Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Отстраняване на кардан на Santa Fe 2001 - 4WD

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Отстраняване на кардан на Santa Fe 2001 - 4WD

    Здравейте колеги,

    Бих искал да попитам би ли представлявало проблем, ако махна кардана и остана само с предно задвижване. При кратката проба, която направих, нямаше проблем - колата се движеше видимо нормално и БЕЗ кардан. Но големият въпрос е, дали така няма да съсипя нещо по полуоските, скоростната кутия, раздатъчната кутия, диференциалите и т.н? Просто нямам идея и не знам какъв би бил резултатът след време, примерно след 5 или 10 хил. километра. Понеже съм невежа, предпочитам да питам, преди да направя някоя глупост.

    Колата е Santa Fe SM 2001, бензин/газ, 2350 куб. см., 146 к.с., ръчна скоростна кутия, 4WD. Задвижването е 60% + 40% постоянно, без възможност за изключване - освен, ако не махна кардана, както споменах.

    Мерси предварително!

  • #2
    От: Отстраняване на кардан на Santa Fe 2001 - 4WD

    Санта Фе си има вариант само с предно предаване, но там скор.кутия е различна.
    Не съм сигурен дали при твоят двигател се е предлагала тази опция.
    Ясен: ”в Наречен си лекувам нервите от форумното модериране...”

    Коментар


    • #3
      От: Отстраняване на кардан на Santa Fe 2001 - 4WD

      А защо искаш да махнеш кардана? Икономия няма да има освен чисто психологическа заблуда.

      Коментар


      • #4
        От: Отстраняване на кардан на Santa Fe 2001 - 4WD

        Това Сантасе имаше ли междуосев диференциал? Въртят ми се едни спомени за диференциал и вискомуфа в него ама може да бъркам.

        Ако да, номерът без кардан не минава. Освен за последно на прежалена кола.

        Коментар


        • #5
          Първоначално публикуван от viperr Преглед на мнение
          А защо искаш да махнеш кардана? Икономия няма да има освен чисто психологическа заблуда.
          Ами, да, искам да видя как ще се държи колата само с предно. И, като разход, и като динамика. Мисля си, че ще има някакво облекчение. При положение, че през летния сезон вероятността да ми трябват и двата моста е малка или никаква и при положение, че смъкването на кардана отнема точно 10 мин... Съблазнявам се да опитам. Но не ми стиска.

          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
          Това Сантасе имаше ли междуосев диференциал? Въртят ми се едни спомени за диференциал и вискомуфа в него ама може да бъркам.
          Ако да, номерът без кардан не минава. Освен за последно на прежалена кола.
          Въпросът ти почти уби ентусиазма ми.

          "4x4 full-time (all-wheel drive permanent; center planetary differential with viscous coupling unit, 60/40 torque split), manual 5-speed gearbox"

          Значи, ясно... Все още не съм я прежалил и експериментът отпада.
          Последно редактирано от CarTest™; 10-04-17, 10:54.

          Коментар


          • #6
            От: Отстраняване на кардан на Santa Fe 2001 - 4WD

            Щом има диференциал, като махнеш кардана тия 40% които трябва да ходят назад ще минават през вискомуфата, от такова нещо тя ще умре за 1 ден градско.

            Ако не е умряла вече де, в който случай е твърдо зацепена и е по-добре да свалиш кардана и спешно да насрочиш ремонт.

            Щом са ти дошли такива акъли нищо чудно и да има проблем с муфата. Влачи ли задните колела в завои?

            Коментар


            • #7
              От: Отстраняване на кардан на Santa Fe 2001 - 4WD

              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
              Щом има диференциал, като махнеш кардана тия 40% които трябва да ходят назад ще минават през вискомуфата, от такова нещо тя ще умре за 1 ден градско.
              Ако не е умряла вече де, в който случай е твърдо зацепена и е по-добре да свалиш кардана и спешно да насрочиш ремонт.
              Щом са ти дошли такива акъли нищо чудно и да има проблем с муфата. Влачи ли задните колела в завои?
              Всъщност не съм карал колата по тоя начин (без кардан). Само направих проба както е на канала - 1-2 метра напред и назад, за да видя въобще ще мръдне ли. След това закачих кардана обратно.

              Коментар


              • #8
                От: Отстраняване на кардан на Santa Fe 2001 - 4WD

                Впрочем на колите, които позволяват това, махането на кардана към задния мост спестява едни 10% гориво (и добавя подобен процент динамика).

