Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ниса 522Т

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Ниса 522Т

    Първоначално публикуван от m_g Преглед на мнение
    В събота Нисата направи обиколка на Северозапада по маршрут София - Витиня - Враца - Монтана - Петрохан - София.
    Върви супер и по целия път държа около 80 км/ч, което си е отлично постижение. На равно 100 км/ч с към 500 кг товар не са проблем. Разходът е 11-12л бензин на 100км.
    Много добре се представя.
    Всеки трети е шести

    Коментар


    • #77
      От: Ниса 522Т

      Днес,около 15 часа срещнах Ниса-та през Петрохан. Вървеше прилично.

      Коментар


      • #78
        От: Ниса 522Т

        Нисата се движи активно и безаварийно. С последната доработка има наистина добри спирачки.
        Миналата събота минах ГТП с отлични показатели що се касае до спирачна ефективност и разлики леви / десни колела. Хората на пункта доста похвалиха старата Ниса за добрите й спирачки.
        Поставих полски термостат TS-3. 72-82 градуса, метален, от 80 и някоя година, нов неслаган (същият го имам на Варшавата). Убедил съм се по опитен път, че това е точния термостат за тези двигатели. Заредих системата с антифриз.
        Изненадващо показанията на термометъра на таблото се промениха, и работната температура стана около 80 градуса, колкото си е по книга. Най-вероятно на уреда му е дошъл акъла.
        Вчера й сменихме маслото с ново, че я карах с маслото от както я бях купил, а то не беше сменяно от години. Е, от Нисата си покапва и аз си доливам, та го бях доста поопреснил. Както и да е, така не бива да се постъпва, но за 1000км нищо фатално не се случи.
        Колегата Иван със синята Ниса ми подари липсващото стъкло зад шофьорската врата. Някога е било разбито и заменено с парче плексиглас. Не че нещо, ама влизаше много вода оттам.
        И ето, Иван взе Ниса за части и ми прати от Айтос стъклото.
        Вчера го сложихме. Оказа се, че донорът е с по-друга форма на уплътнението и на моята укрепването става по още по-прост и елементарен начин с едни съвсем смешни ламаринки.
        Уплътнението се понакъса леко, ама за 30 години се е поопекло. В крайна сметка - нищо фатално.
        Ето я Нисата вече изцяло остъклена:


        Сменихме средното, неотварящо се стъкло:


        Както вече казах, Нисата ми върши чудна работа и съм много доволен от нея. Бая неща пренесе и дори жена ми я намира за чудесна покупка, въпреки , че още й вика полушеговито "боклучарник". Вярно, че отвън е гнила и очукана като всяка стара държавна Ниса, а предните седалки са си автентично мръсни, въпреки, че ги чистих. Бръмчи, мирише на бензин и на стара соц кола. Но пък има доста добър ряз и успява да вземе старта на някоя по-задремала модерна кола. Събира много багаж и що нещо изнесе... Искрено се забавлявам зад волана на това зелено чудо! Много ми се ще да му сложа ремонтираната скоростна кутия и живот и здраве, да му оправя каросерията.

        Коментар


        • #79
          От: Ниса 522Т

          Ако сега си три скорости,търси с четири.
          5-6г. карах една такава служебна.
          Успех!
          .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
          Киа спортаж2000тди 98г
          Ауди А3 1.9ТДИ
          Каравана Аdria 390Q

          Коментар


          • #80
            От: Ниса 522Т

            Харесвам тройката. За какво ми е четворка, на която 4-та е с предавателно отношение 1:1, точно колкото е 3-та на тройката. И без това скоростите са супер бавни и още при 30 вече съм на трета. Аз няма да возя по 2 тона с Нисата. Карам си я повече за кеф или с някакъв лек товар. Повече от 5-600 кг не съм слагал. Четворката има смисъл на бордови жук, дето им скъсваха ританките от товарене. Ако не си набутал тонове, двигателят тегли яко.
            И от ретро гледна точка е по-интересно с три скорости. Макар че вече и коли с 4 са екзотика.
            И понеже харесвам тройка, си възстанових оригиналната кутия от Нисата. Нов първичен вал, нови зъбчатки, нова муфа и синхронизатор. Нов страничен капак. Би следвало да работи добре и да не изключва като тази. Не че не може да се кара и така - може, ама нали искам да я възстановя в пълна изправност. Остава ми само да я сложа, ама нещо напоследък не ми остава никакво време.

            Коментар


            • #81
              От: Ниса 522Т

              В супера до нас има Ниска и Варшава от Welly. Добре са изработени.
              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

              Коментар


              • #82
                От: Ниса 522Т

                Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                В супера до нас има Ниска и Варшава от Welly. Добре са изработени.
                Мда, явно китайците са се научили да произвеждат добри ниси и варшави
                Всеки трети е шести

                Коментар


                • #83
                  От: Ниса 522Т

                  Имам две Варшави от тези (една ми я донесе жена ми от Варшава, втората я купи приятел от Своге), и две Ниси - жълта и синя. Особено нисите много ме кефят. Освен тях имам още други моделчета и от двете марки.

