Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Нов автомобил - какво гориво? Бензин, дизел, LPG или CNG?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Нов автомобил - какво гориво? Бензин, дизел, LPG или CNG?

    Първоначално публикуван от ivokbg Преглед на мнение
    Никъде не съм казал, че смятам да изплащам колата 10г, нито че търся такава гаранция. Просто смятам, че това е минималния период, в който искам да в използвам, за да може набутвацията да си струва за моя бюджет.

    Не смятам, че средния българин е орисан да кара Тата Нано или 15 годишна кола, както някои се гъбаркаха. Въпрос на сметки, приоритети и не на последно място манталитет. Предпочитам да карам нова Дачия, отколкото 15-годишен Мерцал.

    Сегашната ми кола е на 12 години на под 200К,в семейството е от нова. Допреди 2 години харчовете бяха поддръжка и козметики - някоя биалетка или маншон. В последните 2 години съм набил почти 3 бона в ремонти, отново консумативи - съединител, ангренаж, спирачки, амове. Просто всичко в една кола си има живот и не непременно изрзен в пробег. За момента положението е ок, но ако пак предстои такава инвестиция предпочитам да е първоначална вноска за нова кола, която пак да карам 10 години що-годе безпроблемно. Това е моята логика, не ангажирам никого.

    Да разчитам на такси и рентакар за мен просто е несериозно, нищо лично. Може в Европа да е оправдано, не знам.

    Иначе става въпрос за семеен автоомобил, естествено уикендите извънградско, през седмицата из града.

    Хибридите са доста извън ценовите рамки, за които говорим. Имам предвид автомобил нисък до среден клас. Хибридите са готини, но са Х2.
    Ами кажи си направо какъв отговор искаш да прочетеш.Нещо като Дачия Сандеро на газ ли?
    Оправданието е като гъз-всеки го носи със себеси !

    Коментар


    • #32
      От: Нов автомобил - какво гориво? Бензин, дизел, LPG или CNG?

      Без да съм в България и да съм запознат с новите европейски модели, директно си казвам- колега, проблема не е във вида гориво, проблема ти е, че ще я купуваш нова.
      https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

      Коментар


      • #33
        От: Нов автомобил - какво гориво? Бензин, дизел, LPG или CNG?

        Първоначално публикуван от Даниел Чобанов Преглед на мнение
        Ами кажи си направо какъв отговор искаш да прочетеш.Нещо като Дачия Сандеро на газ ли?

        А ти прочете ли темата? Или просто искаш да кажеш нещо?

        Не искам да ми казват какъв модел кола да си купя, нито дали да си я купя нова или стара, нито дали мога да си го позволя или не, нито дали има смисъл. Дали ще я изплащам 3 месеца или 30 години. Дори не искам темата да е конкретно за мен и моето семейство, исках да стане принципна дискусия за горивата - затова и съм я сложил тук. Иначе щях да я бодна при другите от типа "какво комби до 3 х.лв. да си купя".

        Попитах кой според вас е най-перспективния вид гориво от гледна точка на глобалните тенденции. Досега нещо по темата са споменали 2 или 3 човека. Останалите коментари вадят думи от контекста и пак става темата нова срещу стара кола. Сигурно след 2-3 страници ще стане бензин срещу дизел. С нетърпение чакам момента и някой да извади вечния хит, че колата трябва да струва 5.75% или колкото там беше от брутния годишен доход иначе си го загазил яко.

        Въобще темата стана типична за БГ форум

        Коментар


        • #34
          От: Нов автомобил - какво гориво? Бензин, дизел, LPG или CNG?

          Не се пали толкова .... тука стана като факбуката.
          Захапаха те , щото се подценяваш, като средна класа, а си доста на горе, ама това не е важно за темата.
          Какво точно трябва да е питането ти? Имаш притеснения , че в рамките на следващите 10 годни, ще се случи някакво сътресение и петролните горива ще изчезнат , или поскъпнат главоломно ?
          Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
          За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

          A1+

          Коментар


          • #35
            От: Нов автомобил - какво гориво? Бензин, дизел, LPG или CNG?

            Не се паля, но виждам коментари несвързани с темата и като уточня, че не е това, което питам ми казват "кажи какво искаш да чуеш"?!?!

            Не се подценявам ни най малко, наистина съм представител на средната класа. Може би разликата идва от това, че средната класа в София и в други краища на страната реално има различна покупателна способност. Много мои познати и комшии също карат нови коли, макар и нисък клас. Просто за работещо семейство в София 20 хиляди лева изплатени за 5 години не са толкова непосилни. Разбира се масрафа по новата кола не се изчерпва само с тези вноски.
            Но нека темата не залита в тази посока, не ми е това целта.

