Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ниса 522Т

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Ниса 522Т

    В последно време съм се хвърлил да правя два проекта едновременно - Волгата и Нисата. Нисата ми трябва, за да возя железа за Волгата. А Волгата - тя трябва да стане това лято.
    Времето никак не ми достига и зарязах ходенето по мероприятия. Тоя уикенд изтървах един път ретро рали "България", втори път Класиккар срещата и трети път събора на клуб "Москвич". Сега пък в събота е Китен. Гласих се, гласих се и пак жената не може да дойде. Ще си ремонтирам таратайки, пък да видим какво ще излезе.
    В съботата поне ходихме и ядохме пастърви под Рилския манастир. Оттам се покатерихме на Стобските пирамиди.
    Прибираме се, жената е уморена. Аз обаче паля Нисата и отивам при един приятел да промиваме охладителната система и резервоара.
    Ето ни преди да се почне цялата дейност.

    Ползвах препарата "Антикалц". Резервоарът го бях напълнил от вторник, охладителната система я варих на място. Бълбука, смърди, обаче почисти котления камък и ръждата. Първо хубаво промих с маркуча в радиатора и отворени кранове. Термостатът е свален. Сипах 2л препарат и останалото вода. Оставих час половина на загрял двигател. Текна бяла гадост, а радиаторът отвътре изглежда като нов.
    Като купих Нисата, имаше допълнителна перка с копче. Аз я разкарах, обаче в задръстване вдигаше температура.
    Сега не успява да вдигне над 85 градуса по уред, тоест ще живее.
    Резервоарът си беше сух. И от него излезе гадост. Не съм го пробвал, че му се е нацепил маркуча за вентилация и оттам текна вода, докато го промивах.
    В неделя подхванах скоростната кутия.
    Още като е била зарязана в завода, някой си е свалил страничния капак от кутията. Бившият собственик я купува, слага какъвто капак намери и така я кара. Скоростите трябваше да ги търсиш с карта и компас. Плюс, че втора изключваше. Човекът ми даде още една кутия за части.
    Ето я значи свалена кутията от Нисата:

    Свалих й страничния капак. Свалих и този от кутията за части.
    И двата - кой от кой с по-мандахерцащ се избирач.

    Вчера отивам при Жоро Григоров в Обеля. От двата капака харесахме повече оня от резервната кутия. Щифтът, който държи избирача, върху който се нахлузва лоста, да не се мести из пространството, и на двата капак беше заминал. Жоро направи нов от 6мм стебло на клапан. Стана стабилно.

    После фиксирахме избирача във вертикално направление посредством втулки. Стана добре.
    Оказа се, че лостът за скоростите влиза с голяма хлабина върху избирача. Жоро запали оксижена, и го нагря до червено.

    С чук и дорник намали диаметъра.

    Стана много добре - лостът вече не се клати, или айде така да кажа - поне се клати минимално...

    Бях купил 2013г. една нова кутия от Победа ГАЗМ20.
    Реших да я сложа на Нисата. Разликата е само страничния капак и липсата на датчик за заден ход. Ще караме и без светлини за заден ход, още повече, че на тая ниса (нали е от последните) фарчето е едно такова никакво и виси под бронята като чужд елемент.
    Ето карантиите на новата кутия. Нова нова. Всичко неизносено.

    Слагам снощи кутията.
    Бръм Нисата - скоростите влизат мазно мазно, нищо общо с предната фуражомелка.
    Първа даже не хърка, ако и да е правозъба.
    Покарах, всичко работи супер. Тръгнах да спускам "Черни връх" от Кръста надолу. На втора.
    Лостът - цък и в неутрално положение. @№$%@!
    Пак изключва втора!
    Е, не е като на предната кутия лостът да не се удържа и да издава предсмъртни хрипове, но все едно - малко му трябва да бутнеш ръкохватката назад и втора излиза. (на нисата втора е напред, а първа и трета са назад).
    Абе, като цяло, вече може да се кара. Днеска един приятел вика - направи по-лек лост. Тоя тежи кило и нещо с голяма топка отгоре - представлява 1м криво желязо. Изглежда все едно е правен в час по трудово. Два имам - и двата са отвратителни. Но не ми се вярва чак пък толкова да натяга, че чак да изключва зъб. В страничния капак сачмата, задържаща вилката, изглежда ок.
    Ще покарам така, пък то ще си покаже.
    Довечера почвам волгата...

