Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Почистване на Разбоишки Манастир близо до Годеч. 1 и 2 Април 2017 година.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Почистване на Разбоишки Манастир близо до Годеч. 1 и 2 Април 2017 година.

    Бих искал да публикувам обява във форума относно Почистване на Разбоишки Манастир близо до Годеч. 1 и 2 Април 2017 година.
    Обявата ще съдържа снимки на Манастира, кратки филмчета с обяснение в необходимите работи, за доброволен труд, както и условията за нощуване в близките околности.
    Акцията ще е в отговор на призива на едно момиче, което помага с доброволен труд.
    https://www.facebook.com/events/167613290414482/
    МСС - Офроуд, ще участваме. По наша преценка би било добре да помолим всички участници от Форума, за съдействие.
    Манастирът не е функциониращ към момента - няма монахини или монаси, не се служи. Поддържа се от един човек доброволец от Годеч.
    Не се налага, някакво документално разрешение от Софийска Епархия, имаме устна благословия за акцията от протосингела на митрополията.
    По принцип, избягват да дават писмени документи, но не се отмятат от думата си. Казаха ми с усмивка, че църквата е единствената човешка институция, оцеляла 2000 години, благодарение на правилата си за "ненамеса".
    Тоест няма да има скандали и прецеденти, освен ако сами не си ги причиним с някоя алкохолна или друга изцепка.
    Каквато няма да допуснем, имаме достатъчно опит.
    Палатковия лагер ще бъде организиран извън землището на манастира, но в земите му. Имаме извор, ще организираме тоалетни, умивални, имаме добре оборудвани аптечки. Освен това ще има места за нощувка в къща за гости- наблизо.
    Вече сме ходили на оглед със Станко, миналата неделя, тази неделя организираме материали, другата пак ще посетим финално преди начало на акцията.
    Има нъжда да публикуваме обявата в Четвъртък, ако получим разрешение. Така ще разполагаме със седмица за записване на доброволци.
    Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

  • #2
    От: Почистване на Разбоишки Манастир близо до Годеч. 1 и 2 Април 2017 година.

    Ами, ред е да дооформиш обявата.

    Коментар


    • #3
      От: Почистване на Разбоишки Манастир близо до Годеч. 1 и 2 Април 2017 година.

      Има ли достъп с кола?
      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

      Коментар


      • #4
        От: Почистване на Разбоишки Манастир близо до Годеч. 1 и 2 Април 2017 година.

        Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
        Има ли достъп с кола?
        Има достъп по един заобиколен път . Ако няма багаж има друг достъп по стръмна пътека около 1км. , но пеша .Гледката е уникална .

        Коментар


        • #5
          От: Почистване на Разбоишки Манастир близо до Годеч. 1 и 2 Април 2017 година.

          Ето един общ изглед към манастира.
          Манастира се намира в скалата, вижда се в бяло, между дърветата.
          Тази поляна, която се вижда в преден план я предвиждаме за палатков лагер.
          Има кладенец и извор, който ще каптираме, ако акцията се превърне в сезонна, за цялото лято.
          Предвиждаме да изградим и тоалетни, както и умивалник.
          Правили сме го вече, при почистване на язовир Въча, така че имаме опит.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Man1.jpg
Прегледи:1
Размер:190.7 КБ
ID:5747429
          Ето общ изглед от Гугъл Мапс. Има и съседен манастир Света Параскева. Той е уреден перфектно.
          Което не може да се каже за Разбоишки манастир.
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Karta0.jpg
Прегледи:1
Размер:77.2 КБ
ID:5747430

          Пътя за Разбоишки Манастир, минава от Калотино, през село Чепърлинци и покрай манастир Света Параскева.
          Пътя е проходим за лека кола. Не е асфалтиран, но е покрит с чакъл.
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Karta01.jpg
Прегледи:1
Размер:66.6 КБ
ID:5747431

