Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Машина за рязане на профили

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Машина за рязане на профили

    Здравейте,

    Имам нарастваща нужда (за хоби) за рязане на профили, понякога под определени ъгли, понякога по много парчета с еднаква дължина.

    Сигурно има хора, които на ръка ги режат като машина, но аз не съм от тях и с оглед на това, че го правя непрофесионално няма изгледи да се промени. Разполагам с ъглошлайф 125мм.

    Вариантите ми са :

    • 230мм шлайф със стойка (220-300лв) - най-гъвкав вариант, защото освен настолна машина ще си имам и голям флекс. Да, ама дори тази на Wolfcraft не ми се види много стабилна, а все пак струва почти колкото шлайфа. В цената отиваме почти на следващия вариант.
    • Настолен ъглошлайф или машина с абразивен 355мм диск (250-400лв). Има по-голяма дълбочина на срез, но пък регулирането на ъгъла на рязане е също толкова нефелен, колкото и на стойката за шлайф. Дори и на хай-енд машините. Тук поне самата "люлка" е доста по-качествена. Проблемът е, че диска е голям и чета мнения, че се огъва и изкривява среза.
    • Циркуляр с метален диск (хххх лв)- това почти съм го изключил като вариант, защото цените са доста по-високи, а пък цените на консумативите са "олеле майко".
    • Банциг за метал (600лв) - гледам, че в САЩ е доста популярно средство за рязане. Разреза е много по-чист, твърди се, че е и по-прецизен. Материала не се загрява или поне пренебрежимо малко спрямо абразивното рязане, а и няма искри и прах (но има стружки). Проблемът е, че машините са доста по-скъпи и май не са много разпространени в България. Аз лично на живо не съм виждал, само по разни онлайн магазини.


    Някой може ли да даде съвет и впечатления от първа ръка кой от методите използва и какво му харесва/не му харесва.

  • #2
    От: Машина за рязане на профили

    Уточни от какъв материал са профилите, дебелина, размер? Така само, може да се гадае.
    Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

    Коментар


    • #3
      От: Машина за рязане на профили

      Да, пропуснал съм. Въпреки че мисля донякъде се подразбира, че щом е хобистка работа говорим за не много големи профили. Досега ми се е налагало да режа 40х40. Няма как да знам какво ще ми се наложи някой ден, но да кажем, че болшинството ще е в този диапазон. Дебелина 2-3-4мм максимум, стандартна черна стомана.

      Т.е. изискванията към класа на машината не са нищо особено, реално всичко от 230мм шлайф нагоре ще се справи чисто физически. По-скоро се чудя между различните технологии на рязан и техните силни/слаби страни.

      Коментар


      • #4
        От: Машина за рязане на профили

        Със стойка за ъглошлайф забрави, винаги криви, самият диск подава в едната или другата посока, много по често в едната както и да го галиш. Особено при рязане под градус. Стойката си е лимбизия. С отрезна машина с карбофлексен диск става, но машината трябва да е масивна, с много як двигател и обороти. Банцига е най доброто решение според мен, но вече зависи дали си заслужава средствата.
        При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

        Коментар


        • #5
          От: Машина за рязане на профили

          Като цяло стационарните машини с абразивно рязане са неприятни за работа, че са само с дебел диск и много искри много шум .Хубав клас китайска падаща ножовка е около 3000 лв. Най якото с което съм рязал е стационарен бавнооборотен циркуляр от татово време със нещо като видиран диск.Ем си реже ем си охлажда и колкото и да се опитвах да го "задъхам" с един 80/80/4мм. не гъкна.Трифазен дзвер! Банцига за 600 лв. е мечта!
          Гледам в ляво- няма нищо, гледам в дясно пак няма нищо и си викам: Аааааа тука има нещо!

          Няма вече Диско,няма вече Pinz...

          Коментар


          • #6
            От: Машина за рязане на профили

            За лентова ножовка си, ето ти пример, дано модератора да не го сметне за реклама http://suneuropa.com/product/6123/le...-de-40536.html
            Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

            Коментар


            • #7
              От: Машина за рязане на профили

              Ако имаш струг, можеш да си избацаш една ножовка. В тубата има варианти бол.
              Недостатъка им е, че са по-бавни, но консумативите са по-поносими. Между друготото аз съм решал да си правя точно такова.

              Коментар


              • #8
                От: Машина за рязане на профили

                Малка лентова ножовка е най добрия вариант . В работата имаме две едната е Ейнхел другата още по куче марка . През годините са нарязали много тонове материал и още работят без проблеми с някой дребен ремонт . В Полимета има всякакви евтини скъпи на който каквото му трябва .
                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                Коментар


                • #9
                  От: Машина за рязане на профили

                  Благодаря за отзивите! Значи първия вариант със стойка отпада. Точно тази ножовка на Гюде гледах, но нямам впечатление от марката. Като гледам, че подобно Fervi е двойни пари се чудя дали тази няма да е много измислена. Не че от Ферви имам впечатления де

                  sek.1, какво имаш предвид под малка? Стационарна, но малък модел или от тези преносимите акумулаторните?