    Коментар


    • #62
      От: Ниса 522Т

      Намери си скорости от УАЗ 451. Сложи капак от УАЗ 469.Огъни малко лоста, защото опира в седалката и повече няма да пишеш за скорости. С поздрав Борето

      Коментар


      • #63
        От: Ниса 522Т

        Първоначално публикуван от boreto2 Преглед на мнение
        Намери си скорости от УАЗ 451. Сложи капак от УАЗ 469.
        Е, така ще се получат просто скорости от 469 - те се различават само по капака.

        Коментар


        • #64
          От: Ниса 522Т

          Борето казва да се сложат скорости от УАЗка 451 без двойно. Те стават без преправяне на Ниса Жук и ГАЗ 69 но Нисата вече няма да е в оригинален вид!
          ГАЗ 69 УАЗ 452-2 броя УАЗ 31512 Kia Sportage 2.0 16v
          Калта за УАЗа е като водата за водолаза 0886445318

          Коментар


          • #65
            От: Ниса 522Т

            Зъбчетата във които влиза муфата за втора са износени под наклон и ще изключва.След време няма да можеш да удържаш лоста,ще изплюва веднага.Лекува се със нова муфа и зъбно.Ако хептен ги няма,може да се рециклира зъбното и да се направи нова муфа.
            Трябва да са като на фиг-А,а те изглеждат като на фиг-В.
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20170614_212818.jpg
Прегледи:1
Размер:214.4 КБ
ID:5756625
            Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

            Коментар


            • #66
              От: Ниса 522Т

              Защо изключва износена кутия знам и аз.
              Обикновено такова изклюване по нанадолно без товар идва именно от муфа. Старата кутия беше така. Там нямаше здраво, всичко беше износено и с луфтове.
              Тука обаче проклетата кутия е нова. Нова нова, купена от магазина.
              Вътре също изглежда нова, няма никакви следи от работа по зъбните колела.
              Вторият вариант е тежък крив лост с голяма топка и омекнала пружинка на сачмата на фиксатора. Страничният капак е стар, от работила кутия, и беше доста раздрънкан. Кутията е победова, марка ГАЗ, свалих нейния капак с лостчетата и сложих полски капак със стърчащ лост. Тъпата кутия си беше с руския херметик, даже имаше капнало по зъбното колело за 1ва скорост - как е сглобена не е работила. Ще е адски тъпо да е дефектна.
              Вчера не можах да я покарам като хората и не съм пробвал дали ще изключва, ако държа лоста в положение.
              Ако рита лоста - значи е муфа и съм хвърлил 2013г. едни пари на вятъра. Ще търся цяла кутия, по възможност нова. Ниса или Жук с неразбита кутия може и да има, ама аз не знам за такъв.
              Ако не рита лоста обаче - ще търся капак, или в крайна сметка, ще сваля този, ще му разглобя вилките и ще сложа по яка пружина и нова сачма на вилката за 2-3 скорост. Оста е цементирана, едва ли тя се е износила. Самите вилки бяха я добър вид.
              В крайна сметка ще я карам и така - като мине няколко стотин километра ще я мисля.
              4-ка от УАЗ не е лош вариант по принцип, но на мене 3-ката по ми харесва. С това бавно главно предаване тя и на 3-та върви с 20.

              Коментар


              • #67
                От: Ниса 522Т

                Две поредни вечери работих по горивната уредба на Нисата.
                Купих я с газова уредба и малък 20л резервоар за бензин в товарния отсек. Малкият резервоар е от парно на автобус и като изключим, че от него мирише на бензин в купето, върши чудесна работа, ако има и газова уредба. Аз обаче махнах газта и тези 20 литра вече ми идват малко.
                Тръгнах да правя заводската уредба. Промих 55 литровия резервоар с Антикалц. Установих, че отнякъде тече. Отнякъде, отнякъде, от вентилационната тръба, която се беше напукала.
                Намирам си 16мм бензиноустойчив маркуч, взех две нови качествени френски скоби (държат много и са наистина супер).
                Оня ден сменям тръбата.


