Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Сметка за една ограда.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Сметка за една ограда.

    Интересни съоръжения дискутираме тук, та я и аз да сложа две снимки

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20180325_180021[1].jpg
Прегледи:1
Размер:609.6 КБ
ID:5784662

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20180325_180040[1].jpg
Прегледи:1
Размер:598.2 КБ
ID:5784663

    Това е подпорна стена пред блока. Правено е преди поне четирийсе години, от дваесе я гледам всеки ден. 25 метра, метър височина, 40 сантима дебелина, никакви колони, греди, стъпки и пр. Надолу е не повече от 40-50 сантима, но щом се резмекне ще щиковам да видя колко е, че ми стана интересно. На три сегмента е и видно с просто око - бетонджията не е спазвал правилата, арматуристите сигур са били печени обаче, щото нищо не е мръднало и на сантим. Вижда се наклона отзад какъв е, отгоре е макадам /май и улица го водят/ и гаражи, отпред тревица. И дървенца си имаме отзад, тревата лично я кося от 2-3 години...
    Нормата за 80 сантима надолу я знам още от ученик, но винаги съм се чудил това за каква почва и за какви зими е смятано... На село, например, външната чешма я зазимявам от бозаджийски кран дето е на 2-3 сантима под земята, надолу е 1/2 поцинкована - за повече от 3 десетилетия два пъти се е пукала тръбата под крана. Зими сме имали по 2-3 седмици да падат темп до -20 и пак - почвата замръзва на лопата, лопата и половина надолу... А най-големия куриоз - събарям си едни дуварчета и си ги дигам наново. Общо взето всичко е на камък плитко в земята, диречета и квото има, нагоре кирпич. И попаднах на един участък 5-6 метра, комшията го е правил поне преди 50 години - на 5 сантима дълбочина в земята настлани половинки и четвъртинки керемиди Мизия и нагоре - кирпичи. Иначе направен по всички правила, тухла и половина с превръзки и преди около 30 години дядо и съседа са отлели от двете страни нещо като цокъл - не беше мръднало.

    П.п. Понеже стана дума и за бордюри, само да уточним, щото може да ни чете някой и дето не разбира от строителство 70 кила са половинметровите пътни, еднометровите са по 140. Има разбира се всякакви тегла и размери, паркови, тротоарни, магистрални и т.н. Ии, само за протокола - виждал съм подпорка /а и аз съм участвал при направата на нещо подобно/ от жп траверси Ма там килата вече отиват къмто 240 и понеже вече няма хора за таквиз работи, требе си техника...

    Коментар


    • #47
      От: Сметка за една ограда.

      ЖП траверсите са жестоко нерентабилни ако не си близо до гарата, на която са складирани. Купувал съм го това-последно бяха под 2 лева бройката. Спокойно се монтират с мотокар или с кофата на багера.
      Обаче транспорта и особено товаренето им на място идват въздебело.
      За качествата им....цветнокожите някак бяха успели през нощта да задигнат няколко....намерихме си ги на 200-300 метра от там, в едно дере. Личеше си, че голямо блъскане с чука е паднало ама...греда...до сутринта едва бяха успели тук-там да оголят по малко арматура.
      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

      Коментар


      • #48
        От: Сметка за една ограда.

        Това погоре не е ограда (което е също е стена), а именно подпорна стена. Тя работи по друг начин (линеен метър от нея - в конкретния случай - е над тон и половина).
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • #49
          От: Сметка за една ограда.

          До гарата или базата където са бракуваните. Осем мъжлета с дървени колове я дигат, леви-десни и товарят на - ГАЗка да речем - 13 или 14-15 броя. Може и повече, ама опасно. После на обекта, пак по същий начин и в обратен ред. Това с индианците как блъскат искам да го видя Бетонът е мноо як, забравил съм му марката... Арматурата е стоманени струни, мисля че 7 мм беше, предварително напрегнати. Бил съм на бригада в цеха дето ги правят /завод "Георги Терзиев"/, а кръстника ми вижда само с едното око заради скъсана струна...

          Коментар


          • #50
            От: Сметка за една ограда.

            "Индианците", дет са отнесли траверсите, може да са служили в транспортни войски - баси мамата, размахваха ги кат финикийци.
            Правил съм гардбаластна стена (изчанчен евфемизъм за подпорна стена на баластова призма) от траверси. Към 3-400 метра и пет метра (два етажа) висока в средата.
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • #51
              От: Сметка за една ограда.

