Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Разпределяне на въртящия момент на преден и заден мост

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Разпределяне на въртящия момент на преден и заден мост

    Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
    Аааа, не се паля бе, просто питам, стана ми интересно какво ни е разлчино в мисленето.

    Ама запетайката макар, че по принцип си е проблем-на две ракии и торпедо бира-може да се приеме за дреболия.

    Коя запетайка бе?
    Осмата ...наздраве
    На нас клиренс ни трябва , не скорост

    Коментар


    • #17
      От: Разпределяне на въртящия момент на преден и заден мост

      Видях я бе, веднага след като питах, и се заех да я търся.

      Абе моля бе, с ръка на сърцето моля-преместете темата в сериозния форум, и изтрийте няколко поста, че питането наистина е сериозно, и заслужава по-сериозно внимание.
      А понеже сега сме в спама-позволяваме си всякакви бъзици и волности.
      Има ли желание-има и начин!

      Коментар


      • #18
        От: Разпределяне на въртящия момент на преден и заден мост

        Аз си го представям така. Ако приемем, че с увеличаване на оборотите се увеличава и въртящия момент, то моста с по-големи обороти, ще има и по-голям въртящ момент от другия при определени обороти на двигателя. Това не винаги е така и кривите на мощността и въртящия момент си имат своите пикове при различни обороти за различните двигатели.
        Обяснението ми е съвсем теоретично.
        Необходимостта от асиметрично разпределение на въртящия момент би могла да зависи както от разпределението на масите, така и от други фактори. Като недозавиване или презавиване примерно. Които караме парт тайм, сме наясно, колко иска да завива джипката с включено предно при еднакво сцепление на предния и задния мост.
        Последно редактирано от TigerHunter; 18-01-17, 20:37.
        Your conscience is all you can take to your grave.

        Коментар


        • #19
          От: Разпределяне на въртящия момент на преден и заден мост

          Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
          Айде сега си представи схемата на раздатката, и кажи колко въртящ момент се предава на задния мост при изключен преден, и колко се предава на предния когато го включим...
          Какво има да му мислим?

          При изключен преден мост имаш еквивалент на колело без сцепление (буксуващо) при обикновен диференциал, т.е. 100% от въртящия момент се предава на моста със сцепление (задния). Включваш блокажа на централния диференциал и въртящият момент се разпределя 50:50 заради блокировката.
          И да при нормални диференциали всяка гума би получавала по 25% от въртящия момент. Това в идеалния случай. Де факто, поради различни ъглови скорости (примерно преден мост в завой) и в зависимост от ъгъла на завиване се получава изменение на въртящия момент в някакви граници, които се определят от конструктора на изделието.

          А полуоски се късат, защото при три диференциала и блокаж само на задния мост наистина може да се получи 100% на една гума - задно ляво колело забуксува, заради блокажа почва да се върти и задно дясно, но и то няма сцепление, междуосевия като всеки отворен диференциал предава 100% на предния мост, неговият диференциал разпределя тези 100% по равно между двете гуми, в този момент и предна лява остава без сцепление и хоп всичкият въртящ момент на предна дясна...

          Ама това вече е от тъпотия на задкормилното - обикновено никой не кара full-time в екстремите.
          "Смъртта е по-лека от перо, Дългът е тежък като планина" - Мейджи, император на Япония

          2007' Jeep Cherokee KJ 2,8 CRD

          Коментар


          • #20
            От: Разпределяне на въртящия момент на преден и заден мост

            Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
            Аз си го представям така. Ако приемем, че с увеличаване на оборотите се увеличава и въртящия момент, то моста с по-големи обороти, ще има и по-голям въртящ момент от другия при определени обороти на двигателя. Това не винаги е така и кривите на мощността и въртящия момент си имат своите пикове при различни обороти за различните двигатели.
            Сякаш ми казваш,че
            3х5=15 е различно от 5х3 =15 . както и да си го смятаме си е редукция с определено число. Нищо лично .
            И аз не знам как е и защо така го пишат .
            Затова питам .

            И тва го мислих - повече обороти с по ниска редукция към определения мост .
            Ама пак не излиза сметката - получават се едни и същи числа.
            Пък въртящия момент , трябва да е много улав да се води по спецификацията на инженера,
            за да се получи фокуса - различен въртящ момент на мостовете.

            Това с 50/50 си е ясно -
            Само на един мост пак е ясно .

            Питанката е как става 45/55 % , и защо колата се движи ?