            Да, правилно си ме разбрал, интересува ме каква е тенденцията в по-дългосрочен план. Вчера чух, че в дните с повишени показатели за прахови частици в Париж и Берлин ако не се лъжа е забранено да се карат дизелови автомобили. А от 2020 щели да бъдат забранени въобще.

            Разбира се тези неща при нас сигурно ще дойдат през 2030г, но кой знае какви рестрикции ще измислят. Говори се за спиране от движение на колите без катализатори. Предвид колко са те на брой в страната едва ли ще се случи, но...

            А в тези размирни времена никак не изключвам да стане някаква драма с петрола и изведнъж да стане дефицитен или изключително скъп, което да се отрази на горивата. В този смисъл би трябвало метанът да е най-устойчив като наличност и цена.

            Такъв тип доводи исках да се излагат, а не кой какво може да си купи и има ли смисъл.

            Въпреки фалстарта на темата ще се радвам ако има хора с по-глобален поглед да споделят какво са видяли/чули, защото моята информация по въпроса се изчерпва с някоя и друга прочетена статия.

            Коментар


            • #36
              От: Нов автомобил - какво гориво? Бензин, дизел, LPG или CNG?

              Първоначално публикуван от ivokbg Преглед на мнение
              ... исках да стане принципна дискусия за горивата - затова и съм я сложил тук.
              ...
              Попитах кой според вас е най-перспективния вид гориво от гледна точка на глобалните тенденции. ... Сигурно след 2-3 страници ще стане бензин срещу дизел. С нетърпение чакам момента и някой да извади вечния хит, че колата трябва да струва 5.75% или колкото там беше от брутния годишен доход иначе си го загазил яко.

              Въобще темата стана типична за БГ форум
              Типично за много от темите тук, авторът като да не е много наясно какво точно пита и къде точно го сърби. Щото хем поставя въпроса "бензин, дизел или газ", хем се опасява, че темата можела да стане "бензин срещу дизел". Какво друго да стане при така зададен въпрос?!?

              А да се опитваш чрез дискусия във форум да си изясниш какви ще са глобалните тенденции за горивата, малце нещо умряла работа ми се чини. Не за друго, ами не ми е известно сред участниците да има някоя баба Ванга.
              Когато преди -найсет години смених бензиновата кола с дизелов джип, дизелите не бяха чак толкова популярни и цената на дизеловото гориво (ДГ) беше по-ниска от цената на бензина. После настана бум в търсенето на дизелови леки автомобили (щото нали там били направили двигателите им много екологични) и цената на ДГ тръгна нагоре, като за кратко време надхвърли тази на бензина. Отделно фактори като промени в акцизи и ръст на цените на петрола и т.н.
              В един момент представители на петролния бранш ни обясняваха отвисоко как трябвало да забравим за евтини горива, щото нефтът свършвал и въглеродните горива щели само да поскъпват.

              Е да, ама не! Съвсем наскоро се оказа, че нефтът май никак не е на свършване, та даже се заформило свръхпроизводство и цените се сринаха (това последното не се отнася толкова много за "тази страна", защото тук действат и разни други фактори). После пък гръмна друг балон - гордите собственици на еко-дизели, покриващи Евро 999 и т.п., отведнъж разбраха, че екологичността на колите им май била менте, щото там производителите правели някакви мушенгии за да лъжат тестовете. Т.е. като едното нищо може да се окаже, че дърта бракма на газ може и да е по-еко от новичък дизел с претенции. В резултат, махалото се засили в друга посока и дизеловите леки автомобили вече започват да изчезват от бъдещите планове на производителите, щото май излиза, че няма начин емисиите им да бъдат вкарани в налаганите норми на смислена цена.

              При това положение някой тук да претендира да е в състояние да предскаже накъде ще отидат нещата ми се струва доста голямо изхвърляне ...
              Ние не сме неутрални!

              Коментар


              • #37
                От: Нов автомобил - какво гориво? Бензин, дизел, LPG или CNG?

                Спред мен най-безпроблемен откъм експлоатация би бил бензин атмосферен. Като чета едва ли пробегът ще е повече от 15-тина 20 хиляди на година, така че от към цена не е съществена разликата. А колкото до драми с горивата, ако се случи нещо всички ще бъдат засегнати. Хибридите според мен не са достигнали техническо ниво, което да ги прави еднозначно ефективни и затова си заслужават разликата в цените основно в държави, където облекченията за данъци, паркиране и т.н. са съществени, каквато БГ не е.

                Коментар


                • #38
                  От: Нов автомобил - какво гориво? Бензин, дизел, LPG или CNG?

