Обява

Свий
Няма добавени обяви.

В надпревара с дъжда - мото трип

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • В надпревара с дъжда - мото трип

    Здравейте приятели, тъй като както вече писах в събота валеше из ведро и отпадна карането на мотор/е разбира се компенсирахме със съвместна семейна разходка из Търново и беше много готино/, с Марто решихме, че все пак тоя уикенд не трябва да се изпуска.Затова и...връщайки се от старата столица на България, умувахме къде да забегнем с моторите ...Задачата беше доста трудна, защото на околовръст 100км. всичко сме го изръчкали, а идеята беше именно това...трип до около 100-120км. в посока.След доста взиране в прогнозата за времето, където даваха, че...дъжда започва да вали придружен с гръмотевици/това последното е по-плашещо за нас мотористите/, едва към 15ч. след обяд, решението беше взето...
    Посоката избрахме да е Етъра - Соколския манастир и , ако останеше време да водя Марто на едно място, което той не беше посещавал, но го оставих да е изненада до края.
    Разбира ме се предвид ограничено време да се съберем на изхода за Казанлък още в 08,00ч., зареждаме и газ.
    Идва неделя, аз ставам още в 06.30ч. все едно си е делник/загубена работа е това биологичния часовник/, веднага още сънен и с гурелясали още излизам на терасата, а там ме лъхва приятната хладина на утрото.Вдигам очи към небето, а то и помен няма нито от облаци, нито дори даваше някакъв признак за скорошно валене.За първи път си помислих..."колко много ще се зарадвам, ако този път синоптиците са сбъркали"...
    Скоро идва и момента да надяна екипировката и точно в 08,00ч. бях на уречената среща.Събираме се, зареждаме и потегляме.Времето е ясно и прохладно.Абе с две думи точно за каране на мотор.Излизаме от града и започваме танца със своите любими по завоите.Трафик няма особено голям, но е достатъчен, за да ни разнообрази карането на мотор.
    Подминаваме Казанлък и след гр. Шипка, Марто ми дава знак да отбием към църквата със златните кубета.Ами защо не...колко ще се забавим.Правим завой и отиваме там, за да присъстваме на...песента на камбаните от сутрешната литургия.А тя е нещо невероятно, нещо мистично , нещо...докосващо те отвътре.




    След като затихна и последния звън...правим по снимка и отново на седлата.Навлизаме в прохода Шипка.Тук асфалта на места беше все още мокър, но по-лошото е, че имаше доста пясък по завоите.След като и на двамата ни поднесоха моторите на два пъти...намалихме темпото, все пак сме тръгнали на разходка, а не на състезание и излишни рискове не бяха нито нужни нито оправдани.Преваляме Шипка и вече сме от северна страна на прохода.Танца с моторите продължава, като равномерно се люлеем на ляво и на дясно...Скоро пристигаме и на първата дестинация - Етъра.Паркираме/паркирането се оказа голям проблем/ на платения паркинг до самия вход, купуваме си билети и влизаме.














    Ходил съм многократно на Етъра и тук нямаше какво да ме изненада, обаче осъзнах едно...Този невероятен етнографски комплекс го беше обхванала само манията за печалбарство.Оставете кръчмите и магазинчетата с които е осеян целия комплекс и цените на които бяха супер надути, но...някак и отношението на всички на територията на комплекса беше такова...Сякаш виждаха във всеки прекрачил прага единствено и само пари, пари и пак ...пари...
    Както каза Марто...в Златоград например нещата не бяха така.Там хората те посрещат като гост, а не като касичка...
    Направих няколко снимки, все пак купих и един армаган за жената и си тръгнахме.Просто...повече работа там нямахме.
    Яхваме моторите и се отправяме към следващата дестинация - Соколския манастир.

    Аз водя групата, но...не съм идвал тук от доста години и естествено се обърквам...Това вече е сигурен факт, когато се изкачихме нагоре в планината и карахме по черен път.Спираме при едни къщички, а от там излизат мъж и жена да видят кои заблудени люде бръмчат покрай къщата им. Ние също спираме, за да попитаме къде всъщност сме сбъркали...Хората ни се усмихват и ни упътват.Хайде малко офроуд на обратно...След това хващаме асфалта и по правилната отбивка достигаме и Соколския манастир.
    За мен този манастир винаги е бил една невероятна дестинация.Чувството като застанеш горе...на каменните стъпала и погледнеш в краката си храма и гледката е нещо уникално.Потреперваш от чувствата, които започват от само себе си да вилнеят вътре в теб.Сега също беше така...Намирам сили с леко трепереща ръка да направя снимка, с която да се опитам да запечатам момента, но...колкото и хубава да стане тя, онова...вътре в мен...няма как да се види на нея!!!




