Обява

Свий
Няма добавени обяви.

XTZ750/TDM850/TDM900 - Взаимозаменяемост при двигателите им

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • XTZ750/TDM850/TDM900 - Взаимозаменяемост при двигателите им

    Захванал съм се да правя рали мотор , и за целта си купих двигател от ТДМ900 , имам и някакви документи , мога да взема и рамата , но тя не ми върши работа. Идеята е да си направя сам новата рама , да монтирам дългоходово окачване и капли 21/18 , като се ръководя от опита ми с първото Супер Тенере 750 което направих. Обаче възникна един сериозен проблем , ТДМ900 е със шест скорости ,и поради тази причина предният пиньон е изнесен с около 20мм. по-навън сравнено с ХТЗ750 и ТДМ850. Това ми променя цялата идея за задното окачване. Вариантите са да ползвам шарнир който не ми харесва , да направя модел на шарнир който да се отлее и обработи , да изместя двигателя в дясно. Мотора ще е прототип , евентуално ще пробвам регистрация през технотест , което е малко вероятно да стане. Докато обмислях различните варианти ми хрумна една идея която ако реализирам ще си реша всички проблеми. Купувам ХТЗ 750 с регистрация и много проблеми , рамата му е метална , преработвам я и запазвам номера и. Ползвам блока на двигателя , правя микс от скорости на ХТЗ750 и ТДМ850 , монтирам колянов вал , цилиндри , глава , бутала , биели , балансиращи валове от ТДМ900. Та въпроса е до колко е възможно , двигателният блок до голяма степен е еднакъв , картера е взаимозаменяем , масления резервоар също. Виждал съм ТДМ900 с цилиндри и глава от ХТЗ750 , височината на цилиндровия блок и главата са еднакви. Ако някой е разглобявал и двата двигателя и е запознат , ще ми е много полезен.
    В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

  • #2
    От: XTZ750/TDM850/TDM900 - Взаимозаменяемост при двигателите им

    Когато има XTZ750 и се ровичках по форумите ми се струва, че в някой от чуждестранните имаше описан подобен проект (двигател на TDM900 присаден на рама от XTZ750) Ще се опитам да го намеря...

    п.п. ето някакви подобни проекти:
    http://www.supertenere.cz/index.php/xtz900
    http://www.super-tenere.net/forum/xt.../16788-xtz-900
    https://www.youtube.com/watch?v=K9k0...layer_embedded
    Последно редактирано от bushiDO; 22-01-17, 17:36.
    В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

    Коментар


    • #3
      От: XTZ750/TDM850/TDM900 - Взаимозаменяемост при двигателите им

      Двигател от ТДМ900 става с малко преправяне на рама от ХТЗ750 , но аз искам да ползвам съвременно окачване и капли , и веригата ми идва изместена много навън. Затова искам да ползвам блок от 750 с пет скорости на който да монтирам всичко от силовата част/двигателя/ на ТДМ900. В един от форумите който си дал, видях , че е правено , утре ще го прегледам по обстойно и ако трябва ще питам и там. Ако стане ще си спестя и разправията с технотест.
      В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

      Коментар


      • #4
        От: XTZ750/TDM850/TDM900 - Взаимозаменяемост при двигателите им

        Има доста Тенерета с ДВГ 900, чел съм за проблема с изместването на пиньона, но не помня какви решения са приложили. Ще си прочетеш.
        Относно регистрацията: купих моето СТ с блокирал двигател и редовни документи, после и потрошен бракуван ТДМ. С готов мотор и всички документи и два договора(за бракувания няма нужда от нотариус) ходих в ТИАТ. Там след пълно фиаско ми подписаха документите и следобед минах КАТ Варна. Всичко стана за един ден и не много скъпо. Това се случи преди около 5 години, актуални цени има на сайта им.
        Инжекция или карбуратори? FCR-и или микунитата?