                  Банцига определено ми е фаворит, ама не са малко парите (за едната играчка в свободното време).

                  Иначе в службата има отрезна машина от синята серия на Бош за доста пари. Замени някаква с диамантен диск и течност за охлаждане, нискооборотна, на която обаче консумативите са на безбожни цени. Колегите, които работят на Бошчето не са много въодушевени, но пък и те не са металджии по професия, по-скоро като допълнение и нямат много база за сравнение.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Машина за рязане на профили

                    За хоби дейност верният отговор е втория.
                    Част от твърденията са верни и резултат от неграмотно боравене с циркуляра за метал.
                    Достъпни консумативи с прилична издържливост,бърза и лесна настройка,лесно преносима и с възможност да допълнителни фунции.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Машина за рязане на профили

                      Първоначално публикуван от ivokbg Преглед на мнение

                      sek.1, какво имаш предвид под малка? Стационарна, но малък модел или от тези преносимите акумулаторните?


                      Малките стационарни . Не съвсем малките дето се слагат на маса . Акумолаторните са пълен т@ш@к . Оправдани са само ако ще режеш нещо дребно на място където няма ток . Става въпрос за машина от този тип . На машините на Полимета рамото се изправя слага се едно ламаринено плотче и можеш да я ползваш и като банциг . Другото хубаво на лентовите машини е че правят почти идеално прав срез 1 мм . При рязане на заготовки оставяш още един за челосване . На хидравличните листове ножовки листа е 3 мм и криви поне още 2 та имаш 5 мм загуба на материал при рязането . Като режеш черно не е страшно щото е евтин материала ама като режеш бронз или дурал нямаш никаква сметка да ти е голяма фирата . Натиснете снимката за да я уголемите

Име:bs-115-1200x1200.jpg
Прегледи:1
Размер:55.9 КБ
ID:5743091
                      Последно редактирано от sek.1; 09-02-17, 19:36.
                      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                      Коментар


                      • #12
                        От: Машина за рязане на профили

                        Както ти казаха най добрия вариант е лентоотрезна машина, след дълго търсене и чакане да изпадне нещо евтино се сдобих с ето тази.
                        https://www.amazon.de/Einhell-BT-MB-.../dp/B001EX8N5Q
                        Взех я втора употреба направо нова съдейки по боята, пазарих я за 300лв със доставката 350, естествено имаше какво да се пипне по нея.
                        Лентите са по 20 - 25лв, в зависимост от материала който режеш има ленти с различна едрина на зъбите.
                        В крайна сметка се родих с нея, дори понякога свалям детайла от струга и го режа на нея.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Машина за рязане на профили

                          Така, за съжаление този Айнхел вече не се произвежда.

                          Общо взето сведох избора до Gude MBS 115, което в момента го няма налично, но уж ще внесат на цена 670 и малко лева.
                          Другия вариант е Harris BS 115 от Полимета. Там цената е около 100 кинта нагоре.

                          И двете машини изглеждат 1:1, поне по снимките, характеристиките също са много сходни.

                          Нещо, което обаче не можах да разбера е как стои въпроса с консумативите. Ленти има бол по магазините, но аз не видях точно същия размер като посочените за тези две машини. Може ли да се варира в дължината и чрез някакъв компенсатор да се елиминира разликата? Въобще тези ленти безконечни ли са, как се сменят и т.н.?

                          Тъй като много ме привлича възможността да се използва като нормален банциг мога ли да режа неща различни от метал? Дърво, пластмаса, плочки? Не виждам причина да не мога, но все пак...

                          Между другото днес малко се отдалечих от покупката във финансово отношение, защото Ташев Галвинг са пуснали хубави промоционални оферти и отнесох една 230мм Макита с плавен старт. Дните на майстора са до 12.02, така че ако някой се е видял в пари да види какво има
                          Последно редактирано от ivokbg; 10-02-17, 14:34.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Машина за рязане на профили

                            Въпросите ти с лентите, ще ти се изяснят най добре след като купиш машината. Челно заварени са като на банциг за дърво, има ги с различен профил на зъба, а се продават и на ролка (на метър) и във всяко дървообработващо предприятие могат да ти ги заварят. Това да ти е проблема. Аз от такава лента си сеча за ръчната ножовка.
                            При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Машина за рязане на профили

                              sek.1 е прав.Само ще те посъветвам да не се занимаваш с полимета.Турски са и са ментета от най висок клас.Редукторите са им от кашкавал,а двигателчетата нямат нищо общо с обявените 250W.Преди повече от десет години години имах две на Ferm - BZ 110.Смачкали са поне един танкер желязо.2014 та купих от полимета една малка и една от следващия клас.На по голямата редуктора дава фира два пъти,на малката един,докато бяха в гаранция.Цяла година се трових с тях.Сега имам два Matrix MBS 550 ,купени от баумакс за по 600 и няколко лв.Да не кажа голяма дума - над 200 тона са и са като нови.Ленти биметални за неръждаемо правят в магазина да авточасти на ул.Веслец № 70.Полимета ги пазарува от тях.Скъсана лента лепят срещу левче.Дано съм ти бил полезен.Размера на лентата е 1640 мм.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X