          Ето и целия път през село Калотина.
          От село Разбоище, както се вижда на Гугъл Мапс, за което се минава през Годеч, пътя стига до някъде
          и следва преход пеша. Прехода е стръмен и не е подходящ за неподготвени хора и с хлъзгави обувки.
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Karta02.jpg
Прегледи:1
Размер:74.9 КБ
ID:5747432

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Karta03.jpg
Прегледи:1
Размер:47.4 КБ
ID:5747433
          Разклона от път Е80, за село Калотина е в ляво. След това се минава под Е80 през подлез.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Karta04.jpg
Прегледи:1
Размер:81.1 КБ
ID:5747434
          Има и път през Годеч, отново проходим за кола, тази Неделя ще го "прозвъним" със Станко с обикновена кола и GPS.
          Ще запишем трак и ще го публикуваме тук.
          За колегите, които искат по луксозни условия за нощувка има предвидена къща за гости
          в близкото село Каленовци.В Неделя ще преговаряме за цените, които ще ни оферират.
          Ще бъдат обявени в темата. По надолу ще публикувам снимки от къщата за гости.


          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Man2.jpg
Прегледи:1
Размер:200.2 КБ
ID:5747436
          Стопанските сгради на манастира са потънали в разруха, с опасност от срутване.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Man4.jpg
Прегледи:1
Размер:240.7 КБ
ID:5747438

          Това което се вижда нагоре е манастирската част.
          Тя е от въд река Нишава, която разделя стопанските постройки от
          черковната част.
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Man5.jpg
Прегледи:1
Размер:330.6 КБ
ID:5747439
          Около самата сграда на скалния манастир е доста запуснато.

          Има едни цигли в скалната ниша, които трябва да свалим долу. Ще се наложи да изградим елеватор.
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Man6.jpg
Прегледи:1
Размер:118.0 КБ
ID:5747440
          Има доста работа за вършене, както се вижда.

          Покрива на тази сграда е покрит със скалини отломци. Трябва да се почисти.
          Със съответните алпийски осигуровки, разбира се.
          Разполагаме с такива.
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Man7.jpg
Прегледи:1
Размер:135.9 КБ
ID:5747435
          Прикачени файлове
          Последно редактирано от Nik Nikolov; 23-03-17, 21:08.
          Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

          Коментар


          • #6
            От: Почистване на Разбоишки Манастир близо до Годеч. 1 и 2 Април 2017 година.

            Първата акция, ще е само за почистване.
            Не са необходими някакви особени инструменти.
            Ръкавици и чували за отпадъци, ще бъдат осигурени, но ако някой си носи, няма да са в повече.

            По време на първата акция, ще направим планове, за това с какво можем да помогнем на манастира, и как ще го осъществим.
            Всички желаещи са добре дошли.

            Известен е принципа,че благотворителен труд не се съизмерва.
            И един отпадък да се прибере, вече е от полза.

            Възможно е еднодневно участие, с пристигане и отпътуване, както и двудневно с нощувка, в палатковия лагер, или в къщи за гости, в околните села.
            Последно редактирано от Nik Nikolov; 23-03-17, 21:46.
            Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

            Коментар


            • #7
              От: Почистване на Разбоишки Манастир близо до Годеч. 1 и 2 Април 2017 година.

              Уникално място. През Чепърлянци се стигаше по перфектен земен път. И от попа останахме с добри впечатления преди години като ходихме.
              Колкото повече книги четат децата ви, толкова по-малко ще слушат чалга!

              Коментар


              • #8
                От: Почистване на Разбоишки Манастир близо до Годеч. 1 и 2 Април 2017 година.

                С кеф бих дошъл стига да не ме пишат наряд, следя темата с интерес, и ако мога ще дойда. Лошото е, че при мен ще се реши в последния момент, ама ... каквото мога бих направил от сърце!

                Коментар


                • #9
                  От: Почистване на Разбоишки Манастир близо до Годеч. 1 и 2 Април 2017 година.