        Коментар


        • #5
          От: XTZ750/TDM850/TDM900 - Взаимозаменяемост при двигателите им

          Ако се слага на рама от 750 , няма проблеми , фланец на задния пиньон и изместване на плъзгача. Обаче аз ще правя друга рама с друго окачване и от там идва проблема. Идеята е да взема регистриран ХТЗ750 , да си го прехвърля и после да направя промените. Инжекцията за сега съм я отписал , мразя толкова жици , ТДМ900 на "Дакар" са го оборудвали с вакумни карбуратори , мисля и аз да се спра на този вариант.

          В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

          Коментар


          • #6
            От: XTZ750/TDM850/TDM900 - Взаимозаменяемост при двигателите им

            Предно окачване е мега зле - съгласен съм, ама на задното какво му е па чак толкова?!?
            В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

            Коментар


            • #7
              От: XTZ750/TDM850/TDM900 - Взаимозаменяемост при двигателите им

              Първоначално публикуван от bushiDO Преглед на мнение
              Предно окачване е мега зле - съгласен съм, ама на задното какво му е па чак толкова?!?
              Ямаха ще пускат ново Тенере , а аз съм се зарекъл да направя по-добър мотор от тях , и старото окачване е просто несъвместимо с тази цел. Идеята е напълно функционален рали мотор , бърз , много гориво , и в същото време да прескача трапец , двоен скок , ... Не знам дали си демонтирал шарнир на Супер Тенере ,с амортисьора тежи колкото CR80
              В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

              Коментар


              • #8
                От: XTZ750/TDM850/TDM900 - Взаимозаменяемост при двигателите им

                Чехът от тази тема е изместил предния пиньон 15 милиметра навътре, а задния 2 милиметра навън, повече не се зачетох.

                Първоначално публикуван от bushiDO Преглед на мнение
                Чисто интуитивно (хвърлям на боб) не ми се вярва да пасне блока от XTZ750 с топенд-а от TDM 900.
                Двигателите им освен, че са бутални с вътрешно горене с по 2 цилиндъра, нямат други общи характеристики, TDM-a е и със сух картер, как стои въпроса с помпи, маслени магистрали, да не говорим за размери, захващане и т.н. ...

                На Ямаха ще е по-добро, защото е за по-широка публика, на която не и се скача, при теб с 300 ход и 250+ просвет, ще опропастиш шосейното лешперене.
                При теб ще е по-добре за някой офроуд-радикал, а това е рядка порода.

                Успех с проекта, ще следим с нетърпение !

                Коментар


                • #9
                  От: XTZ750/TDM850/TDM900 - Взаимозаменяемост при двигателите им

                  Първоначално публикуван от Ro-di Преглед на мнение
                  Чехът от тази тема е изместил предния пиньон 15 милиметра навътре, а задния 2 милиметра навън, повече не се зачетох.



                  Чисто интуитивно (хвърлям на боб) не ми се вярва да пасне блока от XTZ750 с топенд-а от TDM 900.
                  Двигателите им освен, че са бутални с вътрешно горене с по 2 цилиндъра, нямат други общи характеристики, TDM-a е и със сух картер, как стои въпроса с помпи, маслени магистрали, да не говорим за размери, захващане и т.н. ...

                  На Ямаха ще е по-добро, защото е за по-широка публика, на която не и се скача, при теб с 300 ход и 250+ просвет, ще опропастиш шосейното лешперене.
                  При теб ще е по-добре за някой офроуд-радикал, а това е рядка порода.

                  Успех с проекта, ще следим с нетърпение !
                  Аз отдавна го имах XTZ750-то, ама защо ми се струва, че и то е със "сух" картер?
                  В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

                  Коментар


                  • #10
                    От: XTZ750/TDM850/TDM900 - Взаимозаменяемост при двигателите им

                    Първоначално публикуван от bushiDO Преглед на мнение
                    Аз отдавна го имах XTZ750-то, ама защо ми се струва, че и то е със "сух" картер?
                    Да, на някои места го дават "сух".