                  Коментар


                  • #84
                    От: Ниса 522Т

                    Колега имам цяла Ниса която съм склонен да продам на цената за скрап или под нея, ако на някого му свърши работа за части...не е карана 10 години и повече. Единственното ми условие е човека да я вземе цялата от селпто ми в Трънско.
                    0-

                    Коментар


                    • #85
                      От: Ниса 522Т

                      Първоначално публикуван от badboy86 Преглед на мнение
                      Колега имам цяла Ниса която съм склонен да продам на цената за скрап или под нея, ако на някого му свърши работа за части...не е карана 10 години и повече. Единственното ми условие е човека да я вземе цялата от селпто ми в Трънско.
                      Пусни обява де? Снимки, състояние, документи?

                      Коментар


                      • #86
                        От: Ниса 522Т

                        Аз вече ти писах, искам още една Ниса, останалото ще го нагласим.

                        Коментар


                        • #87
                          От: Ниса 522Т

                          Даже вече може да се брои за продадена освен колегата ако не се откаже.
                          0-

                          Коментар


                          • #88
                            От: Ниса 522Т

                            Даже вече може да се брои за продадена освен колегата ако не се откаже.
                            0-

                            Коментар


                            • #89
                              От: Ниса 522Т

                              Със Стоян М-20 маниакът снощи се захванахме с чистачките на Нисата.
                              При Ниса 522 от последните, като моята, веригата на чистачките е доволно усложнена. Самите чистачки се включват от две места - лост на кормилната колона и включвател на бутона за миене на челното стъкло. Тоест, като помпаш течност, настъпвайки с крак бутона, чистачките почват автоматично да работят. В добавка има и интервален включвател, който е единствената електроника в Нисата. При него чрез потенциометър на таблото се регулира интервала на прекъсване на чистачките. В добавка има автоматичен изклювател в моторчето, който кара чистачките да спират автоматично близо до средната лайсна на стъклото.

                              Още като купих Нисата, чистачките не работеха по никакъв начин. Като тръгнах да си я карам за София, просто пуснахме плюс през едно ключе и маса към моторчето и готово - чистачките почнаха да работят. Логично, интервал няма, крайният изключвател не работи и въобще това е едно временно решение.

                              Та какво се оказа? Първо, веригата на чистачките изобщо не беше включена към предпазител, а кабелите си висяха зад таблото. Включихме, чистачките тръгнаха да работят перманентно щом е на контакт. Ха? Натискам бутона за пръскалните, спират. Ахаа - някой хитър конструктор така е направил буксата на бутона, че куплунгът може да бъде обърнат на 180 градуса. Обръщаме го. Няма чистачки. Натискам бутона, работят. До тук добре. Я да видим интервалния вклювател...
                              Той е една голяма пластмасова кутия, едвам го измъкнахме през цялата плетеница зад таблото. Отваряме...
                              Схемата обилно полята с електролит от отдавна протеклите кондензатори. Бая тлъсто реле. Потенциометър, който също е счупен.
                              Днес Тони ще се бори с включвателя, ще смени повредените елементи и дано довечера да тръгне.

                              В добавка, в събота ми се строши скоростомера. Караме си с 80 по Цариградско. Стрелката почна да се лашка, разнесе се вой, после "ТРАК" и накрая увисна на 120. После се върна, но явно вече не мереше точно.
                              Какво се оказа? Скъсала се е оста на стрелката.

                              На снимката вече е разглобен. Имаше две пломби, сакън шофьорът да не го разглоби и превърти, когато си "взима" държавно гориво. Иначе си е видимо оригиналния на колата, 1989г.
                              Бръкнах в запасите и изрових скоростомер от ранна Ниса.

                              Как изглежда уредът при последните Ниси?


                              Има голяма лампа за дълги светлини, червена стрелка и числата не са обемни.

                              Старият прилича повече на Варшавов. Има красивите триизмерни числа и малка лампа за дълги. Стрелката е избеляла и оранжавее.


                              В крайна сметка за една вечер Нисата стана от 46 на 64000км. Тони ще потърси из неговите запаси за нов скоростомер от късна Ниса. Може пък съвсем да я "занулим".

                              И вече чисто за информация, как изглежда километраж от Варшава? По обявите много обичат да продават километраж за Варшава - Жук - Ниса, а те са различни.


                              При Варшавовия броячът за изминатите километри е в горната част на уреда, докато при Жук и Ниса е в долната. Самите барабанчета за километрите са бели с черни цифри, докато на Жук и Ниса са черни с бели цифри. Стрелката е пластмасова, вместо металната при по-късните. Числата са триизмерни. Няма надпис "MERA POLTIK", при все че са правени в един и същи завод.
                              В добавка вътре зъбните колелца на Варшава са метални, а на късните Жукови и Ниси са пластмасови и се трошат.

                              Коментар


                              • #90
                                От: Ниса 522Т

                                Здрасти колега!
                                Изчетох тази тема както и другите ти проекти, поздравления за това, че си следваш хобито!
                                Тази Ниса ми навя спомени от детството, дядо ми беше купил една пътническа такава в зората на "демокрацията" помня, че пътувахме с нея из страната и беше страшно забавно две фамилии с багажа се побирахме вътре, не ми се струвало да е било изморително или шумно, ехх
                                спомени
                                Успех с проекта и имали нещо ново по Нисата.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X