Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Коя от двете?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Коя от двете?

    Зарибихте ме с тези ГПС-и, макар че до сега добре съм си се оправял и с карта и компас.
    Имам възможност да взема един от тези:Garmin eTrex Vista HCx GPS

    или
    Garmin eTrex Summit HC GPS

    за разумна цена, но се чудя коя е по добра!
    Рових по мрежата, но понеже съм "заек" с тия неща вместо да ми стане по ясно- съвсем се обърках.
    Кажете поя е по добра за да я взема и да се приключва пък после ще се обучавам в движение.
    Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

  • #2
    От: Коя от двете?

    Аз имам първия и съм доволен.

    Коментар


    • #3
      От: Коя от двете?

      Първо и двете са доста стари машинки, от първото поколение с цветни екрани. Бих те посъветвал да помислиш дали не можеш да заделиш още някой лев за по-нова навигация. Не, че въпросните няма да ти свършат работа предвид, че са времеви и функционален еквивалент на 60csx например, каквито все още ползват много хора (включително аз понякога).
      Все пак ще кажа, че по-новата навигация (особено ако има и ГЛОНАСС) се позиционира по-стабилно и в по-пресечени терени, а също така лесно може да им се слагат растерни карти или сателитни снимки (геореферирани естествено) предвид, че картите за гармин включително и ОФРМ са недостатъно детайлни на места.
      Ако все пак си решил, че ще е един от тези два уреда, бих ти препоръчал да всемеш Вистата, понеже има слот за карта памет и можеш да сложиш и картата на Ведрин, докато в другия няма да се събере.

      Коментар


      • #4
        От: Коя от двете?

        Купи си читав смартфон, инсталирай си StreetPilot и си готов. Като се има предвид че има и ударо и влагоустойчиви GSM-и в достатъчно варианти, лично за мен отделен GPS от класа на тия изобщо не се сещам каква работа би свършил. Даже 5 годишния ми предишен смартфон поддържаше Glonass, а по отношение на качеството и големината на изображението изобщо не може да има никакво сравнение. Имам и Garmin Colorado 300 - събира прах. Не помня откога не е пускано.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #5
          От: Коя от двете?

          Хубавото на итрекса е, че работи с АА батерии /или акумулатори/ и има слот за памет.
          Не, че нямам и нюви за в колата, ама за пешеходен или вело туризъм си е сгода.

          Коментар


          • #6
            От: Коя от двете?

            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
            Купи си читав смартфон, инсталирай си StreetPilot и си готов. Като се има предвид че има и ударо и влагоустойчиви GSM-и в достатъчно варианти, лично за мен отделен GPS от класа на тия изобщо не се сещам каква работа би свършил. Даже 5 годишния ми предишен смартфон поддържаше Glonass, а по отношение на качеството и големината на изображението изобщо не може да има никакво сравнение. Имам и Garmin Colorado 300 - събира прах. Не помня откога не е пускано.
            Streetpilot май на Андроид 6 и нагоре не ще да върви, а и на не всички устройства тръгва. Факт е, че смартфоните силно надобряха откъм GPS, но е факт и това, че при използване в режим на GPS много от тях ядат батерията за норматив, докато един туристически GPS с по-малко гъдели на 2 АА батерии кара по 18-19 часа и, като ти свърши батерията на GPS-а, не оставаш И без телефон. Виж, ако човек не се отделя от колата - да, може да си кара само на телефона.

            П.П. А BGtopoVJ не е лоша, но е мноооого голяма - версията за Мапсорс е 32 гиги, та нещо не я виждам на GPS
            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • #7
              От: Коя от двете?

              Благодаря ви за отговорите! Разбрах какво ми казвате, но ще взема едната от гореизброените. Все пак това ще ми е първия такъв уред, а не последния, и се надявам, че като го разуча и му посвикна и разбира се ако изпитам необходимост винаги мога да взема по нов и качествен.
              Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

              Коментар


              • #8
                От: Коя от двете?

                Първоначално публикуван от siem Преглед на мнение
                Благодаря ви за отговорите! Разбрах какво ми казвате, но ще взема едната от гореизброените. Все пак това ще ми е първия такъв уред, а не последния, и се надявам, че като го разуча и му посвикна и разбира се ако изпитам необходимост винаги мога да взема по нов и качествен.
                Знаеш ме къде съм, винаги съм готов на по кафе или бира да помагам.

                Коментар


                • #9
                  От: Коя от двете?

                  Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                  Купи си читав смартфон, инсталирай си StreetPilot и си готов.
                  Частично съм съгласен, но ве пак за да се произвеждат още отделни навигации значи се купуват, а щом се купуват има защо. Наистина за андроид има редица софтуери, които правят използването на телефона удобно за навигиране, но само в града или в колата. Моя телефон е с 4000 mah батерия и пак ще трябва да нося няколко палърбанки зада издържи цял ден навън при постоянно работеща навигация. Освен това, много по често се "шашка" привидно гуми позиция (напрактика се оказва, че не е така просто кофти визуализира) без значение коя програмка ползвам. И редица други недостатъци...

