Обява

Свий
Няма добавени обяви.

технологични особености на уплътняването на ракиен казан

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: технологични особености на уплътняването на ракиен казан

    Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
    Благодаря ви! Да сте живи и здрави! Доволен съм, така както го направих пушека да обикаля казана - ракията теква на 50тата минута! Буквално с една ръчна количка дърва си изварявам един казан! Също така с малката вратичка на вратата много добре се регулира горенето. Наздраве!
    Как стоят нещата със загарянето? На снимките освен двете релси не виждам дали има нещо друго под казана. В нашият край съм виждал често да салгат чугунена плоча, вярно малко се забавя загряването но после се регулира по-плавно температурата в казана.
    Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
    Ford Fiesta 1.4 Tdci

    Коментар


    • От: технологични особености на уплътняването на ракиен казан

      До сега на няколко казана круши и джанки - загаряне никакво. По нашия край всички казани са без тави отдолу и загаряне съм виждал единствено при варене на доста гъст материал. Винаги си правя джибрите по - редички и/или после доразреждам в казана с вода и проблеми никога съм нямал.
      Последно редактирано от ivodianov1992; 13-07-17, 13:39.
      Ако е машина, нека бъде немска!
      XJR 1200
      ETZ 150
      Kawasaki Ninja ZX10R

      Коментар


      • От: технологични особености на уплътняването на ракиен казан

        Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
        До сега на няколко казана круши и джанки - загаряне никакво. По нашия край всички казани са без тави отдолу и загаряне съм виждал единствено при варене на доста гъст материал. Винаги си правя джибрите по - редички и/или после доразреждам в казана с вода и проблеми никога съм нямал.
        Това е правилната технология ...наздраве
        На нас клиренс ни трябва , не скорост

        Коментар


        • От: технологични особености на уплътняването на ракиен казан

          Не е задължително да се разрежда материала, с цел да не загори. Може да се направи решетка, която да пасва плътно и да отстои на около 50 мм от дъното, така че, между нея и него да има само течност.
          Друг вариант е, да се изработи подвижна кошница или цилиндър с дъно и подвижен капак. Наливаш гъстото, той прецежда и около него само чорба.
          Аз пък пресовам джибрата и варя само сока. За маниаците бъркалка с ел двигател е супер, но може и като Сърбите, въртиш на ръка.
          А бе материал да има, другото е лесно.
          Последно редактирано от Karushev; 17-07-17, 21:48.

          Коментар


          • От: технологични особености на уплътняването на ракиен казан

            Пресата е идеалния вариант за джибри. За жалост при варене на винена кал и винаса(ако разбира се някой ги ползва) не помага и разреждането е задължително. Налага се и когато се прави преварка на силно лайняни ЕАФ и идеята е не да не загори материала, а да се разреди до такъв процент, че да може да се фракционира в разумни граници на първоток, същински дестилат и патоки.
            Знам, че звучи сложно, но фракционната дестилация е доста трудна материя.
            Наздраве!

            Коментар


            • От: технологични особености на уплътняването на ракиен казан

              Предполагам си виждал сръбси казан с верига по дъното. Нищо няма да загори, стига да въртиш манивелата от време на време.
              Преварка на ЕАФ, не виждам никакъв смисъл, това става само за технически цели, макар че много го ползват за разтривки, защото била с по-висок градус. И представа си нямат как се тровят.
              "..... фракционната дестилация е доста трудна материя."
              Няма нищо сложно в това да си свариш ракийката, ако си заложил правилно материала, и ползваш правилния уред за изваряване.

              Коментар


              • От: технологични особености на уплътняването на ракиен казан

                Първоначално публикуван от Karushev Преглед на мнение
                Предполагам си виждал сръбси казан с верига по дъното. Нищо няма да загори, стига да въртиш манивелата от време на време.
                Преварка на ЕАФ, не виждам никакъв смисъл, това става само за технически цели, макар че много го ползват за разтривки, защото била с по-висок градус. И представа си нямат как се тровят.
                "..... фракционната дестилация е доста трудна материя."
                Няма нищо сложно в това да си свариш ракийката, ако си заложил правилно материала, и ползваш правилния уред за изваряване.
                ...щом казваш...
                А аз знам, че 90% от хората правят преварка. Те, според теб какво правят?

                Коментар


                • От: технологични особености на уплътняването на ракиен казан

                  Едно е да вариш ракия нарочена за преварка / техниката е по-различна/, съвсем друго е когато няма да преваряваш,пишем за аламбик разбира се.
                  ЕАФ-естеро алдехидна фракция е първака, като знаеш какъв е състава му, какво има да му преваряваш, а и като се има предвид че е грубо 1 % от обема.

