Обява

Свий
Няма добавени обяви.

въпрос относно свещите

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: въпрос относно свещите

    Първоначално публикуван от bambal Преглед на мнение
    Днес свалих отново моята свещ и на нея пише ACDelco 12571040 (със зелен надпис), Made in Germany HLR8STEX, с три електрода. Тук нещо не разбирам, единият номер (12571040 ) е каталожен на ACDelco, а другият- на Бош, това означава ли, че това са реално свещи на Бош, но произведени по лиценз на ACDelco или нещо подобно? В смисъл, ако поръчам свещ на Бош с номер HLR8STEX същата ли би трябвало да бъде (знам, че ще пасне по данни) или не?
    В конкретния случай не знам кой държи лиценза и как се договарят помежду си. АСДелко е подразделението за свещи на Дженерал Моторс, затова частите носят техния номер. Опел е под шапката на Дж.М. Обаче АСДелко не винаги са "производител", но това не е толкова съществено.


    По принцип става дума за това, че различни производители произвеждат свещи с определени/еднакви технически параметри, и съответно свещите им са "взаимозаменими". Не винаги значи "еднакви". В твоя случай вероятно значи "еднакви" АСДелко/Бош, както се подразбира от надписа на кутията (едното май е само каталожен номер на част, а другото на Бошовски код на свещ ), в други случаи може и да не значи. Спокойно си поръчвай HLR8STEX, това излиза и по "съвместимост". Тази от линка на Аутовокс, както са го написали, изглежда че става, доколко може да се вярва на Аутовокс не знам.


    Има няколко основни производителя на свещи, които са си разпределили света. Примерно азиатските автомобилостроители ползват Денсо и НГК, а в колите на Дженерал Моторс слагат АС свещи. Бош са почти универсални, но може да има коли за които свещите на Бош не стават.


    Като търсиш свещ, гледаш какво е сложил/препоръчва производителя за твоята кола, ако не го намериш търсиш тези дето са изрично посочени като "съвместими" за този автомобил. По уебсайтове където продават свещи, търсенето става по модел кола и двигател. И чак тогава като излезе съответната свещ, ще има допълнително показано с кои други може да се заменя за този автомобил.


    Ако знаеш какво правиш, може да си намериш свещи извън споменатите по-горе - просто да погледнеш на уебсайта на производителя на свещите, и да си избереш по-добър модел от същата марка (направен с по-добри материали, макар и със същите технически параметри. Примерно платина вместо иридии).
    По-нататък може да си търси и други разновидности свещи с по-различни параметри от препоръчаното, за тунинговане, така че може някъде да ти предложат нещо екзотично. Цифро-буквения код в имената на свещите отговаря на разни характеристики и просто си търсиш свещ с характеристики по желание.

    Коментар


    • #47
      От: въпрос относно свещите

      Мисля, че вече си отговорих на всички въпроси, които зададох. На Опела поръчах уж оригинални свещи, брандирани от GM, а на Тойотата реших да експериментирам с иридиеви свещи, интересно ми е дали бих забелязал някаква осезаема разлика (и двете коли нямат никакви проблеми, просто свещите им не са сменяни 7-8 години и са на по 60000/ 90000 км). Ако има интерес мога да споделя впечатления след няколко седмици.
      От всички мнения, които изчетох (не само тук) оставам с впечатлението, че дори и правилно подбраните свещи могат да създадат сериозни проблеми, но като се зачете повече човек разбира, че голяма част от тях се дължат или в резултат на изкривяване на елетрода, за да се промени разстоянието, или на дефектна бройка, или на някакъв друг проблем в системата, който се е проявил чрез свещите.
      Научих тук, че разстоянието между елетродите не би трябвало да ме притеснява, стига свещта да отговаря за съответния автомобил, а по-важно е да се подбере свещта съобразена с топлинното й число, отделен въпрос е, че и за двата автомобила, за които търсих свещи не намерих такива с различни стойности, независимо от производителя. На който му се чете за топлинното число при различните марки, тук има полезна информация.

      Благодаря за помощта на всички, които писаха по темата, надявам се да е полезна и на други четящи!
      Поздрави!

      Коментар


      • #48
        От: въпрос относно свещите

        Първоначално публикуван от bambal Преглед на мнение
        Тойотата реших да експериментирам с иридиеви свещи, интересно ми е дали бих забелязал някаква осезаема разлика......
        Ако ти е в добро състояние двигателя, с висока степен на компресия и бедна смес в цилиндъра, ще има осезаема разлика..

