Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Категория Б+Е, кога се изисква?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Категория Б+Е, кога се изисква?

    Колеги, взех каравана и имам питане, че не успях да открия инфо за това с каква категория трабва да съм.
    По талон караваната е 860кг.
    Чувам за някакви промени в закона и правилника от 2012г, ама не можах да ги открия.
    Предварително благодаря.

  • #2
    От: Категория Б+Е, кога се изисква?

    За теглене на ремарке над 750 кг и ненадвишаващо общото тегло на теглещата машина (до 3500кг) е нужна B+E.Аз карах курса през есента на 2016,за да дърпам платформата легално..
    LZ1BEL "Mud Angels" Stara Zagora
    Warning: any change to the factory design of your vehicle has potential dangers which could result in injury or death.

    Коментар


    • #3
      От: Категория Б+Е, кога се изисква?

      Можеш да теглиш ремарке по-тежко от 750кг,стига композицията да НЕ надвишава 4250кг.

      Коментар


      • #4
        От: Категория Б+Е, кога се изисква?

        Можеш да караш със "C" 15 - 16 тонен камион , а не може да караш кола с платформа или каравана равна на 1500 -1600 кг,
        0877 877 297

        Коментар


        • #5
          От: Категория Б+Е, кога се изисква?

          Първоначално публикуван от Кърнаре - 75 Преглед на мнение
          Можеш да караш със "C" 15 - 16 тонен камион , а не може да караш кола с платформа или каравана равна на 1500 -1600 кг,
          Toва вярно ли е? Аз имам и D и Е от 20 години, да не се окаже че не мога да дърпам каравана?

          П.П.

          Сега погледнах и видях че в новите книжки са ми написали и BE и CE, на това не бях обърнал внимание.
          Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

          Коментар


          • #6
            От: Категория Б+Е, кога се изисква?

            Ако общата маса на караваната и теглещия автомобил не надвишава 4250 кг не е необходима кат Е. Ето какво гласят споменатите т.6 и т. 7:

            6. категория В - моторни превозни средства с допустима максимална маса, която не
            надвишава 3500 kg, проектирани и конструирани за превоз на не повече от 8 пътници плюс
            водача; моторните превозни средства от тази категория могат да образуват състав с ремарке с
            допустима максимална маса, която не надвишава 750 kg; без да се нарушават разпоредбите на
            правилата за одобряване на типа за съответните превозни средства, моторни превозни
            средства от тази категория могат да образуват състав с ремарке с допустима максимална маса,
            надвишаваща 750 kg, при условие че допустимата максимална маса на състава не надвишава
            4250 kg;
            7. категория ВЕ - без да се нарушават разпоредбите на правилата за одобряване на
            типа за съответните превозни средства, състав от пътни превозни средства, с теглещо
            превозно средство от категория В и ремарке или полуремарке, когато допустимата
            максимална маса на ремаркето или полуремаркето не надвишава 3500 kg;
            LZ1AIV

            Коментар


            • #7
              От: Категория Б+Е, кога се изисква?

              Колега аз съм с каравана. Новият закон не мога да ти го цитирам в момента, но е така. С категория "В" можеш да управляваш състав от ППС до 4259кг. Това е истината, другото са приказки. Пример - караваната ти е 860кг. и влекача примерно 2000кг. = 2860кг. - управляваш със "В" категория. Имай в предвид само, че се гледат данните по талон за максимално натоварване и на двете превозни средства. А и на всяка кола на евротабелата е посочено колко кг. макс е допустимата собствена маса, и колко кг. състав от ППС може да образува.

              п.п. до като съм писал, колегата е извадил цитат на закона.
              Последно редактирано от Mil68; 23-01-17, 15:27. Причина: предишен пост
              Nissan Terrano II 2.7TDI 2000г. R20 и Detlefs RT2

              Коментар


              • #8
                От: Категория Б+Е, кога се изисква?

                Тези над 750кг. водят и други последствия.
                Застраховка и прегледи!
                .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
                Киа спортаж2000тди 98г
                Ауди А3 1.9ТДИ
                Каравана Аdria 390Q

                Коментар


                • #9
                  От: Категория Б+Е, кога се изисква?

                  Първоначално публикуван от Mil68 Преглед на мнение
                  Колега аз съм с каравана. Новият закон не мога да ти го цитирам в момента, но е така. С категория "В" можеш да управляваш състав от ППС до 4259кг. Това е истината, другото са приказки. Пример - караваната ти е 860кг. и влекача примерно 2000кг. = 2860кг. - управляваш със "В" категория. Имай в предвид само, че се гледат данните по талон за максимално натоварване и на двете превозни средства. А и на всяка кола на евротабелата е посочено колко кг. макс е допустимата собствена маса, и колко кг. състав от ППС може да образува.

                  п.п. до като съм писал, колегата е извадил цитат на закона.



                  96. (нов - ДВ, бр. 18 от 2013 г., в сила от 22.02.2013 г.) Водач на превозно средство, който притежава право да управлява състав от моторно превозно средство от категория В с ремарке с допустима максимална маса над 750 kg, когато допустимата максимална маса на състава надвишава 3500 kg, но не превишава 4250 kg
                  Nissan Terrano II 2.7TDI 2000г. R20 и Detlefs RT2

                  Коментар


                  • #10
                    От: Категория Б+Е, кога се изисква?

                    Първоначално публикуван от georgipetkov64 Преглед на мнение
                    Тези над 750кг. водят и други последствия.
                    Застраховка и прегледи!
                    Застраховка, годишна 50-70лв. със зелена карта, и всеки вторичен ГТП на шест месеца.
                    Последно редактирано от Mil68; 23-01-17, 15:36. Причина: правопис
                    Nissan Terrano II 2.7TDI 2000г. R20 и Detlefs RT2

                    Коментар


                    • #11
                      От: Категория Б+Е, кога се изисква?