                  Коментар


                  • От: технологични особености на уплътняването на ракиен казан

                    "Колега" Карушев, отдавна не влизам в спор по тази проблематика. Чел съм Вашите публикации доста отпреди. Отдавна не влизам в спорове и вземам думата само, когато видя нещо нередно.
                    Вашият пример със сръбската верига е безумен-не е допустимо да сложиш желязо в гореща среда при РН 3,3...Намирам за разумно да спрете да пишете.
                    Искрено ваш...

                    Коментар


                    • От: технологични особености на уплътняването на ракиен казан

                      Старите българи навремето като са варяли джанките с костилките са слагали слама на дъното на казана . И на слаб огън
                      На нас клиренс ни трябва , не скорост

                      Коментар


                      • От: технологични особености на уплътняването на ракиен казан

                        Варианти много, но пак ми се струва, че се(ме) вкарвате във филми. Подвижни дъна, решетки, чували, цилиндри, паралелепипети... От над 15 години участвам в приготвянето и варенето на ракия. Последните 7-8 години сам си правя всичко и както казах, до сега проблеми, не съм имал. Правя си джибрите по - рядки и/или доразреждам с вода в казана преди самото изваряване. Този тертип съм си хванал и така си ме устройва, върши ми работа, получава се и ядове няма. Склонен съм да приема, че има и десетки други варианти против загаряне, може и да са по - удачни, но съм си свикнал на този, както вече споменах. Поздрави!
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20170713_155143.jpg
Прегледи:1
Размер:520.4 КБ
ID:5760195
                        Ако е машина, нека бъде немска!
                        XJR 1200
                        ETZ 150
                        Kawasaki Ninja ZX10R

                        Коментар


                        • От: технологични особености на уплътняването на ракиен казан

                          Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                          "Вашият пример със сръбската верига е безумен-не е допустимо да сложиш желязо в гореща среда при РН 3,3...
                          Какво безумие само.

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:kazan-za-rakiju-sa-mesacem-60l-8812.jpg
Прегледи:1
Размер:68.0 КБ
ID:5760240

                          Коментар


                          • От: технологични особености на уплътняването на ракиен казан

                            А с по- рядък материал и коригиране на огъня не става ли?
                            А тези простотии се правят от името на всички ни.
                            Даника
                            Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                            Коментар


                            • От: технологични особености на уплътняването на ракиен казан

                              Да дам и моите 5 стотинки по темата. Дядото докато беше жив си вареше ракията запечатвайки с кал от жълта пръст. Консистенцията я правеше по-гъста и докато се стопли материала се втвърдява. Чистенето става лесно, като се полее с вода и се изчака малко да умекне. В началото ползваше трици или брашно, но много трудно се чистеха от казана. След като почина откраднаха казана. Хубаво че не консумирам ракия всяка вечер, че не ми се налага да варя.

                              Коментар


                              • От: технологични особености на уплътняването на ракиен казан

                                Е, той колегата си иззида казана, сега аз съм на ред. Купих си ползван казан на "Бенковски", такъв:http://www.bencovski.com/bg/%D0%B3%D...942000374.html
                                Казана е гол, не както на снимката. Ще го зазиждам, въпреки че съветите на производителя са да го сложа във вана с диетермично масло. Искам, като го затворя отгоре, да вградя и един чугунен туч от печка, та да става за печене и варене на разни вкуснотии, докато завърши дестилацията. Четох за принципа, който руснаците наричат "колпаковая печь" или "печь Кузнецова". Нещо такова:http://pechnoedelo.com/otopitelno-va...znecova.html#i Струва ми се идеално да се приложи към огнището за казана. За опора на казана /75 см в диаметър/ смятам да подложа джанти с подходяща големина, които да обзидам и да образуват първичната горивна камера. Топлоизточник мисля да ми е твърдогоривната горелка от котела /от тази тема:https://www.offroad-bulgaria.com/sho...d.php?t=162807, барабар с контролера. Термодатчиците на контролера ще напъхам на предвидените по казана, колоната и кондензатора места, за да си направя управление на горенето и охлаждащата вода. Не съм го баш измислил още дали с трипътни вентили или с ел.магн. клапани. Ако експеримента е успешен, ще си купя още една горелка с контролер, тъкмо ще знам с каква мощност. Понеже проекта ми за дестилация под вакуум още стои недовършен, реших да попрактикувам класика. Как смятате, дали ще се получи?
                                На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                                "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X