              Да колега, аз имах в предвид тези от половин метър бордюри, че за другите от метър, дето са около150кила, няма как да ги придвижваш и наместваш/трябват специални клещи за от двете страни/ и по двама да ги мъкнат.Няма физическа сила за такава хамалогия!
              Радвам се, че се намери един като теб да потвърди теорията ми, дето всички ми я оборват.За мен повече от 40санта дълбочина на ивична основа си е чиста проба /страх/ и липса на опит.Тази маса която се акумулира след завършването на дувара единствено може да я помръдне минимално дебела коренова система на стари и едри дървета в близост до дувара.Кое друго усилие би помръднало тези тонове бетон и желязо...
              Хората къщите без грам колони /бетон и желязо/ са строили и си ги ползват повече от 70-80години децата и внуците им в цяла България, и макар и зидани със печени кални тухли са по-здрави от доста от новите луксозно строени кооперации, а Вие за един дувар - проект по Конструктивна Част ще искате от Архитект да Ви изготви, и надрорник -по строителен контрол ще си наемете,за да стане като по учебник нали..Всеки има право на мнение и всеки решава сам за себе си какво да прави.
              СИЛНИТЕ КРАДАТ ОТ ЧУЖДИ ДЪРЖАВИ, СЛАБИТЕ - ОТ СВОЯТ НАРОД !

              Коментар


              • #52
                От: Сметка за една ограда.

                За това са измислени нормите и правилата в строителството, всеки да прецени за себе си колко да ги спазва. Иначе не е проблем някой да си зида дувара директно върху хумуса, може и без основи. Обикновено такива след някоя и друга година питат какво да правят! Често пътувам по селата в района Ст. Загора - Чирпан - Димитровград - Тополовград. Интересно, защо ли къщи правени видимо по едно и също време се делят на такива с напукани стени и килнати дувари, и други в съседство на тях, на които времето видимо не им се е отразило. Аз зная отговора, завършил съм Строителен техникум, родителите ми бяха техници, дядо беше 7-и разряд зидаро-кофражист. Но доста хора се хващат на въдицата да поспестим от където каквото може, и в общия случай скоро спестеното се показва наяве.
                Преди доста години един възрастен съсед бай Колю Таушана, също 7-и разряд, казваше на нас младите Техници : - Момчета, строителството не е проста работа и не е за прости и неграмотни хора !

                Коментар


                • #53
                  От: Сметка за една ограда.

                  Тук не става дума за икономия, нито за простотия..Нормите и правилата в строителството са измислени и се прилагат съвестно особено след демократичните промени!Днес има 9части за проектиране на книжата, за да се издаде едно разрешително, има Строителен надзор, има приемателни комисии,разни актове...органи, от специалисти бол, но най важното като резултат построеното след демокрацията е в пъти по-некачествено нали!Та кой пести от качеството на материалите/какво е сега желязото, цимента, къде се ползва речен пясък и речна баластра?Да не отварям дума, че куцо и сакато е в строителството..особено при бума на жилищната експанзия..
                  Да кажа само, че не съм техник, а съм завършил едното си висше с Хунанитарен профил, както и ПМГ със златен медал по татово време.., построил съм с активно мое участие една вила и една къща/не само финансирането и организацията на целия процес/.Син съм на човек , направил сал сам мини кооперация/триетажна къща със сутерен/, а дядото ми дето е все още жив и е 21набор, беше строител/имаш орден от тошаро - некъкъв Герой на соц,труда/ е строил с бригадата му днешната Стомана - Перник..Иначе, като пенсионер ходеше на частно да приработва на хората и ме бодеше да му бъркам разтвори и да му помагам/принасям материалите до него/, та съм гледал, слушал, пипал и правил такива неща, дето много от завършилите техници само теоритично са изучавали..
                  Уважавам мнението на всеки и не се натрапвам, а за неща от които нямам личен опит -нито коментирам, нито претендирам че разбирам!
                  Сега вече съм на години, в които нито ми се иска да пипам строително-ремонтни работи, нито имам нервите да се боря с корифеи чиновници.
                  СИЛНИТЕ КРАДАТ ОТ ЧУЖДИ ДЪРЖАВИ, СЛАБИТЕ - ОТ СВОЯТ НАРОД !

                  Коментар


                  • #54
                    От: Сметка за една ограда.

                    За момента дейностите са замразени, желанието ми в момента е нулево, не мога да се боря и с роднините си и с майсторите едновременно. Иначе, за протокола, да-нашите е от калпавите къщи. При все че прародителите ми са били сравнително заможни хора, видимо е строено некадърно. Втората намеса, вече на дядо ми, е по-скоро козметика, като изключим, че за да направи банята, в една от стаите са бухнали подова и таванна плоча от бетон, с арматура хваната за нищо... тоест през стените и от външата им страна са на големи железни планки.
                    Често съм се замислял, защо ми е да си излагам живота на риск в тая къща, ама пусто, друга нямаме, пък и разни спомени... може би е удачен момент да загърбя сантименталната страна на въпроса и просто да зарежа всичко и без това хилядите никога няма да стигнат, а резултата винаги ще е боядисано лайно.

                    За да не е чист офтопик, офертите за оградата твърдо са около 6 бона, нямаме разбирателство с никого относно основата, тоест проектоизпълнителите твърдо не искат да слезат под нивото на двора, а основата да е само тея 50 сантиметра, който са между двора и улицата. Нагоре-кухи блокчета. Относно сухата зидария, няма майстори в околията, който да я пренаредят, а и като качество камъните са ми криви и неравни и с доста ситнеж за попълване между тях.

                    Коментар


                    • #55
                      От: Сметка за една ограда.

