Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Отстраняване на кардан на Santa Fe 2001 - 4WD

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Отстраняване на кардан на Santa Fe 2001 - 4WD

    Общо взето от четенето по Форума се очертават четири варианта в Санта Фе.
    Първия е да е само с предно предаване оригинално.
    Втори - с виско за задвижване на задния мост - махаш си кардана безгрижно.
    Третия е с диференциал 60/40 и виско в паралел. При изправна муфа тръгва и без кардан, както и ако е спекла. Ако е изтекла, въобще не тръгва без кардан. Махане на кардана е смислено само при спекла муфа до оправянето и.
    Четвъртия вариант е с ел. муфата и копчето. Не му пречи свалянето на кардана.

    Най-разпространен е варианта с диференциал и виско в паралел, доколкото знам.
    Някои варианти на задвижването вървят само с определени мотори.

    Дифа се открива лесно - вдигаш задна гума и я завърташ на ръка, един път кутията "на скорост"(или P за автомат), след това на неутрална. Като е на скорост няма да може да се завърти на ръка, а на неутрална ще може. Значи има диф. Само с виско или електрическа не се влияе и ще се завърта еднакво и на скорост и на неутрална.
    Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

    Коментар


    • #17
      От: Отстраняване на кардан на Santa Fe 2001 - 4WD

      Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
      Общо взето от четенето по Форума се очертават четири варианта в Санта Фе...
      Сега свъсем ми стана интересно. Защото информацията, която подаваш предполага и допълнително разяснение за предимставата и недостатъците на четирите варианта. Например, както в моят случай с виско + диференциал, за какво въобще конструкторите са добавили диференциала, при положение, че и само с виско муфа резултатът е приличен? За непросветен, като мен, изглежда излишно оскъпяване.

      Коментар


      • #18
        От: Отстраняване на кардан на Santa Fe 2001 - 4WD

        Първоначално публикуван от Spokko Преглед на мнение
        Сега свъсем ми стана интересно. Защото информацията, която подаваш предполага и допълнително разяснение за предимставата и недостатъците на четирите варианта. Например, както в моят случай с виско + диференциал, за какво въобще конструкторите са добавили диференциала, при положение, че и само с виско муфа резултатът е приличен? За непросветен, като мен, изглежда излишно оскъпяване.
        Ти сериозно ли?!
        Диференциал с виско в паралел, което го блокира до 100% е може би най-доброто за осигуряване на максимална тракция при всякакви ситуации. И работи без електроника и управление.
        Само виско предава съвсем малко момент при нормални условия и поведението е съвсем различно. Зацепва повече, чак когато предните колела почнат да буксуват. А те почват много по-лесно и по-рано... Прави се щото евтинийка и все нещо върши.
        Другото с ел.муфата почти същата работа като само виско, но зацепва при по-малки разлики в оборотите и може да се зацепва принудително. Ползва на теория и други сигнали за да знае кога колко да зацепи. Ама ползва ток и му трябва управление, а поведението не е по-добро от с диференциал.
        Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

        Коментар


        • #19
          От: Отстраняване на кардан на Santa Fe 2001 - 4WD

          Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
          Ти сериозно ли?!
          Вервай ми, от невежи въпросите са винаги сериозни! А аз съм точно невежа.
          Но по отношение това "най-добро осигуряване на максимална тракция при всякакви ситуации" тази зима изпаднах в класическа ситуация. Двете ми десни колела попаднаха в непочистен сняг, за разлика от двете леви, които бяха стъпили на чист афалт и познай - трима души помагаха да се преместя два метра напред. Затова споменах по-горе, че ми станаха доста интересни коментарите, да не говорим, че ми помагат и да си изясня картинката с моята собствена кола.

          Коментар


          • #20
            От: Отстраняване на кардан на Santa Fe 2001 - 4WD

            Първоначално публикуван от Spokko Преглед на мнение
            Двете ми десни колела попаднаха в непочистен сняг, за разлика от двете леви, които бяха стъпили на чист афалт и познай - трима души помагаха да се преместя два метра напред.
            Е то нали за разпределение между мостовете става въпрос. А вече между колелата на моста, винаги си е диференциал. Има вариант и там да се блокират и/или самоблокират но далеч не на много джипове. На по-новите, за най-лесно ползват спирачките да спират боксуващите колела за да се прехвърля момент на другите с по-добро сцепление. Сравнително лесно се изпълнява с наличните части на ABS-а, и подходящ софтуер.
            От друга страна, въпреки принципно доброто задвижване при Санта Фе-то, този автомобил не мислен за много сериозни оффроад изпълнения, та не е нужно зорлем да го тестваш докато не затъне. Той си е повдигната Соната с добро 4х4, макар че в описаната от теб ситуация същото се случва и с УАЗ (лично тествано няколко пъти по неволя).
            Познаването на машината е от основните неща за проходимостта. Щото безкрайно проходима машина няма.
            Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

            Коментар


            • #21
              От: Отстраняване на кардан на Santa Fe 2001 - 4WD

              Не става! Пробвах моето и на кръстовищата едвам потегля. На GPS пише че се движа с 20 км а на таблото бучи и трещи и пише 60-70. явно в малките обороти тръгва със задното а после се задейства предното. Но едно е ясно, че не става със сигурност. Забравих да кажа, че съм с автоматична скоростна кутия.

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X