                    Коментар


                    • #11
                      От: XTZ750/TDM850/TDM900 - Взаимозаменяемост при двигателите им

                      XTZ750 е със "сух" картер от как е създаден , той е и първообраза на ТДМ900. Когато се монтира двигател от ТДМ900 , се сменя картера му с такъв от ХТЗ750 , защото на 900 стърчи много и пречи на "тавата" , пасват точно.

                      I installed crank cylinders and head from the 900 on 750 cases with 5 gears, right now I'm with carburetors, but I am doing some research to go for an EFI manly to save fuel expenses, more power than I have now I don't need

                      От написаното разбирам , че това което искам е правено.
                      В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                      Коментар


                      • #12
                        От: XTZ750/TDM850/TDM900 - Взаимозаменяемост при двигателите им

                        Продава се един ТДМ900 , който видимо е с цилиндри и глава от ТДМ850 , но всичко останало си е от 900. Преди една-две години вядях същото нещо , но пишеше , че е 750 к.см. Та след като цилиндри и глава от 850 стават на 900 , значи и обратното става. Направих и някои измервания , двигателният блок на ХТЗ 750 е широк точно колкото този на ТДМ900 , и разстоянието между болтовете което успях да измеря е еднакво. На двигателя на ХТЗ750 ги има и местата за захващане към рамата на ТДМ850 , въпреки , че при ХТЗ750 не се ползват за целта. Това означава , че при ХТЗ750 и ТДМ850 е ползван един и същ двигателен блок.

                        Двата модела на ТДМ850 , както и модела ТРХ850 са с диаметър на цилиндрите 89.5мм. и ход на буталото 67.5мм.
                        ТДМ900 е с диаметър на цилиндрите 92мм. и ход 67.5мм.
                        ХТЗ750 е с диаметър на цилиндрите 87мм. и ход 63мм.

                        Това означава , че шийките на биелите при 850 и 900 са изместени с 2.25мм. от оста на коляновия вал , но мисля , че това няма да пречи да се побере вал от 900.
                        Интересно е , че височината на цилиндровия блок на 750 е точно колкото тази на 900 , което пък значи , че разликата в хода трябва да е компенсирана с промяна на разстоянието между буталният болт и челото на буталото.
                        Та сега трябва да си намеря СТ750 с регистрация и много проблеми и да го почвам. Като го почна ще направя отделна тема , тази да си остане за двигателите , ще е полезна на собственици на XTZ , TDM , TRX.
                        И друго интересно , на ТДМ900 с карбуратори са измерени 85к.с. и 95н.м. въртящ момент. , а пък аз съм си харесал и едни буталца 94мм.
                        В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                        Коментар


                        • #13
                          От: XTZ750/TDM850/TDM900 - Взаимозаменяемост при двигателите им

                          900 е с никасил и това му е най-голямото предимство - не харчи масло.

                          Коментар


                          • #14
                            От: XTZ750/TDM850/TDM900 - Взаимозаменяемост при двигателите им

                            Да ама пък никасила като почне да харчи търси си нов двигател направо!
                            "Do not correct a fool, for he will hate you;
                            Correct a wise man, for he will appreciate you."

                            Коментар


                            • #15
                              От: XTZ750/TDM850/TDM900 - Взаимозаменяемост при двигателите им

                              Първоначално публикуван от Ivan_J Преглед на мнение
                              900 е с никасил и това му е най-голямото предимство - не харчи масло.
                              Моите мотори харчат масло , това не ме притеснява , на никасила основното предимство е по-доброто охлаждане. И аз знам , че ТДМ900 е с никасилови цилиндри , но какъв е смисъла да се продава това:

                              http://www.ebay.de/itm/JE-BIG-BORE-P...3D262745270737
                              В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X