                  Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                  П.П. А BGtopoVJ не е лоша, но е мноооого голяма - версията за Мапсорс е 32 гиги, та нещо не я виждам на GPS
                  Към днешна дата не казвам, че е най-доброто което може да се намери, но човека иска стара навигация и няма много други опции за нея. А картата си работи прилично, просто се слага на отделен регион не на цяла България (която според картат е на три морета ).

                  Коментар


                  • #10
                    От: Коя от двете?

                    Първоначално публикуван от the_sandman Преглед на мнение
                    ... Към днешна дата не казвам, че е най-доброто което може да се намери, но човека иска стара навигация и няма много други опции за нея. А картата си работи прилично, просто се слага на отделен регион не на цяла България (която според картат е на три морета ).
                    Точно за по-стар ГПС тази карта не е никаква опция. Тя е векторизиран вариант на растерните руски военни топокарти в М 1:50000 с 3D изобразяване на релефа, от което произтича огромният за един GPS обем. На старите GPS-и с малък дисплей (в случая - 176 x 220) това 3D няма да играе, така че е напълно безсмислено да пълниш паметта с данни, които няма да се използват. Да, възможно е да заредиш само отделни части от нея, обаче това значи преди всяко пътуване да лазиш по нея и да си подбираш и качваш отделните картни листове (общо май бяха към 700).

                    Отделно, че няма рутиране.

                    А опции на рутиращи карти си има - офроуд картата (OFRM) или, примерно, BG Topo Map
                    Ние не сме неутрални!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Коя от двете?

                      При BGtopoVJ въобще не говорим за рутиране, но откъм топография е светлинни години пред дем модела използван при направата посочените други карти.
                      Картата е приложима основно при ходене пеша, където рутирането не е толкоа важно и където 2-3 картни листа трудно могат да бъдат обходени за 1-2 дена. Да неудобство е това, че почти на всяко излизане трябва да се подменят картите с подходящия регион. Но пак казвам, именно защото това е стар уред няма как да се сложи примерно сателитна снимка или друга растерна информация и това е единствената опция. Има я разбира се и тази карта, но сравнено с 50к картите и тя не е толкова детайлна откъм топография.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Коя от двете?

                        Първоначално публикуван от the_sandman Преглед на мнение
                        При BGtopoVJ въобще не говорим за рутиране, но откъм топография е светлинни години пред дем модела използван при направата посочените други карти.
                        Картата е приложима основно при ходене пеша, ...
                        За мен картата е не особено (да не кажа хич) приложима за стар модел туристически GPS поради това, което споменах по-горе, илюстрирано чрез резултат от следствен експеримент с качване на 1 картен лист на Garmin Map 60csx, настроен на макс. детайлизация на картата:

                        При мащаб, настроен на 120 м, на дисплея се вижда ей това

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:120.jpg
Прегледи:1
Размер:33.5 КБ
ID:5747889

                        Т.е. доста по-зле от това, което се наблюдава, когато картата се разглежда на уеб сайта или в Мапсорс (с правилната настройка).

                        При опит да покаже на дисплея по-голям район, поне за моето зрение, топографските детайли стават трудно различими още на 500 м. дори и да използвам лупа.
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:500.jpg
Прегледи:1
Размер:44.4 КБ
ID:5747888

                        При по-дребен мащаб от това, наличието на картата вече ми става съвсем безсмислено.

                        За някои картни листове мазалото настава още при 200 м.

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:200m.jpg
Прегледи:1
Размер:24.8 КБ
ID:5747887


                        Какви топографски детайли, какъв дем модел, какви 5 лева?!? Просто дисплеят на по-старите туристически GPS не е подходящ за показване на детайлни растерни изображения, каквито има в тази карта.

                        Поради което я използвам само, ако ми е необходимо да огледам даден район в Мапсорс (или на сайта). И дори и в Мапсорс пак е невъзможно да се види по-общ поглед, т.к. над 700 м. растерното изображение става неизползваемо.
                        Ние не сме неутрални!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Коя от двете?

                          Картата наистина не е много красива, но е правена именно за старите GPSи, които не можеха да визуализират растерна информация, затова е и толкова голяма (всеки пиксел е полигон). Вече не помня как се кзваха софтуерите с които е наравеа, но и аз бях правил опити, но не толкова сполучливи, каквито бяха тези за времето си.
                          Колкото до ДЕМ моделите, показвам какво имам предвид:
                          - Снимка от ОФРМ, трака е абсолютно произволно начертан и е с дължина под 1 km. На пръв поглед, гледайки хоризонталите човек би се съгласил, че ако премине набъзо през широколистната гора и храсталаците ще вземе растоянието много лесно при почти постоянен наклон от около 20-25°(говорим за ходене).
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:12.png
Прегледи:1
Размер:434.2 КБ
ID:5747903
                          Ако погледнем топографската карта обаче, има 60-70 m отвесни скали.
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:11.png
Прегледи:1
Размер:730.1 КБ
ID:5747902
                          Става дума за тези скали.
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:51635290.jpg
Прегледи:1
Размер:22.0 КБ
ID:5747904

                          Изхождам именно от случаи като този за да твърдя, че макар и голяма по обем и с не много добро качество тази карта все пак е полезна когато не разполагаме с растерния и вариант (или с по-едромащабна), а векторние са генерирани от недетални данни за релефа.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Коя от двете?

