Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Модифициране на задържането на предния пиньон (Yamaha xt 600 43f)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Модифициране на задържането на предния пиньон (Yamaha xt 600 43f)

    Здравейте колеги,
    Пускам тази тема с цел да чуя мненията на по-вещи от мен, интересуват ме всички мнения и най-отрицателните - заповядайте. Ако не ви се чете въведението, прескочете в следващия абзац.

    Въведение:
    Мотора е Yamaha xt 600 , рама: 2kf , двигател: 43f. Захващането на предния пиньон се случва само на шлици, като за капак на всичко има луфт между шлиците и вала. Съответно и това е проблема който искам да отстраня. От проучването което направих , се разбра че това е оригинално така (с луфт) , като в следващия модел със стартер , този проблем е премахнат със слагането на гайка. Не съм пробвал с чисто нов пиньон, понеже нямам възможност да купувам части "просто за пробата". Състоянието на моя в момента е много добро.

    Същина:
    Идеята която ми хрумна е да дублирам въпросния "държач" (така ще го наричам понеже не знам как другояче). Понеже проблема идва тогава, когато се отпусне газта - пиньона удря обратно в шлиците. Когато слижа още един държач, той няма да влезе в канала , а ще застане на шлиците отвън и евентуално ще предотврати връщането на пиньона с отпускането на газта.

    Проблеми:
    Понеже и двата държача ще се захващат със сегашните болтове , ако по някаква причина те се изкривят ще е трудно изкарването на оригиналния държач и съответно пиньона.

    ПП:
    Прилагам няколко снимки , с които ще се опитам да илюстрирам идеята.
    Ако има нещо което е неясно , питайте.
    Веригата е 520 ако има някакво значение
    Вала на снимките е стария (така изглежда изяждането от тези удари които пиньона прави)
    Оригиналния държач влиза през шлиците , завърта се леко и така се изравняват дупките на държача и пиньона (целта е да не може да излезе пиньона)

    вал + оригинален държач ( в положението в което ще е новия/втория държач)
    https://photos.google.com/photo/AF1Q...dV-mD7ffjnqxA4

    вал + пиньон (как трябва да се постави пиньона преди да се сложи втория държач)
    https://photos.google.com/photo/AF1Q...Zo76zMTzBHzlVK
    https://photos.google.com/photo/AF1Q...Lmmr8ilyIfVgEn

    вал + двата държача и кой къде ще стои
    https://photos.google.com/photo/AF1Q...vOdWwl44IFmZ-U

  • #2
    От: Модифициране на задържането на предния пиньон (Yamaha xt 600 43f)

    не се отварят линковете.

    Коментар


    • #3
      От: Модифициране на задържането на предния пиньон (Yamaha xt 600 43f)

      Сложи мотора на сигурна стойка, запали и включи на скорост. Наблюдавай внимателно веригата, гледайки по дължината и. Ще ти стане ясно защо е направено така.
      Проблемът идва от некачествени пиньони.

      Коментар


      • #4
        От: Модифициране на задържането на предния пиньон (Yamaha xt 600 43f)

        Ето втори опит за линковете, мисля че успях да ги подредя в същата последователност както са и горе. А за втория коментар, попринцип би трябвало да се изхаби пиньона нали?

        Sent from my LG-X150 using Tapatalk

        Коментар


        • #5
          От: Модифициране на задържането на предния пиньон (Yamaha xt 600 43f)

          https://goo.gl/photos/Wdg7Y51tztmwT8U58

          Sent from my LG-X150 using Tapatalk

          Коментар


          • #6
            От: Модифициране на задържането на предния пиньон (Yamaha xt 600 43f)

            Първоначално публикуван от Ivan_J Преглед на мнение
            Сложи мотора на сигурна стойка, запали и включи на скорост. Наблюдавай внимателно веригата, гледайки по дължината и. Ще ти стане ясно защо е направено така.
            Проблемът идва от некачествени пиньони.
            Е на тези с гайка или болт , да не би да им пада веригата? Пълна глупост е това осигуряване с тази пластина , винаги има луфт от който се получава износване, сериозен проблем при Африката. На ДР 800 е същото , и ми променя цялата идея за задното окачване.
            Снимките и аз не ги виждам , но разбрах идеята. Проблема е , че по този начин натоварването се прехвърля върху двата болта , освен това мисля , че и допълнителната пластина ще се разбие много бързо , та рано или късно луфта пак ще го има на едно от двете места. Единственото решение е по-честата смяна на пиньона и гресиране с подходяща грес за да се намали износването.
            В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

            Коментар


            • #7
              От: Модифициране на задържането на предния пиньон (Yamaha xt 600 43f)

              Къде съм писал, че ще падне веригата?
              Грес и кал става...

