Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Изведнъж някак уран бликна отвсякъде.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Изведнъж някак уран бликна отвсякъде.

    Първоначално публикуван от deyan_h Преглед на мнение
    Що мислиш, че едно лекарство трябва да е "полезно"?
    ПС: Контрастите за ЯМР примерно са лантаниди... гадолиниеви съединения.
    Абеееее, във ветеринанрната медицина има едни вещества с по-скоро окончателно приложение.

    И какво ти е виновен гадолиният?

    Коментар


    • От: Изведнъж някак уран бликна отвсякъде.

      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
      Абеееее, във ветеринанрната медицина има едни вещества с по-скоро окончателно приложение.

      И какво ти е виновен гадолиният?
      В хуманната също има такива. Примерно в САЩ "инжекцията" също е под контрола на FDA, отговаря си там на всички изисквания към парентералните форми за i.v. приложение... гарантирано апирогенни - направо изстиваш

      Нищо не ми е виновен конкретно гадолиният. Само ми е интересно каква според теб му е полезната доза
      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
      Ми нека да го кажа наопаки - няма доза в която уранът е полезен.
      Първоначално публикуван от bokomo Преглед на мнение
      Значи законът дефинира понятието извън общоприетия смисъл.
      не, "общоприетият смисъл" няма много общо с логиката... законът в случаят е логичен. "Лекарство" е нещо, което се използва за да промени някаква физиологична функция или параметър. Вкл. и по начин несъвместим с живота ...

      "полезно" и "не лекува нищо" са недефинирани понятия...
      Какво примерно лекува инсулинът? не е лекарство ли? Или "викодин"-ът май беше, дето д-р Хауз колко сезона там лющеше като бонбонки тик-так ? и т'ва ли не е лекарство? Какво лекува блябляцетамолът? Кои болести?


      Лекарствата са просто инструменти. едно забива гвоздеи, друго завива винтове, третото споява жички четвъртото е лупичка.

      А кое лекарство е полезно и кое не е полезно - въпросът няма смисъл. има подходящо и неподходящо за конкретна задача.

      Така по-ясно ли е?
      Последно редактирано от deyan_h; 24-04-17, 14:48.
      - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
      - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

      Коментар


      • От: Изведнъж някак уран бликна отвсякъде.

        Добре де. "Регулирани от фарма-администрацията вещества". В САЩ решиха ли си логистичната криза с инжекциите?

        Впрочем сега се замислих - гадолиният не е лантаноид. Ама това само за протокола. Пък и все за нещо трябва да се ползва, не може само в атомни реактори.

        Коментар


        • От: Изведнъж някак уран бликна отвсякъде.

          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
          ...не може само в атомни реактори.
          Не само, че може, а се и ползва. Особенно за реактори с дълъг горивен цикъл.
          It is easier to fool people than to convince them they have been fooled.
          Mark Twain
          https://www.flickr.com/people/195891565@N06/

          Коментар


          • От: Изведнъж някак уран бликна отвсякъде.

            Първоначално публикуван от Primrouse Преглед на мнение
            Не само, че може, а се и ползва. Особенно за реактори с дълъг горивен цикъл.
            Мисля, че не разбра какво казва Ясен:
            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
            Не може готино нещо като Гадолиният да го пазим само за едната употреба в реактори с дълъг горивен цикъл


            Не знам за инжекциите, не са ми искали съдействие...

            За да става за контраст му се закачат едни органични гарнитури ум да ти зайде, синтезите са по 2 листа...съкратено...
            Т'ва щото с "полезната доза" има нещо, проблеми...

            ПС: все при лантанидите го пишат, к'во като има 5d1
            Последно редактирано от deyan_h; 24-04-17, 15:43.
            - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
            - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

            Коментар


            • От: Изведнъж някак уран бликна отвсякъде.

              Впрочем моя грешка. Гадолиният е един от най-изявените лантаниди. Бъркам го с хафний, който е друг един ядрен деятел. Също нерадиоактивен.

