Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Разпределяне на въртящия момент на преден и заден мост

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Разпределяне на въртящия момент на преден и заден мост

    Ето и четиво за Колето. Коле обърни внимание на Understanding Torque "Apportion Up To 100%" .

    http://www.awdwiki.com/en/torque+split+ratio/
    Your conscience is all you can take to your grave.

    Коментар


    • #32
      От: Разпределяне на въртящия момент на преден и заден мост

      Премествам темата на по-подходящо място и по-късно ще пиша в нея.

      Във уикипедията има схема на вариант на асиметричен диференциал (с епициклични предавки). Ама понеже не всеки си го представя как работи:

      Представете си цяла една скоростна кутия, включена на задна с предавателно число -4 (4 завъртания на входящия вал правят 1 завъртане на изходящия, наобратно). Цялото това нещо го вкарваме в корона така че валовете да се паднат по оста и го завъртаме с пиньона. Те ви асиметричен диференциал с отношение 80/20. Ако се направи по-прибрано може да се вкара в раздатъчна кутия. Предните колела не се превъртат, задните не се влачат и ако караш направо нищо вътре не се мърда.

      Коментар


      • #33
        От: Разпределяне на въртящия момент на преден и заден мост

        п.п. А пък цяла една друга тема е разпределението на мощността.

        Коментар


        • #34
          От: Разпределяне на въртящия момент на преден и заден мост

          Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
          Ето и четиво за Колето. Коле обърни внимание на Understanding Torque "Apportion Up To 100%" .

          http://www.awdwiki.com/en/torque+split+ratio/
          Съжалявам, ама френския ми не е на ниво, та не схващам.

          Но твърдо стоя зад това което съм написал. То няма друга логика в механиката, но човек лесно се замотава в диференциали, обороти и т.н.
          Това за парт тайм, и блокиран фул тайм, и че там въртящия момент към двата моста е 100:100.

          Иначе как се получава 60/40 и на мен ми е интересно.
          Също ми е интересно как се получава и 50:50...
          Има ли желание-има и начин!

          Коментар


          • #35
            От: Разпределяне на въртящия момент на преден и заден мост

            Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
            Съжалявам, ама френския ми не е на ниво, та не схващам.

            Но твърдо стоя зад това което съм написал. То няма друга логика в механиката, но човек лесно се замотава в диференциали, обороти и т.н.
            Това за парт тайм, и блокиран фул тайм, и че там въртящия момент към двата моста е 100:100.

            Иначе как се получава 60/40 и на мен ми е интересно.
            Също ми е интересно как се получава и 50:50...
            Приеми го най сетне това 50/50...ти нали не стоиш на един крак като щъркел ...та двата ти крака си разпределят усилието по равно ...така е и с мостовете на джипа. Анадъмо
            На нас клиренс ни трябва , не скорост

            Коментар


            • #36
              От: Разпределяне на въртящия момент на преден и заден мост

              Първоначално публикуван от aldr Преглед на мнение
              Приеми го най сетне това 50/50...
              как да го приеме Кольо като е глупост почти навсякъде.

              Коментар


              • #37
                От: Разпределяне на въртящия момент на преден и заден мост

                Човек се замотава преди всичко с бъркане на обороти и ВМ, ама нейсе.
                Your conscience is all you can take to your grave.

                Коментар


                • #38
                  От: Разпределяне на въртящия момент на преден и заден мост

                  Кольо, минавай на вода от пералнята.
                  Разбира се, че мощността(въртящият момент) се РАЗПРЕДЕЛЯ(а не намалява) между двата изхода на раздатката при твърда връзка.
                  Задача за трети(или пети) клас: По една тръба с диаметър 1" тече вода. Водата има тройник и от него излизат две тръби по 1/2". Е, няма ли дебита на водата да се разпредели 50:50 или иначе казано по 50% на всяка.
                  Сега и за неравномерните: едната тръба е 3/4", другата 1/4". В по-дебелата имаш 75% от дебита, в по-тънката 25%. Същото е и с разните видове трансмисии.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Разпределяне на въртящия момент на преден и заден мост

                    Ванка, ти прочете ли моя пример с тръбата и заварената на нея зъбчатка?
                    По-назад в темата,
                    Щом ще си говорим с тръби...

                    Малко по пернишки прозвуча...
                    Има ли желание-има и начин!

                    Коментар


                    • #40
                      От: Разпределяне на въртящия момент на преден и заден мост

                      Полусъединител
                      Мисленето е труден и бавен процес и не се отдава на всеки.....
                      Grand 3.1TD
                      0898 620 306 Стоян

                      Коментар


                      • #41
                        От: Разпределяне на въртящия момент на преден и заден мост

                        Кольо говори за любимото си парт тайм и блокировки на диференциалите. Който и да е от тях.
                        Темата е за фул тайм трансмисия с асиметрично разпределение на въртящия момент.
                        В условията на приказката се приема, че ИМА централен диференциал, който НЕ Е блокиран.
                        Въобще, търси се да се разбере най-простата схема. С три отворени дифа, никой от които не е самоблокиращ или с включен блокаж. Дори централния, за който все пак се предполага че в 99% от случаите има някаква система за блокиране. Дали с вискомуфа, дали твърдо.
                        Your conscience is all you can take to your grave.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Разпределяне на въртящия момент на преден и заден мост

                          С полусъединител се получава, да.
                          Ама приказката е как се предава въртящия момент след кутията, която е поела полусъединителя, и предава нататък.