              Коментар


              • #8
                От: Модифициране на задържането на предния пиньон (Yamaha xt 600 43f)

                От това което си написал , разбирам , че пиньона е направен така за да се напасва спрямо веригата , защото е подвижен /"плаващ"/. Подходяща грес се слага на шлиците , там кал няма как да влезе , дори греста пречи да влиза кал и вода. Според мен идеята на това осигуряване на пиньона е съвсем различна.
                В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                Коментар


                • #9
                  От: Модифициране на задържането на предния пиньон (Yamaha xt 600 43f)

                  Качил съм нов линк за изображенията , просто не зная защо отнема безумно много време да се обработят от администратор ...
                  Идеята за подсигуряването е да минимизирам вредата върху вала, понеже както се вижда на снимките -.-" само неговите шлици за "изчезнали" на пиньона му няма нищичко, пък нее като да е сменен преди да го купя, бая време е седял там. Ако може някой да ми обясни каква идея стои зад този плаващ пиньон , и евентуално със съвременното му решение. Аз от моя опит съм виждал на пистов мотор с много по ситни шлици и зегерка, да пак има луфт ама в моя случай говоря за нещо от сорта на няколко милиметра до самите шлици (което при зъбчетата на пиньона

                  Коментар


                  • #10
                    От: Модифициране на задържането на предния пиньон (Yamaha xt 600 43f)

                    По неясни причине , все още не са публикувани предишните мнения ...
                    https://goo.gl/photos/Wdg7Y51tztmwT8U58 това е албум със снимките.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Модифициране на задържането на предния пиньон (Yamaha xt 600 43f)

                      Този вал е за смяна , износен е повече от пиньона , защото през този вал са минали поне десет пиньона. Идеята на това осигуряване е бързата и лесна смяна , тези двигатели с малки изменения са се ползвали в мото кроса , ендурото , "Дакар" , често се е налагало да се променя предавателното съотношение. След като си разглобил двигателя , най-разумно е да го смениш този вал.
                      В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                      Коментар


                      • #12
                        От: Модифициране на задържането на предния пиньон (Yamaha xt 600 43f)

                        Тоест, да не се притеснявам че "новия" (втора ръка) вал ще се изяде ако не направя нещо по въпроса с "плаването" на пиньона?
                        И ако разбирам правилно, направено е за по-бърза смяна на пиньоните, това означава ли че не може да се подобри по някакъв начин? Различен от този който аз предлагам.

                        Sent from my LG-X150 using Tapatalk

                        Коментар


                        • #13
                          От: Модифициране на задържането на предния пиньон (Yamaha xt 600 43f)

                          Имах същия проблем с една хонда мтх 125,за целта взех един износен пиньон отрязах шлиците на струг и ги заваририх за пиньона който е на мотора.За целта трябва да са сложени на вал за да не се разминат шлиците.После с ъглошлайф направих канал на вала по-навън и сложих зегерка като на някои кросови мотори,и така си реших проблема,пиньона стана с двойно по-широки шлици
                          0888 074 049

                          Коментар


                          • #14
                            От: Модифициране на задържането на предния пиньон (Yamaha xt 600 43f)

                            На ДР-а мислех нещо подобно , но направо нов пиньон с по-широка основа и изместени навън зъби , защото сменям и шарнира. Но при вала на това ХТ няма място дори за прорязване на нов канал.
                            В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                            Коментар


                            • #15
                              От: Модифициране на задържането на предния пиньон (Yamaha xt 600 43f)

                              Първоначално публикуван от Наско Петков Преглед на мнение
                              Имах същия проблем с една хонда мтх 125,за целта взех един износен пиньон отрязах шлиците на струг и ги заваририх за пиньона който е на мотора.За целта трябва да са сложени на вал за да не се разминат шлиците.После с ъглошлайф направих канал на вала по-навън и сложих зегерка като на някои кросови мотори,и така си реших проблема,пиньона стана с двойно по-широки шлици
                              Да, но при този вариант при всяка смяна на пиньон трябва въпросната манипулация да се повтаря наново. Идеята ми е някакво техническо решение на проблема, което не включва заваряне. Понеже най лесния вариант е да му ударя 2 заварки (пиньона за вала).... Не ми харесва този вариант ,затова и не го мисля като възможност.

                              Благодаря ви за отговорите , продължавам да следя темата с интерес.

                              П.С. Не искам да ме разбирате погрешно , не съм казал че това което аз предлагам е идеално , затова и желая да пишете всички мнения. Не е казано че ще се измисли нещо перфектно , но току виж взело че да се получи някакво решение.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X