Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Парафин-при загряване?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Парафин-при загряване?

    Здравейте приятели (въпроса е най вече към химиците), при апретиране на тъкани с Парафин се отделя доста сериозно количество дим-според вас какво съдържа димът?
    С две думи: плата се изплаква с омекотители и се импрегнира с парафин, след това се суши при температура около 150г.-но се отделя доста сериозно количество дим който е силно задушлив!
    OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

  • #2
    От: Парафин-при загряване?

    Да предположим ли, че плата е обезскробван? Апретурата включва много операции и преди да се премине към олеофобна или хидрофобна обработка, трябва да са ясни поне два други параметъра- рН на воден извлек и остатъчно съдържание на формалдехид. Добре е да се знаят и други неща, но би ли споделил целта на занятието? Решил си да си правиш домашна апретура или се занимаваш с това и имаш производствен казус?
    Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

    Коментар


    • #3
      От: Парафин-при загряване?

      Целта е, да разбера какво излиза от един комин на съседният завод! Машината е шпанрама-която изсушава плата след тониране, но излиза сиво-бял дим със задушлива миризма (мирише на пласт маса)! За съжаление според РИОСВ, няма проблем, даже съм сигурен, че не знаят за апретиране на плата с парафин! Мисля, че този дим е точно от парафина, та идеята е дали е много вреден, и какво да се търси като химични елементи над нормата ако евентуално решим да викаме лаборатории!
      OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

      Коментар


      • #4
        От: Парафин-при загряване?

        Съвсем на първо четене, мисля че грешиш.
        Парафинът има далеч по- висока т.к. от 150 градуса, да не кажа, двойно по- висока. При всички положения, е температура, при която влакната (естествени, изкуствени или повечето синтетични) биха получили трайни увреждания. Така че, това в комина е нещо друго. Да не говорим, че самият парафин няма задушлива миризма.
        Това не пречи, тъканите да се обработват с нещо, за по- добро поемане на парафин. Обичайните заподозрени тук, би следвало да са някакви ароматни (циклични) въглеводороди. Като правило, препаратите за апретура са едни *айна с доста повече от една компонента. Принципно, ако има нещо притеснително в пушека, излизащ от комина, би следвало нещата, отичащи се в канала, да са по- притеснителни. Това- само като правило.
        Не останаха много апретури в БГ... Ти откъде си?
        Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

        Коментар


        • #5
          От: Парафин-при загряване?

          http://natalia-sz.com/%D0%B1%D0%B0%D...3%D1%80%D0%B0/
          OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

          Коментар


          • #6
            От: Парафин-при загряване?

            Брех, колко неща са ми изветрели от главата от едното време. Тропчо бре, то ще излезе, че сме колеги, ама аз след завършване повече не стъпих в бранша.
            The Flat Earth Society has members all around the globe.

            Коментар


            • #7
              От: Парафин-при загряване?

              Не си загубила много, Вив.
              Марине, аз лично не мога да се сетя за финиш на платове с парафин. С полиуретан, тефлон... да, ама с парафин не съм чувал. Може и да е някаква нова технология, аз също от години не следя модните тенденции в обработката на тъканите. По- вероятно е, да става дума за профилактика на инсталациите и това да е временно явление, което докато си пишем тук да изчезне.
              Принципно, производството на текстил е мръсна работа. В Европа отдавна са го разбрали и на това се дължи бумът на този бранш в Турция, отпреди 50-60 години. Държави с традиции като Италия и Англия изнесоха тази мръсотия още преди да започнем да се тупаме в гърдите как имаме най- голямото предприятие на Балканския полуостров.
              Но, това е една друга тема.
              Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X