Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ледено-снежно през Верила

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Ледено-снежно през Верила

    Още едно зимно панорамно трипче.
    Прекосихме Верила планина в най-студения ден от уикенда 08.01.2017г.

    Маршрут:
    София- с.Железница- с.Ярлово- с.Яребковица- Сапарева баня - София.

    -18 градуса бе почти през целия ден, но за сметка на това супер слънчево. Честно казано бе много приятно и липсата на вятър бе силен съюзник срещу минусовата температура.
    Снегът не бе колкото се очакваше. Валя обилно в цялата страна няколко дни. Нагледахме се по телевизията на тежка пътна обстановка и блокирани пътища. Странно, но във Верила средната снежна покривка бе около 40см.
    В полетата след село Чурек дори една надхвърляше 10-15см. Вече нагоре и най-вече под връх Голям Дебелец имаше участък с навяти около 80см, но го разбихме сравнително лесно.

    Почти всяка година карам по един-два пъти във Верила планина. Това ми е трета зимна разходка тук, като досега не бях спускал по южния склон на планината. Много е приятно и спокойно и към Сапарева Баня се откриват невероятни гледки към Рила. Пусто, тихо и най-вече без сериозни стръмнини. Това беше и целта. Не съм привърженик на хард разходките и исках да организирам красиво зимно пътешествие, което да не се превърне в бедстване, чупене на джипове и проблеми и да е по възможностите на леко подготвени машини. В крайна сметка имаше няколко изненади и обърнат джип, но като цяло се получи много приятна разходка, която подобаващо завърши по план вечерта в Сапарева Баня, където хапнахме в квалитетно заведение.


    Прекрасен зимен ден гарниран с удоволствието да покараш джипа си с приятели и да се насладиш на прекрасни зимни пейзажи в разтояние на 25км планински път. Посетих и нова за мен махала на пустото високопланинско село Яребковица. Може би знаете, че това село е разхвърляно на махали по близките склонове на планината. Преди години направихме едно пътешествие в търсене на единствения официално живеещ тук човек, но не го открихме. В това ми посещение пак нямаше следи от него, но оставих чифт от моите :-)

    Приятно разглеждане


    Пътуваме към село Ярлово и кръчмата в центъра, където възнамерявахме да подсилим като за обяд, но се оказа, че имат планирано мероприятие и нямаше как да ни обслужат. Пихме винце на крак и поехме към планината.















    Много красива - Верила планина





















    Няколко позьорски кадри :-)



















    Събрани за обща снимка. Наблизо е най-високият връх във Верила - Голям Дебелец.



    Пътят ни напред, точно под върха, който за малко не се вижда вляво на снимката





    Тук имаше доста сняг заради навявания.





    Всеки водеше собствена мини война. Аз пробивах, втори буксуваше в борба със заоралите в снега мостове, друг бе излезнал извън пътя, трети си загуби верига, четвърти ползва лебедка и т.н., но трябват и подправки към менюто.





    Настроението бе добро, което е най-важното.





    Вратата ми на височина над 70см и тук опира. Добре, че снегът не бе тежък иначе щеше да е тегаво.



    Някои така се радват :-)









    Преполовяваме планината





















    Достигнахме една от махалите на Яребковица. Красиво, пусто и пак красиво!























    Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
    0888/00-55-37

  • #2
    От: Ледено-снежно през Верила











    На спускане през махалата единият джип се обърна по възможно най-безобидния начин. Огънаха се само двете му врати. Успяхме да го обърнем на ръце. Пътят беше стръмен с страничен наклон и дълбока ерозия скрита в снега.





    Важното е, че нямаше пострадали и усмивките грееха по лицата на всички :-)





    Бяхме се запътили натам. Пътят надолу беше леко опасен. Много "изяден" на места и с не много приятни наклони.









    На поредната проверка, кое отклонение накъде води и за компресиране на групата.







    Едни напред, други назад. На места имаше заблуждаващи пътища















    Запомнящи се гледки към Рила и Сапарева Баня. Страхотни!





















    Страхотен констраст.







    Верила е вече зад гърба ни

























    Има още много добри снимки, но на другите участници. Има и доста видео, но все пак е авторско, затова публикувам само моя фото материал.