    Разбирам донякъде безсмислието от опита ми да предам гледки и чувства със своите кадри, отпускам фотоапарата и слизам надолу.Влизаме с Марто в църквата, паля свещ и отправям молитва към Онзи горе...
    След това се разхождаме из манастира, посядаме...



    ...не ни се тръгва, но...
    Макар и да няма все още обещания час 15,00ч. от синоптиците, тежки капки дъжд ни карат макар и с нежелание, да се отправим към моторите и да се опитаме да се...надпреварваме с дъжда.
    Потегляме и се насочваме към прохода.
    Така започна първи етап от състезанието с дъжда.Колкото и бързо и стегнато да карахме, навлизайки в прохода вече ни валеше качествено.Замислих се да спрем и да облечем дъждобраните, но си казах..."давай, тук между дърветата вали малко по-малко, пък и все пак дрехите ни издържат на вода"...
    Така в дъжда катерехме прохода завой след завой.Имаше коли, но изпреварването им беше малко сложно.Причината...ако ги доближиш плътно, хвърляха много вода назад, а ако държиш по-голяма дистанция, за да изпревариш на подходящо място се иска пък повече засилка...лошото е, че веднага идва следващия завой и трябва пък рязко да се намаля, което в дъжда и гарнирано с пясъка и листата, ...не е препоръчително.
    Все пак макар и по-бавно, успяхме да оставим трафика зад нас, а стигайки предела и вече спускайки се от южна страна...дъжда спря и дори асфалта надолу беше сух.
    Тук започнахме да изпреварваме дъжда.
    След кратко време вече сме долу и решаваме да седнем на по шкембе в едно крайпътно заведение.Правим го, хапваме и си хортуваме...
    Да обаче дъжда навакса нашата преднина и след като сме готови, отново започна да ръми...
    Двоумим се дали да водя Марто на обещаната изненада, и за малко да се откажем, но...ръменето за момент спира и решението е взето...отиваме!
    Мятаме се на машините и газ.Пътят ни е към Павел Баня, но преди да отбием на разклона в тази посока, спирам рязко, защото ставаме свидетели на уникална гледка.



    А докато аз снима с оцъклени очи от красотата , която ни поднесе майката природа, Марто чинно ме чака подпрян на вярната Хонда.



    Продължаваме напред , а изненадата, която бях подготвил за Марто е т.нар. потопена църква при с. Виден.
    Стигаме, оставяме моторите, след като съм накарал моя приятел отново да кара по черно, макар и за кратко и достигаме пеш до самата църква.
    Тя си е там...както я помня от всичките си посещения.




    Всъщност не...Видя ми се по-обрасла, и някак...все едно НЯКОЙ бавно и постепенно си я вземаше обратно...след като ние човеците я бяхме изоставили, занемарили и сякаш ...не я искахме.



    Едно не разбирам, подобни места не са само постройка.Те са дух, те са вяра, те са история...Картината хем е величествена, хем е жалка...
    Марто беше възхитен от изненадата.Знаех, че ще оцени мястото както трябва и това наистина беше така.Направих му няколко снимки и...





    ...след като пообиколихме и попихме колкото можем от това невероятно място, се наложи да потегляме, че...надпреварата с дъжда още стоеше на дневен ред.
    Правя кадър на двете Хонди, обръщаме и газ.



    От запад Ст. Планина вече не се виждаше от булото на дъжда, а ние карайки точно към нея, сякаш се движехме на границата между два свята...



    Усещането беше уникално.В момента в който доближихме под балканския път, дъжда отново ни настигна и капките по моторите и по визьорите ни напомниха това.Завиваме на изток и газ...Този път ние бяхме победители.Дъжда и мъглата, които се опитаха да ни сграбчат в своите обятия, останаха назад.
    Спираме на Лукойл на изхода на Казанлък, да си съберем мислите и да се ободрим с кафенце.




