ако някой случайно е минавал по пътя от Батуми до Ахалцихе, моля да каже дали става за нормално каране (знам, че част от него е черен, но не знам на какво разстояние и в какво състояние е). Ще сме със Субару Форестър, така че ще сме доста проходими. Но ако трябва да се влачим цял ден, не си заслужава да минаваме по него.
      Долари или евро все тази.
      Ченджове навсякъде в по големите градове при курсове по добри от банките.
      И на летището в Кутаиси и курса не е като в БГ а е нормален.
      Банкомати не съм ползвал но не са много разпространени извън големите градове.
      Бензина е по евтин от в БГ около 70%.
      Цигарите наполовина и са с добро качество.
      В Грузия пътищата и трафика на места са ужасни, кравите навсякъде по пътя - да шофира някой по опитен.
      Средната скорост е много ниска по нормалните пътища.
      Правете си план за 150-200 км дневно не повече.
      В Тбилиси двупосочен път при голям трафик става 3 ленти в една посока за минути И се кара огледало до огледало.
      Субаруто предполагам е под наeм, съвета ми е да го наснимате отвън за да не ви изнудват при сдаване за малки драскотини които не сте направили.
      Land Rover Discovery II, V8 4.0
      VW Golf VI variant
      Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

      Коментар


      • #4
        От: Въпроси за Грузия

        От Батуми до Ахалцикхе са, около 240 км. Целият път се преминава за 5-6 часа. Към 100 км от тези 240 км са офроуд. Не е особено трудно и стръмно, но се минава през превала Годердзи 2025 м нмв. Там в момента със сигурност има поне 2 метра сняг, но след месец положението ще е друго. Пътят си е проходим, а за 4х4 няма да има никакви проблеми, особено след месец. Планината е много красива. Това е Малък Кавказ. Нещо подобно на Родопите е, макар и малко по-висока.
        Последно редактирано от ВладиЧ; 23-05-17, 07:51.
        Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
        Златомир Попов - Forry

        Коментар


        • #5
          От: Въпроси за Грузия

          Благодаря ви за информацията. Нямаме никакво намерение да ходим до Тбилиси, интересуват ни основно дивите места и планините на Грузия. Е, ще видим и Черно море за малко от другата страна. Дано по тези места да не е прекалено натоварено движението.
          Надявам се, че местните джигити не са много по-луди от тези по софийските улици. С тях успешно се справям вече 30 години. Кравите ме притесняват по-малко.
          Ще сме с кола под наем. Но и това се оказа голям проблем. Споделям го тука, защото може да е полезно и за други хора. Почти всички фирми имат идиотски ограничения. Пълно е с джипове като танкове с 3-4 литрови двигатели. НО! С пълна забрана да се излиза от асфалта! Има си и забранени пътища - единият е този, за който Владича любезно ми обясни. Другият е от Местия до Ушгули. Освен това имат и възрастови ограничения за шофьорите, като за някои от тях горната граница е 59 години, за останалите - 65.
          Все пак с голямо търсене успях да намеря фирма, която дава да се кара на черно. Да се надявам да са коректни, каквито са отзивите във фейсбука, и машинката да е в добра форма. След като се върна, ще пиша подробно впечатленията си от фирмата и колата. За сега няма да споменавам име, за да не се сметне за реклама.

          Коментар


          • #6
            От: Въпроси за Грузия

            Първоначално публикуван от bgrali Преглед на мнение
            ...Кравите ме притесняват по-малко.
            Виж им овцете и мисли за кравите:

            Коментар


            • #7
              От: Въпроси за Грузия

              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
              Виж им овцете и мисли за кравите:
              [video=youtube]
              Е, това и болгарские бараны го правят понякога. Злопаметни са и с дни чакат подходящия момент да си отмъстят. Този овчар кой-знае кога "обидЕл барана".
              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

              Коментар


              • #8
                От: Въпроси за Грузия

                Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                Е, това и болгарские бараны го правят понякога. Злопаметни са и с дни чакат подходящия момент да си отмъстят. Този овчар кой-знае кога "обидЕл барана".
                Слаба им е селекцията значи. Ако овен направи такова нещо на мен или на мой близък, специално в негова чест ще започна да ям овнешко.

                Коментар


                • #9
                  От: Въпроси за Грузия

                  За Ушгули може да се отиде до Местия, (а до там е сравнително хубав пътя с асфалт и бетон), да оставите колата в Местия и от там да вземете бус, който за 30 лари, (около 23 лева на човек) ще ви откара и върне от Ушгули. Иначе кравите в Грузия са навсякъде по пътищата. Срещат се на места по пътищата на Грузия и овце, и прасета, и разни други животни... В моят пътепис от миналата година съм дал разни подробности и детайли от там. http://vladi.unixsol.org/gruzia2016/
                  Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                  Златомир Попов - Forry

                  Коментар


                  • #10
                    От: Въпроси за Грузия

                    Първоначално публикуван от ВладиЧ Преглед на мнение
                    За Ушгули може да се отиде до Местия, (а до там е сравнително хубав пътя с асфалт и бетон), да оставите колата в Местия и от там да вземете бус, който за 30 лари, (около 23 лева на човек) ще ви откара и върне от Ушгули. Иначе кравите в Грузия са навсякъде по пътищата. Срещат се на места по пътищата на Грузия и овце, и прасета, и разни други животни... В моят пътепис от миналата година съм дал разни подробности и детайли от там. http://vladi.unixsol.org/gruzia2016/
                    Аз с внимание следя всяко ваше пътешествие тук. Сега отивам да чета блога ви.

                    До Ушгули ще стигнем с колата. Ще спим там 2 нощи, а на път за там ще отидем до лифта на ски-курорта Тетнулди. Много ми се иска най-после да мина заветната граница от 3000 м над морето.
                    За кравите и другите животни - и в затънтеното село, в което имам къще, са си по улиците. Късна есен и ранна пролет освен тревопасни и кокошки има и прасета.
                    А и по другите ни скитания сме се сблъсквали с тях. Малко над Тет в Проклетие миналата година. При това кравата беше разгонена, а секунди преди да снимам бикът се опита да й се качи. За мой ужас мъжката половина от групата взе една щека за ходене от задната седалка, излезна и ги разгони за секунди.



                    Следващите две снимки са от Дурмитор, Черна гора. В момента не карахме, но и ние се сблъскахме с подобни неща.





                    Яко наспамихме темата .

                    Коментар


                    • #11
                      От: Въпроси за Грузия

                      Ако някой софиянец има път към Грузия в близката седмица - две, може да се обади да му дам грузинска SIM карта с неизползвани минути и много неизползван мобилен нет. Активни са до 12 или 13 юли.

                      Изпратено от моят HT7 Pro с помощта на Tapatalk

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X