Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос за диференциал.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Въпрос за диференциал.

    Ето още една идея без раздатка,но пък с 16 скорости или 25!!
    https://www.youtube.com/watch?v=yNRj...g#t=191.388095

    Коментар


    • #17
      От: Въпрос за диференциал.

      Първоначално публикуван от bocho64 Преглед на мнение
      Ето още една идея без раздатка,но пък с 16 скорости или 25!!
      https://www.youtube.com/watch?v=yNRj...g#t=191.388095
      Благодаря!
      Гледал съм го и това, както и десетки други.
      Без раздатка, става и с кардан свързваш двата дифа и задвижван от верига.
      Предимството на раздатката е само в бавните и не е малко, ако се ползва с гребло.
      Но все два моста са.
      Ето без раздатка:



      От 0.58 до 1.08 се вижда как.
      Your conscience is all you can take to your grave.

      Коментар


      • #18
        От: Въпрос за диференциал.

        Саше, самата идея за верижен движител отхвърля двата задвижващи моста.
        Това, ако осигуриш 100% сигурно зажепване на веригата към задвижващите колела де. Ако се разчита само на опън на гумена лента върху колелата-тогава има смисъл от два задвижвани моста, ама при кал и сняг-пак ще буксува като види зор.

        А дали моста ще е отпред или отзад-поред мен няма голямо значение. Тя тежестта се разпределя почти по равно на цялата верига.То не е като кола с гуми и окачване.
        Има ли желание-има и начин!

        Коментар


        • #19
          От: Въпрос за диференциал.

          Две скоростни кутии на 1-ва дали не дават по бавна от нормална раздатка? А и Кольо е споменал защо не ти трябват два задвиждащи моста.

          Коментар


          • #20
            От: Въпрос за диференциал.

            И мен ме притеснява сцеплението, макар че и отвътре на веригата има шини с ограничители. Иначе, звездочка не е голяма данданията, ама идва по-малка от другите колела. Освен ако я направя от 14 цола джанта, ако се намери толкова тясна, ама пък другите трябва да са 10 цола. Иди намери такива джанти с гуми, без да ти отрежат главата до кръста.
            Идеята е да е сичко жигулско, че цени на скрап.
            Нямам хиляди пари бюджет.

            ПП: Две скоростни кутии дават, но се уголемява всичко и ми излиза извън габаритите на концептуалния модел. А и теглото трябва да се следи, че иначе такава маторетка няма да се справи.
            Ако го правя с пълноразмерни мостове, вече и друг двигател и всичко произтичащо, но не ми трябва да е по-голямо от АТВ.
            Your conscience is all you can take to your grave.

            Коментар


            • #21
              От: Въпрос за диференциал.

              Звездочката е почти задължителна за верижно задвижване. А сцеплението на веригата и 8х8 не може да го докара.

              Коментар


              • #22
                От: Въпрос за диференциал.

                Еми във видеото го докарва, ама варианта с двата моста.
                Ще го мисля. Не ми е спешен проекта. Снабдявам едно-друго.

                Пардон, мислех си за сцеплението на колелата с веригата.
                За другото, си прав.
                Your conscience is all you can take to your grave.

                Коментар


                • #23
                  От: Въпрос за диференциал.

                  Звездочката може да е и самоделна, от огъната ламарина, с фланец с дупки, или готовва джанта, изрязана, да остане само фланец и най-вътрешната част от "обръча", или както там му се вика на частта която държи гумата. На нея си заваряваш зъбите от ламарина, и сцеплението е осигурено.
                  А диаметъра на така получената звездочка е доста по-малък от този на джанта с гума, сега не ми се смята, ама като нищо може да е като първа бавна на нивова раздатка, ако раздатката задвижва колело с гума.

                  Другия вариант е да направиш верижна предавка, която да намалява с колкото си искаш оборотите още на входа на скоростната кутия. Така обаче ще натовариш кутията, която не знам дали ще устиска. Другия начин е с предавка на изхода на кутията, ама за там ще ти трябват и по-сериозни вериги и звездочки.

                  Според мен варианта с малка звездочка на веригата(задвижващата) е най-добрия вариант. Целта е да е с възможно най-малък диаметър, оттам идва и повишения въртящ момент, за сметка на оборотите.

                  При самоделните конструкции няма ограничение за фантазията на конструктора
                  Има ли желание-има и начин!

                  Коментар


                  • #24
                    От: Въпрос за диференциал.

