Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Регулиране на клапани Rav4

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Регулиране на клапани Rav4

    Първоначално публикуван от Двигателист Преглед на мнение
    Карам 3S-FE от около 65000 км и мога да напиша мнение. Първо - измери хлабините и тогава ще се прецени, дали има нужда от регулиране или не.
    Второ - не съм сигурен, че хората от Спекта са разбрали, точно за кой двигател става въпрос и за кое поколение рав-ка, защото цените, които се пишат кореспондират с VVT-i двигател, при който, за да се регулират клапаните, се свалят разпределителните валове и се сменят повдигачи (чашки), чиято цена по спомен беше около 50 лв за брой.
    Докато при твоя двигател се сменят само пулове от 4-5 лв. Има, обаче и едно но. Според всички ръководства, регулирането става със показаният по-горе инструмент, с който обаче аз не успях да го направя. Инструмента беше оригинален, на тойота. Та, в крайна сметка се наложи да махам изпускателния вал, за да си свърша работата на спокойствие (регулирах само изпускателните клапани).
    Абсолютно си прав, че струват толкова.
    Не мога, обаче, да си обясня как са се объркали, като им закарах и колата на место и ми взеха талона за да съставят и попълнят приемен лист или протокол, след това я приеха гледаха я и ми я върнаха? Не са ли знаели, че 95г. няма такъв двигател? Разбира се, това са риторични въпроси, не чакам да ми отговаряш на тях.

    Коментар


    • #17
      От: Регулиране на клапани Rav4

      Проверих хлабините на студен двигател: изпускателните клапани са 0.35мм +/- 0.02мм, а всмукателните: 0.25-0.30мм. В норма са, но са близо до горната граница. Ако наистина пуловете са толкова евтини - 4-5лв, тогава ще взема да направя изпускателните 0.30, а всмукателните - 0.20мм. Тракането се усеща повече като загрее добре двигателя. Явно тогава се увеличават хлабините.

      Също така забелязах, че лагерите на разпределителните валове сякаш имат голяма хлабина - вижда се че вала не контактува по цялата повърхност на капачката (петата) на лагера. Та може и от там да трака. Някой отварял ли е такъв двигател и забелязал ли е същото нещо?

      Видях и защо ми държеше високи обороти и не работеше добре на газ. Единият щуцер за газ дето е завит на резба във всмукателния колектор резбата му беше разбита и направо се клатеше и от там е смучело въздух. С какво да го залепя (бронзов щуцер към алуминиев колектор)?

      Коментар


      • #18
        От: Регулиране на клапани Rav4

        1. Не пипай хлабината на изп.клапани, особено щом караш на газ. Тя и без друго си е по средата, а не на горната граница.
        2. За хлабината на вала, може да се каже дали е ок, само след измерване.
        3. С някакъв осигурител за резби, стига да е останала малко резба. Например син локтайт. Още по-добре със зелен, но после забравяш за отвиване. То май него не го дават за резби, но в твоя случай ще свърши работа.
        Последно редактирано от Двигателист; 26-05-17, 21:29.

        Коментар


        • #19
          От: Регулиране на клапани Rav4

          Малко теоритично-риторично да питам...
          Как става така, че тези хлабини да са се увеличили спрямо нов мотор?
          Единствено износване на пуловете се сещам, но то ще се вижда на пула. Освен това клапана износва леглото и това пак води до намаляване на хлабината.
          Варианта да се увеличава хлабината при загряване, май е излишно да го коментираме, няма такъв вариант. Иначе нямаше да е нужна хлабина на студен мотор.

          И накрая, всичко което е на пулове е със сравнително голям толеранс на тая хлабина, и това щом си е в норми, по-добре да не се пипа. Като го подкараш на газ, трябва още по-бързо да износва леглата и да намали хлабината. Също така, от луфтове в горна граница и над нея нищо му няма, за разлика от прекалено малки.

          ПП: Тъкмо и колегата Двигателист може да напише нещо по въпроса, мисля че не само аз го ценя като авторитет в тази област.
          Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

          Коментар


          • #20
            От: Регулиране на клапани Rav4

            При някои двигатели хлабината на клапаните се увеличава като загрее двигателя. Сутрин като запаля, почти няма тракане. Като загрее, започва да работи като на клипчето дето го сложих по-горе.

            Обаче трака и от лагерите на разпределителните валове. Като не е пален няколко часа и запаля, се чува по-силно тракане и след 2-3 секунди спира - все едно, че е с хидравлични повдигачи.

            Мерси - ще пробвам със зелен Локтайт.
            Последно редактирано от Alexxxx; 26-05-17, 22:34.

            Коментар


            • #21
              От: Регулиране на клапани Rav4

              Поръчах една глава за без пари - https://www.megaparts.bg/product/1417335363

              Капака на клапаните не е същият, но ако имам късмет, разпределителните валове и капачките на лагерите ще са като на главата на моята RAV4-ка. И може да ползвам и пулове от нея.