                      Първоначално публикуван от asenv Преглед на мнение
                      Ако общата маса на караваната и теглещия автомобил не надвишава 4250 кг не е необходима кат Е. Ето какво гласят споменатите т.6 и т. 7:

                      6. категория В - моторни превозни средства с допустима максимална маса, която не
                      надвишава 3500 kg, проектирани и конструирани за превоз на не повече от 8 пътници плюс
                      водача; моторните превозни средства от тази категория могат да образуват състав с ремарке с
                      допустима максимална маса, която не надвишава 750 kg; без да се нарушават разпоредбите на
                      правилата за одобряване на типа за съответните превозни средства, моторни превозни
                      средства от тази категория могат да образуват състав с ремарке с допустима максимална маса,
                      надвишаваща 750 kg, при условие че допустимата максимална маса на състава не надвишава
                      4250 kg;
                      7. категория ВЕ - без да се нарушават разпоредбите на правилата за одобряване на
                      типа за съответните превозни средства, състав от пътни превозни средства, с теглещо
                      превозно средство от категория В и ремарке или полуремарке, когато допустимата
                      максимална маса на ремаркето или полуремаркето не надвишава 3500 kg;

                      Благодаря, ама пак съм в неяснота! Трудно ми е да разбера в кой случай попадам!

                      Ще напиша какво е по талон, пък ако може знаещите да кажат.
                      От талона на караваната- F1 -870, F2 - 870, N1- 870, G - 769

                      От талона на теглещото - F1 - 1928, F2 -1928, F3 - 3728, N1 - 1000, N2 - 1050, G - 1400

                      П.с. Не, че ми е проблем да изкарам някакъв курс и изпит, ама дали трябва?
                      п.п.с. ако се стигне до курс и изпит, моля някой скорошен да сподели каква е процедурата.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Категория Б+Е, кога се изисква?

                        Чл. 150а от Закона за движение по пътищата
                        (2) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2010 г., в сила от 19.01.2013 г.) За определяне правоспособността на водачите моторните превозни средства се делят на следните категории, различни от тези по чл. 149, обозначени с латински букви:
                        .......
                        6. категория В - моторни превозни средства с допустима максимална маса, която не надвишава 3500 kg, проектирани и конструирани за превоз на не повече от 8 пътници плюс водача; моторните превозни средства от тази категория могат да образуват състав с ремарке с допустима максимална маса, която не надвишава 750 kg; без да се нарушават разпоредбите на правилата за одобряване на типа за съответните превозни средства, моторни превозни средства от тази категория могат да образуват състав с ремарке с допустима максимална маса, надвишаваща 750 kg, при условие че допустимата максимална маса на състава не надвишава 4250 kg;

                        Тук има една тънкост.
                        Ако караваната ти е 860 кг максимално допустима маса, а колата (джип, ван) с която ще я теглиш е с максимално допустима маса 2200 кг. Тогава 2200+860 = 3060 кг и нямаш проблем, но ако я теглиш с бус категория N1 (МДМ 3500 кг), тогава 3500+860=4360 и тогава не можеш.

                        Този момент не е известен на повечето катаджии. Аз лично ходих до КАТ в Плевен за да питам и имахме дълъг разговор с началника. В крайна сметка човека се съгласи и ме посъветва да си нося копия на големите талони на двете МПС-та.

                        Аз нося и разпечатан въпросния член от закона.

                        Надявам се да съм бил полезен.

                        П.П. докато писах има и още отговори в този дух.
                        Последно редактирано от automax; 23-01-17, 15:43. Причина: допълнение

                        Коментар


                        • #13
                          От: Категория Б+Е, кога се изисква?

                          Пенчо, в твоя случай гледаш F2 и на двата талона. Управляваш спокойно състава с "В" категория! 1928+870= 2798кг. На F3 на талона на влекача ти е указана максималната маса на състав от ППС, т.е. джипа ти може да дърпа ремарке с максимална маса 1800кг. - тогава при така изпълненото условие ти трябва "В+Е". Карай си с "В" и си свиркай, полицаите отдавна са запознати с новия правилник за прилагане на ЗДвП.
                          Nissan Terrano II 2.7TDI 2000г. R20 и Detlefs RT2

                          Коментар


                          • #14
                            От: Категория Б+Е, кога се изисква?

                            Да и аз си нося големите талони с мен, защото често съпругата ми дърпа караваната. За всеки случай. Аз също съм разговарял с началник администрация КАТ, от където имам утвърдителен отговор. Беше отдавна, в спорните 2013-2014г.
                            Nissan Terrano II 2.7TDI 2000г. R20 и Detlefs RT2

                            Коментар


                            • #15
                              От: Категория Б+Е, кога се изисква?

                              Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                              Благодаря, ама пак съм в неяснота! Трудно ми е да разбера в кой случай попадам!

                              Ще напиша какво е по талон, пък ако може знаещите да кажат.
                              От талона на караваната- F1 -870, F2 - 870, N1- 870, G - 769

                              От талона на теглещото - F1 - 1928, F2 -1928, F3 - 3728, N1 - 1000, N2 - 1050, G - 1400

                              П.с. Не, че ми е проблем да изкарам някакъв курс и изпит, ама дали трябва?
                              п.п.с. ако се стигне до курс и изпит, моля някой скорошен да сподели каква е процедурата.
                              F2- допустима максимална маса, определена от компетентните органи
                              G - маса на превозното средство (само МПС без пътници и багаж)
                              F3 - определя максималната маса, в състав (демек теглещото и тегленото та да не пееб....ш теглещото)

                              Сборувай F2 + F2

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X