                Коментар


                • #9
                  От: Отстраняване на кардан на Santa Fe 2001 - 4WD

                  Благодаря много! Близо бях до поредната глупост. Кардана няма да го махам. Но за катализаторите няма спасение - тях ги изритах с шут, колкото се може по-далеч от колата...

                  Коментар


                  • #10
                    От: Отстраняване на кардан на Santa Fe 2001 - 4WD

                    Моята е описана в подписа. Междуосевият диференциал всъщност при мен е електромагнитна муфа, която ходи на ремонт и междувременно карах само на предно, със свален кардан. Самата муфа също се демонтира от кожуха си, но всъщност, дори и недемонтирана, без предаване на въртящ момент от кардана, тя няма как да се повреди. Естествено, изключвам и подаването на електричество. Не знам обаче как е при другите модификации и дали при тези с виско няма да има проблем. Всъщност, в момента съм с кардан и изключено захранване на муфата, поради проблем с някой датчик на АБС, де факто само на предно предаване. Естествено, не давам съвет да се кара така, но на мен не ми създава проблеми.
                    Hyundai Santa Fe, 2.0 CRDi, 4WD, 2005
                    Toyota HJ 60, 4.0 Diesel, 1983
                    0886500886
                    LZ2TDK

                    Коментар


                    • #11
                      От: Отстраняване на кардан на Santa Fe 2001 - 4WD

                      Твоята явно няма диференциал и когато махнеш кардана просто нямаш задно.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Отстраняване на кардан на Santa Fe 2001 - 4WD

                        Първоначално публикуван от krasen_tr Преглед на мнение
                        Всъщност, в момента съм с кардан и изключено захранване на муфата, поради проблем с някой датчик на АБС, де факто само на предно предаване.
                        Твоята няма междуосев диференциал. А муфата за която говориш е след кардана в корпуса на задния диф нали?
                        Готов съм да се обзаложа на каса бира, че дори с изключеното захранване пак имаш и задно. Ако не ми вярваш - намери си някоя мокра ливада и пробвай.
                        Просто така е проектирана муфата.
                        В раздела за киа бях писал подробна тема за ремонта на въпросната муфа, там можеш да видиш снимки и обяснение защо имаш задно дори без ток.
                        I'm not Lost, I'm Discovering !

                        088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

                        Коментар


                        • #13
                          От: Отстраняване на кардан на Santa Fe 2001 - 4WD

                          Да, точно там се намира. Вече сме го дискутирали с теб този въпрос, така че няма да се обзалагам , което не пречи да почерпя бира, като се видим някой път.
                          Цяла зима я карам така, не намерих време да потърся проблема с едно тресене при включено задно. Както и да е, карайки по сняг и лед, през цялото време колата имаше поведение на такава с предно. В този смисъл, дори и да има предаване на въртящ момент към задния мост, той е доста малък и неефективен. И да, знам какво представлява муфата вътре, лично съм я разглобявал.
                          Hyundai Santa Fe, 2.0 CRDi, 4WD, 2005
                          Toyota HJ 60, 4.0 Diesel, 1983
                          0886500886
                          LZ2TDK

                          Коментар


                          • #14
                            От: Отстраняване на кардан на Santa Fe 2001 - 4WD

                            Благодаря на всички, които се отзоваха! Информацията предшества всичко, както пише в Библията и в случая информацията, която вие ми дадохте предотврати скъп експеримент.
                            Но вие продължавайте по темата, щото така или иначе е интересно...

                            Коментар


                            • #15
                              От: Отстраняване на кардан на Santa Fe 2001 - 4WD

                              Първоначално публикуван от krasen_tr Преглед на мнение
                              Да, точно там се намира. Вече сме го дискутирали с теб този въпрос, така че няма да се обзалагам , което не пречи да почерпя бира, като се видим някой път.
                              Цяла зима я карам така, не намерих време да потърся проблема с едно тресене при включено задно. Както и да е, карайки по сняг и лед, през цялото време колата имаше поведение на такава с предно. В този смисъл, дори и да има предаване на въртящ момент към задния мост, той е доста малък и неефективен. И да, знам какво представлява муфата вътре, лично съм я разглобявал.
                              Здрасти [emoji1] ако освен поста бях прочел и ник-а щях да се сетя, че си я виждал вътре.
                              Това че с изключено захранване не предава достатъчно въртящ момент на зад ми е странно, да не е износила дисковете? Трябва да пробвам моята на хлъзгаво как ще се държи ако откача кабела, но с повечко газ би трябвало да мята задницата.
                              I'm not Lost, I'm Discovering !

                              088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X