    Като се замисля обаче...не...май спряхме, за да дадем спортменски шанс на дъжда да ни настигне, за да има пак съревнование...
    И той го направи...само, че ние отново на седлата и пак му направихме дистанция.Така стигаме Ст. Загора.Спираме в началото на града, защото тук пътищата ни се разделят.Вземаме си довиждане и радялата е малко трудна, защото днес имаше много преживявания, а състезанието с дъжда...беше най-малкото от тях.
    Потегляме всеки в неговата си посока.Скоро спирам пред гаража, но там...моя съсед си спрял колата, че нямало къде да паркира.Свиря пронизително с клаксона и се надявам докато отключа вратите, той да дойде.Ами не...не идва, а дъжда най-после ме настигна.Казах си хубава работа...цял ден му бягаме и накрая да ме вали пред гаража...
    В крайна сметка на края прибирам мотора , а на дъжда се изплезвам и му напомням, че ме е настигнал...ама след финалната лента!
    Така завърши един макар и импровизиран, но изпълнен с много емоция и вълнение ден.
    Беше готино, беше емоционално, беше състезателно, беше и слава Богу безаварийно...
    А удовлетворението...то беше на 100%.

    П.П.За който иска да види снимките на цял екран и с високо качество, или цък на снимката и разпъвате на цял екран или... ето и линк към албумчето.

    https://www.flickr.com/photos/143986...h/34515500956/

    Мисля, че няма да съжалявате!


    Поздрави на всички!
    Последно редактирано от lubashki777; 09-05-17, 19:57.
    NISSAN FOREVER
    -----------------------------------------------------------------------------
    Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

  • #2
    От: В надпревара с дъжда - мото трип

    Страхотни снимки!

    Коментар


    • #3
      От: В надпревара с дъжда - мото трип

      Благодаря за споделеното.
      Красива е България.
      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

      Коментар


      • #4
        От: В надпревара с дъжда - мото трип

        Хубава разходка сте си направили и снимки като картички Любашки, браво

        Коментар


        • #5
          От: В надпревара с дъжда - мото трип

          Както винаги 6+, мерси.
          The only thing moving after WWIII will be cockroaches and V-Strom 650.

          Коментар


          • #6
            От: В надпревара с дъжда - мото трип

            Благодаря, радвам се, че ви харесва.
            Поздрави!
            NISSAN FOREVER
            -----------------------------------------------------------------------------
            Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

            Коментар


            • #7
              От: В надпревара с дъжда - мото трип

              Снимките така си излизат от апарата ли ги пипваш с програмка после? Както каза колегата- като картички са. Пълен лаик съм в материята.
              Sent from my Nokia s fenerche

              Коментар


              • #8
                От: В надпревара с дъжда - мото трип

                Ами не...и най-добрия фотограф не може да изкара снимките така директно от фотоапарата.В смисъл, защото за целта се изискват да имаш налице идеалните условия/светлинни/.Лошото е, че...идеалните условия се случват средно веднъж на 1000 или дори и повече кадри.Та ако чакаш само на тях...на година ще имаш около макс 10снимки.
                Затова и се налага да се дообработват кадрите със софтуер след снимането, където да се опиташ да пооправиш несъвършенствата на фототехниката, както и да компенсираш това, което не ти е дала светлината при снимането/говоря в останалите брой кадри извън въпросните 10 снимки през годината /
                Та така...обработени са, няма как
                NISSAN FOREVER
                -----------------------------------------------------------------------------
                Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                Коментар


                • #9
                  От: В надпревара с дъжда - мото трип

                  Страхотно, благодаря. Много харесвам тези места :-)
                  Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
                  0888/00-55-37

                  Коментар


                  • #10
                    От: В надпревара с дъжда - мото трип

                    Радвам се, че ти харесва Владо
                    NISSAN FOREVER
                    -----------------------------------------------------------------------------
                    Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                    Коментар


                    • #11
                      От: В надпревара с дъжда - мото трип

                      Благодаря за споделеното Любашки!
                      Удоволствие и за окото и за ухото
                      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                      Коментар