                    Коле, звездочката е лесна. Просто ми се искаше и трите колела да са ми еднакви по размер, за да е балансирана машината. Това ми усложнява нещата.
                    Колкото до редукциите, за тия двигатели има готови редуктори с вграден центробежен съединител и редукцията е 1 към 2. Такъв е и във видеото.
                    От там се прави още една редукция на половина до първичния вал на скоростната пак едно към две верижна и се получава достатъчно увеличаване на въртящия момент. На мен не ми трябва да е бърза. Има решения и за това, но трябва да тегли не много тежко ремарке, да оре , да бута с гребло. Трактор, а не машинка за кеф.
                    Your conscience is all you can take to your grave.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Въпрос за диференциал.

                      Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
                      И мен ме притеснява сцеплението
                      Бе
                      мен ме притеснява УПРАВЛЕНИЕТО на тая пущина .
                      Имам едни планове за верижна тиквочина .
                      Не мога да измисля правилно промяната на посоката , динамично.
                      Как при висока скорост (около 15 км/ч) , да коригирам вектора на движението.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Въпрос за диференциал.

                        Блокирайки едната верига, както работи при всички верижни машини. Сега, има и по-съвършени системи, но на ниво млад конструктор не сме дорасли за тях. Тези, в които едната верига се върти в една посока, а другата в противоположна. С диференциал и спирачки, толкова.
                        ПП: Спирачното усилие все пак е модулируемо. Спирачните помпи са от лек автомобил. Не работят на системата он-оф.
                        Your conscience is all you can take to your grave.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Въпрос за диференциал.

                          Саше, ти пак го направи с три опорни колела(ролки му се вика по танкистки), и със звездочка само за задвижване.
                          Звездочката отпред, и по-нависоко, като на танк. Така по-лесно се покатерваш по пънове, камъни и всякакви други препятствия. А ако си с диаметъра на гумата(опорната ролка) отпред-катериш се все едно с гума. С диаметъра и де.

                          А с тази редукция-както казваш-имаш 4:1 още на входа на кутията. Става доста бавно, на четвърта ще върви по-бавно от на първа на жигулито.а на първа-ще пъпли едва едва.Чак толкова бавно не ти трябва. Само с единия редуктор-2:1 би трябвало да стане добра машинка Максимална скорост 30-40 км/ч(това съвсем грубо), а минимална1-2 км/ч. И това грубо, трябват малко сметки с предавателните числа и ако ще правиш звездочка(единствено правилния вариант според мен)-според диаметър на звездочката.

                          Само кутията не знам дали ще издържи, ама пък то този двигател не може да подаде някакъв зверски въртящ момент, та би трябвало да устиска.

                          Аз не бих скъсявал моста. Щом ще е за работа-нека да е по-широчка машинката, почти няма минуси от това.
                          Има ли желание-има и начин!

                          Коментар


                          • #28
                            От: Въпрос за диференциал.

                            Трябва ти само един задвижващ мост. Както и да го обърнеш няма проблем с мазането. При мен са два съсени жигулски моста един срещу друг (трактор 4х4 с чупеща се рама) и се търкалят доволно и щастливо. С мазането няма проблем.
                            "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                            Коментар


                            • #29
                              От: Въпрос за диференциал.

                              Благодаря, Ники!
                              Коле, трябва ми да е компактна. Да влиза в двора през портата и да се върти из междуредията, ако успея.
                              Няма да правя гараж специално за нея. Един найлон или билборд отгоре и това е.
                              30-40 км/ч, въобще ми е далеч от акъла. И 10-15 ме устройват.
                              Минивсъдеходче гъзовозче за кеф не ми върши работа. Също така, залагам на функционалността пред красотата.
                              Три колела + звездочка, малко ми го удължава, но ще го помисля. За предимствата при захода, няма спор. Един от аргументите е и на стария, а и той е бивш танкист като теб.
                              Your conscience is all you can take to your grave.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Въпрос за диференциал.

                                Сашо, не съм сигурен, че гъсеничната машина ще е най-подходяща за градинска работа, но ти си знаеш. За това, което искаш, разстоянието между веригите трябва да е 700мм. Такъв е стандартът за малогабаритна техника (половината от голям трактор), така че съсяването на моста е неизбежно. Не е сложно, но ти трябва струг за полуваловете. Ръкавите се скъсяват лесно. Ползват се жигулските лагерни тела. За да не се отслабят полуваловете при скъсяването, ги разпробих откъм фланците, престъргах парчетата и ги набих в отворите на фланците. Осигурени са със шпонка и са заварени от външната страна. Ако не се сещаш как ще ти го нарисувам. Просто не ме кефи да заварявам полувалове.
                                "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X