    :-)
    Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
    0888/00-55-37

    Коментар


    • #3
      От: Ледено-снежно през Верила

      Хубава разходка,и много красота!
      Благодаря, за споделеното с нас!
      .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
      Киа спортаж2000тди 98г
      Ауди А3 1.9ТДИ
      Каравана Аdria 390Q

      Коментар


      • #4
        Re: Ледено-снежно през Верила

        Супер сте си изкарали. Нека Ви.

        Коментар


        • #5
          От: Ледено-снежно през Верила

          Браво за хубавата разходка!

          Коментар


          • #6
            От: Ледено-снежно през Верила

            Красота!
            Благодаря за споделеното!
            0осем9осем7шест0осем7едно
            Миро

            Коментар


            • #7
              От: Ледено-снежно през Верила

              Сещам се, че преди време казваше, че предпочиташ да караш сам. А сега доста хубава софт групичка сте си спретнали.

              Иначе - много красиви снимки, както винаги. Благодаря!
              Nissan Terrano 2,7 TDI

              Коментар


              • #8
                От: Ледено-снежно през Верила

                Ами основният "проблем" винаги е един и същ - другите участници мразят да спирам да снимам, а аз наистина го правя често, връщам се, отбивам се, слизам...
                Пречим си един на друг. На другите им идва в повече, а аз изпускам кадри и хубави места, защото не мога да спирам, когато си поискам.

                Даже има едно клипче от онборд камера от джипа зад мен от тази разходка и там се чува ясно как коментират честите ми спирания....хаха :-)
                Познати с които сме карали и друг път, понякога ме притискат броня в броня, за да не спирам. Често бягам напред, за да имам време да спра и щракна нещо. Ако пък участвам в "чужда" разходка, карам последен и изоставам.

                Другият проблем е, че решавам къде и дали ще ходя някъде едва предната вечер. Важно ми е времето за снимките. Ако насроча дата по-рано, отправя покана за разходка и се развали времето става ангажиращо. Едни се отказват, а аз не мога, заради други, които искат. Обаче пък тогава тръгвам и в лошо време, защото съм поел ангажимент, нещо което сам не бих направил обикновено. Примерно в дъжд снимките стават коренно различни.

                Та, затова най-често карам сам джип и тогава правя най-хубавите си снимки. Имам повече свобода.

                И още един момент. Като сме група се заигравам, което не ми е присъщо и не си позволявам, като карам сам джип по разбираеми причини. Като цяло искам да си пазя джипа, че без него няма такива дълги и панорамни разходки. В карането сам също има тръпка. Няма на кого да разчиташ и ставаш по-внимателен и прозорлив. Офроуда се променя драстично откъм чувство и усещане. Нищо общо с груповото придвижване!

                Тази година в един сняг направих абсолютно сам преход през Понор планина. Това ми бе едва второто каране абсолютно сам. Една приятелка се отказа в последния момент заради лошото време, друг приятел беше болен и мен ме доядя, защото се бях настроил. В крайна сметка хванах гората. Валеше яко сняг и потънах в планината. Карах по познат път, но пак беше леко дезориентиращо, заради снежната пелена и мъглата. Имаше и паднало дърво на пътя, което рязах, друго заобикалях, слушах си силно музика и беше много, много различно и особено от обикновеното. Като се прибрах вечерта вкъщи без проблеми, чувството беше сякаш си участвал в Дакар :-)

                Преди години така отидох в делничен ден за първи път във Врачанския Балкан. Нямах представа за пътищата, само откъде да тръгна. Там, в планината, срещнах само един човек - охраната на едно водохващане. Показа ми път и пресякох по негови указания по телефона целия Балкан по дължина. И пеш съм ходил няколко пъти сам, но това вече е доста по-кофти.
                С джипа сме едно цяло и не се чувствам сам.