        Ако ти е издухан мотора, с разстроена бензинова система работеща на богата смес, практически няма да забележиш разликата, между иридиева и обикновена свещ..

        PS. И аз преди бях голям противник на иридиевите, ако трябва да си призная честно, защото бях по прост тогава, ги слагах на балканчета, и чаках някаква разлика да има!!!!


        Тук долу горе показват как работи обикновената свещ, как расейва искрата, а как иридиевата концентрира искрата..
        И в зоната на тази концентрация, температурата е много голяма, което почиства електродите от продукти на горенето до блясък..






        Иридиеви на 100 хиляди мили

        Последно редактирано от Traqn Savov; 12-02-17, 09:52.
        Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

        Коментар


        • #49
          От: въпрос относно свещите

          Всъщност понякога има смисъл и от заиграване с топлинното число. Ясно е, че в каталога няма да ти предложат по-топла или по-студена свещ за дадения модел, но такава може да бъде подбрана по техническите данни в каталога (NGK примерно имат такива).

          Аз примерно съм си въобразил че на Ужаската има смисъл да се сложат свещи с една стъпка по-студени от предписаните. (BPR7HIX вместо BPR6HS на NGK). Засега предположението е напълно валидно. Не съм имал повод да ги проверя.

          Коментар


          • #50
            От: въпрос относно свещите

            По студена свещ, може да няма достатъчно температура за да се само почистват електродите на свеща, което не е добре особено за студеното палене на двигателя..

            По-топла свещ пък може да доведе до самозапалване на горивната смес, което пак не е хубаво, заради детонационното горене, може и да стопи електродите, или да напука керамиката, която ще се разпадне вътре в цилиндъра...

            Всички тези неща, важат само за двигател на който е с напълно здраво техническо състояние, и с напълно изправна запалителна, и горивна система.

            Ако нещо не е наред по двигателя, ако гори масло или антифриз, ако не е наред запалителната или горивната система, типа и топилното число на свеща е най малкият проблем..

            На газовите двигатели, може да се сложи с една идея по студена свещ, понеже в температурно отношение е много по натоварен топлинно, от двигател работещ на бензин.

            Пс. свещите се подбират най точно от завода производител, при работа електродите да се нагреят до към 800 градуса..
            Ако няма как да човек да измери работната температура, на електродите, е по добре да се придържа към заводските препоръки..

            Пс. 2 във всеки магазин за части имат едни голеееми каталози, казваш модела на двигателя, вътре има и заменки, ако модела е замислен по времето на абитуриентската на баба ми, както G6A VALENCIA на форд примерно...
            Така че, не знам, какво е толкова трудно, че чак цял километър тема са изписа, за едни свещи..
            Последно редактирано от Traqn Savov; 12-02-17, 10:51.
            Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

            Коментар


            • #51
              От: въпрос относно свещите

              Първоначално публикуван от mendi Преглед на мнение
              E, за иридиевите - на ТТ-то едно време взех такава с вяра че ще бракувам мотора с нея, карах 3 години и из невиделица се появи проблем с прекъсване, плякане не щене да пали и такива.
              Пробвахме няколко враианта - гориво, карб и тн. Яростно защитавах свещта до последно защото е вечна нали, ама ми надделяха и сложихме една обикновенна от 4 лева. За мои срам и радост мотора заработи все едно нищо не е било.
              Та едва ли вече ще си купя иридиева, платинена, паладиева, родиева и други свещи съдържащи благородни метали. ПЪк и на цена от 30 лева/бр. колко иридии де има в нея
              Привет.

              Не толкова силно изразен проблем, но подобен. Моля за коментари.

              АУДИ А3 1.8Т (AQA) след смяна на свещи с Денсо Иридиум ТТ имаше много осезаемо подобрение на работата на мотора, почти удивително.

              Реших да зарадвам и Тойота Авенсис 1.8 VVT-i (1ZZ-FE, 129 к.с.) с Денсо Иридиум ТТ свещи - никаква разлика "преди" и "след". Всичко щеше да е ОК, ако не беше започнало да вдига грешка "прекъсване на цилиндър". Грешката не е перманентна, след известно време чек-а гасне и нещата се оправят. Съпътстваща грешка дава и ламбда сондата.

              Възможно ли е бобината от запалването да не работи добре с иридиевата свещ и по тази причина да дава грешката "прекъсване"? По каталожни данни двете свещи - обикновената (Денсо K16R-U11) и иридиевата (IK16TT) имат еднакви параметри, освен разстоянието на електрода. На обикновената свещ е 1.1мм, на иридиевата е 1.0мм.