                      • #12
                        От: В надпревара с дъжда - мото трип

                        Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                        Благодаря за споделеното Любашки!
                        Удоволствие и за окото и за ухото
                        Радвам се...
                        NISSAN FOREVER
                        -----------------------------------------------------------------------------
                        Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                        Коментар


                        • #13
                          От: В надпревара с дъжда - мото трип

                          Любак, лично менние, прекаляваш с обработката, преекспонирани са и много си играеш с цветния баланс. Едно време по-хубаво "снимаше" иначе духа в снимките го има и е много готино.
                          п.с. не знаех че си минал на мотор
                          no signature no problems

                          Коментар


                          • #14
                            От: В надпревара с дъжда - мото трип

                            Първоначално публикуван от fanatic Преглед на мнение
                            Любак, лично менние, прекаляваш с обработката, преекспонирани са и много си играеш с цветния баланс. Едно време по-хубаво "снимаше" иначе духа в снимките го има и е много готино.
                            п.с. не знаех че си минал на мотор
                            Здрасти братле, не съм те чувал мнооого време и ...естествено, че няма как да знаеш, че вече втора година яздя мАтор, и имам вече доста километри и приключения зад гърба си, но...както и да де.
                            По отношение на снимките...Сигурен съм, че ако ти постна снимката от фотоапарата директно и до нея обработената...със сигурност ще ти хареса повече обработената
                            По отношение на цвят ...това си е инивидяалност и угода няма на никой.На един му идва цвета в повече, на друг по-малко, на един му идва рязкостта повече , на друг пък му идва малко...Та , правя ги както на мен ми харесват на първо място, а след това...на който са му харесали ок...на който не, ами...въпрос на вкус!!!
                            Има и друго...повечето ми снимки напоследък ги правя като не ходя специално в правилното време за снимане да търся материал за снимки, а те са повече репортажни и са правени в движение като се достигне до дадената дестинация.Това разбира се става в най-неподходящото време ...обикновено точно по обяд.Светлината е силна, сенките са гадни, цветовете са бледи, има мараня и куп други...Как се обработва после такъв кадър знаеш ли...с две думи трудно и няма как да стане идеален.Въпроса е да е горе-долу приличен и да не е съвсем яд да го гледам...
                            Та така стои въпроса със снимките и обработката им...
                            Другото е по-важно, че кадрите илюстрират разказа и показват нагледно етапи от цялата история.Щом си усетил духа в тях, значи всичко е наред...
                            Поздрави!
                            NISSAN FOREVER
                            -----------------------------------------------------------------------------
                            Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                            Коментар


                            • #15
                              От: В надпревара с дъжда - мото трип

                              Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение
                              Здрасти братле, не съм те чувал мнооого време и ...естествено, че няма как да знаеш, че вече втора година яздя мАтор, и имам вече доста километри и приключения зад гърба си, но...както и да де.
                              По отношение на снимките...Сигурен съм, че ако ти постна снимката от фотоапарата директно и до нея обработената...със сигурност ще ти хареса повече обработената
                              По отношение на цвят ...това си е инивидяалност и угода няма на никой.На един му идва цвета в повече, на друг по-малко, на един му идва рязкостта повече , на друг пък му идва малко...Та , правя ги както на мен ми харесват на първо място, а след това...на който са му харесали ок...на който не, ами...въпрос на вкус!!!
                              Има и друго...повечето ми снимки напоследък ги правя като не ходя специално в правилното време за снимане да търся материал за снимки, а те са повече репортажни и са правени в движение като се достигне до дадената дестинация.Това разбира се става в най-неподходящото време ...обикновено точно по обяд.Светлината е силна, сенките са гадни, цветовете са бледи, има мараня и куп други...Как се обработва после такъв кадър знаеш ли...с две думи трудно и няма как да стане идеален.Въпроса е да е горе-долу приличен и да не е съвсем яд да го гледам...
                              Та така стои въпроса със снимките и обработката им...
                              Другото е по-важно, че кадрите илюстрират разказа и показват нагледно етапи от цялата история.Щом си усетил духа в тях, значи всичко е наред...
                              Поздрави!
                              Разбира се прав си важното е да си правиш кефа и да ни държиш в течение, ся косури всеки ще намира поздрави на старозагорската група, ако мина към вас това лято ще звънна
                              no signature no problems

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X