              Коментар


              • От: Изведнъж някак уран бликна отвсякъде.

                Първоначално публикуван от Жоро Байкушев Преглед на мнение
                Не е задължително, има подадени сигнали още през 2007 година.
                Уран се съдържа и в морските, речни и езерни води, в концентрации от части на милиграма до няколко десетки mg/t.
                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                Коментар


                • От: Изведнъж някак уран бликна отвсякъде.

                  Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                  Уран се съдържа и в морските, речни и езерни води, в концентрации от части на милиграма до няколко десетки mg/t.
                  А, аз съм от турбината до лампата, Ясен отговаря горивото да има.
                  В наши дни Вазов щеше да напише " Под Егото", а Алеко само "До Чикаго".
                  В. Иванов

                  Коментар


                  • От: Изведнъж някак уран бликна отвсякъде.

                    Стрелча, февруари )) е, има и малък детайл, че "минералните води" май не се водят питейни, и разни такива работи... ама.. "запечатахме, махат пломбата и пак наливат"

                    Що намесих гадолиният ... Ми химическите свойства на актинидите (като Уран) и лантанидите (Гадолиний) са доста близки.... , та и токсичността им вероятно. Gd като контраст се използва в доза нещо като 0.1 mmol/kg телесно тегло... което без околните органични дантелки за неорганичен Gd(III) би си било доста остро токсична доза...

                    Да не се окаже Хасковци да трябва да почерпят, като мноо контрастни пичове ))
                    Последно редактирано от deyan_h; 24-04-17, 19:30.
                    - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
                    - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

                    Коментар


                    • От: Изведнъж някак уран бликна отвсякъде.

                      Дали нещо е контрастно в ЯМР не зависи много от химията му.

                      Но затова пък хасковци ще са много трудни за рентгенография. Ефектът е познат на медицината

                      Коментар


                      • От: Изведнъж някак уран бликна отвсякъде.

                        Първоначално публикуван от Жоро Байкушев Преглед на мнение
                        А, аз съм от турбината до лампата, Ясен отговаря горивото да има.
                        Преди десетина години по моя край (врачанско) изследваха масово водата в кладенците щото централното водоснабдяване се беше разпаднало десетина години преди това . В част от кладенците имаше повишено съдържание на уран и това беше причината спешно да отпуснат пари за нов водопровод . В този регион около гара Роман никога не е имало уранодобив и въобще каквато и да било минна промишленост . Та не винаги има пряка зависимост между уранодобива и наличието на уран в подпочвените води . Такава ни е геологията имаме доста залежи от този химичен елемент .
                        Последно редактирано от sek.1; 24-04-17, 19:39.
                        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                        Коментар


                        • От: Изведнъж някак уран бликна отвсякъде.

                          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                          Дали нещо е контрастно в ЯМР не зависи много от химията му.
                          знам бре. зависи му от физиката. Начи може и да не черпят.


                          Виж как прецака нещата, таман щях да питам "кой тук от Хасково, да плати сметката ... "


                          Нищо, Бате Ердоган ще освободи Румелийските братя от всичкото уран, когато му дойде времето ...
                          Последно редактирано от deyan_h; 24-04-17, 19:44.
                          - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
                          - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

                          Коментар


                          • От: Изведнъж някак уран бликна отвсякъде.

                            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                            Ми нека да го кажа наопаки - няма доза в която уранът е полезен.
                            Явно не е и толкова вреден щом целия български народ не свети .
                            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                            Коментар


                            • От: Изведнъж някак уран бликна отвсякъде.

                              Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                              Явно не е и толкова вреден щом целия български народ не свети .
                              Не свети, но пък блести с уникална тъпотия и простотия. Забелязана първо от Алеко, но постепенно ставаме нарицателно в целия свят
                              Иначе - за балканския бъбречен синдром не си ли чувАл?
                              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                              Коментар


                              • От: Изведнъж някак уран бликна отвсякъде.

                                Балканска ендемична нефропатия...
                                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X