                  Значи въпросът изглежда така-не е проблем колко ще давам за Каско,обслужване и лизинг,а проблем са разходите за горивото???И то при средно 16-17000 годишно?Горивото има значение като цена при над 25000 км/годишно,а и по-малкото пари за него ще отидат за ремонти.Например на Фолксваген/Шкода ремонтите по тъпата и некачествена уредба на метан понякога стигат 3-4000лв.Икономично ли е?А който обича да кара динамично,харесва и коли с двигател с голям въртящ момент.Новите турбо бензини са изключително некачествени,иии ако шофирах повече от 50000 на година,може би бих търсел нов мощен турбо дизел

                  Коментар


                  • #39
                    От: Нов автомобил - какво гориво? Бензин, дизел, LPG или CNG?

                    Ако някой тук може да направи прогноза за цените на горивата и тяхната наличност след 10 години да не си губи времето по форуми

                    Към сегашния момент мисля, че най-добре е да имаш 2 възможни горива. Ако парите не стигат за plug-in хибрид (където реално има потенциал за най-различни комбинации: само ток, бензин и ток, газ и ток) тогава най-добре бензин с потенциал за LPG ако се наложи (финансови проблеми, скок на цената на бензина и т.н.). Дизела ти връзва ръцете за 10 години напред.
                    За метана не мога да дам мнение. Дори и да го "има много" и "да няма опасност да свърши" пак обикновения потребител не си го помпа сам от земята, а разчита на големите компании (държавата) да му го донесе до колонката за зареждане. Та перспективата не е особено различна отколкото при петролните деривати...

                    Коментар


                    • #40
                      От: Нов автомобил - какво гориво? Бензин, дизел, LPG или CNG?

                      Относно финансовото положение в обществото, на теб и твоето семейство , наистина може да се приеме , че сте средна класа , проблема реално е ,че в България няма ясно изразена средна класа . Ама да не чепкаме повече това .

                      Относно горивата , 10 годни са малък срок за някакви глобални промени. Реално няколко държави приеха законови промени , че след 2025-а ( ако не с лъъжа) забраняват автомобили с двг.

                      Нека уточни някакви параметри , за да стане дискусията , която искаш.

                      Примерно , вариант 1 - автомобил за градско ползване в София, със кратки преходи през отпуските и събота-неделя в страната.
                      За този вариант бих ти препоръчал метан , като гориво,с условието , че си спокоен човек и не те бърка да планираш всяко пътуване предварително , съобразявайки го с наличието на метанстанция. Има карти в интернет, можеш да разгледаш. Аз карам кола с метанова уредба от около година и реално това ми е проблем , защото обичам да ходя на нестандартни места, които не са курорти, съответно няма струпване на маси и не е апетитно място за изграждане на метанстанции. Другото , което ме тормози е ходенето в чужбина, в Румъния няма мета, в Гърция също , за останалата Европа само по интернет съдя че няма на много места. Всичко това ме доведе до решението , да събирам пари засмяната на метана с пропанбутам, което ни води до :

                      Пример 2 - всекиденвен автомобил с международни пътувания в чужбина. Аз съм привърженик на пропанбутана ( повече от финансова гледна точка, макар че в Австралия се състезават с коли на пропан бутан ) , но много хора твърдят , че дизела на запад "правел чудеса"

                      И така нататък
                      Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                      За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                      A1+

                      Коментар


                      • #41
                        От: Нов автомобил - какво гориво? Бензин, дизел, LPG или CNG?

                        Понеже виждам, че всеки втори пост не само не е свързан с темата (явно обяснявам прекалено зле), ами и е от леко до силно осъдителен спрямо мен и покупателната ми далновидност, очакванията ми към форуманта дискусия, сърбежите и болежите ми - спирам да участвам с писане, защото малко става все едно се оправдавам и налагам изисквания към пишещите, а нямам такова намерение.

                        Ще чета всички мнения, който иска да сподели какво мисли. На полезните мнения до момента и за бъдеще (те много лесно ще се досетят кои са) благодаря. На тези, които си мислят "ей сега ще му обясня на тоя балък как седят нещата и какви глупости пита" няма да отговарям. Нека използват темата да си напомпат малко статистиката и форумното самочувствие.

                        Ако модераторите преценят да затворят темата, ако не - не. Т.е. нямам претенции към нея като своя собствена.

                        Без ни най-малко лоши чувства оставам, просто твърде времеемко ми идва да се оправдавам на всеки поотделно.

                        Поздрави

                        Коментар


                        • #42
                          От: Нов автомобил - какво гориво? Бензин, дизел, LPG или CNG?

                          Чисто технически - бензин с газ. И доколкото метана, му трябват по-тежки бутилки, намалява повече мощността, често липсва пълноценен бензинов резервоар (или въобще няма), инфраструктурата за зареждане е по-зле...та по-добре пропан-бутан. Имаш още една горивна система, и всичко е включено в гаранцията. А и без гаранция, от двете системи, поне едната ще е в изправност.
                          Освен това моторите със заводска газ не са с директно впръскване, и не са модерните малки мотори с турбо, които освен че не са още доизкусурени като здравина, не са баш и това което са на хартия, а имат други недостатъци. Общо взето ползват се доказани вече мотори, с добър ресурс, покриващи всички норми, макар и не ползваще най-съвременните решения (в случая за добро).
                          Дизела няма да го коментираме въобще.