                Но, да, с приятели и група е приятно и много по-весело, спор няма :-)

                Виждате колко кадри имам на природата и колко на джиповете.
                Когато карам сам джип е обратното :-)
                Последно редактирано от verter; 15-01-17, 00:31.
                Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
                0888/00-55-37

                Коментар


                • #9
                  От: Ледено-снежно през Верила

                  Бре-е-й,тоз Чирок с Дуратраците мноу курназ в снигъ бил бе?! Браво,страхотна разходка!
                  Не ме е страх от големи разходи - страх ме е от малки приходи!
                  Най-добрият ром е студеният ром!
                  Кралско правило : Със камила може,с камилар - не!!!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Ледено-снежно през Верила

                    Страхотна разходка с още по-добри снимки. Благодаря!
                    Кара Suzuki Vitara 1,6 8v,а според жената Витарник!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Ледено-снежно през Верила

                      Уникална разходка уникални фотографии чудесно изкаран ден. Благодаря!
                      Само глупакът разбира от всичко.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Ледено-снежно през Верила

                        Страхотна разходка, бихте ли приели още една джипка някой път
                        Discovery 1 4.0

                        Коментар


                        • #13
                          От: Ледено-снежно през Верила

                          [QUOTE=verter;3089250]Още едно зимно панорамно трипче.
                          Прекосихме Верила планина в най-студения ден от уикенда 08.01.2017г.

                          Маршрут:
                          София- с.Железница- с.Ярлово- с.Яребковица- Сапарева баня - София.

                          -18 градуса бе почти през целия ден, но за сметка на това супер слънчево. Честно казано бе много приятно и липсата на вятър бе силен съюзник срещу минусовата температура.
                          Снегът не бе колкото се очакваше. Валя обилно в цялата страна няколко дни. Нагледахме се по телевизията на тежка пътна обстановка и блокирани пътища. Странно, но във Верила средната снежна покривка бе около 40см.
                          В полетата след село Чурек дори една надхвърляше 10-15см. Вече нагоре и най-вече под връх Голям Дебелец имаше участък с навяти около 80см, но го разбихме сравнително лесно.

                          Почти всяка година карам по един-два пъти във Верила планина. Това ми е трета зимна разходка тук, като досега не бях спускал по южния склон на планината. Много е приятно и спокойно и към Сапарева Баня се откриват невероятни гледки към Рила. Пусто, тихо и най-вече без сериозни стръмнини. Това беше и целта. Не съм привърженик на хард разходките и исках да организирам красиво зимно пътешествие, което да не се превърне в бедстване, чупене на джипове и проблеми и да е по възможностите на леко подготвени машини. В крайна сметка имаше няколко изненади и обърнат джип, но като цяло се получи много приятна разходка, която подобаващо завърши по план вечерта в Сапарева Баня, където хапнахме в квалитетно заведение.


                          Прекрасен зимен ден гарниран с удоволствието да покараш джипа си с приятели и да се насладиш на прекрасни зимни пейзажи в разтояние на 25км планински път. Посетих и нова за мен махала на пустото високопланинско село Яребковица. Може би знаете, че това село е разхвърляно на махали по близките склонове на планината. Преди години направихме едно пътешествие в търсене на единствения официално живеещ тук човек, но не го открихме. В това ми посещение пак нямаше следи от него, но оставих чифт от моите :-)

                          Приятно разглеждане


                          Пътуваме към село Ярлово и кръчмата в центъра, където възнамерявахме да подсилим като за обяд, но се оказа, че имат планирано мероприятие и нямаше как да ни обслужат. Пихме винце на крак и поехме към планината.


                          /QUOTE]

                          Влади,това на задната гума някаква странна верига ли е , или ефект от въртенето на гумата ?
                          Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                          За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                          A1+

                          Коментар


                          • #14
                            От: Ледено-снежно през Верила

                            Жалко за обръщането, дано наистина са само вратите!

                            Какъв размер са гумите на червения Гранд и от България ли са взети, че търся такива за Крузера?

                            Коментар


                            • #15
                              От: Ледено-снежно през Верила

                              [QUOTE=ИВАН НЕДОКЛАНОВ;3095317]
                              Първоначално публикуван от verter Преглед на мнение
                              Още едно зимно панорамно трипче.


                              Влади,това на задната гума някаква странна верига ли е , или ефект от въртенето на гумата ?
                              Да, вериги са!
                              Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
                              0888/00-55-37

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X