                          Апропо-скоростната кутия си намалява/увеличава въртящия момент, като стой та гледай. Също и раздатката, в две степени.
                          Ама след като вече се предаде така получения въртящ момент-щом има твърдо зацепени два моста, и на тях се предава всичката сила на двигателя-и двата моста за захранени с пълната мощ.
                          Казват и въртящ момент...
                          Има ли желание-има и начин!

                          Коментар


                          • #43
                            От: Разпределяне на въртящия момент на преден и заден мост

                            Двата моста могат да бъдат твърдо зацепени САМО при блокиран междуосев диференциал.
                            За ВМ преди и след скоростната кутия е ясно. Бидейки свързани мощност, обороти и въртящ момент.
                            Your conscience is all you can take to your grave.

                            Коментар


                            • #44
                              От: Разпределяне на въртящия момент на преден и заден мост

                              Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                              Иначе как се получава 60/40 и на мен ми е интересно.
                              Също ми е интересно как се получава и 50:50...
                              ЕУементарно е, и знам че ще ме разбЕреш без зор (че Ясен с тия кутии на задна само усложнява нещата ще го напиша просто).

                              Представи си, че си застанал между две съосни манивели една срещу друга, като едната е с рамо до оста на въртене 50см, а другата примерно 25см. На валовете и на двете манивели примерно имаме еднакво съпротивление. Застанал между тях, ги хващаш едновременно, едната с лявата ръка, другата с дясната и се опитваш да ги завъртиш. Естествено тази с по-голямото рамо ще се завърти по-лесно. Или ако и на двете прилагаш еднаква сила, тази с двойно по-голямото рамо ще получава двойно по-голям въртящ момент. Т.е. ако означим момента, с който се завъртат и двете манивели общо 100%, на едната ще се предава 66,6(6)% от момента, а на другата 33,3 (3)%. Демек 2/3 на едната срещу 1/3 на другата. И това не зависи от оборотите с които ще ги въртиш и дори когато съпротивлението пред някоя от тях е голямо и само натискаш, а не можеш да я завъртиш - пак подаваш момент.
                              Тънкия момент е, дори част от условието, че винаги трябва да натискаш дръжките на двете манивели с еднаква сила. Но тъй като само на усет, не можеш да покажеш, че силата е еднаква, взимаш един метален или друг твърд прът, хващаш го в средата, и с двата му края натискаш дръжките на манивелите (но пак го подпираш на същите разстояния от осите на въртене, едната на 25см, другата на 50см). Така със сигурност натиска е еднакъв върху двете дръжки.

                              В реалния диференциал ролята на металната кобилица с която натискаш двете манивели, се играе от сателитните колела в касетата на диференциала. Ръката ти е оста на тези сателити и се задвижва от касетата на диференциала. Двете манивели са съответно двете планетни зъбни колела, задвижващи двата изходящи вала (от дифа). При разлика в оборотите на изходящите валове в завой или при боксуване, сателитите се завъртат около осите си, но продължават да натискат планетите с еднакви сили, които при различен диаметър на планетните колела, се предават на съответните им валове като различни моменти в постоянно съотношение. Това съотношение зависи от разликата в диаметрите на планетните колела на двата изходящи вала(рамото на манивелите в примера). При симетричен диф, просто планетните колела са с еднакви диаметри, все едно в примера да се ползват еднакви манивели - те тогава е 50/50.

                              В примера с манивелите може да се онагледи и какво се случва при боксуване. Натискаш с ръка средата на лоста между дръжките на манивелите, но едната манивела се завърта лесно (колело или мост на лед или във въздуха), а другата и трябва доста по-голямо усилие. Естествено, че ще се завърти само леката манивела, но момент (от силата на лоста), ще се предава и на другата но ще е също толкова малък колкото на свободната манивела(и затова в реалността не може да задвижи превозното средство).

                              За 100% на едно колело при три блокажа и определени обстоятелства, Кольо е абсолютно прав (както и същото за раздатката на парттайм )

                              За бъркането на мощност и въртящ момент. Просто е- въртящ момент може да дейстава и статично. Мощност, задължително трябва да има движение (в случая въртеливо). Мощността е работа, извършена за единица време. А работата в случая при завъртане на колелото(или вал) се определя от произведението на въртящия момент и завъртането. Казано просто - колкото повече обороти в минута, и с колкото по-висок въртящ момент прави едно колело, толкова по-висока мощност развива. Има и формула за конкретно изчисляване, ама не я помня на изуст, а и не е важно.

                              ПП: Знам че никой не чете дългите постове, то и затова не много хора схващат как бачка диференциала
                              Последно редактирано от cecoa1; 20-01-17, 19:27.
                              Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                              Коментар


                              • #45
                                От: Разпределяне на въртящия момент на преден и заден мост

                                Евала Цецо
                                И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X