                          А по идеята за нов автомобил, само ще спомена, че се преекспонира влиянието на манталитета. И германец да го сложиш в българските условия, най-вероятно няма да си купува нови коли.
                          Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                          Коментар


                          • #43
                            От: Нов автомобил - какво гориво? Бензин, дизел, LPG или CNG?

                            Първоначално публикуван от DBRS Преглед на мнение
                            Отговора е свързан с пробега който планирате,
                            защото ако

                            Под 10х.км/год - по добре такси и рентакар, защото време/данъци/винетки/граждански. и консумативи по една кола са мин. към 500-800лв,/год (без каското)

                            800лв/год. са поне 6 уикенда годишно с рентакар който има каско,автоасистънс, смяна на място при повреда и т.н.

                            Откъм технология - за 10г. хоризонт си е хибрид със щепсел.
                            За 1 година точно съм дал, за да си возя г*за и да ходя на работа и се връщам съм дал 1564 лв. за гориво, 115 лв за смяна на масло и ремонти, 19 лв. за др. течности, 40 за преглед, 220 лв за данък, 250 лв за ГО и 97 за винетка. Износил съм 1/3 от 4 гуми за 600 лв, 2 пъти съм сменил и балансирал за 60 лв, 3 пъти съм пукал гуми заради дупки за 85 лв. За тези общо 2650 лв съм изминал 21 500 км. Средно 1 км. ми струва 0,1232 лв.

                            Останалите сметки ги правете Вие. Макар и евтин LPG, горивото е основен разход.
                            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                            Коментар


                            • #44
                              От: Нов автомобил - какво гориво? Бензин, дизел, LPG или CNG?

                              Първоначално публикуван от ivokbg Преглед на мнение
                              А ти прочете ли темата? Или просто искаш да кажеш нещо?

                              Не искам да ми казват какъв модел кола да си купя, нито дали да си я купя нова или стара, нито дали мога да си го позволя или не, нито дали има смисъл. Дали ще я изплащам 3 месеца или 30 години. Дори не искам темата да е конкретно за мен и моето семейство, исках да стане принципна дискусия за горивата - затова и съм я сложил тук. Иначе щях да я бодна при другите от типа "какво комби до 3 х.лв. да си купя".

                              Попитах кой според вас е най-перспективния вид гориво от гледна точка на глобалните тенденции. Досега нещо по темата са споменали 2 или 3 човека. Останалите коментари вадят думи от контекста и пак става темата нова срещу стара кола. Сигурно след 2-3 страници ще стане бензин срещу дизел. С нетърпение чакам момента и някой да извади вечния хит, че колата трябва да струва 5.75% или колкото там беше от брутния годишен доход иначе си го загазил яко.

                              Въобще темата стана типична за БГ форум
                              Точно заради това почнах с хибрид!Да а ма не скъпи били!Добре предложих евтин вариант вие се обидихте.Според мен очаквахте да са повече мненията за метан но уви не е толкова практичен.
                              Лично аз съм фен на дизела и то по кубатура колкото се може по голям но за него си мъчлча защото се заформят спорове които водят до никъде.И ако беше задал въпроса по конкретно нямаше да се получи това което е в момента.
                              Оправданието е като гъз-всеки го носи със себеси !

                              Коментар


                              • #45
                                От: Нов автомобил - какво гориво? Бензин, дизел, LPG или CNG?

                                Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                                За 1 година точно съм дал, за да си возя г*за и да ходя на работа и се връщам съм дал 1564 лв. за гориво, 115 лв за смяна на масло и ремонти, 19 лв. за др. течности, 40 за преглед, 220 лв за данък, 250 лв за ГО и 97 за винетка. Износил съм 1/3 от 4 гуми за 600 лв, 2 пъти съм сменил и балансирал за 60 лв, 3 пъти съм пукал гуми заради дупки за 85 лв. За тези общо 2650 лв съм изминал 21 500 км. Средно 1 км. ми струва 0,1232 лв.

                                Останалите сметки ги правете Вие. Макар и евтин LPG, горивото е основен разход.
                                Аз за година и малко , изминати 35 000 километра ( грубо, че е в Русе колата и не мога да проверя точно), за гориво да речем 3500 лева ( пак грубо, на метан съм , но нали гори и някакъв бензин ) , 10 500 за придобиване на автомобила, първоначално обслужване, ремонти , застраховки , гуми, 4 смени масла, един ремонт на двигателя след паднал ангренажен ремък и всички съпътстващи разходи ( конкретните суми пак са в Русе ) - средно на километър ми излиза 0,4 лева .
                                Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                                За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                                A1+

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X