                  Прекрасно място.
                  По-миналата година имаше една монахиня , сега от описанието става ясно че вече не е така.Имаше и доста хора , посещаващи мястото, предимно по пешеходният маршрут.
                  Имам желание да се включим с децата,според предстоящият план,необходимостите и възможностите.
                  Имам и въпрос, породен от интереса ни в миналото, да съдействаме на този и още един манастир в района , и към момента нямаме отговор.
                  Като се има предвид да се помогне на манастира , помагаме на доброволеца ли , на институцията, на сградата ли , и ще има ли кой да опази резултата от труда ни.Може би уместно ще е на л.с. или по тел.
                  Въпроса по никой начин няма за идея да повлияе негативно на идеята , напротив, оставам с впечатлението че сте намерили своите отговори.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Почистване на Разбоишки Манастир близо до Годеч. 1 и 2 Април 2017 година.

                    Уникално място, но на 1 и 2 април ще пътувам и няма да мога да дойда, запазвам си мерака за следващи акции.
                    LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                    www.ADV-Bulgaria.com

                    Коментар


                    • #11
                      От: Почистване на Разбоишки Манастир близо до Годеч. 1 и 2 Април 2017 година.

                      Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
                      Прекрасно място.
                      По-миналата година имаше една монахиня , сега от описанието става ясно че вече не е така.Имаше и доста хора , посещаващи мястото, предимно по пешеходният маршрут.
                      Имам желание да се включим с децата,според предстоящият план,необходимостите и възможностите.
                      Имам и въпрос, породен от интереса ни в миналото, да съдействаме на този и още един манастир в района , и към момента нямаме отговор.
                      Като се има предвид да се помогне на манастира , помагаме на доброволеца ли , на институцията, на сградата ли , и ще има ли кой да опази резултата от труда ни.Може би уместно ще е на л.с. или по тел.
                      Въпроса по никой начин няма за идея да повлияе негативно на идеята , напротив, оставам с впечатлението че сте намерили своите отговори.
                      Много актуален въпрос. На кого помагаме - всъщност ?
                      Има едно момиче доброволец, което се е заело да възстанови манастира. Няма организация, няма финасиране, по евро или някакви други програми. От гледна точка на нашия опит в благотворителни акции, тя няма никакви организационни умения. Случайно се запознава със Станко, като търси помощ за възстановяване на Разбоишки манастир. Хубаво е да помогнем.
                      Обаче все пак - Какво искаме да постигнем с нашата помощ ?
                      - Да възстановим манастира с монахини и служби ?
                      - Да оформим историческо място ? - знае се, че в пещерата, пред манастира, поради естествения комин, който изсмуква въздуха, се е приготвял голяма част от барута за Априлското възстание.
                      - Да направим обект за туристическо посещение и отдих ?

                      Това можем да решим и в диалог тук. Аз откровенно казано, не зная коя възможност ме интересува най-много.

                      Със сигурност обаче знам, че ми е болно да гледам разрухата обзела това свято и историческо място. То си се руши направо. Манастирската черква е с ремонтиран покрив, но съседното помещение в което са живели монахините /килия/ е неизмазано, със разрушен покрив, гниещо дюшеме.
                      Дори и да се намери монахиня, която Синода да въдвори там, то тя няма условия за живот.
                      Килията рябва да бъде възстановена, да се измаже външно, да се ремонтира и обезопаси покрива, пък после каквото се случи.
                      Манастира и околността са си собственост на Софийска Епархия, но тя няма възможност /или пък непременно желание/ да ремонтира сега.
                      Гледаме да не се бъркаме в черковните дела, ние просто искаме да помогнем.
                      Имаме устна благословия, защото предпочитаме да сме група граждани, която помага с чисти помисли, а не някакво сдружение с идеална цел, па била тя и в "обществен интерес". Много се "умърсиха" напоследък подобни благотворителни сдружения. Затова гледаме да запазим социална хигиена.

                      За спасителни акции, където се поема отговорност, ние имаме подобно сдружение МСС, което е ЮЛ и може да поема отговорност за рискове и жертви.
                      Инак няма кой да ни позволи да участваме, в гасене на пожари, наводнения и други подобни бедствия.