                            Първоначално публикуван от the_sandman Преглед на мнение
                            Частично съм съгласен, но ве пак за да се произвеждат още отделни навигации значи се купуват, а щом се купуват има защо. Наистина за андроид има редица софтуери, които правят използването на телефона удобно за навигиране, но само в града или в колата. Моя телефон е с 4000 mah батерия и пак ще трябва да нося няколко палърбанки зада издържи цял ден навън при постоянно работеща навигация. Освен това, много по често се "шашка" привидно гуми позиция (напрактика се оказва, че не е така просто кофти визуализира) без значение коя програмка ползвам. И редица други недостатъци...
                            Не знам какъв ти е телефона с 4000mAh батерия и сащо се "шашка". Моите не са се шашкали до сега. Не е като да е нямало късури покрай StreetPilot-а, но не и точно тия, за които говориш.

                            За харченето на ток си има лек - взимаш си телефон с модерен чипсет - те харчат по-малко. После му сваляш честотата примерно на 1/4 от стандартната и започва да харчи значително по-малко батерия. И понеже е нов, бърз и с повечеко памет, дори със свалена честота си работи приемливо. Не помня точно но имаше и програмчета за това ако не се лъжа. Като си сравнявам телефона от 2017 с тоя от 2012-та - новия е със същата батерия като капацитет, върви няколко пъти по-бързо, и заедно с това харчи сигурно над 2 пъти по-малко за едни и същи неща, които вършех и със стария.

                            С това не казвам че туристическите GPS-и са безсмислени - имат си нишата, особено ако си през ден в планината. Но тия конкретните от темата са безсмислени и в това отношение просто защото са отчайващо стари - много ниска резолюция по днешните стандарти, 256 фикцирани цвята, и ужасяващо ниска производителност на хардуера по днешните стандарти, както и липса на GLONASS и подобни екстри. Сегашен туристически GPS би имал много по-голям екран и много по-добра графика, като при това може да се накара са харчи дир по-малко от въпросните.

                            Колорадото ми стои като паметник вкъщи откак си купих първия андроидски телефон. И да съм изпитал инцидентно нужда от него - все тая. Телефона е постоянно налице, а GPS-а трябва да го взема нарочно с мен.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Коя от двете?

                              Първоначално публикуван от the_sandman Преглед на мнение
                              Картата наистина не е много красива, но е правена именно за старите GPSи, които не можеха да визуализират растерна информация, затова е и толкова голяма (всеки пиксел е полигон). Вече не помня как се кзваха софтуерите с които е наравеа, но и аз бях правил опити, но не толкова сполучливи, каквито бяха тези за времето си.
                              Колкото до ДЕМ моделите, показвам какво имам предвид: ...
                              Много съм далеч от мисълта да оспорвам топографските качества на картата. Като я гледаш на подходящо устройство си е много добре. Просто с картинките по-горе ти показвам защо аз не я слагам на GPS-а си.
                              А за топо-то има и друга опция (спомената по-горе)

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:skali.jpg
Прегледи:1
Размер:211.4 КБ
ID:5747908

                              Въпросните отвесни скали са си показани (ама пък ги няма пътищата). И картата е 200 и нещо мегабайта за цялата страна, а не 32 гигабайта ...

                              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                              ... С това не казвам че туристическите GPS-и са безсмислени - имат си нишата, особено ако си през ден в планината. Но тия конкретните от темата са безсмислени и в това отношение просто защото са отчайващо стари - много ниска резолюция по днешните стандарти, 256 фикцирани цвята, и ужасяващо ниска производителност на хардуера по днешните стандарти, както и липса на GLONASS и подобни екстри. Сегашен туристически GPS би имал много по-голям екран и много по-добра графика, като при това може да се накара са харчи дир по-малко от въпросните.

                              ...
                              Като тръгнеш на цело- /няколкодневен преход в планината, отделният туристически GPS си е баш таман, та бил той и без модерните глезотийки. Колко па толкова по-добра графика ти трябва за да видиш дали се движиш по правилната пътека?!? Ма не можел да прави снимки, да свири МР3-ки и не може да се тагнеш у фейса. Е и?!? За сметка на това си върши работата да те позиционира; няма да го мислиш особено, ако се изтропа на земята или в някоя локва; и резервни батерии за времето, което ще си далеч от ток, се носят и сменят лесно. И не рискуваш да останеш хем без GPS, хем без телефон.
                              Ние не сме неутрални!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X