                Паля Нисата и зареждам 25л в резервоара. Тръгвам да свързвам фабричния горивопровод към помпата. Лятото при горещ двигател обаче по бензиновата помпа не може да се работи. Отзад и отгоре е колектора, отпред е водния радиатор. Реших, че няма да се горя и оставих за следващиата вечер, демек снощи.
                Изрових един оригинален полски маркуч от металния тръбопровод до помпата. Вляво е стария, вдясно - новия.


                На студен двигател свързването беше детска игра. Нисата лесно запали от големия резервоар. Супер!
                Да де, ама уредът за нивото на горивото на таблото показва 0. Класически проблем на Варшавите и всичите им производни. Лечението е ясно - нов поплавък.
                Зимата при една дарителска акция в classiccar-bg.com взех от Митко Ненов такъв поплавък. Не че нямах поне още два. И сега хващам да търся и както обикновено не намирам. Добре, че оня от зимата го знаех къде е.
                При Ниса в дъсчения под на товарното отделение има метален капак за достъп до бензиномера и сондата (те са отделни). Отвивам двете винтчета, свалям капака и какво да видя - ще трябват разкопки!


                Разкопавам аз пръстта и какво да видя - горивомер!


                По принцип винтовете ръждясват и винаги е голяма мъка свалянето. При Нисата обаче, всичко се разви леко с минимум съвет с чука.
                Ето за сравнение нов и стар горивомер.


                Да кажа, че Антикалц е свършил чудна работа и резервоарът беше почистен добре, а горивото вътре беше супер чисто. Не плаваше обичайната чорба. Въпреки всичко, дали и кога ще протече... Божа работа. Все едно, за момента не тече.
                Тръгнах да слагам горивомера и се сетих, че не съм източил малкия 20л резервоар и в него има поне 5 литра бензин. Там бензина се оттича по един маркуч до допълнителен метален тръбопровод по пода на шофьорската кабина. Отвих скобичката и пуснах маркуча да си тече в резервоара. Е, тече поне 10 минути, ама стана супер лесно.


                Монтирам си горивомера. Никакви проблеми.
                Запалих Нисата да я изпробвам.




                И вече уредът на таблото работиии!




                Нисата вече може да се кара като нормалните коли и не е нужно да мисля има или не гориво.
                Днес съм решил да сменя долното водно съединение, че е пред разпад, както и кранчето на парното, че не спира топлото и лятото ще ми се стопят подметките от радиатора в краката...
                А кутията все така си изключва като на заминала муфа и предстои да отремонтираме една от Нисовите кутии, дето ми се търкалят, и май това ще му е на микробуса.

                Коментар


                • #68
                  От: Ниса 522Т

                  Следя и чета с удоволствие темата! Какво представлява този препарат Антикалц и откъде се купува,тъй като вероятно и аз ще трябва да промивам резервоарите на моята ГАЗ-ка като стигна до тях.

                  Коментар


                  • #69
                    От: Ниса 522Т

                    Тук съм разказал за Антикалц. Препарат за почистване на кафе машини.
                    http://www.offroad-bulgaria.com/show...45#post3182045

                    Твърдят, че не е агресивен към метала. Един приятел го ползва от години на колите, които ремонтира. Аз пробвах в охладителната системаи в резервоара, подейства супер.
                    5л туба е 15 лева.
                    Чисти наистина добре. Е, в моя случай резервоарът си е нагнил вътре и не знам кога ще текне. Срещу гнилото няма лечение освен смяна с нов. Но, въпреки че дъното е на шупли, бензинът отгоре е прозрачен. Също преградите в долната си част са гнили, ама в горната се в като нови. Поплавъкът също беше чист. Сондата не съм я вадил (трябваше и там 1-2 часа разкопки и магии), но изглежда смуче нормално.

                    Коментар


                    • #70
                      От: Ниса 522Т

                      Благодаря за бързия отговор!

                      Коментар


                      • #71
                        От: Ниса 522Т

                        Снощи смених кранчето на парното и долното водно съединение. Нищо не тече. Парното вече се включва и изключва по команда от таблото.