              Коментар


              • #22
                От: Регулиране на клапани Rav4

                Предполагам знаеш ,че тия "капачки" са произведени в комплект с главата ,и е силно непрепоръчително да ги заменяш с други.
                Ама трябва да знаеш ,нали сам си правиш колите...
                Калин Владов,09РСПБЗН

                Коментар


                • #23
                  От: Регулиране на клапани Rav4

                  Пулове втора употреба добре но при смяната на плъзгащите лагери трябва да се внимава. С Калин сме писали заедно.
                  Последно редактирано от EIvanov; 27-05-17, 08:05. Причина: бавно писане

                  Коментар


                  • #24
                    От: Регулиране на клапани Rav4

                    "Капачките" може и да са произведени заедно с главата, но не и на този двигател. Те дори нямат фиксиращи втулки и петата има луфт (може да се завърти малко) преди да се стегнат болтовете. Пък и продават нови пети и разпределителни валове. Ако ми се видят по-малко износени, слагам петите от главата от Авенсиса дето я поръчах и каквото стане. Само ще видя дали не са затегнали случйно валовете. Нямам време да меря износвания и т.н.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Регулиране на клапани Rav4

                      Между другото днес реших да погледна ангренажният ремък и се натъкнах на следната гледка:
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20170527_150119 1.jpg
Прегледи:1
Размер:315.2 КБ
ID:5755251
                      Скъсан болт на тампона на двигателя и тампона се държи само на един болт. Колата я взех от един доктор дето нищо не разбира от коли и човека е ходил по сервизи и каза, че ангренажния ремък е сменян скоро. Явно те са скъсали болта и са го оставили така. Според мен това може да е животозастрашаващо - да се скъса тампон на двигателя в движение. Пистовият ремък пък беше обтегнат почти до скъсване. Много големи некадърници има.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Регулиране на клапани Rav4

                        Да драсна пак някой ред, че най-накрая имам достъп до нормална клавиатура
                        Не мога да се съглася, колега. Не съм обърнал внимание, дали няма фиксация (щифт, втулка, пас-болт и т.н.), но щом казваш, явно няма. Но въпреки това, поне аз не съм виждал такъв тип сглобки, който да позволява произволно да се разменят капачките на лагерите. Те се обработват на металорежеща машина в сглобено състояние. Поне на моя двигател бяха номерирани и с посока, което не би имало смисъл, ако можеше да се монтират произволно. Освен това за 3S-FE капачки не могат да се купуват отделно, поне не и от Тойота, което доказва горното. С други думи, ако искаш да слагаш капачки от друга глава, ще трябва да се проверява съосието на машина. Поне така е по книга, но не пречи да пробваш. Може да няма проблем, но може и да износиш вала за нула време. А може и да го счупиш...
                        Още нещо искам да ти кажа за този двигател. Не знам как е разположен в равката, но при авенсис е наклонен назад и масленият филтър не седи хоризонтално както при 1,6 и 1,8 двигателите от тази ера (4A-FE, 7A-FE), а с дъното нагоре, което води до частично изпразване на филтъра след престой. Обратния клапан в случая не играе, защото изпразване става през чистата част, през основните лагери и от там в картера. Та за това го има момента с 2-3 секунди по особен шум и евентуално светеща лампа за налягане. Отделно датчика за налягане е на главата, а не долу на главната маслена магистрала. Сега, ако някой е имал такъв от магазина да каже как е като нов.
                        Когато имам време може да направа клипче как е звука при мен на топло. Иначе и преди съм писал – при мен клапаните бяха с намалени хлабини, осбено на първи цилиндър изпускателните. Направих ги на 0.35 – 0.40 мм и да ти кажа звука хич не се промени.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Регулиране на клапани Rav4

                          Най-добре щеше да е ако можех направо да сменя цялата глава както е оборудвана, но няма да стане. Най-малкото Авенсиса няма делко дето се върти от единият разпределителен вал. Не ми остава нищо друго освен да сменя само капачките и може и валовете и ако се счупи нещо, явно така е било писано. Имам и други коли и не ми е проблем ако тази се счупи и не мога да я карам известно време. Та мисля да рискувам. Има логика да се износват повече капачките отколкото долната половина на лагерите, защото пружуните на клапаните натискат валовете нагоре.

                          Днес реших да премеря налягането на маслото и на празен ход първо беше към 3 бара и като загря напълно двигателя, стана 1 бар, което е малко малко. При форсиране отива до към 3.5 бара. Обаче уреда ми е китайски и обхвата му е много голям - до 35 бара, и може и да не мери много вярно.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Регулиране на клапани Rav4

                            От тойота го дават минимум 0.3 атм на загрял двигател на празен ход и 2.5 - 5.0 атм при 3000 об/мин. Налягането ти е ок. С какво масло е двигателя?

                            Коментар


                            • #29
                              От: Регулиране на клапани Rav4

                              10W40 е маслото и човека от който взех колата каза, че е сменяно преди 5000км. Марката не я знам. Сравнително бистро е все още. Като го сменям дали да сложа пак 10W40?

                              Коментар


                              • #30
                                От: Регулиране на клапани Rav4

                                Съвет за масла избягвам да давам. Този двигател съм го карал около 50000 км с 10W40 (Motul 6100) и около 15000 км с 5W40 (Comma). Моторът не казва дали е по-добре или по-зле. Разлика усетих в значително по-бодрото въртене на стартер зимата около и под нулата с 5W.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X