            Коментар


            • #21
              От: Разпределяне на въртящия момент на преден и заден мост

              Първоначално публикуван от Павлин Андреев Преглед на мнение
              Какво има да му мислим? .............
              Павка, не се задълбочих да осмисля какво си написал, просто защото знам, че няма как да е вярно.

              Обясни ми как при следната схема ще се редуцира въртящия момент от пълни 100% до 50:
              Значи-от кутията идва някакъв въртящ момент, не е важно колко. В раздатката посредством ТВЪРДА връзка, със зъбни колела, муфи и т.н. този момент се предава към задния мост. Това е 100% нали? Обаче включваме и предния мост, пак с ТВЪРДА връзка, кое ще намали въртящия момент наполовина?

              Да ти го илюстрирам по съвсем елементарен начин, дано да ме разбереш.
              Представи си една тръба, в средата на която има заварена зъбчатка. Върху зъбчатката прилагаме някакъв момент, а зъбчатката през заварката го предава на тръбата. Ако приемем, че тръбата има преден и заден край, или ляв и десен-какъв въртящ момент ще има на левия, и какъв на десния край? Или преден-заден, все тая. В раздатката се получава именно такава схема-твърдо свързани преден и заден мост, чрез "тръбата", и каквото е подадено на зъбчатката-това се подава и на предния и на задния мост.

              Та колко процента от въртящия момент имахме на левия и на десния край на тръбата?
              Има ли желание-има и начин!

              Коментар


              • #22
                От: Разпределяне на въртящия момент на преден и заден мост

                Първоначално публикуван от Rachido4x4 Преглед на мнение
                Сякаш ми казваш,че
                3х5=15 е различно от 5х3 =15 . както и да си го смятаме си е редукция с определено число. Нищо лично .
                И аз не знам как е и защо така го пишат .
                Затова питам .

                И тва го мислих - повече обороти с по ниска редукция към определения мост .
                Ама пак не излиза сметката - получават се едни и същи числа.
                Пък въртящия момент , трябва да е много улав да се води по спецификацията на инженера,
                за да се получи фокуса - различен въртящ момент на мостовете.

                Това с 50/50 си е ясно -
                Само на един мост пак е ясно .

                Питанката е как става 45/55 % , и защо колата се движи ?

                Получават се еднакви обороти на колелата, посредством различни предавателни числа, но на двата пиьона, оборотите са все пак различни. Въртящият момент е различен при различни обороти.
                Ето едно четиво, за отношенията между мощността , оборотите и въртящия момент. Теория малко.

                http://www.clubcitroen.bg/forum/view...php?f=29&t=593
                Your conscience is all you can take to your grave.

                Коментар


                • #23
                  От: Разпределяне на въртящия момент на преден и заден мост

                  Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
                  Това го изчетох доста внимателно и съм съгласен с казаното .

                  Само , че аз питам за друго .

                  Как примерно едно АУДИ квадрат има различен въртящ момент на мостовете .
                  Номера с предавките е ясен - тука предавката няма значение - нали е преди раздатката (или квото има там ) .
                  И на мен ми е сложно и неясно защо става така (това като изпита по Електроника в РУ , въпроса ми беше за ПН преход - Обяснявам го перфектно - Дядо Мраз - доволен , Пише 6 ца . И аз му заявявам , че не мога да разбера защо работи ).

                  Коментар


                  • #24
                    От: Разпределяне на въртящия момент на преден и заден мост

                    Общо взето има предавка във вискомуфата към задния мост. Затова има и различен въртящ момент.
                    Иначе с Кольо говорим едно и също, ама на сухо във форума, не можем да се разберем...
                    "Смъртта е по-лека от перо, Дългът е тежък като планина" - Мейджи, император на Япония

                    2007' Jeep Cherokee KJ 2,8 CRD

                    Коментар


                    • #25
                      От: Разпределяне на въртящия момент на преден и заден мост

                      Тц, не е едно и също Павка. Ти твърдиш, че всеки от мостоветъе получава по половината от въртящия момент, а аз, че всеки получава всичките 100% и после според конструкцията си върши това или онова с всичката мощ която двигателя дава.

                      Попрочетох поста ти за диференциали и разпределение, и доколкото схванах-ми не, не си прав в разсъжденията си.