              Поздрави,
              Георги
              АИГ-Заваряване ООД
              Производител на заваръчни апарати "DEL"
              http://www.aigwelding.com
              0889 522 036

              Коментар


              • #52
                От: въпрос относно свещите

                Сложи обратно старите и виж ще дава ли пак грешки. Двата автомобила на бензин ли са само?
                "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

                Коментар


                • #53
                  От: въпрос относно свещите

                  Първоначално публикуван от dido uzunov Преглед на мнение
                  Сложи обратно старите и виж ще дава ли пак грешки. Двата автомобила на бензин ли са само?
                  Да, нямат газови уредби.

                  Слагането обратно на старите не е трудно, още повече че не са минали и половината от ресурса. По-скоро не ми се иска да го правя, ако иридиевите свещи не представляват проблем за бобините в смисъл да предизвикат повредата им. Все пак колата е на 13 години и бобините може да са вече с наченки на изхабяване/амортизация. Грешката "прекъсване" се появява един път на месец и половина - два, не става често.
                  АИГ-Заваряване ООД
                  Производител на заваръчни апарати "DEL"
                  http://www.aigwelding.com
                  0889 522 036

                  Коментар


                  • #54
                    От: въпрос относно свещите

                    Не знам конкретния двигател как е с бобините, кабелите и лулите. След няколко пъти борба с подобни проблеми вече съм им научил номерата. При заминали свещи често заминава и бобината, слагаш новите свещи и резултата не е задоволителен от заминала бобина - миналата седмица борих на брат ми колата с такъв проблем, с нови свещи а взе дори повече да прекъсва. За щастие имам набито око и видях лека пукнатина в едната(от 4, на всеки цилиндър по една с лула, без кабели) бобина и след смяна всичко се оправи. На една от предните ми коли беше същата работа, там проблема се оказа опечен кабел и щекер заради хлабав щекер към бобината, след смяна на кабела всичко се оправи. На 3-та кола се оказа пукната лула. Щом дава грешка на конкретен цилиндър сваляй кабел, лула и бобина или каквото има от изброените и гледай внимателно.
                    Ламда сондата съм забелязал, че светва на коли на газ когато се мъчат на баир на ниски обороти с натиснат педал до долу, а колата няма сила да вдигне обороти заради мързел на шофьора да свали една скорост надолу, баща ми ми го прави този номер, ама колата му не е много умна и с просто обд с блутулд само веднъж успях да му изтрия грешката и от тогава нещо не мога да се свържа. Едната от предните ми коли като му я давах редовно ми я връщаше със светещ чек от ламбда сонда заради тормоза на ниски, но тя беше по-нова и се свързвах от първи опит.
                    Последно редактирано от Иван Жоров; 04-01-18, 13:58.
                    Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                    Телефон - в профила!

                    Коментар


                    • #55
                      От: въпрос относно свещите

                      Първоначално публикуван от aig Преглед на мнение
                      Привет.

                      Не толкова силно изразен проблем, но подобен. Моля за коментари.

                      АУДИ А3 1.8Т (AQA) след смяна на свещи с Денсо Иридиум ТТ имаше много осезаемо подобрение на работата на мотора, почти удивително.

                      Реших да зарадвам и Тойота Авенсис 1.8 VVT-i (1ZZ-FE, 129 к.с.) с Денсо Иридиум ТТ свещи - никаква разлика "преди" и "след". Всичко щеше да е ОК, ако не беше започнало да вдига грешка "прекъсване на цилиндър". Грешката не е перманентна, след известно време чек-а гасне и нещата се оправят. Съпътстваща грешка дава и ламбда сондата.

                      Възможно ли е бобината от запалването да не работи добре с иридиевата свещ и по тази причина да дава грешката "прекъсване"? По каталожни данни двете свещи - обикновената (Денсо K16R-U11) и иридиевата (IK16TT) имат еднакви параметри, освен разстоянието на електрода. На обикновената свещ е 1.1мм, на иридиевата е 1.0мм.

                      Поздрави,
                      Георги

                      Да докладвам за решението на проблема с Тойотата. Оказа се изгорял (прекъснат) нагревател на втората ламбда сонда. Симулирахме съпротивлението (около 11 ома) с керамичен резистор който закачихме на стабилизиращата щанга и нещата заспаха.
                      АИГ-Заваряване ООД
                      Производител на заваръчни апарати "DEL"
                      http://www.aigwelding.com
                      0889 522 036

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X