                      Първоначално публикуван от pe4en Преглед на мнение
                      ...но най важното като резултат построеното след демокрацията е в пъти по-некачествено нали!
                      Дрън-дрън ярина (нали)!
                      Приятелю, това, че си струпал някакъв стобор и той десет години - цели десет представи си - не се е сринал, означава просто, че са минали само десет години (това в строителството е експлоатационен срок за бояджийски работи...).
                      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                      Коментар


                      • #56
                        От: Сметка за една ограда.

                        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                        Дрън-дрън ярина (нали)!
                        Приятелю, това, че си струпал някакъв стобор и той десет години - цели десет представи си - не се е сринал, означава просто, че са минали само десет години (това в строителството е експлоатационен срок за бояджийски работи...).
                        Приятелю, както написах по-горе - с капацитети - корифеи не ми се спори!
                        ..като махнеш личното отношение, за струпотините, дето дори не си и видял, оставам с възхита от строителството с експлотационен срок от 10г. ..за бояджиЙски работи..
                        ..та колегата преди теб го е казал хубаво...боядисано хубаво/с гарантиран експлоатационен срок естествено/..ама като цяло отдолу пак си е лайно..
                        СИЛНИТЕ КРАДАТ ОТ ЧУЖДИ ДЪРЖАВИ, СЛАБИТЕ - ОТ СВОЯТ НАРОД !

                        Коментар


                        • #57
                          От: Сметка за една ограда.

                          Първоначално публикуван от pe4en Преглед на мнение
                          ... та колегата преди теб го е казал хубаво...боядисано хубаво/с гарантиран експлоатационен срок естествено/..ама като цяло отдолу пак си е лайно..
                          Дали да не прочетеш по-внимателно за какво го е казал?
                          Ние не сме неутрални!

                          Коментар


                          • #58
                            От: Сметка за една ограда.

                            Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                            Дрън-дрън ярина (нали)!
                            Приятелю, това, че си струпал някакъв стобор и той десет години - цели десет представи си - не се е сринал, означава просто, че са минали само десет години (това в строителството е експлоатационен срок за бояджийски работи...).
                            Експлоатационен срок за бояджийски работи в строителството викаш е 10г...ммммда, само че в едно друго строителство може , в автомобилостроенето!
                            Туй дето с говнолин се строи в годините на прехода/ за да излезне на минимум себестойността, щото частника - гони цена и срок, викаш че ще остане след 7-80години, за трето поколение канарчета/наследници на онези доверчиви клиенти платили с кредити/по пазарни цени/качественото строителство..
                            То едно елементарно саниране на некачествените панелки на по 50-60години!?, подкрепя тезата ти..за експлоатационните срокове..Или онази бояджииска работа..по пътното платно, дето не изкарва и пълна година/не 10години/и изчезва..Или пътното строителство на магистрали.., а то това елементарно пренареждане на едни павета, ..в какви срокове на експлоатация спада..
                            Или масовото строене с крадена скална маса с примеси дето захранва бетоновите центрове, или качествената стомана, дето е пластелин в сравнение с онази, или множеството марки цимент, дето се продава на народонаселението..и нямат нищо общо с цимента от торбите по 50кг.За качеството на работната ръка, па хептем не ми се говори...Ех, знаете , че едни качествени павьори никъде няма/защото туй трудно и бавно, на колене се работи/, ма поръчката се извършва в срок и се одобрява по стандартите нали..

                            та викаш..дрън, дрън ярина било, е каво да кажа повече
                            СИЛНИТЕ КРАДАТ ОТ ЧУЖДИ ДЪРЖАВИ, СЛАБИТЕ - ОТ СВОЯТ НАРОД !

                            Коментар


                            • #59
                              От: Сметка за една ограда.

                              Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                              Дали да не прочетеш по-внимателно за какво го е казал?
                              Убаво съм го прочел, па и съм го разбрал..иде реч, за това, че нещо което си е некачествено като цяло, как и да го боядисаш си е пак лайно.., но момчето е пич и е точен/има трезва оценка за нещата/
                              ..отказвам да приема, луксозната опаковка, /с гарантирани експлоатационни бояджииски работи/, че прикрива реалното състояние на повечето от новопостроеното строителство, ами не то пак си остава за мен лайно/е верно, че е в луксозен целофан, щотпо иначе няма да кълве клиентелата и ще стои като паметник..
                              СИЛНИТЕ КРАДАТ ОТ ЧУЖДИ ДЪРЖАВИ, СЛАБИТЕ - ОТ СВОЯТ НАРОД !

                              Коментар


                              • #60
                                От: Сметка за една ограда.

                                Първоначално публикуван от belata Преглед на мнение
                                ......Виж аз как направих,като имах за цел стената ми да е подпорна,пред нея пуснах и солиден тимел,за да изключа възможноста от накланяне в годините....
                                И аз искам да направя същото, само че с много по-малки наклони и височини.
                                Това, което си постлал под арматурата за автомобилният вход, какво е ?
                                Някакъв каучук може би ?
                                Под него трамбована ли е пръстта ? Има ли система за отводняване, за да не подлизне вода и да отнесе почвата ?
                                Благодаря за нагледния урок.
                                Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X