                      Когато има диференциал, и единия клон е без сжепление-да, диференциала дава всичкия въртящ момент на този клон който е без сцепление. Така си работи диференциала.
                      Обаче, ако имаме блокиран такъв, всичките 100% от тягата се предават и на двете колела, и няма значение,ч е едното е без сцепление, другото което е на твърдо-вади джипа.
                      ОБАЧЕ! Понеже на това колело се пада всичката задача да извади джипа, а то е проектирано да работи в синхрон с другите три, и не е предвидено само да върши 100% от работата-вижда голям зор, и ако прекалим с даването на газ, и ни е ухапало кучето-често резултата е нещо строшено по трансмисията.

                      С други думи-ако няма централен диференциал(или има, но е блокиран), и в двата моста има блокажи, и са задействани-във всеки един момент всяко колело получава по 100% от въртящия момент който се подава на вала в раздатката. Затова и такива режими не са препоръчителни за каране, щото масово шофьорите не знаят какво става отдолу, а си мислят, че щом е джип, и си включил всички тоблерони-джипа е длъжен да те изкара даже и на покрива на блока...

                      Ама не става така, мисленето е важно, и знанието.

                      Ама то не е на мода, не е като азис и беемвета със затъмнени стъкла...
                      Има ли желание-има и начин!

                      Коментар


                      • #26
                        От: Разпределяне на въртящия момент на преден и заден мост

                        Това е така, когато има три блокирани дифа. При три отворени , всяко едно от четЕрете точИла, получава 25% от ВМ.
                        Към колегата Rachido4x4:
                        Не става въпрос за предавката от скоростната кутия. След скоростната кутия, в раздатката има АСИМЕТРИЧЕН диференциал, който предава различни обороти към предния и задния диференциал. Затова и двата диференциала са с различно предавателно число на крайното предаване (пиньон-корона).Въпреки че осигуряват еднакви обороти на колелата отзад и отпред.
                        Разликата във ВМ идва от разликата в оборотите на двете главни предавания в дифовете. Не може при различни обороти, въртящия момент да е един и същи. Не бъркай обороти с въртящ момент.
                        Това са теоретични разсъждения. Не знам как е устроено при Ауди или БМВ или други.
                        При Субару е 50-50.
                        И още нещо. Говорим за разпределение на ВМ при идеални условия, еднакво сцепление и на четирите колела и на прав път. При завой или загуба на сцепление на което и да е от колелата, ВМ циркулира. Дали ще е през централния или който и да е от двата дифа, е все тая.

                        И Коле, ти не си прав. При загуба на сцепление на който и да е от мостовете, всичкия ВМ отива на този, със сцеплението.
                        Говорим за фултайм с три отворени дифа.
                        Последно редактирано от TigerHunter; 19-01-17, 22:06.
                        Your conscience is all you can take to your grave.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Разпределяне на въртящия момент на преден и заден мост

                          Аз съм с впечатление, че всички сте прави, само дето го изказвате по различен начин. Иначе, ясно ми е какво говори Кольо, но по начало не е прието да се разсъждава така.
                          Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                          Коментар


                          • #28
                            От: Разпределяне на въртящия момент на преден и заден мост

                            Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
                            При загуба на сцепление на който и да е от мостовете, всичкия ВМ отива на този, със сцеплението.
                            Говорим за фултайм с три отворени дифа.
                            Това ми е интересно да го обясниш по-подробно.
                            Да видим как ще се омотаеш.

                            Нали уж беше, че когато едното колело буксува-всичкия въртящ момент отива при него, а за другото не остава нищо. Ако имаше поне малко към колелото със сцепление-то щеше да придвижи колата.

                            И не, за първото ти изречение-пак всяо колело получава 100% от момента. Това по сухо и без завои. в идеалния случай-когато диференциалите не работят. Когато заработят-в завой, буксуване, и всички други случаи в които работят-вече всяко колело получава различно, според ситуацията.

                            25-те процента на всяко колело се отнасят за работата която всяко колело свършва за да придвижва джипа.
                            Помисли си хубаво, и ще видиш, че съм прав.
                            Има ли желание-има и начин!

                            Коментар


                            • #29
                              От: Разпределяне на въртящия момент на преден и заден мост

                              TOYOTA SEQUOIA ‘11
                              W140 S420 '99

                              Коментар


                              • #30
                                От: Разпределяне на въртящия момент на преден и заден мост

                                Еми, точно това имах предвид. Асиметричен централен диференциал, който предава различни обороти и съответно различен въртящ момент на двата моста.
                                Фиксиран при нормално състояние на определени стойности. Конкретния, бидейки самоблокиращ се, варира процентите според сцеплението.Вижда се,че спирачната система, посредством електроника помага на предния и задния диференциали в завой.
                                Your conscience is all you can take to your grave.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X