                      В благотворителна акция като тази, се явяваме като група граждани.
                      Обяснявам тези неща, за да няма "скрито-покрито" и недоразумения.

                      Работата, която ще се върши на 1 и 2 Април е предимно почистване на отпадъци от ремонта на Църквата през миналата година.
                      Също така и обработка и лакиране на дървените парапети, стъпала и странични дъски, по пътеките към манастира.
                      Има достатъчно работа, както за мъже, така и за жени.
                      Има и специфични дейности, които изискват технически познания, умения и инструментариум - така характерни за нашия форум.
                      Друг не би се оправил. Тук сме уникални !!!

                      По време на първата акция, ще огледаме, обсъдим и набележим задачите за следващи акции.
                      Работа има много. Зависи, кое ще си изберем. За нас е достойно, нещо наистина технически трудно като задание.
                      Има идея за лифт, за превоз на боклуци, за мрежа спираща камъните, за преоформяне на моста над река Нишава.

                      Трябва да има предизвикателство, за да има тръпка.
                      Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                      Коментар


                      • #12
                        От: Почистване на Разбоишки Манастир близо до Годеч. 1 и 2 Април 2017 година.

                        Има нещо горе в скалната църква, зад иконостаса, нещо много старо и важно за историята ни, обаче забравих що.
                        Няма да дойда , че съм у Варна на море по него време, но съжалявам искрено.
                        подаръци за мъже от FACOM
                        промоция на читави инструменти

                        и на хоби такива

                        тел. О879 Ч8Ч 2З5

                        Коментар


                        • #13
                          От: Почистване на Разбоишки Манастир близо до Годеч. 1 и 2 Април 2017 година.

                          Аз имам желание да дойда. Логистиката ще ми е малко сложна , но ще го преживея
                          Обаче твърдения , че "църквата" нямала средства не искам да чувам , че ме избива на агресия. Нека да го направим това добро дело , пък то равновесието си го има от край време.
                          Проблем ли е , ако се пристигне след обед в събота и се тръгне по обед в неделя ?
                          Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                          За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                          A1+

                          Коментар


                          • #14
                            От: Почистване на Разбоишки Манастир близо до Годеч. 1 и 2 Април 2017 година.

                            Първоначално публикуван от ИВАН НЕДОКЛАНОВ Преглед на мнение
                            Аз имам желание да дойда. Логистиката ще ми е малко сложна , но ще го преживея
                            Обаче твърдения , че "църквата" нямала средства не искам да чувам , че ме избива на агресия. Нека да го направим това добро дело , пък то равновесието си го има от край време.
                            Проблем ли е , ако се пристигне след обед в събота и се тръгне по обед в неделя ?
                            Институциите на вярата са изрично забранени за обсъждане тук. Иначе въпросът е минимум сложен.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Почистване на Разбоишки Манастир близо до Годеч. 1 и 2 Април 2017 година.

                              Първоначално публикуван от ИВАН НЕДОКЛАНОВ Преглед на мнение
                              .....Проблем ли е , ако се пристигне след обед в събота и се тръгне по обед в неделя ?
                              Имаме устойчив принцип.Решвн е преди 10 години, когато почиствахме язовир Въча. Причината е, че доброволците едва не се изпокарахме, без да се усетим.

                              Няма количествено измерение за доброволен труд.

                              Един идва, събира 1 чувал боклук, после си разпъва софра, хапва и си заминава.
                              Друг събира боклук цял ден.

                              И двамата са еднакво доброволци, без разлика.

                              Това е така, защото главното е промяната, която благотворирелния труд оказва върху нас - хората, в конкретния случай форумни членове.
                              Веднъж благотворител, - за цял живот такъв!

                              Така го решихме преди години, и до днес това правило не ни е подвело.

                              Така, че когато и да дойдеш, колкото и работа да свършиш, всичко е добре.
                              Всвки знае себе си. Един не разполага с време, друг със средства, трети със здраве и.т.н.
                              Нека помагаме и се кефим на това, без да се съизмерваме.
                              Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X