                        Тия кранчета или блокират, или протичат. Както се вижда на снимката не съм си давал зор да чистя мръсотията от мотора.
                        Сега ме вълнува утре Нисата да мине към 400км на собствен ход. Работи добре, не грее, да видим какво ще излезе. Най-много да закъсам

                        Коментар


                        • #72
                          От: Ниса 522Т



                          Нисата успешно мина 350 км за един ден. Представи се отлично. Карах основно с 60-70 км/ч, но като ми натежи крака 80-90, че и нагоре. При 90 тръгва да отзява капака на двигателя към купето - нали му няма ластика, който оригинално го държи да не шава... Затискаме го с крак и газ!
                          Разход даде под 12 на 100. А беше с товар.
                          Единственият недостатък е шума. При 80 вътре не си чуваш мислите. При 100 ревът е оглушителен. Все пак двигателят е вътре в купето и няма никаква шумоизолация. В крайн сметка Нисата е правена да се кара с 50-60, не да се шпори по магистралата.
                          Ако не се натиска брутално по баирите не грее. Е, като натисна Витиня с 80+ и стрелката тръгна нагоре. Нищо по-различно от Варшава.
                          За кой знае какво удобство в нисата не може да се говори, но все едно, не ме боля гръб или каквото и да е друго след това сериозно пътешествие.

                          Коментар


                          • #73
                            От: Ниса 522Т

                            Точно 50-60, колко па магистрали да е имало тогава. Ама ако си по някои живописни пътища... и времето тече по един по-бавен начин...
                            Всеки трети е шести

                            Коментар


                            • #74
                              От: Ниса 522Т

                              Да покажа някои интересни артефакти от завода Ниса.
                              Това е знаменце, което ми подари колегата Жоро - Тодор Живков преди доста години, като му бях на гости в Пловдив.


                              Това е плакет, даван от завода след обучение. Имам го благодарение на Андон, пак пловдивчанин.


                              Много се кефя на подобни дреболии от епохата.

                              Коментар


                              • #75
                                От: Ниса 522Т

                                В събота Нисата направи обиколка на Северозапада по маршрут София - Витиня - Враца - Монтана - Петрохан - София.
                                Върви супер и по целия път държа около 80 км/ч, което си е отлично постижение. На равно 100 км/ч с към 500 кг товар не са проблем. Разходът е 11-12л бензин на 100км.
                                Ето ни значи с нея на Врачанското околовръстно:


                                Петрохан го качи без да прегрее, което си е супер. На втора, в по-полегатите места на трета (директна) предавка.




                                Слизането стана на трета, с минимално ползване на спирачките.
                                Следобедът си бях в София. Минах покрай Стефчо и я да видим защо спирачките ловят по-силно при натиснат съединител... Така я бях купил.
                                Оказа се, че целия педален възел играе с по сантиметър в посока.
                                В най-голямата жега разглобих пода (той е отделна ламарина, която се лови с винтове.
                                Измъкнах педалния възел, който се закрепва с 4 болта към гредата на рамата.

                                Оказа се, че ушите, които държат тръбата, в която педалите лагеруват, са се скъсали на няколко места. В завода едва едва я бяха прикапали на две точки, съответно заварките се скъсали и всичко се изпокривило и нацепило. Самата планка се беше и тя изпоцепила. Последва операция с телоподаващото и сега тръбата е здраво захваната за планката. Набихме вътре прясна грес. Вече хлабината е минимална.
                                Ръждивата ламарина се отвива. На педалите са сложени още по две парчета, естествено завити накриво. Отдолу там има някакво малко кеченце и гума покрай кормилния вал. Това с идеята да не духа отдолу зимата. Цялата Ниса изглежда като самоделка, не като фабричен продукт. Хванал пан Марек и завил всичко криво - ляво. Но пък е адски елементарно всичко и подлежи на ремонт.


                                Ето го и педалния възел с вече закачени щанги за съединителя и спирачката.


                                Този отвор, през който снимам, си е заводски, има капак, който се маха с две въртящи се фиксаторчета. Отвиваш и можеш да си ровиш по мотора.
                                Оказа се, че педала на газта се държи на честна дума. И неговата ос само я бяха прикапали. Заварихме всичко здраво.
                                В резултат си имам доста по-добри спирачки!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X